Σελίδα 8 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 760

Θέμα: Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.

  1. #106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα. μένω θεσ/νίκη και αγόρασα μηχανή τον μάρτιο αλλά δεν μου ζήτησαν κτεο στην μεταβίβαση. Η μηχανή έχει πινακίδες καβάλας και η μεταβίβαση έγινε θεσ/νίκη. πότε περνάω κτέο? μπορώ να το δω κάπου?
    οσον αφορα τη Μακεδονια νομιζω θα πορευτουμε με συτην την αποφαση

    http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?l...sid=440http://

    καπου εκει μεσα λεει κ για τις μηχανες με πινακιδες απο αλλου

    ελπιχω να σε καλυψα, αλλα και οσους αλλους ψαχνονται
    cb 600 hornet '05

  2. #107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackhornet78 Προβολή μηνύματος
    οσον αφορα τη Μακεδονια νομιζω θα πορευτουμε με συτην την αποφαση

    http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?l...sid=440http://

    καπου εκει μεσα λεει κ για τις μηχανες με πινακιδες απο αλλου

    ελπιχω να σε καλυψα, αλλα και οσους αλλους ψαχνονται

    Επειδή ξέχασα να ενημερώσω αν και νομίζω ότι κάπου το έγραψα....μίλησα με το κτεο πυλαίας και μου είπε ότι περνάω τον νοέμβριο και κοστίζει 25ευρω

  3. #108
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Απο 1/6 οι μεταβιβασεις θενε ΚΤΕΟ περασμενο και σε εμας (ΑΜ&Θ)
    Καλως τα μας

  4. #109

    Thumbs up

    Με ανησυχησατε


    εχθες που διαβασα το θεμα και πηγα ρωτησα.

    Κατ'αρχη στην Α Τροχαια Θεσσαλονικης, εκει δεν εχουν απολυτως καμια πληροφοριση, ουτε οσο αφοτα τον ελεγχο απο τα οργανα τους(αστυνομικους/τροχονομους κλπ) αλλα ουτε και τιποτε αλλο επισημο στα χερια τους, οτι ξερουν μου ειπαν ειναι σχεδον το γνωστο "ραδιο αρβυλα"!

    Μετα πηγα στο Autovision, ιδιωτικο ΚΤΕΟ στο Παπαγεργιου και μου επιβεβαιωσαν τη λιστα που αναρτηθηκε πιο επανω απο τη Περιφερεια Κεντρικης Μακεδονιας,
    Πρόσκληση δικύκλων με έδρα την Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης για τεχνικό έλεγχο (20/12/2011),

    ειναι σε ισχυει οποτε, οι ημερομηνιες συμφωνα με το αρχειο ειναι απολυτως σωστες και αυτοι δεν εχουν απολυτως καμια πληροφοριση για αναβολη ή καταργηση της κλπ.


    Συμφωνα μα τη λιστα, περναω ΚΤΕΟ Νοεμβριο, για 600 κυβικα, 35 ευρω συμπεριλαμβανεται και ο ελεγχος καυσαεριων.



    Χαιρετισμους
    Χριστοφορος HONDA CBR600F4I
    Motor cycles are safe .... Riders are Dangerous

  5. #110
    Καλησπερα σε ολους.Απο αθηνα εχει περασει κανεις κτεο?Σου στελνουν καμια ειδοποιηση ταχυδρομικος η πρεπει να το ψαξω?

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo24
    Εγγραφή
    26/10/2008
    Μηνύματα
    138
    Το Σαββατο περασα το αμαξι κτεο στον Ηνιοχο και ρωτησα και για την μοτο.Η απαντηση τους ηταν οτι στην επαρχια εχει ξεκινηση αλλα στην Αττικη δεν τους εχει δωθει καποια εντολη η επισημο χαρτι που να τους λεει να ξεκινησουν και αν ηθελα να μαθω κατι περοσσοτερο να μπω στο site του υπουργειου μεταφορων.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackroses Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους.Απο αθηνα εχει περασει κανεις κτεο?Σου στελνουν καμια ειδοποιηση ταχυδρομικος η πρεπει να το ψαξω?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo24 Προβολή μηνύματος
    Το Σαββατο περασα το αμαξι κτεο στον Ηνιοχο και ρωτησα και για την μοτο.Η απαντηση τους ηταν οτι στην επαρχια εχει ξεκινηση αλλα στην Αττικη δεν τους εχει δωθει καποια εντολη η επισημο χαρτι που να τους λεει να ξεκινησουν και αν ηθελα να μαθω κατι περοσσοτερο να μπω στο site του υπουργειου μεταφορων.

    Έχω περάσει εγώ το δικό μου αρκετό καιρό τώρα. Δεν έρχεται κάποια ειδοποίηση, και δεν αφορά το Υπουργείο Μεταφορών, πέρα από τη θέσπιση του νόμου και των σχετικών διατάξεων. Οι ημερομηνίες αφορούν τις Νομαρχίες. Για την Αθήνα τώρα, υπάρχει σχετική ανακοίνωση από την Περιφέρεια Αττικής, η οποία αναφέρει ότι όλα τα δίκυκλα άνω των 50cc, (δηλαδή με νόμιμες πινακίδες υπουργείου και όχι τα 50αράκια πειραγμένα) ΚΑΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ που έχει εκδοθεί ΜΕΧΡΙ 1998 υποχρεούνται σε τεχνικό έλεγχο μέχρι τον 12/2012 (Για ακριβείς ημερομηνίες δείτε τη σχετική ανακοίνωση στο site της Περιφέρειας). Η ανακοίνωση για την Αττική έχει βγει λίγο πριν ή λίγο μετά το Πάσχα και έχει περάσει στο ντούκου τελείως. Όμως:

    1.Ακόμα δεν έχουν θεσπιστεί πρόστιμα και είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε οργάνου εάν και τι θα σου κόψει (αυτά για μετά τη λήξη της προθεσμίας). Στην Επαρχία ακολουθούν τα πρόστιμα που υπάρχουν για τα αυτοκίνητα, συνήθως, οπότε πονάει το αποτέλεσμα.

    2. Δεν έχει οριστεί το ποσό για τα εκπρόθεσμα

    3. Το ζητάνε στη μεταβίβαση (Όχι πάντα και όχι παντού, σε μερικά ΚΕΠ αλλά και στο μηχανολογικό ζητάνε, ενώ αναμένεται και στα υπόλοιπα, μέχρι δηλαδή να τους φτάσει η ειδοποίηση)

    Καλό θα ήταν όμως να το περάσεις πριν το τέλος της προθεσμίας για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Ακόμα και αν δεν αρχίσουν να κυνηγάνε αμέσως μετά σίγουρα κάποια στιγμή θα το κάνουν και θα κλάψει πολύς κόσμος. Υπολόγισε ότι προς τις τελευταίες μέρες θα γίνεται ο χαμός. Επίσης, εάν ταξιδεύεις επαρχία όπου το μέτρο ισχύει καλό θα ήταν να το έχεις περάσει γιατί ο βλαχόμπατσος έχει δικαίωμα να σε γράψει κανονικότατα
    Τελευταία τροποποίηση από Johnny_Nik; 09/07/2012 στις 07:24.
    2 stroke Sport Touring

  8. #113
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny_Nik Προβολή μηνύματος
    3. Το ζητάνε στη μεταβίβαση (Όχι πάντα και όχι παντού, σε μερικά ΚΕΠ αλλά και στο μηχανολογικό ζητάνε, ενώ αναμένεται και στα υπόλοιπα, μέχρι δηλαδή να τους φτάσει η ειδοποίηση)
    Θέλω να δω τι θα γίνει αν κάποιος πάει και πει ότι θέλει να κάνει μεταβίβαση, αλλά η μοτοσυκλέτα έχει βλάβη και δε μπορεί να ελεγθεί λόγω ακινησίας.

  9. #114
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801

    Κτεο...

    http://www.mototriti.gr/data/news/pr...news/91899.asp

    Απιστευτο....!
    Βρηκαν πως να μας τα ''παιρνουν'' και απο τα μοτο!!
    Αναρωτιεμαι ποσο θα κοστιζει ο ''ελεγχος''...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #115
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    http://www.mototriti.gr/data/news/pr...news/91899.asp

    Απιστευτο....!
    Βρηκαν πως να μας τα ''παιρνουν'' και απο τα μοτο!!
    Αναρωτιεμαι ποσο θα κοστιζει ο ''ελεγχος''...
    Τί το κακό έχουν τα κτεο;

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Τί το κακό έχουν τα κτεο;
    Εκτός του ότι είναι κοροϊδία κατά τα άλλα μια χαρά είναι. Όπως και η πλειονότητα των οχημάτων άλλωστε. Σε αντίθεση με το οδικό δίκτυο και τους οδηγούς/αναβάτες.

    Ναι κυκλοφορεί ανάμεσα μας και το kadett του κάποτε με συντήρηση τόση ώστε να τσουλάει απλά, και το χρέπι παπί χωρίς φώτα και το λάδι να στάζει αλλά δεν είναι ο κανόνας, ούτε ακούς ότι έγινε ατύχημα επειδή το όχημα ήταν κακοσυντηρημένο και δεν έπιασαν τα φρένα. Συνήθως ο οδηγός φταίει, ή ο δρόμος που ήταν γυαλί, είχε έναν τάφο, δεν είχε φώτα κλπ.

    Γενικώς από αυτό που λέμε οδική κυκλοφορία το κομμάτι των οχημάτων είναι by far καλύτερο από τα υπόλοιπα (οδικό δίκτυο και οδηγοί). Οπότε αντί να κοιτάμε πως θα βελτιώσουμε κάτι που είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα (και προφανώς επιδέχεται βελτίωσης όπως τα πάντα άλλωστε σε αυτόν τον κόσμο) δεν κοιτάμε να φέρουμε σε εφάμιλλα επίπεδα και τις άλλες δυο συνιστώσες της οδικής κυκλοφορίας;

    Πόσο καλύτερο είναι ένα σύγχρονο αυτοκίνητο σε σχέση με το kadett και πόσο ο δρόμος που κυκλοφορεί σε σχέση με το '80; Πόσα περισσότερα πράγματα ξέρει ο σημερινός οδηγός σε σχέση με τον οδηγό του '80; Ξέρει τι είναι το target fixation; Το γυροσκοπικό; Η υποστροφή και υπερστροφή στα αυτοκίνητα; Όχι να μπορεί να τα εφαρμόσει, απλά θεωρητικά να ξέρει τι είναι.

    Καλό είναι να σταματήσουμε να χώνουμε το κεφάλι μας στην άμμο και να συνεχίσουμε να κάνουμε από συνήθεια και αδράνεια ότι γινόταν τόσα χρόνια και να κάτσουμε να σκεφτούμε πιο αποτελεσματικούς τρόπους για να βελτιώσουμε την οδική ασφάλεια.


    Υ.Γ.: τροφή για σκέψη
    η μηχανή που έχω φοράει μπροστά λάστιχο 110/80/17, σε αυτή τη διάσταση δεν βρίσκεις λάστιχο της προκοπής, πρέπει να πας σε 110/70/17. Αυτό όμως θέλει πιο φαρδιά ζάντα. Στην Αγγλία για να περάσουν το δικό τους ΚΤΕΟ (MOT) πάνε μαζί με έγγραφο της Bridgestone που λέει ότι το συγκεκριμένο λάστιχο (110/70/17) μπορεί να φορεθεί σε αυτή τη ζάντα.
    Στοίχημα ό,τι θέλετε ότι εδώ περνάω με οποιοδήποτε λάστιχο που να μην είναι κούτσουρο και να έχει λίγο πέλμα ακόμα αρκεί να γυρίζει η ρόδα.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Τα κτέο δεν είναι καθόλου κοροϊδία.Καλό είναι να υπάρχει υποχρεωτικός έλεγχος οχημάτων,αλλιώς ο καθένας θα κάνει ό,τι να'ναι, με κίνδυνο και για τους άλλους.
    Ειδικά σε φρένα,φώτα,φλας,καθρέφτες πρέπει να καμπανιάζουν.
    Έχει να πέσει κλάμα πάντως,ειδικά με τις εξατμίσεις,σχεδόν κανένας δεν έχει τη μαμά( και γω μέσα σ' αυτούς).

    Ίδωμεν...

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Marinos-GSXR
    Εγγραφή
    19/12/2006
    Μηνύματα
    338
    εγω το περασα πριν 10μερες,και απλως του ελεξαν φρενα,φωτα,κτλ.παντως για της yoshimuρες, μου ειχε πει το κοπελι απο το κτεο(ειναι και μοτοσυκλετιστης!) να κραταω και τους σιγαστηρες που αν ειναι σε καλη κατασταση τα σωθηκα της εξατμισης περναει τα db?(αν δεν τους εχω επρεπε να βαλω της εργοστασιακες!!)ευτηχως τους εχω και δεν υπηρχε θεμα.οσο για τα καυσαερια μου ειπε οτι ακομα δεν ξερουν ποτε θα εφαρμοστει(τουλαχιστον στην κρητη)τελος παντων,το κτεο για της μοτο καλο ειναι,(αν γινετε σωστα) να τα τσεκερνουμε που και που,αλλα με λιγοτερο κοστος(25ευρω για 10 λεπτα τσεκαρισματος!!)
    που μένεις?....εκεί που με κρατάνε....

  14. #119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Τα κτέο δεν είναι καθόλου κοροϊδία.Καλό είναι να υπάρχει υποχρεωτικός έλεγχος οχημάτων,αλλιώς ο καθένας θα κάνει ό,τι να'ναι, με κίνδυνο και για τους άλλους.
    Ειδικά σε φρένα,φώτα,φλας,καθρέφτες πρέπει να καμπανιάζουν.
    Έχει να πέσει κλάμα πάντως,ειδικά με τις εξατμίσεις,σχεδόν κανένας δεν έχει τη μαμά( και γω μέσα σ' αυτούς).

    Ίδωμεν...
    η ηχομετρηση ειναι το μονο σημειο ελεγχου που δεν ειναι η μετρηση on-line με το υπουργειο.μπορει να βαλει ο ελεγκτης το ντεσιμπελομετρο λιγο πιο πισω,λιγο πιο κατω και να μειωθει ο θορυβος.οσο για τα καυσαερια, μετρανε στο ρελαντι. αν εισαι οριακα δινουν λιγο γκαζι για να εισαι κατω απο το οριο και να μην εχεις θεμα.
    Αν συλλαβίσεις στα αγγλικά τους αριθμούς, πότε θα βρεις για πρώτη φορά το γράμμα 'a' ?

  15. #120
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Marinos-GSXR Προβολή μηνύματος
    κοστος(25ευρω για 10 λεπτα τσεκαρισματος!!)
    Εδω τα ειπες ολα!
    Στο αυτοκινητο ειναι 50 ή 55 ευρω ανα 2 χρονια και στην μηχανη ειναι 25 ευρω το χρονο...
    Και οπως ειπε παραπανω ο georgio σιγα μην γινεται σωστος ελεγχος...καθαρα εισπρακτικα μετρα...
    Πιστευω τουλαχιστον να ''ξεκαθαρισει'' ο τοπος απο καποια σχεδον διαλυμενα που κυκλοφορουν...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 8 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για τα νέα ΤΕΚΜΗΡΙΑ
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 17:40
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 15:40
  3. ΥΠΑΡΧΟΥΝ Runflat ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ?
    από X_NR750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 08:44
  4. Ο καιρος για τη νεα εβδομαδα
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 19:14
  5. Top συγκριτικό test για τα νέα χιλιάρια μωρά!
    από milaber στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 02:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF