Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Περί κορδούρας...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Περί κορδούρας...

    Επιτέλους αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο "μοτοσυκλετιστικό" μπουφάν (αρκετά το ανέβαλα μάλλον)... Επειδή δεν μπορώ να διαθέσω πολύ πάνω από € 200, σκέφτομαι ανάμεσα σε 2 καλές (σύμφωνα με γνώμες και άλλων χρηστών του forum) και οικονομικές λύσεις της Colori:

    - To Inox Cordura ( € 199 προσφορά)

    http://www.coloriposto.gr/posto/gr/d...?ProductID=680


    - To GENTLEMAN JACKET ( € 234 με την έκπτωση)

    http://www.coloriposto.gr/posto/gr/d...?ProductID=673


    Το πρώτο είναι από cordura 1500 και μου άρεσε περισσότερο σαν design, αλλά δυστυχώς υπάρχει στο νούμερο μου μόνο σε κόκκινο και πορτοκαλί

    Το άλλο είναι Cordura® 500 και Power Stretch, νεότερο σχέδιο και με ανώτερες προδιαγραφές (όπως το περιγράφουν) , μαύρο, αλλά όταν το φόρεσα στο κατάστημα μου φάνηκε πιο "ελαφρύ", αν και με διαβεβαίωσαν στο κατάστημα ότι είναι εφάμιλης ποιότητας, αν όχι καλύτερο από το άλλο.

    Το κυριότερο κριτήριο σίγουρα είναι η ασφάλεια και η ποιότητα. Τα € 35 διαφορά δε με προβληματίζουν. Τελικά η cordura είναι το υλικό αναφοράς στον προστατευτικό εξοπλισμό ή υπάρχουν και άλλα υλικά αντίστοιχης αντοχής και ποιότητας; Και ποια η διαφορά ανάμεσα σε Cordura® 500 kai 1500; Έχει να κάνει με πάχος/ανθεκτικότητα του υφάσματος;

    Τελικά ποιο από τα 2 να προτιμήσω;;;;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Το δεύτερο δείχνει καλύτερο!!
    Δεν είναι κακό ότι είναι ελαφρύτερο.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TATAR
    Εγγραφή
    30/03/2006
    Μηνύματα
    149
    Το INOX είναι φοβερά ζεστό το χειμώνα και δείχνει να αντέχει πολυ σε πτώση. Ιδανικό για μακρινά ταξίδια, νομίζεις ότι είσαι μέσα σε αυτοκίνητο!!!Δύο μόνο μειονεκτήματα κατά την γνώμη μου απο την χρήση του περισυνού Χειμώνα. 1) είναι βαρύ και 2)αν δεν προσέχεις κάνει ψιλές γρατζουνιές άν ακουμπα στο τεπόζιτο (ευτυχώς το είδα νωρίς και τις απομάκρυνα με αλοιφή, έκτοτε βάζω μια μικρή πετσετούλα εκεί που ακουμπά )
    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΣΑ....
    ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΦΥΣΗΞΕ ΑΕΡΑΚΙ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΜΑ....
    TATAR

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Το σίγουρο είναι οτι ένα ρούχο από Cordura 1500 είναι πιο βαρύ από ότι ένα με Cordura 500. Το παράξενο είναι οτι αυτό με το κόκκινο χρώμα έχει διαφορετικές προδιαγραφές από οτι τα Inox των υπολοίπων χρωμάτων. Αν κοιτάξετε τα χαρακτηριστικά και των 4 θα δείτε οτι μόνο στο κόκκινο αναφέρει για powerstretch όπως επίσης είναι και μόνο που δεν γράφει για μεμβράνη porotex. Καλό θα ήταν να έχει και μια εσωτερική τσέπη. Δεν εμπιστεύομαι τις "αδιάβροχες" εξωτερικές. Το φερμουάρ τους ξέφυγε και το έβαλαν προς τα δεξιά?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Κι εμένα το Gentleman μου φαίνεται πιο κατάλληλο (δεν κάνω ούτε έχω σκοπό να κάνω μακρινά ταξίδια). Σήμερα είδα στο MOTOMARKET και αυτό

    http://www.motomarket.gr/pindex.php?...uct.xml&id=583

    που δείχνει αρκετά καλό στα λεφτά του, αλλά λιγότερο ποιοτικό - πιο βαρύ με την επένδυση, λιγότερο καλή εφαρμογή, μονό φερμουάρ, όχι προαστασία στην πλάτη - από της Colori.

  6. #6
    Γιατί δεν κοιτάς και τα Bering που παίζουν στις ίδιες τιμές??
    Τα νεύρα μου τα χάπια μου και ένα ταξί να φύγω !!!!!!!!!!

  7. #7
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Δες επίσης εδώ

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xaphs
    Γιατί δεν κοιτάς και τα Bering που παίζουν στις ίδιες τιμές??
    Τελικά κατέληξα στο Bering Aspen, στα € 178

    http://www.moto-accessories.gr/greek...atPosition=253


    Πρώτες εντυπώσεις:

    Καλές προδιαγραφές φαίνεται να έχει στα λεφτά του. Μόνο που δοκιμάζοντας το απόγευμα προς βραδάκι, χωρις την επένδυση, δεν το βρήκα και τόσο... ζεστό. Είμαι και κρυουλιάρης είπαμε, μάλλον θα μπει στάνταρ η επένδυση. Πήρα και ένα neckband € 8, φοριέται και άνευ μοτοσυκλέτας σαν κασκόλ Ελπίζω η αγορά να με δικαιώσει.

    ΥΓ: Μόνο κάτι με πονήρεψε... δεν λέει πουθενά πάνω στο μπουφάν που είναι κατασκευασμένο... αν και η Bering απ' όσο γνωρίζω είναι γαλλική.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Τι ψάχνεις τώρα..... Η Bering είναι γαλλική, η Dainese ιταλική αλλά αν δεις που κατασκευάζονται τα ρούχα....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Α και κάτι άλλο... αν κάνω λάθος διορθώστε με. Η Cordura ειναι πατέντα υλικού που χρησιμοποιείται για την κατασκευή μπουφάν μοτό... συγκεκριμένης εταιρίας, με δεδομένη ποιότητα και αναγνώριση... οκ; Παράλληλα όμως άλλες εταιρίες έχουν εξελίξει άλλα υλικά με παρόμοιες ιδιότητες, που τα έχουν βαφτίσει Cybertex, Gortex, Hypertec, Porotex, Moufatex κ.α. και τα διαφημίζουν. Καταχρηστικά όμως, συχνά τα αποκαλούν όλα αυτά "κορντούρα", με την ίδια λογική που λέμε Coca Cola για όλες τις κόλες και βέσπες όλα τα σκούτερ... σωστά; Με άλλα λόγια, μπορεί κάποιος να "περηφανεύεται" ότι είναι το μπουφάν του cordura ή εφάμιλο όταν δεν το αναγράφει πάνω; Εμένα λέει ότι είναι από fibretech kai bw-tech.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Τι ψάχνεις τώρα..... Η Bering είναι γαλλική, η Dainese ιταλική αλλά αν δεις που κατασκευάζονται τα ρούχα....
    Καλά είναι προφανές ότι είναι γαλλική επειδή στις οδηγίες πρώτα έχει γαλλικά και μετά αγγλικά :rotflmao:

    Νόμιζα όμως πως σε όλα τα ρούχα αναφέρεται η χώρα κατασκευής... Made in Taiwan, China, Thailand, Vietnam... Για Ευρώπη, Ιαπωνία και Βορ. Αμερική δεν συζητάμε, ασύμφορα πλέον τα εργατικά.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Bw-tech είναι η μεμβράνη αδιαβροχοποίησης όπως και το porotex. Αν δεις στα μπουφάν της Bering, τα πιο φτηνά είναι κατασκευασμένα από fibertex και τα πιο ακριβά από cordura. Επίσης στην cordura υπάρχουν και διαβαθμίσεις. cordura 500, cordura 700 κλπ, όπως επίσης διαβαθμίσεις υπάρχουν και για την αδιάβροχη μεμβράνη Bw-tech της bering. Bw-tech 100, 500 και 1000.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Bw-tech είναι η μεμβράνη αδιαβροχοποίησης όπως και το porotex. Αν δεις στα μπουφάν της Bering, τα πιο φτηνά είναι κατασκευασμένα από fibertex και τα πιο ακριβά από cordura. Επίσης στην cordura υπάρχουν και διαβαθμίσεις. cordura 500, cordura 700 κλπ, όπως επίσης διαβαθμίσεις υπάρχουν και για την αδιάβροχη μεμβράνη Bw-tech της bering. Bw-tech 100, 500 και 1000.
    Μάλιστα... και το είδος του υλικό (κορντούρα ή ψευδοκορντούρα) έχει να κάνει με την αδιαβροχοποίηση, τη ζεστασιά του ρούχου ή την προστασία από τραυματισμούς περισσότερο;

    Απ' ότι κατάλαβα πήρα επώνυμο μεν μπουφάν αλλά από φτηνιάρικο υλικό. Ελπίζω να βγει αξιοπρεπές για τα λεφτά του τουλάχιστον.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Να ξέρεις οτι ανάλογα με τα χρήματα που δίνεις, είναι το υλικό κατασκευής και η μεμβράνη αδιαβροχοποίησης. Το υλικό και η μεμβράνη είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Δεν υπάρχει στάνταρ τύπος υλικού που να πηγαίνει με συγκεκριμένη μεμβράνη. Αυτό το καθορίζει η εταιρεία.

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 00:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF