Σελίδα 6 από 117 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656106 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #76
    Τότε άμα είναι να συγχαρώ τον ανασφάλιστο που με τράκαρε (ευτηχώς ήμουν με αμάξι) να συγχαρώ τον τύπο που την προηγούμενη βδομαδα με την τζιπάρα του χωρίς πινακίδες πήγε να πέσει πάνω μου και να τραυματίσει και εμένα και κάτι πεζούς που περνούσαν. και όλα αυτά μέρα μεσημέρι πάνω στην ερμού εργάσιμη μέρα. Ο τύπος μπήκε στο αντίθετο ρεύμα γκαζομένος και φευγάτος σαν να ήταν μόνος στο δρόμο. Αν και πιστεύω ότι οι ασφαλιστικές-κράτος θα βγάλουν κάποια κόλπα τα οποία να καλύπτουν όσους κινούνται μόνο συγκεκριμένες περιόδους αν και υπάρχει η προσωρινή παράδοση πινακίδων. Απο κει και πέρα οι νομοί υπάρχουν γιατί κάποιοι νομίζουν ότι κάποια πράγματα είναι τσιφλίκι τους. Σίγουρα υπάρχουν και οι νορμαλ άνθρωποι που σέβονται 5-10 πράγματα και όταν δεν ασφαλίζουν δεν το κινούν το όχημα αλλά υπάρχουν και οι άλλοι εκείνοι που δεν καταλαβαίνουν με το καλό(δεν ξέρω γιατί, ίσως λόγο έλειψης παιδείας αν όχι μ@@ιας στον εγκέφαλο)

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    και γυρίζω στον παπάκια που πάει κάθε μέρα στη δουλειά των 500ε.
    Ο άνθρωπος αυτός δεν έχει άλλη λύση
    Άν υπάρχει ?
    Γιατί μπορεί και να μην υπάρχει εισόδημα , αλλά παράλληλα να υπάρχει αυτοκίνητο .

  3. #78
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Μπορεί να μου πει κάποιος πινακιδάτος ανασφάλιστος:

    α) τι θα γίνει αν του κλέψουν το ανασφάλιστο όχημα του και οι κλέφτες προκαλέσουν ζημιές στη βιτρίνα ενός καταστήματος ή σκοτώσουν κάποιον σε τροχαίο;
    β) τι θα γίνει αν ένας Β πινακιδάτος ανασφάλιστος (πχ φορτηγό) λόγω απώλειας ελέγχου του οχήματός του, πέσει επάνω και ξηλώσει τη μάντρα της οικίας του Α πινακιδάτου ανασφάλιστου;

    Ποιος καλείται να πληρώσει τα σπασμένα και στις 2 περιπτώσεις;
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #79
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να μου πει κάποιος πινακιδάτος ανασφάλιστος:

    α) τι θα γίνει αν του κλέψουν το ανασφάλιστο όχημα του και οι κλέφτες προκαλέσουν ζημιές στη βιτρίνα ενός καταστήματος ή σκοτώσουν κάποιον σε τροχαίο;
    β) τι θα γίνει αν ένας Β πινακιδάτος ανασφάλιστος (πχ φορτηγό) λόγω απώλειας ελέγχου του οχήματός του, πέσει επάνω και ξηλώσει τη μάντρα της οικίας του Α πινακιδάτου ανασφάλιστου;

    Ποιος καλείται να πληρώσει τα σπασμένα και στις 2 περιπτώσεις;
    Ο ιδιοκτήτης του ανασφάλιστου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #80
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ο ιδιοκτήτης του ανασφάλιστου.
    Αυτό ήξερα κι εγώ οπότε καλά θυμάμαι!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #81
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    1) Oι πινακίδες κυκλοφορίας, είναι για ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. Όποιος δε θέλει να κυκλοφορεί ένα όχημα, δε χρειάζεται, άρα καταθέτει, τις πινακίδες κυκλοφορίας, όσες φορές και για όσο χρονικό διάστημα θέλει. Για το παρκάρισμα στο γκαράζ οι πινακίδες κυκλοφορίας ΔΕΝ χρειάζονται.
    2) Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων δεν πληρώνει για τους ανασφάλιστους. Πληρώνει το Επικουρικό Κεφάλαιο, και ΜΟΝΟ κάποιες περιπτώσεις και με πολύ μειωμένους τόκους και του Αγίου Να Μην Πω ανήμερα.
    3) Και ναι, όπως απαγορεύεται η οπλοκατοχή χωρίς άδεια (ασχέτως χρήσης) πρέπει να απαγορεύεται και η κατοχή αυτοκινήτου ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ χωρίς ασφάλεια.
    Dura lex, sed lex.

  7. #82
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    1) Oι πινακίδες κυκλοφορίας, είναι για ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. Όποιος δε θέλει να κυκλοφορεί ένα όχημα, δε χρειάζεται, άρα καταθέτει, τις πινακίδες κυκλοφορίας, όσες φορές και για όσο χρονικό διάστημα θέλει. Για το παρκάρισμα στο γκαράζ οι πινακίδες κυκλοφορίας ΔΕΝ χρειάζονται.
    2) Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων δεν πληρώνει για τους ανασφάλιστους. Πληρώνει το Επικουρικό Κεφάλαιο, και ΜΟΝΟ κάποιες περιπτώσεις και με πολύ μειωμένους τόκους και του Αγίου Να Μην Πω ανήμερα.
    3) Και ναι, όπως απαγορεύεται η οπλοκατοχή χωρίς άδεια (ασχέτως χρήσης) πρέπει να απαγορεύεται και η κατοχή αυτοκινήτου ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ χωρίς ασφάλεια.
    Υπάρχουν και πολιτισμένες χώρες οπου μπορείς να πληρώνεις τελη κυκλοφορίας για 3 μηνες το χρόνο πχ. Αλλο οι πινακίδες, αλλο τα τελη κυκλοφορίας, αλλο η ασφάλεια. Εγω θελω να τα εχω στο γκαραζ με πινακιδες. Τελη και ασφάλεια θελω να πληρωνω οταν θα το κυκλοφορήσω. Εστω οτι με τα τελη δεν παίζει στην Ελλάδα, οκ αλλά μην το παρατραβαμε και το παμε και στις ασφάλειες.
    Ας βαλει πρότιμο οσο θελει για τα ανασφάλιστα, ας τα κατασχέσει κιόλας κι ας βαλει και φυλακή οποιον κυκλοφορεί ανασφάλιστος δεν εχω πρόβλημα. Πρόβλημα εχω στο να θελει ασφάλεια χωρίς να κυκλοφοράει και να μπορεί να κοψει και πρόστιμο μεσω διασταυρωσης στοιχείων, μη χεσω...

    Μην τα μπερδευουμε παρακαλώ, κι ας προσπαθούν οι κυβερνώντες να μας μπερδέψουν σκοπίμως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #83
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    ...
    3) Και ναι, όπως απαγορεύεται η οπλοκατοχή χωρίς άδεια (ασχέτως χρήσης) πρέπει να απαγορεύεται και η κατοχή αυτοκινήτου ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ χωρίς ασφάλεια.

    Κρίμα ρε γμτ.. Δεν θα πυροβολήσω κανέναν, το υπόσχομαι. Τώρα δώστε μου πίσω το Leopard!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #84
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν και πολιτισμένες χώρες οπου μπορείς να πληρώνεις τελη κυκλοφορίας για 3 μηνες το χρόνο πχ. Αλλο οι πινακίδες, αλλο τα τελη κυκλοφορίας, αλλο η ασφάλεια. Εγω θελω να τα εχω στο γκαραζ με πινακιδες. Τελη και ασφάλεια θελω να πληρωνω οταν θα το κυκλοφορήσω. Εστω οτι με τα τελη δεν παίζει στην Ελλάδα, οκ αλλά μην το παρατραβαμε και το παμε και στις ασφάλειες.
    Ας βαλει πρότιμο οσο θελει για τα ανασφάλιστα, ας τα κατασχέσει κιόλας κι ας βαλει και φυλακή οποιον κυκλοφορεί ανασφάλιστος δεν εχω πρόβλημα. Πρόβλημα εχω στο να θελει ασφάλεια χωρίς να κυκλοφοράει και να μπορεί να κοψει και πρόστιμο μεσω διασταυρωσης στοιχείων, μη χεσω...

    Μην τα μπερδευουμε παρακαλώ, κι ας προσπαθούν οι κυβερνώντες να μας μπερδέψουν σκοπίμως.
    Ρε συ Άρη, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ΕΜΕΙΣ μπορούμε να λειτουργήσουμε σαν πολιτισμένοι πολίτες μια πολιτισμένης χώρας;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Άρη, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ΕΜΕΙΣ μπορούμε να λειτουργήσουμε σαν πολιτισμένοι πολίτες μια πολιτισμένης χώρας;
    Διοτι όταν ΕΜΕΙΣ είχαμε πολιτισμό οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    1) Oι πινακίδες κυκλοφορίας, είναι για ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. Όποιος δε θέλει να κυκλοφορεί ένα όχημα, δε χρειάζεται, άρα καταθέτει, τις πινακίδες κυκλοφορίας, όσες φορές και για όσο χρονικό διάστημα θέλει. Για το παρκάρισμα στο γκαράζ οι πινακίδες κυκλοφορίας ΔΕΝ χρειάζονται.
    2) Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων δεν πληρώνει για τους ανασφάλιστους. Πληρώνει το Επικουρικό Κεφάλαιο, και ΜΟΝΟ κάποιες περιπτώσεις και με πολύ μειωμένους τόκους και του Αγίου Να Μην Πω ανήμερα.
    3) Και ναι, όπως απαγορεύεται η οπλοκατοχή χωρίς άδεια (ασχέτως χρήσης) πρέπει να απαγορεύεται και η κατοχή αυτοκινήτου ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ χωρίς ασφάλεια.
    Διαφωνώ στο 10 σκέλος του Νο 3 και τη λογική του παγκοσμίως.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	smoking-pipe-024.gif 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	1,3 KB 
ID:	254905

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Διοτι όταν ΕΜΕΙΣ είχαμε πολιτισμό οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια

    Καλύφθηκα.

  12. #87
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Άρη, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ΕΜΕΙΣ μπορούμε να λειτουργήσουμε σαν πολιτισμένοι πολίτες μια πολιτισμένης χώρας;
    Mε πρόλαβες άτιμο, από το στόμα μου το πήρες!!!

    @ sapila: Δυστυχώς ως έθνος ανήκουμε (κατά πλειοψηφία πάντα, έτσι )στην κατηγορία των θηριοκανίβαλων ορμητικών καραμπουζουκλήδων και ωχαδερφάδων.
    Dura lex, sed lex.

  13. #88
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Άρη, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ΕΜΕΙΣ μπορούμε να λειτουργήσουμε σαν πολιτισμένοι πολίτες μια πολιτισμένης χώρας;
    Ας γίνει μια προσπάθεια έστω.
    Οταν πχ ανακοινωνεται σαφαρι για τα ανασφαλιστα, να βγούν να σταματανε τους παντες και να κοβουν πρόστιμα. Οχι να περιμενουν οτι θα μασησει ο Ελληνας επειδη ακουστηκε οτι θα διασταυρωσουν τα στοιχεία όταν και αν φτιαξουν την βαση δεδομένων.....

    Οταν σταματησουν οι Ελληνες να περνανε με κοκκινο τοτε θα ειμαστε πολιτισμένο κράτος.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #89
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ας γίνει μια προσπάθεια έστω.
    Οταν πχ ανακοινωνεται σαφαρι για τα ανασφαλιστα, να βγούν να σταματανε τους παντες και να κοβουν πρόστιμα. Οχι να περιμενουν οτι θα μασησει ο Ελληνας επειδη ακουστηκε οτι θα διασταυρωσουν τα στοιχεία όταν και αν φτιαξουν την βαση δεδομένων.....

    Οταν σταματησουν οι Ελληνες να περνανε με κοκκινο τοτε θα ειμαστε πολιτισμένο κράτος.
    Με έχουν σταματήσει για έλεγχο τουλάχιστον 5-6 φορές το τελευταίο εξάμηνο με τη μηχανή. ΟΥΔΕΠΟΤΕ, για κάποιο περίεργο λόγο, μου ζήτησαν ασφάλεια...
    Dura lex, sed lex.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Το θύμα αποζημιώνεται από το επικουρικό ταμείο ή από την ίδια του την ασφαλιστική (έχουν κάλυψει από ανασφάλιστο όχημα) και μετά αυτή αναλαμβάνει να κυνηγήσει τον ανασφάλιστο όπου και θα τον πηδήξει κανονικά... θα του πάρει σπίτι, αυτοκίνητο, λογαριασμούς, τα πάντα όλα! (ανάλογα με το πόσα πλήρωσε βέβαια ε)
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 03:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 09:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 19:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 13:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 03:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF