Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: προβληματα και λυσεις σε cbr f4i

  1. #1
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812

    Thumbs up προβληματα και λυσεις σε cbr f4i

    σκεφτηκα να κανω ενα θρεντ οπου οι ιδιοκτητες του cbr 600 f4i μπορουν να αναφερουν τα προβληματα που εχουν παρουσιαστει στο παρελθον στην μηχανη τους,την αιτια του προβληματος και την λυση που εδωσαν.
    τα δικα μου.

    1) Αισθητηρας κενης η νεκρας.
    παρ'ολο που εχω νεκρα το πρασινο λαμπακι της νεκρας δεν αναβει.
    ξεκινησε σιγα σιγα πρωτα να σταματαει να λειτουργει οταν η μηχανη εφτανε σε θερμοκρασια λειτουργιας και ολο και χειροτερευε μεχρι που δεν αναβε ακομα και οταν ηταν κρυα.

    η λυση.
    εβαλα μια ροδελα λεπτοτερη ωστε το σωμα του αισθητηρα να μπει πιο μεσα και να συνεχισει να κανει επαφη.

    αλλιως μπορει να αγοραστει καινουριος για περιπου 15-20 ευρο.
    κωδικος 35600KE8003

    2)ξαφνικα μια μερα παω να την βαλω μπροστα και το λαμπακι FI αναβε δυο συντομες φορες.
    αυτο συμφωνα με το manual ειναι o map sensor.ο οποιος καινουριος κανει πανω απο 100ε.
    διαβαζοντας βρηκα καποια αλλα προβληματα που μπορει να προκαλουν να αναβει το λαμπακι με κωδικο 2 map sensor.

    α) ο ρυθμιστης πιεσης καυσιμου.(fpr,fuel pressure regulator)
    β) οι σωλινωσεις που πανε την υποπιεση στον μαπ σενσορ για να την μετρησει μπορει να αποσυνδεθουν,να σκιστουν,να διπλωθουν η να βουλωσουν με μακα.
    γ) το φιλτρο αερα.στην δικια μου περιπτωση το προβλημα ηταν το φιλτρο αερα.ηταν πολυ βουλωμενο,περιοριζε την ροη αερα και ο εγκεφαλος "κατηγορησε" τον map.
    δ) οι φισες ισως δεν κανουν επαφη και θελουν σπρει.
    τελος ισως οντως να θελει αλλαγη ο ακριβος σενσορας.

    οι παραπανω βλαβες υπαρχουν και εδω με περισοτερες λεπτομεριες.
    νεκρα στην μεση της σελιδας.

    map sensor στην μεση της σελιδας.

  2. #2
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    θεμα με την ενδειξη ταχυτητας(κμ/ωρα).
    ξεκινησε σιγα σιγα.δλδ ξαφνικα μια μερα εκει που κατεβαινα την συγκρου κοιταω και το βλεπω να λεει 0.
    μετα απο λιγα δευτερα ξανα εδειξε παλι.
    γινονταν ολο και πιο συχνα με ολο και πιο μεγαλη διαρκεια μεχρι που σταματησε να δουλευει για τα καλα.
    δουλευε λιγο μονο οταν ηταν κρυα η μηχανη.
    οταν δουλευε για 20 δευτερα πανω απο τις 5κ στροφες αναβε το λαμπακι FI σταθερα.
    η λυση βρεθηκε με αγορα και αντικατασταση του speed sensor.
    αυτος ειναι ο σκατουλης που μας τα κανει ολα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	=)1911.jpg 
Προβολές:	616 
Μέγεθος:	46,4 KB 
ID:	248776
    ο αισθητηρας βρισκεται πισω απο το μπλοκ,κατω απο τα σωματα,πανω απο το κιβωτιο,μπροστα απο την αναρτηση,αναμεσα στο πλαισιο,κατω απο τα @@ μας περιπου. καταλαβατε!!χαχα
    εβγαλα την αναρτηση παραμερησα απειρα καλωδια και σωληνακια και καταφερα με ενα 10ρακι με προεκταση και καστανια να τον βγαλω.

  3. #3
    Ιστιοπλοϊκό μέλος Το avatar του/της Anastasia91
    Εγγραφή
    14/12/2011
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisblest Προβολή μηνύματος
    ο αισθητηρας βρισκεται πισω απο το μπλοκ,κατω απο τα σωματα,πανω απο το κιβωτιο,μπροστα απο την αναρτηση,αναμεσα στο πλαισιο,κατω απο τα @@ μας περιπου. καταλαβατε!!χαχα
    εγω παλι δε γελασα καθολου!!!! πιο στεναχωρη θεση δε μπορουσαν να του βρουν.
    Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το σώμα, οι 2 την ψυχή.. :a51:

  4. #4
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ωραιος γιαννη! να ανεβασω φωτο κι εγω απο τα θεματα που ειχαμε?

  5. #5
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    οχι ρε συ!!το θεμα ειναι δικο μου και μονο δικο μου!! μη σου πω και το μοτο ολο δικο μου!!
    παμεεεε!! βαλε αυτος ειναι και ο σκοπος του θεματος.να συγκεντρωσουμε τα συμπτωματα απο τα προβληματα που μας εβγαλε το αγαπημενο μας μοτο αλλα και φυσικα την λυση τους.

  6. #6
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    χαχαχαχχαα ρε φιλε αμα αναβεασουμε εμεις οι δυο θα μας κοροιδευουν κι οι ducatisti!!!! χαχαχαχα οκ ανεβαζω.

  7. #7
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ραγισμα στον πισω δισκο. εχω δει πολλα του ιδιου μοντελου με αντικατεστημενο μονο τον πισω και αναρωτιομουν γιατι. οχι πια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00059.jpg 
Προβολές:	591 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	248964

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00060.jpg 
Προβολές:	590 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	248965

  8. #8
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το χω σου λεω.. βρηκα πως μπαινουν σε σειρα.. οι φωτο λεμε.. αισθητηρας κενης. διορθωνεται οπως ειπε ο γιαννης πιο πανω. εδω φωτο για το που βρισκεται. ακριβως πανω απο την βαση του λεβιε ταχυτητων!

    Συνημμένο 248966Συνημμένο 248967

  9. #9
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ανορθωτης. μονιμη καψουρα στα honda κι οχι μονο. ο δικος μου αντικατασταθηκε με αλλον made in japan αγνωστων λοιπων στοιχειων (δεν τα θυμαμαι) κοστος ανταλακτικου 60ε. να σημειωσω εδω οτι αυτος που "εφυγε" ηταν ιδιος με αυτον που "ηρθε" και κανεις απο τους δυο γνησιος χοντα. εδω φαινεται επισης η θεση που μετα απο δοκιμες εκρινα ως καλυτερη. με την ιδια διαδρομη για δοκιμη και ιση ωρα αναπαυσης σε αυτο το σημειο ζεσταινοταν λιγοτερο απο οτι στην μαμα θεση. οι μετρησεις θερμοκρασιας εγιναν με το ειδικο ακριβεστατο πολυμετρο ονοματι παλαμη μητσου! η palami mitsou. ετσι κανει και για γιαπωνεζικο!!!Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00080.jpg 
Προβολές:	590 
Μέγεθος:	63,8 KB 
ID:	248969

  10. #10
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    εγω παιδια ξενερωσα με το εν λογο μηχανακι απο τις αρχες μαλιστα. πολλα προβληματα ηλεκτρικου τυπου και ενα μοτερ που απο τα καρμπυρατερατα ηταν πιο ψοφιο. και ειχα το απλο το φ παλιοτερα οποτε η συκγριση ηταν αμεση.


    ενα ακομα προβλημα που μπορει κ να προκυψει ειναι η θερμοκρασια. εμενα μου φτανε ως και 117 C και παθαινα εγκεφαλικο. ειχε κανεις απο σας παρομοιο προβλημα?
    υποψιαζομαι να ταν η βαλβιδα του βεντιλατερ,αν κ αυτο ανοιγε αλλα μονο 3η σκαλα.
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  11. #11
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pilotos_xtreme Προβολή μηνύματος
    εγω παιδια ξενερωσα με το εν λογο μηχανακι απο τις αρχες μαλιστα. πολλα προβληματα ηλεκτρικου τυπου και ενα μοτερ που απο τα καρμπυρατερατα ηταν πιο ψοφιο. και ειχα το απλο το φ παλιοτερα οποτε η συκγριση ηταν αμεση.


    ενα ακομα προβλημα που μπορει κ να προκυψει ειναι η θερμοκρασια. εμενα μου φτανε ως και 117 C και παθαινα εγκεφαλικο. ειχε κανεις απο σας παρομοιο προβλημα?
    υποψιαζομαι να ταν η βαλβιδα του βεντιλατερ,αν κ αυτο ανοιγε αλλα μονο 3η σκαλα.
    μαλλον θες να πεις με το συγκεκριμενο μηχανακι μιας και το εν λογο μοντελο ειναι αρκετα αξιοπιστο με εξαιρεση μερικες στανταρ βλαβες.
    1 ανορθοτης
    2 αισθητηρας ταχυτητας
    3 τεντοτηρας καδενας
    4 ρυθμιστης πιεσης καυσημου.

    τον αυγουστο που την πηρα σε ενα φαναρι στο κεντρο θυμαμαι ειχε πιασει 112
    τετοια εποχη ποσο περιπου εχετε?
    εγω με σταθερη ταχυτητα 70-100 εχω περιπου 78-88
    αναλογα.με θερμοκρασια περιβαλοντος 15 περιπου βαθμους.

  12. #12
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    85 βαθμους με 130 απο 95 ως 115 μες την θεσσαλονικη. κι εμενα το βεντιλατερ μπαινει στους 109 κι αμο οτι διαβασα επρεπε να μπαινει στους 102 νομιζω. αν ναι... τεντωτηρας!!! πως τον ξεχασα... εδω επεσε δουλεια μετα απο σκεψη. ειχαμε τρεις επιλογες.
    1η γνησιο Honda
    2η ape racing
    3η να μετατρεψουμε σε ρυθμιζομενο τον δικο μου.

    η πρωτη απορριπτεται λογω κοστους αλλα κυριως λογω αμφιβολου αποτελεσματος.
    η δευτερη λογω οτι ιδια δουκεια εκανα με την τριτη επιλογη η οποια ηταν να κοψουμε το "κεφαλι' δηλαδη το πισω μερος του τεντωτηρα να βγει το συστημα με την καστανια που ειχε μεσα και να γινει στο μηχανουργειο ενα με βιδα που να παταει τον αξονα (της μαμας χοντα) πανω στις γλισιερες. ετσι θα ειναι και ρυθμιζομενο. τοσυστημα με την βιδα ηταν με βαση την πατεντα της ape αλλα με δικη μου επιπλεον βελτιωση πανω στο σχεδιο.

  13. #13
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    νεο προβλημα.. το μηχανακι με λαδια motul 5100 10-40w εκαψε 700ml σε 1000χλμ. και στις γεματες γκαζιες πεταει κι ασπρο καπνο. δεν θελω να ανησυχησω για τα χειροτερα μιας και τα προηγουμενα λαδια που εβγαλα ηταν στην σωστη ποσοτητα αρα θελω να πιστευω οτι φταιει το λαδι και μονο. εσεις τι λαδια βαλατε και μεινατε ευχαριστημενοι?

    επισης εχω ενα θεματακι με την τελικη. πατιναρει και δεν παει πανω απο 250 με τιποτε. ειναι και η αλυσιδα μου για αλλαγη...

  14. #14
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    εβαλα amsoil 10-40 και ως τωρα μου φαινονται πολυ καλα.πανω απο 250 παει??χαχαχα
    απο οσο εχω διαβασει αυτα τα 5100 ειναι σκατα λαδια...

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ευχομαι να ειναι.. τα 1000χλμ ηταν ολα σε εθνικη χωρις σκισιμο. κανα δυο φορες μονο το ανοιξα ετσι για το καλο.. δνε ξερω αλλα τα επομενα θα ειναι σιγουρα πολυ πιο ακριβα λαδια..

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cbr F4i ΟΡΓΑΝΑ ΣΕ Cbr F3
    από banditgr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 18:47
  2. Περιεργο "κοψιμο" σε cbr f4i. Quiz!!
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2012, 16:55
  3. ωρα και shift light σε cbr 600 fs2
    από dominance στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2010, 12:08
  4. Gripe Sheet - Προβληματα και λυσεις
    από keepdreaming στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2010, 18:57
  5. Shumitomo δαγκάνες σε cbr 600 f3
    από banditgr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF