Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Arai RX7 Corsair Παραγγελεια απο US προβλημα στο τελωνειο !!

  1. #1
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334

    Exclamation Arai RX7 Corsair Παραγγελεια απο US προβλημα στο τελωνειο !!

    Σημερα κατα τις 12,30 το μεσημερι ηρθε στο σπιτι το courier της EMS ( η courier ηπηρεσεια των ΕΛΤΑ) για να παραλαβω το κρανος ενος φιλου.

    Και πρην κανω χαρα οτι ολλα ΟΚ!!!! μου λεει ειναι και να πληρωσετε και 156,2 για εκτελωνισμο :hypnotize

    Τωρα μαλιστα (δεν πληρωσα) μονο πηρα το χαρτι αφιξης.

    Περνω τηλ στα EMS και μου λενε πως το δεμα ειναι σε αποστολη "gift" και στο "value"(τιμη) ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη gift.

    To προβλημα μου λενε ειναι απο μερεια Τελωνειου.

    Τηλ στα Σπατα Ελ.Βενιζελος.

    Ναι ξερετε το κρανος εχει κατι ηλεκτρονικα συστηματα :hypnotize και δεν ειναι απλο κρανος.

    Και λεω πως ειναι "gift".

    Ναι αλλα ανοιξαμε το κουτι και ειδαμε ενα ποσο (σε αυτοκολητο οπως τα supermarket) με τιμη 759,95$ και το τιμολογισαμε με το 1,2661 που ειναι το ευρω και σας βαλαμε ΦΠΑ.

    Μου το κλεινουν στην μουρη.

    Κανω τσεκ το χαρτι που εχω στα χερια μου και τι βλεπω !!!


    795,95 το κρανος και καλα.
    7,6$ τα εξοδα ασφαλισης του κρανους.
    47,7$ τα μεταφορικα του κρανους

    ολα μαζι σε ενα συνολο 815,25$ αναλογια σε ευρω 646ευρω.

    Και απο αυτο μου λενε οτι ειναι ο εκτελωνισμος :hypnotize.

    Αν καποιος ξερει τι μπορω να κανω ας βοηθησει.

    Το προβλημα ειναι οτι εχω παρει απο τον Αμερικανο γυρω στα 5 κρανη και ειναι ατομο ΟΚ!.

  2. #2
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    ..

  3. #3
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    ...

  4. #4
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    και το γ@μησιατικο !!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 002 (medium).jpg 
Προβολές:	680 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	16471

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Τώρα λοιπόν μπορείτε να καταλάβεται ότι δεν διαβάζουμε μόνο εμείς εδώ μέσα αλλά και πολλοί άλλοι....

    Όπως καταλάβατε...... πάνε τα αφορολόγητα gifts από τον μπάρμπα στην αμερική.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    το Μπουλο!!!

    το περιμενα οτι καποτε θα γινοταν

    και δε προλαβα να παρω ενα εγω γμτ....

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Gentlemen... Ψυχραιμία....

    Τα είδη που έρχονται για εκτελωνισμό από USA εμπίπτουν σε εισαγωγικό αντι-dumping (κανείς εκτελωνιστής δεν υπάρχει ???).

    Τούτου δοθέντος, η Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου προσπαθεί να βγάλει μια αξία επί της οποίας θα πληρωθεί Εισαγωγικός δασμός + ΦΠΑ κ.λ.π.

    Η "μαλακία" γίνεται όταν ΔΕΝ γράφουν τα συνοδευτικά χαρτιά την ένδειξη "Commercial Value" ή μια ενδεικτική τιμή είδους π.χ. το 10% της πραγματικής του αξίας.

    Ανεξάρτητα από αυτό όμως, η Υπηρεσία Αξιών διατηρεί το δικαίωμα να βγάλει αξία εκτελωνισμού από τα κιτάπια της (όσο γουστάρει, αρκεί να υπάρχει προηγούμενος εκτελωνισμός παρόμοιου είδους).

    Επίσης, να αποφεύγετε ΑΥΣΤΗΡΑ να γράφετε στον παραλήπτη στοιχεία εταιρίας ή εμπορικής επιχείρησης (άσχετα αν πρόκειται να παραδοθεί εκεί), γιατί θεωρείται πλέον εμπορεύσιμο είδος, ακόμη και αν δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο δραστηριοτήτων της εταιρείας.

    Κοινώς, είναι ζήτημα κωλοφαρδίας !!!

    (Μια καλή πρακτική είναι η συνεργασία με εκτελωνιστικό γραφείο, όπου τους εξηγείτε το "πρόβλημα" και τους εξουσιοδοτείτε να αναλάβουν την διεκπεραίωση του όλου ζητήματος - με ΠΟΛΥ μικρή αμοιβή -, οπότε αυτοί κανονίζουν με την παραλαβή από την μεταφορική του εξωτερικού να περάσει το δέμα στα 'Ψιλά" )

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Gentlemen... Ψυχραιμία....

    Τα είδη που έρχονται για εκτελωνισμό από USA εμπίπτουν σε εισαγωγικό αντι-dumping (κανείς εκτελωνιστής δεν υπάρχει ???).

    Τούτου δοθέντος, η Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου προσπαθεί να βγάλει μια αξία επί της οποίας θα πληρωθεί Εισαγωγικός δασμός + ΦΠΑ κ.λ.π.

    Η "μαλακία" γίνεται όταν ΔΕΝ γράφουν τα συνοδευτικά χαρτιά την ένδειξη "Commercial Value" ή μια ενδεικτική τιμή είδους π.χ. το 10% της πραγματικής του αξίας.

    Ανεξάρτητα από αυτό όμως, η Υπηρεσία Αξιών διατηρεί το δικαίωμα να βγάλει αξία εκτελωνισμού από τα κιτάπια της (όσο γουστάρει, αρκεί να υπάρχει προηγούμενος εκτελωνισμός παρόμοιου είδους).

    Επίσης, να αποφεύγετε ΑΥΣΤΗΡΑ να γράφετε στον παραλήπτη στοιχεία εταιρίας ή εμπορικής επιχείρησης (άσχετα αν πρόκειται να παραδοθεί εκεί), γιατί θεωρείται πλέον εμπορεύσιμο είδος, ακόμη και αν δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο δραστηριοτήτων της εταιρείας.

    Κοινώς, είναι ζήτημα κωλοφαρδίας !!!

    (Μια καλή πρακτική είναι η συνεργασία με εκτελωνιστικό γραφείο, όπου τους εξηγείτε το "πρόβλημα" και τους εξουσιοδοτείτε να αναλάβουν την διεκπεραίωση του όλου ζητήματος - με ΠΟΛΥ μικρή αμοιβή -, οπότε αυτοί κανονίζουν με την παραλαβή από την μεταφορική του εξωτερικού να περάσει το δέμα στα 'Ψιλά" )

    Το μικρο value που λες δεν τους απασχολει μου λενε γιατι εχουν εκτιμητη.

    Ακομα τιποτα να μην εβρεισκαν θα εβγαζαν καποιο ΦΠΑ μου ειπαν.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Ναι ξερετε το κρανος εχει κατι ηλεκτρονικα συστηματα και δεν ειναι απλο κρανος.
    Ε; :hypnotize :wacko:

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εγώ μολίς παρέλλαβα το κράνος από US (bajaron) και ευτυχώς δεν είχα τέτοια παρατράγουδα. Ήρθε κανονικά και χωρίς ουσιαστικά τελωνείο. Σε 3 ημέρες είχε φτασει Ελλάδα με USPS Express (~10$ παραπάνω από το normal και έχει και tracking code) και σε άλλες 3 στο ταχυδρομείο της περιοχής μου. Δείτε πόσο γρήγορα πέρασε από το τελωνείο:

    ARRIVED ABROAD, GREECE, June 03, 2005, 12:42 pm
    INTO FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 12:48 pm
    OUT OF FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 1:07 pm

    Έκανε μόλις 19 λεπτά!!!

    Πρέπει να πώ ότι ο Bajaron ξέρει τα σχετικά και το στέλνει σαν GIFT και με αναφερόμενη τιμή 50$. Ακόμη και στην απόδειξη στο φάκελο που εσωκλείει το ίδιο αναφέρει. Απλά αν χαθεί το δέμα θα αποζημιωθείς από το ταχυδρομείο μόνο για τα 50$.

    Τι να πω για τον φίλο. Μάλλον άτυχος ήταν ή όντως υπήρχε απόδειξη με το πραγματικό ποσό και την πάτησε.

  11. #11
    WHO IS BAJARON????

    ΓΙΑ ΠΕΣ,ΓΙΑ ΠΕΣ!!!
    ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ......
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  12. #12

  13. #13
    ΤΗΑΝΧ!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  14. #14
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εγώ μολίς παρέλλαβα το κράνος από US (bajaron) και ευτυχώς δεν είχα τέτοια παρατράγουδα. Ήρθε κανονικά και χωρίς ουσιαστικά τελωνείο. Σε 3 ημέρες είχε φτασει Ελλάδα με USPS Express (~10$ παραπάνω από το normal και έχει και tracking code) και σε άλλες 3 στο ταχυδρομείο της περιοχής μου. Δείτε πόσο γρήγορα πέρασε από το τελωνείο:

    ARRIVED ABROAD, GREECE, June 03, 2005, 12:42 pm
    INTO FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 12:48 pm
    OUT OF FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 1:07 pm

    Έκανε μόλις 19 λεπτά!!!

    Πρέπει να πώ ότι ο Bajaron ξέρει τα σχετικά και το στέλνει σαν GIFT και με αναφερόμενη τιμή 50$. Ακόμη και στην απόδειξη στο φάκελο που εσωκλείει το ίδιο αναφέρει. Απλά αν χαθεί το δέμα θα αποζημιωθείς από το ταχυδρομείο μόνο για τα 50$.

    Τι να πω για τον φίλο. Μάλλον άτυχος ήταν ή όντως υπήρχε απόδειξη με το πραγματικό ποσό και την πάτησε.
    Το εστειλα πισω χωρις χρεωση.

    Θα το ξαναστηλει με τον ιδιο τροπο που στελνει και ο Bajaron.

  15. #15
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Aπο τον Bajaron εχει παρει και ο Wizard13.

    Αυτη την φορα πως στο εστειλε.

    Γραψε αναλυτικα.

    Και χρεωσεις.


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr1000 ή Arai Rx7 Corsair
    από xtx660 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 02:38
  2. ARAI: RX7-Corsair ή ASTRO-R ???
    από SeNNinhA στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2006, 17:18
  3. Arai RX7 Corsair
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF