Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Σκουτερ sportcity 300 η YBR 250???????

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    4

    Σκουτερ sportcity 300 η YBR 250???????

    Καλησπερα σε ολους
    Εχω ενα cbf250 της Honda το χρησιμοποιω στην δουλεια μου εδω και σχεδον 4 χρονια.Εχει γραψει γυρω στα 110.000 χλμ. βγαζοντας μου ελαχιστα προβληματα σε σχεση με την χρηση του.
    Ηρθε ο καιρος να το αλλαξω και ψαχνοντας ανακαλυψα οτι δεν υπαρχει κατι αλλο σε 250 εκτος του yanaha ybr 250.Βλεποντας το καταλαβα οτι ειναι μια φτηνη αντιγραφη του cbf και κατα την γνωμη μου πολυ χειροτερο(αν εξαιρεσει κανεις τον ψεκασμο).
    Ο πωλητης ομως μου προτεινε και το sportcity 300 cube.Απο μικρος κατοχος παπιων(ολα honda) μισουσα τα τοτε σκουτερ και συγχρονος τα φοβομουν λογο του πολυ κακου κρατηματος σε φρεναρισματα(πολλα φιλαρακια εχουν καθαρισει το οδοστρωμα σε ιδιο φρεναρισμα με εμενα σε παπι και ορθιο) οποτε και ποτε δεν περασε απο το μυαλο μου να παρω σκουτερ.
    Αλλα απο προχθες αρχισα να το σκεφτομαι βλεποντας το 300 σπορτσιτι.
    Διαβαζω οτι υπαρχει ενα σχετικο προβλημα με τα λαστιχα κατι που εγω αλλαζω καθε χρονο.Επισης δεν ξερω το κατα ποσο ειναι οικονομικα στα σερβις σε σχεση με το μονοκυλινδρο cbf η ybr?
    Επισης δεν ξερω τι γινετε σε σχετικα μεγαλες βλαβες πχ κολημα μηχανης,αλλαγη κυλινδροπιστονου κλπ,οπως επισης διαβαζω διαφορα προβληματα στα παλαιοτερα sportcity ,ισχυουν???
    Τελος με φοβιζει λιγο το προβλημα κρατηματος της μηχανης στο δρομο,παω συχνα μεχρι Θηβα ,Ελευσινα ,χαλκιδα με το cbf που ηταν βαρυ δεν ειχα προβληματα.
    Παρολαυτα σκεφτομαι οτι το sportcity θα ειναι πιο ξεκουραστο εχει μπρος πισω δισκοφρενα,τετραβαλβιδο,υδροψυκτο, ειναι πιο ομορφο και με 5 σχεδον ιππους παραπανω αλλα απλα ακομα τα φοβαμαι........τι να κανω πειτε μου και εσεις.
    Ευχαριστω

  2. #2
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    για κοιτα και το νιντζα το 250

  3. #3
    φιλε αμα θες να το αλλαξεις, γιατι δεν το αλλαζεις με κατι μεγαλυτερο?

    το ybr ειναι ιδιο με το cbf, αμα ειναι κρατα κι αυτο που εχεις...

    το scouter sportcity δεν ειναι και οτι καλυτερο, και λογω αντιπροσωπειας και λογω ποιοτητας, απο προβληματα μηχανικα δεν γνωριζω παντως αλλα θεωρω οτι με κατι παραπανω παιρνεις κανενα sh και κανεις την δουλεια σου...

  4. #4
    φιλε το sportcity ειναι ενα πολυ καλο σκουτερ.εχει μηχανη piaggio που σημαινει οτι δεν παθαινει τιποτα.
    εχει νορμαλ τιμες για σερβις.
    εχει τελεια κρατηματα,τελειες αναρτησεις και ειναι πολυ ανετο..
    οσο για τα λαστιχα σιγουρα θα βγει ιδια διασταση πολυ συντομα για το πισω λαστιχο αλλιως βαζεις παρομοια που εγω την θεωρω και καλυτερη για την γεωμετρια του σκουτερ..



    ΑΛΛΑ,εγω εχω sportcity και περιμενω πως και πως να γινει το διπλωμα μου απεριοριστων για να παρω μηχανη...απο εκει και περα δικια σου η αποφαση!!

  5. #5
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Πρωτα απ' ολα περα απο τον υποκειμενικο παραγοντα κανεις καποιο λαθος. Το Ybr ειναι πολυ πιο ποιοτικο σε κατασκευη και κινητηρα απο το CBF. Στα 250 κυβικα υπαρχουν καποια μηχανακια με συμπλεκτη, απλως κρινοντας απο τις αναγκες σου [περιπου 27.000 χιλιομετρα το χρονο] γιατι δεν παιρνεις κατι μεγαλυτερο; Τιθεται θεμα χρηματων; Γιατι σαν ευχρηστια αρκετες μεγαλυτερες μηχανες ειναι πολυ ευχρηστες εντος πολης.
    Εντουτοις θα σου προτεινω καποια μηχανακια στο στυλ και τον κυβισμο που ψαχνεις.
    α. Ybr 250
    b. Ninja 250
    c. GT 250R
    d. VL 250 INTRUDER βεβαια αυτο ειναι τσοπεροειδες
    Οσον αφορα τα σκουτερ υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες
    α.X-CITY 250
    b. X-MAX 250
    c. ATLANTIC 250 i.e.
    d. NEXUS 250
    e. GEOPOLIS 250
    f. BEVERLY 250, 250s, 250 Tourer
    g. GTS 250
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #6
    αυτες ειναι οι πολυ καλυτερες επιλογες σε σκουτερ???μονο το xmax και το x-city ειναι καλυτερα αλλα και αρκετα ακριβοτερα..το geopolis 250 το παταω εγω που εχω sportcity 200..σε κρατηματα και αναρτησεις δεν συγκρινεται με κανενα απο ατλαντικ-νεξους-beverly..μαλλον δεν το εχεις οδηγησει.

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
    αυτες ειναι οι πολυ καλυτερες επιλογες σε σκουτερ???μονο το xmax και το x-city ειναι καλυτερα αλλα και αρκετα ακριβοτερα..το geopolis 250 το παταω εγω που εχω sportcity 200..σε κρατηματα και αναρτησεις δεν συγκρινεται με κανενα απο ατλαντικ-νεξους-beverly..μαλλον δεν το εχεις οδηγησει.
    Ναι αλλα εχω το xmax με το οποιο ξυνω και παει τρενο. Επισης πολυ καλα παει και στον αερα. Και το μικροτερο ταξιδι που εχω κανει ειναι 190 χιλιομετρα κι αν εξαιρεσεις τις μικροτερες ταχυτητες το ιδιο ξεκουραστα ενιωθα πηγαινοντας ειτε με το xmax ειτε με το fazer. Προτεινα μερικα ακομα σαν αλλες επιλογες. Και το peugeot δεν το πατας μαλλον ο οδηγος ηταν τυρι, στα ισα ερχεστε, ισως το δικο σου να στριβει λιγο καλυτερα. Το beverly το προτεινω γιατι εχει γεμισει ο τοπος και ειναι οικονομικο απ' οσο ξερω σε σερβις και καταναλωσεις. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερο απο το nexus. Το ελαττωμα του nexus ειναι με τον αερα οτι παει σα μπανανα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    πολυ καλο αυτο το YBR
    να βλεπαμε και κανενα στο δρομο ακομα καλυτερα θα ηταν
    φιλε καλυτερα προς τα πανω να πας (μεγαλυτερο κυβισμο)
    και προσωπικα προτεινω μηχανη:rotflmao:
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
    αυτες ειναι οι πολυ καλυτερες επιλογες σε σκουτερ???μονο το xmax και το x-city ειναι καλυτερα αλλα και αρκετα ακριβοτερα..το geopolis 250 το παταω εγω που εχω sportcity 200..σε κρατηματα και αναρτησεις δεν συγκρινεται με κανενα απο ατλαντικ-νεξους-beverly..μαλλον δεν το εχεις οδηγησει.
    μαλλον εσυ δεν τα εχεις οδηγησει...

    συμφωνω για x-max, x-city αλλα μαζι με αυτα ειναι και beverly, geopolis, sh και αντε ακομα κανα δυο, αλλα μην μου βαζεις και το sportcity ομως στα κορυφαια...

    τα εχω οδηγησει ολα εκτος απο κατι κορεατικα, ολα σχεδον μου αρεσαν και τελικα πηρα το geopolis επειδη κυκλοφορει λιγοτερο, λογω αντιπροσωπειας και επισης γιατι εχει μια καινουργιλα πανω του κατι που δεν εχει το beverly πχ που εχουν και την ιδια τιμη...

    πολυ καλα κρατηματα, φρεναρες και κορυφαια θεση οδηγησης...

    το sportcity οταν το ειχα οδηγησει δεν μου ειχε κανει καλη εντυπωση σε κανενα απο τα παραπανω, μονο απο την τιμη του κερδιζει ποντους, κατα τα αλλα ποιοτικα ηταν χαλια, το μοντελο που ειχα οδηγησει δεν ειχε ουτε 1000 χιλιομετρα και ετριζε ολοκληρο, κακη θεση οδηγησης, πολυ κοντα στο κοντερ θυμαμαι ημουνα, δεν ειχα χορο μπροστα στα ποδια, πολυ "μαζεμενος" ημουνα και γενικα ουτε τα φρενα του ουτε το κρατημα του μου αρεσε, δεν μου εδωσε την στιβαροτητα που μου εδωσαν τα αλλα...

    τελος μπορεις να μου εξηγησεις πως πατησες με το sportcity το geopolis?

    τα δυο μηχανακια φορανε το ιδιο μοτερ με 50 κυβικα παραπανω το geopolis...

    μαλλον ηταν κουλαδι ο αλλος δεν εξηγειται αλλιως...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    4
    Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας ευχαριστισω ολους για το χρονο σας να μου κανετε καποιες προτασεις.
    Τωρα σε κατι μεγαλυτερο δεν παω γιατι δεν ειναι στο χερι μου.Βλεπετε η μηχανη ειναι εταιρικη και οπως καταλαβενετε αποφασιζουν .....αλλοι.
    Απλα μου ειπαν να ψaξω εγω να τους πω τι υπαρχει και μου προτειναν το συγκεκριμενο μοντελο(σκουτερ) σε κανα δυο μαγαζια.
    Συμφωνω με τον φιλο dimdil δεν μπορει να ειναι καλο μηχανακι κ εδω και ενα χρονο να το εχω δει μια φορα στο δρομο?????ΠΕΡΙΕΡΓΟ.!!!!!
    Οπτικα και μονο φιλε road67 το λεω δεν μου γεμιζει το ματι.Γενικοτερα δεν γουσταρω τις αντιγραφες και οι ανθρωποι το εβγαλαν με καρμπον.Μονο ο ψεκασμος διαφερει.
    Απλα ρε παιδια δεν θελω να την πατησω κ να μου ριξουν μετα ευθυνες.
    Εμενα προσωπικα με βολευει το καθε σκουτερ.Καλυτερους και περισοτερους χωρους,τα ποδια δεν βρεχονται,μπορω να βαλω και καμια κουτα στα ποδια μου,ξεκουραστω(που με παιθενουν οι αστραγαλοι καθε μερα απο το φρενο και το συμπλεκτη.....καταλαβενετε...απλα θελω καποιες γνωμες απο εσας τι θα κανατε στην θεση μου και αν αντεχει το σκουτερ σε τετοια χρηση.
    Το cbf αν εξαιρεσετε το κιβωτιο του ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ουτε τα πλαστικα τριζουν παρα πολυ καλα κρατηματα,το φορτωνα τρελα,ανεβα κατεβα ευκολα στα πεζοδρομια,ανετο για 2 ατομα και καλο τραβηγμα η μηχανη του.
    ΡΕ μπας και να παρω το πιο καινουργιο cbf

  11. #11
    Αμα θελετε το πιστευετε,αμα δεν θελετε οχι..σε 5 φαναρια του τα ερειξα και στο τελευταιο ανοιξαμε μεχρι 110 που ειχε ευθεια και πηγαιναμε μαζι..κουλαδι στην ευθεια?η μηπως δεν εκανε γρηγορες αλλαγες?
    δεν λεω,δεν ειμαι κανας πορωμενος με το sportcity αλλά οι αναρτησεις του και τα φρενα του ειναι καλυτερα απο beverly..nexus και sh δεν εχω οδηγησει να σας πω..αλλα εχω οδηγησει x max,beverly,sportcity,runner200,atlantic
    αν ξαναδιαλεγα παντως σκουτερ θα επαιρνα το beverly λογω πιο αναπαφτικης θεσης οδηγησης(ειμαι και ψηλος) και λογω χωρων(το sportcity δεν εχει καθολου χωρους,μονο για ενα κρανος)..
    απο τιμες σερβις σχεδον ολες ιδιες ειναι beverly,nexus,sportcity,gillera κτλπ..

    φιλε kalant εγω δεν εχω ακουσει κανενα να τριζει..τωρα τι του ειχανε κανει εκεινου δεν ξερω..εμενα εχει 12000 χιλιομετρα και δεν κανει κιχ..και παταει και geopolis 250..αν δεν με πιστευεις ελα να το ξανακανουμε..

    υ.γ.:εχω αλλαξει μπιλιες σε λιγο πιο ελαφριες γιατι με τις αρχικες χανει το μηχανακι πολυ..

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fish13
    Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας ευχαριστισω ολους για το χρονο σας να μου κανετε καποιες προτασεις.
    Τωρα σε κατι μεγαλυτερο δεν παω γιατι δεν ειναι στο χερι μου.Βλεπετε η μηχανη ειναι εταιρικη και οπως καταλαβενετε αποφασιζουν .....αλλοι.
    Απλα μου ειπαν να ψaξω εγω να τους πω τι υπαρχει και μου προτειναν το συγκεκριμενο μοντελο(σκουτερ) σε κανα δυο μαγαζια.
    Συμφωνω με τον φιλο dimdil δεν μπορει να ειναι καλο μηχανακι κ εδω και ενα χρονο να το εχω δει μια φορα στο δρομο?????ΠΕΡΙΕΡΓΟ.!!!!!
    Οπτικα και μονο φιλε road67 το λεω δεν μου γεμιζει το ματι.Γενικοτερα δεν γουσταρω τις αντιγραφες και οι ανθρωποι το εβγαλαν με καρμπον.Μονο ο ψεκασμος διαφερει.
    Απλα ρε παιδια δεν θελω να την πατησω κ να μου ριξουν μετα ευθυνες.
    Εμενα προσωπικα με βολευει το καθε σκουτερ.Καλυτερους και περισοτερους χωρους,τα ποδια δεν βρεχονται,μπορω να βαλω και καμια κουτα στα ποδια μου,ξεκουραστω(που με παιθενουν οι αστραγαλοι καθε μερα απο το φρενο και το συμπλεκτη.....καταλαβενετε...απλα θελω καποιες γνωμες απο εσας τι θα κανατε στην θεση μου και αν αντεχει το σκουτερ σε τετοια χρηση.
    Το cbf αν εξαιρεσετε το κιβωτιο του ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ουτε τα πλαστικα τριζουν παρα πολυ καλα κρατηματα,το φορτωνα τρελα,ανεβα κατεβα ευκολα στα πεζοδρομια,ανετο για 2 ατομα και καλο τραβηγμα η μηχανη του.
    ΡΕ μπας και να παρω το πιο καινουργιο cbf
    Μία μικρή παρένθεση. Από scooters δεν ξέρω (δεν τα συμπαθώ και ιδιαίτερα). Αναφορικά με το ybr250 (εγώ έχω το 125), κυκλοφορεί από το 2002 στην λατινική αμερική, όπου και κατασκευάζεται (επειδή έχω ακούσει τις βλακείες για κίνα κτλπ) οπότε δεν τίθεται θέμα αντιγραφής που λες. Απλούστατα όλα τα γυμνά commuters μοιάζουν και είναι πολύ λογικό. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι έχει καλύτερο πλαίσιο από το cbf, είναι πιο μεγάλο σε όγκο, έχει το injection και τα ανταλλακτικά είναι πιο φτηνά και η αντιπροσωπεία της yamaha είναι μακράν καλύτερη από τον Σαρακάκη.. από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
    Αμα θελετε το πιστευετε,αμα δεν θελετε οχι..σε 5 φαναρια του τα ερειξα και στο τελευταιο ανοιξαμε μεχρι 110 που ειχε ευθεια και πηγαιναμε μαζι..κουλαδι στην ευθεια?η μηπως δεν εκανε γρηγορες αλλαγες?
    Ο άνθρωπος ζήτησε μια σοβαρή γνώμη και αρχίσαμε να εξιστορούμε τις μαλακίες που κάνουμε στον δρόμο.. εύγε.. και καλά φανάρια.. 110 μέσα σε αστική περιοχή..

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
    Αμα θελετε το πιστευετε,αμα δεν θελετε οχι..σε 5 φαναρια του τα ερειξα και στο τελευταιο ανοιξαμε μεχρι 110 που ειχε ευθεια και πηγαιναμε μαζι..κουλαδι στην ευθεια?η μηπως δεν εκανε γρηγορες αλλαγες?
    αρα δεν τον "πατησες" τον αλλο, μαζι πηγαινατε...

    αν και παλι δυσκολο το βλεπω...

    μηπως ειχε μηχανικο προβλημα ο αλλος ή ηταν 200 κιλα?

  15. #15
    spam on
    ο τυπος οχι δεν ηταν 200 κιλα..
    110 τα επιασα μετα τα φαναρια που ειναι εθνικη,για πατρα μιλαω..
    στα φαναρια του εφευγα 2 μετρα και μετα πηγαιναμε μεχρι τελικης ετσι,2 μετρα μπροστα εγω..
    σπαμ οφ

    φιλε σορυ.στο καναμε λιγο μπουρδ@@ο το τοπικ σου!!
    εγω θα σου προτεινα να μην παρεις σκουτερ..τα σερβις ειναι πιο ακριβα και πιο συχνα απο μια μηχανη..
    κοιτα καλυτερα για κανενα μεγαλυτερο..xt600/660,versys,pegasos..η οτι σου αρεσει περισσοτερο..
    εχουν να σου προσφερουν πολυ περισσοτερα απο ενα σκουτερ..εγω επειδη δεν εχω μεγαλο διπλωμα κραταω ακομα σκουτερ..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha YBR 250
    από alex14 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 333
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2013, 20:53
  2. YBR 250 turbo....
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2008, 17:02
  3. Cbf 250 O7' H' Ybr 250 07'
    από Dekaoxtouros στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 11:59
  4. Ybr 250
    από CIRUS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2007, 00:02
  5. honda cbf vs yamaha ybr 250 ....
    από stef.corfu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF