Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 106

Θέμα: Πειραιάς-Χανία (Χανιά-Σφακιά-ΟΜΑΛΟΣ-ΣΟΥΓΙΑ)

  1. #1
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013

    Πειραιάς-Χανία (μέρος Α και Βου- Χανιά-Σφακιά-ΟΜΑΛΟΣ-ΣΟΥΓΙΑ)

    Όλα ξεκίνησαν γυρνώντας από τις διακοπές της Πρωτοχρονιάς. Το πρώτο mail που βλέπω στο PC λέει, “Κύριε Δεδεγκίκα μέσα στον Ιανουάριο θα πρέπει να μειώσετε τις μέρες αδείας που σας μένουν από το 2004”. Ουάαου.

    Οκ σκέφτομαι….2 μερούλες να πάρω, μια Π και μια Δ και είμαστε έτοιμοι για τρελό ΠΣΚΔ.
    Αρχίζω να το planάρω (είχα αναπτύξει ταχύτητα και πετούσα πάνω από τα κύματα). Οι πρώτες σκέψεις μου (αρωγός σε αυτές ήταν ο dirty) είναι για Γρεβενά-Καστορία-Κοζάνη-Φλώρινα-Γιάννενα και επιστροφή. Ο καιρός μου τα χαλάσε και επαναπροσδιορίζω την διαδρομή στα Χανιά.
    Περνάω πρώτα μια βόλτα από τον Θανάση να μου δώσει πληροφορίες για διαδρομές . Προμηθεύομαι τον χάρτη ο οποίος πρέπει να πω ότι ήταν πλήρως ενημερωμένος –ο χάρτης όχι ο Θανάσης- τις επιγονατίδες μου (καιρός ήταν) παίρνω και την ευχή του Θανάση “Άντε γαμήσου Γιαννάκη” :rotflmao: και φεύγω για να ετοιμάσω τα υπολοίπα.
    Έχω φτιάξει λίστα με το τι να θυμηθώ να πάρω μαζί μου (ξεχνάω εύκολά βλέπεις ο μαλάκας )
    Λάδι μηχανής (τυχαία το έβαλα πρώτο) μην πεταχτούν οι κακεντρεχείς και πουν τπτ για το ΚΤΜ)
    Fast (δε θέλες να μείνεις μόνος σου από λάστιχο στο βουνό)
    Σπρέυ αλύσίδας
    Εργαλεία μηχάνης (λες και αν χαλούσε κάτι θα το έφτιαχνα…μπορεί να έβρισκα κάποιον όμως οπυ να ήξεβρε)
    Χταπόδι, Ιμάντες (τελικά οι ιμάντες κάνουν πολύ καλή δουλειά)
    Πολυεργαλείο (αυτό ξέρω να το χρησιμοποιήσω…βλέπεις έχει ανοιχτήρι για να ανοίγουν οι μπύρες )
    Φακός
    Σκηνή
    Υπνόσακος
    Αδιαβροχά
    Δεύτερα κλειδιά
    Χάρτες
    Φωτογραφική-φορτιστή
    Κινητό (που δεν έχω αλλά για την περίπτωση βρήκα)
    Δεύτερα γυαλιά (μύωψ γαρ)
    Tire up (ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να ξεσφίξει)
    Κάποιες αλλαξιές
    Γκαζάκι, γκαϊφέ, μπρίκι

    Όλα έτοιμα, τα φορτώνω σε ένα tankbag και σε μια τσάντα πίσω και Άααααααντε ΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τα εισιτήρια για Χανιά με επιστροφή στοίχισαν 57 ευρά.
    Συνολικά έξοδα,,,,μούμπλε μούμπλε 135 ευρά

    1η μέρα (Χανιά-Σφατσιά)
    2η μέρα (Σφατσιά-Θέρισσος-Ομαλός-Σούγια)
    3η μέρα (Παλαίόχωρα-Ελαφόνησος...αναγκαστικά Φαλάσαρνα (χάσαμε την διαδρομή ο μαλλλΑΑΑΑκας...άσε που λόγω κωλόκαιρου δεν πήγα και Μενιές ρε Θανάση!!!)είπαμε.....έχω αφήσει ένα υπόλοιπο 1 μέρας.έτσι και αλλιώς για 4 το υπολόγιζα.

  2. #2
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Παρασκευή στις 6πμ βρίσκομαι Σούδα.
    Ακόμα όλα είναι σκοτεινά. Επομένως βάζω μπρος για το παλιό λιμάνι μπας και βρω τπτ ανοιχτό και πιω κανά γκαϊφέ μέχρι να ξημερώσει. Για καλή μου τύχη κάτι ήταν ανοιχτό (όχι το Μελτέμι Θανάση) και αρχίζει να χαράζει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1s.jpg 
Προβολές:	1493 
Μέγεθος:	27,8 KB 
ID:	8333

  3. #3
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Το πλάνο της εκδρομής είναι να γυρίσω τον νομό Χανίων χρησιμοποιώντας αρκετούς από τους χωματόδρομους.
    Π΄ρωτη μέρα λέω να την βγάλω Σφακιά (σε συγγενείς), την δεύτερη να πάω από θέρισο,ομαλό και να κατήξω Σούγια για ύπνο και την Τρίτη να πάω από Παλαιόχωρα-ελαφονήσι-να περάσω από το φαράγγι των Μεσσαυλιών, να ανέβω Μενιές που βρίσκεται στην πάνω μύτη και μετά επιστροφή για Σούδα. (βλέπεις αν και είχα πάρει άδεια και Δ τελικά την έκοψα γιατί αλλάξαμε πόστο την δουλειά και δεν με έπαιρνε).

    Γύρω στις 7 ξεκινάω με πρώτο προορισμό τη λίμνη Κουρνά. Πολύ εύκολο να φτάσεις πέρνωντας την Εθνική, αλλά δε γούσταρα. Επομένως λέω δεν περνάς μια από Ακρ. Δράπανο??


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2s.jpg 
Προβολές:	1477 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	8334

  4. #4
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Οι δρόμοι σε αυτό το κομμάτι είναι οι κλασσικοί επαρχιακοί, κλειστές στροφές με χώματα στο δρόμο (όπως άλλωστε σχεδόν σε ολόκληρη την Κρήτη).
    Περάσαμε αρκετά χωριά όπως καλύβες,Αλμυρίδα, Κόκκινο Χωριό, Δράπανο, Βάμος, Σέλλια, Αργυρομούρι ή και σκατομούρι, Ομπρόσγιαλός. Έκανα κύκλο προσπαθώντας να περάσω όλο το κομματι αυτό που στον χάρτη φαινόταν πράσινη διαδρομή (σημ. φυσικού κάλους). Φρύδια κάλους αλλά τέσπα. Τα περισσότερα από τα χωριουδάκια δεν λέγαν κάτι ιδιαίτερο. Κάποια από αυτά όμως ήταν γραφικά με στενούς δρόμους και παλιά σπίτια που δίναν χρώμα. Από διαδρομές μου άρεσε αυτή που έβγαζε στο Ακρ. Δράπανο (αγριάδα, βράχια και μπροστά η θάλασσα).
    Πηγαίνοντας για εκεί περνάς και από τις βάσεις του Ναυτικού. Στάση στον σκοπό στην πύλη κουβεντούλα-τσιγαράκι (ζάχαρη την περνούσε) και νάτο το Ακρ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3s.jpg 
Προβολές:	1468 
Μέγεθος:	33,2 KB 
ID:	8335

  5. #5
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Επιστροφή προς Βάμο περνώντας όμως από Ομπρόσγιαλό (καλούλα διαδρομή) που στο τέλος του δρόμου είχε αυτό το ταβερνάκι, κλειστό όμως ΓΑΜΩΤΟΟΟΟ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4s.jpg 
Προβολές:	1456 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	8336

  6. #6
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Ανηφορίζουμε το δρόμο προς τα πίσω και βάζουμε πλώρη για Γεωργιούπολη (κωμόπολη).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5s.jpg 
Προβολές:	1446 
Μέγεθος:	37,6 KB 
ID:	8337

  7. #7
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Βγάζουμε τις φώτο πάνω στο κανάλι με τα ψαροκάικα και πάμε μία προς την παραλία της.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6s.jpg 
Προβολές:	1430 
Μέγεθος:	55,3 KB 
ID:	8338

  8. #8
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Εκεί είχαμε και την πρώτη επαφή (μη πάει το μυαλό σας ρε σε αρνητικά πράγματα…ούτε σεξουαλικά ρε πειναλέοι) μηχανής και αναβάτη με άμμο . Τελικά αλήθεια (φοβερή διαπίστωση…ανκάλυψα τον τροχό), όσο έχεις ανοιχτό το γκάζι δεν τρέχει μία. Το πρόβλημα είναι όταν θα το κλείσεις ή θα θελήσεις να στρίψεις για να βγεις από την αμμουδιά…..αλλά δε μασάμε, σιγά σιγά θα τα μάθουμε ούλα ρε.
    Επόμενο σημείο αναφοράς ο Κουρνάς και η ομώνυμη λίμνη. περνάμε από Μαθές-Μουρί, Κάβαλλο και φτάνουμε στην λίμνη.

    Στάση και εδώ για τσιγαράκι. Πρέπει να πω βέβαια ότι οι λίμνες της Ηπειρωτικής ελλάδας (πχ Δόξας, Τσιβλού, την πλαστήρα δεν την βάζω μέσα λόγω άλλου μεγέθους) είναι πιο όμορφες. προσωπική γνώμη και άμα γουστέρνεται.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7s.jpg 
Προβολές:	1409 
Μέγεθος:	29,5 KB 
ID:	8339

  9. #9
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Κοιτάζουμε τον χάρτη και η επόμενη πρασινισμένη διαδρομή ξεκινάει από Αργυρούπολη. Οι δρόμοι για να φτάσεις εκεί….αρκετοί. Το μάτι μου πέφτει σε ένα χωματόδρομο που ξεκινάει από το χωριό Πάτημα. Εμπρός για Πάτημα επομένως. Βρίσκω ένα χωματόδρομο στο τέλος του χωριού αλλά μου φαίνεται λίγο σκατά. Γυρίζω πίσω κι αρουτάω μια γιαγια αν αυτός βγάζει Αργυρούπολι. Μου το επιβεβαιώνει και……βουυυυυυυρ. “Το πρώτο…χώμα”.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8s.jpg 
Προβολές:	1402 
Μέγεθος:	52,7 KB 
ID:	8340

  10. #10
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Ο δρόμος καλούλης με πολύ φυτευτή πέτρα και κροκάλες…….αλλά μια χαρά.
    Στάση για ένα τσιγάρο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9s.jpg 
Προβολές:	1390 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	8341

  11. #11
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Να σε πω βέβαια, ότι οι χωματόδρομοι στα Χανιά δε είναι μεγάλης απόστασης. Δλδ από 5χουλουμου μέχρι 18χουλουμου και οι περισσότεροι με σκληρό χώμα και πέτρα. Πούδρα δεν βρήκα πουθενά…τουλάχιστον από κει που πήγα εγώ.

    παρεπιμπτόντως ο καιρός ήταν συνεφιασμένος (ιδανικός για να μην ζεσταίνεσαι, να μη σε τυφλώνει ο ήλιος και στεγνός ο δρόμος).

    Πιάνοντας την Αργυρούπολη

    Ναι ρεεε, έχω και απ' εδώ φώτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11s.jpg 
Προβολές:	1389 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	8342

  12. #12
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    επόμενο σημείο που θέλω να βρεθώ είναι ο Καλλικράτης. Ορεινό χωριό με ελάχιστους κατοίκους. Εκεί μπορούσα να φτάσω είτε πέρνοντας μια πρασινισμένη άσφαλτο προς Ασή Γωνία, είτε να πάω προς Μυριοκέφαλα και από κει χώμα. Ναι ναι….μπρος για Μυριοκέφαλα, κάτι μου έκανε και το όνομα.
    Φώτο από Μυριοκέφαλα προς Καλλικράτη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12s.jpg 
Προβολές:	1379 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	8343

  13. #13
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Από Μυριοκέφαλα έπιασα τον χωματόδρομο (καλός) με πέτρα χαλλλλλαράαααα (για τους βόρειους φίλους μας).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13s.jpg 
Προβολές:	1365 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	8344

  14. #14
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Μετά από κανά 5αρι χουλουμου πιάνω άσφαλτο για κανά χιλιόμετρο και ξαναμπαίνω χώμα για Καλλικράτη. Ο Καλλικράτης είναι από τα χωριά φάντασμα αυτήν την περίοδο. Ελάχιστοι κάτοικοι. Σταμάτησα σε ένα σπίτι καφενέ για ένα κέρασμα και καμιά κουβεντούλα. Οι άνθρωποι πρόσχαροι-ζεστοί. Πίνουμε μια ρακή τρώμε και ένα μελομακάρονο (γαμάτο)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14s.jpg 
Προβολές:	1362 
Μέγεθος:	95,8 KB 
ID:	8345

  15. #15
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    και τραβάμε δρόμο για Ασφένδου και Φαράγγι της Ιμπρου. Το κομμάτι αυτό με άρεσε κάργα. Ωραία άσφαλτος, χωρίς αυτοκίνητα αλλά πολύ πέτρα και χώμα κάτω ρε παιδί μου.

    φώτο Ασφένδου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16s.jpg 
Προβολές:	1354 
Μέγεθος:	75,8 KB 
ID:	8346

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χανιά-Πειραιάς-Πειραιάς-Χανιά
    από Nikoskazer2000 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2006, 06:06
  2. Η πρωτη πιστα στην Κρητη στα Χανια!!!
    από DrIoannis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 20:54
  3. ΚΡΗΤΗ -ΧΑΝΙΑ ΜΕ 35€
    από Valentino_Ptossi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2005, 08:34
  4. επιστροφή από Χανιά
    από sas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 13:57
  5. Πειραιασ-Χανια-πειραιασ Μοτο Δωρεαν
    από danaos75 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 17:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF