Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 201

Θέμα: Isle of Man TT ! 2013 ! Όσοι πιστοί προσέλθετε !

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    πως ειχα την εντυπωση οτι μπηκε και ρωτησε με σκοπο να ακουσει τους αλλους....
    Εγώ είχα την εντύπωση ότι έψαχνε παρέα για να πάει…
    (Για αυτό λένε, αυτοί που ξέρουν ότι κάτι τέτοια δεν τα ρωτάς πας και τα κάνεις και τα λες μετά ! )

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    klassiko thredaki motogr...
    ...
    θα συμφωνησω με τον αποπανω και θα πω το πολυ απλο: "if money is not the problem, you can go in anyplace, at anytime"...

    στην τελικη αν τα παιξει το παπι ή γινει κατι και δεν καταφερεις να φτασεις μεχρι εκει..

    παρατας το παπι και γυριζεις πισω αεροπορικως απο εκει που εισαι Α' θεση...
    ή
    πας τελικα isle of man αεροπορικως Α' θεση και νοικιαζεις εκει ενα μοτο, ετσι για τα γουστα...
    ή
    αγοραζεις απο εκει που εισαι ενα καινουργιο παπι ή ενα αλλο μοτο (την εμπειρια θα την εχεις) και πας isle of man...

    και μην ακουσω χαζα περι αλλαγης χρονικου πλανου κλπ...ΟΛΑ γινονται αν υπαρχουν τα φραγκα...μεχρι και support car μπορεις να παρεις και να σε ακουλουθει με αναλωσιμα και ισοτονικα απο πισω...και ας εχεις επιλεξει να πας με ποδηλατο ξεκινωντας 3 μηνες πριν...

    οι κινδυνοι παντως θα ειναι πολυ λιγοτεροι απο το να κατεβει μαι βολτα στο κεντρο της Αθηνας με το παπι, τετοιες γιορτινες μερες...

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    Οκ Νταλικες δεν εχει ο επαρχιακος αλλα εχει φορτηγα και πολλους αλλους κινδηνους και απο οτι ξερω χωρις GPS στα μικρα Γαλλικα χορουδακια παιζει να γηρνας ολλη μερα γυρο γυρο με τους μισους αν οχι ολλους τους περαστικους να μην ξερουν λεξη Αγγλικο και στο τελος μετα απο ολλη αυτη την περιπετια να θες να κατσεις και σε μια σκηνη στο νησι με 5-12C... πιο πολυ για Survivor το βλεπω εγω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    Και ξανα ασχετο! στον 36ωρο εισαι με αλλα ατομα στον δρομο που κανουν την ιδια διαδρομη και εισαι στην Ελλαδα μηλωντας Ελληνικα και εχωντας Ελληνικες πινακιδες στους δρομους και κατα καποιο τροπο ξερεις που βρισκετε η ταδε πολη και ο ταδε δρομος....

    οχι τοσο ευκολο οταν εχεις να περασεις Ιταλια, Ελβετια, Γαλλια και Αγγλια.... και ολλες απο επαρχιακο!

    Επισης στον 36ωρο αν αργησεις χανεις το μεταλιο η οτι αλλο σαν δηνουν... σε αυτο το ταξιδι χανεις το φερρυ για το Νησι που δεν ειναι Περαμα Παλουκι να σου βγαλουν αλλο στο καταστρομα!

    Εμένα δεν μου συνέβησαν ποτέ αυτά στα 80ς και τα 90ς που είχα πάει.
    Τότε δεν είχαμε ούτε τζι πι ες ούτε άλλα τσουμπλέκια. Είχε όμως φανταστικούς χάρτες. Τους πιο ακριβείς που έχω δει ποτέ και μια στοιχειώδη αίσθηση προσανατολισμού σου έλυνε τα μισά σου προβλήματα.
    Εξαιρετική είναι και η σήμανση στους δρόμους.
    ΚΑΜΙΑ σχέση μ Ελλάδα που οι πινακίδες γράφουν ΠΑΟΚΑΡΑ από το εργοστάσιο και τοποθετούνται σε μέρη που πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου για να τις δεις.
    Εν τέλει αν και δεν ξέρω Γαλλικά, Ρώσικα, Γιουγκοσλάβικα, Βουλγάρικα, Ρουμάνικα, Γερμανικά, Γαλλικά, Φλαμανδικά, Ελβετικά (152 διαλέκτους) ποτέ μα ποτέ δεν βρέθηκα σε απελπιστική θέση λόγω επικοινωνίας.
    Πρόβλημα στους επαρχιακούς δρόμους της Γαλλίας Ιταλίας θα έχεις ΜΟΝΟ αν τρέχεις γιατί ο μόνος κίνδυνος είναι να σου πεταχτεί κάτι από το πλάι .
    Εμένα δεν μου συνέβη ποτέ προσωπικά αλλά να υποθέσω ότι αν επιβιώνει με το παπί Ελλάδα αυτό είναι ψωμοτύρι.
    Πρόβλημα με τις πινακίδες είχα αρχικά στις τέως Ανατολικές χώρες που τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να διαβάσω Κυριλλικά και οι πινακίδες δεν ήταν δίγλωσσες (τώρα έχουν γίνει). Πρόβλημα είχα και στη Γερμανία Αυστρία λόγω του ότι οι λέξεις είναι δυσανάγνωστες (μεγάλες και με πολλά σύμφωνα)
    Αυτά όμως όταν πέρναγες με χιλιόμετρα. Με το παπί θα έχεις όλο το χρόνο να το σκεφτείς το πράμα.
    Το 36ωρο φυσικά δεν έχει σχέση με ένα ταξίδι στο εξωτερικό.
    Έχεις όμως σχέση με τα χλμ που μπορείς να βγάλεις.
    ΑΝ ο αξέχαστος Νικόλας έβγαλε 2 36ωρα σερί, με ένα ανάλογο παπί (νορμάλ και διαδρομή σπίτι –εκκίνηση, τερματισμό) τα 450 που του λένε βγαίνουν μια χαρά.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    θα συμφωνησω με τον αποπανω και θα πω το πολυ απλο: "if money is not the problem, you can go in anyplace, at anytime"...

    στην τελικη αν τα παιξει το παπι ή γινει κατι και δεν καταφερεις να φτασεις μεχρι εκει..

    παρατας το παπι και γυριζεις πισω αεροπορικως απο εκει που εισαι Α' θεση...
    ή
    πας τελικα isle of man αεροπορικως Α' θεση και νοικιαζεις εκει ενα μοτο, ετσι για τα γουστα...
    ή
    αγοραζεις απο εκει που εισαι ενα καινουργιο παπι ή ενα αλλο μοτο (την εμπειρια θα την εχεις) και πας isle of man...

    και μην ακουσω χαζα περι αλλαγης χρονικου πλανου κλπ...ΟΛΑ γινονται αν υπαρχουν τα φραγκα...μεχρι και support car μπορεις να παρεις και να σε ακουλουθει με αναλωσιμα και ισοτονικα απο πισω...και ας εχεις επιλεξει να πας με ποδηλατο ξεκινωντας 3 μηνες πριν...

    οι κινδυνοι παντως θα ειναι πολυ λιγοτεροι απο το να κατεβει μαι βολτα στο κεντρο της Αθηνας με το παπι, τετοιες γιορτινες μερες...
    Έτσι όπως το λες είναι αλλά ζωή χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει. Δεν μπορούμε όμως να μιλάμε και υποθετικά για το τι ΜΠΟΡΕΙΣ να πάθεις. Στο κάτω κάτω ξέρεις τι μπορεί να πάθεις αν βγεις βόλτα πρωτοχρονιά?

    Εδώ στην Ελλάδα –το χουμε το χούι- προσπαθούμε πάντα α κάνουμε περισσότερα απ ότι μας επιτρέπουν τα οικονομικά μας.
    Κάποιος κάνει ανακατασκευές όντας άνεργος, άλλος φτιάχνει μηχανάκια με ψέματα, άλλος κάνει οικονομίες 6 μήνες για ένα τρακ ντει και πέφτει και μαζεύει ένα χρόνο ανταλλακτικά για το επόμενο.
    Έτσι ΗΤΑΝ πάντα εδώ. Ένα διάλλειμα που κάναμε μια δεκαετία αλλά δε λέει και πολλά.
    Θυμάμαι τις ιστορίες του φίλου μου του Μπόνεβιλ, που έκρυβε συνάλλαγμα στα φλας για να πάει Γαλλία, με ένα BMW που αρχικά ήταν 450 αλλά μετά άλλαξε και έγινε 750…
    Κι ας τα να πάνε…

    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 26/12/2012 στις 12:04.

  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως το λες είναι αλλά ζωή χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει. Δεν μπορούμε όμως να μιλάμε και υποθετικά για το τι ΜΠΟΡΕΙΣ να πάθεις. Στο κάτω κάτω ξέρεις τι μπορεί να πάθεις αν βγεις βόλτα πρωτοχρονιά?

    Εδώ στην Ελλάδα –το χουμε το χούι- προσπαθούμε πάντα α κάνουμε περισσότερα απ ότι μας επιτρέπουν τα οικονομικά μας.
    Κάποιος κάνει ανακατασκευές όντας άνεργος, άλλος φτιάχνει μηχανάκια με ψέματα, άλλος κάνει οικονομίες 6 μήνες για ένα τρακ ντει και πέφτει και μαζεύει ένα χρόνο ανταλλακτικά για το επόμενο.
    Έτσι ΗΤΑΝ πάντα εδώ. Ένα διάλλειμα που κάναμε μια δεκαετία αλλά δε λέει και πολλά.
    Θυμάμαι τις ιστορίες του φίλου μου του Μπόνεβιλ, που έκρυβε συνάλλαγμα στα φλας για να πάει Γαλλία, με ένα BMW που αρχικά ήταν 450 αλλά μετά άλλαξε και έγινε 750…
    Κι ας τα να πάνε…

    δλδ δεν πρεπει να προβλεψεις καποια πραγματα που ΜΠΟΡΕΙ να γινουν πριν ξεκινησεις για ενα ταξιδι??
    και φυσικα τα οικονομικα σου ειναι το 1ο πραγμα που πρεπει να υπολογισεις...
    και αν πραγματικα δεν εχεις τετοιο προβλημα (οικονομικο δλδ) μπορεις θεωρητικα να κανεις τα παντα...
    το μονο που λειπει ειναι η εμπειρια...

  6. #141
    Anyway σε λιγες μερες εχουμε Ιανουαριο Νικολα καλο ειναι αν θες να βρεις μερος να μηνεις να ξεκηνησεις εντατικο ψαξιμο (ειπαρχει και το Homestay, δωρεαν κρεβατι σε σπιτια ντοπιων) το φερρυ θα ειναι δισκολο ιδικα για την ευδομαδα των αγωνων...

    βασικα ειναι 1 ευδομαδα προπονηση και 1 ευδομαδα αγωνες, απο οτι ακουσα εκει φετος παιζει να εχει πτησεις πρως το νησι και η British Airways. Το νησι εχει αριστο συστημα μαζικης μεταφορας με πολλα λεωφορια και στις μερες του αγωνα ιδικο λεωφοριο που κανει την διαδρομη 2 ωρες πρην κλησουν οι δρομοι και σε αφηνει οπου θες εσυ!!!!
    ORGIA!!!!!

  7. #142
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εγώ είχα την εντύπωση ότι έψαχνε παρέα για να πάει…
    (Για αυτό λένε, αυτοί που ξέρουν ότι κάτι τέτοια δεν τα ρωτάς πας και τα κάνεις και τα λες μετά ! )
    επιμενεις στην εντυπωση που ειχες?(γιατι τελικα δεν θα παει)

    εχω μια αισθηση (διαβαζοντας και τα επομενα ποστακια σου) οτι λεμε σχεδον τα ιδια πραγματα με αλλα λογια και γι' αυτο δεν μπορουμε να συνενοηθουμε.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #143
    Τελικά πολλά comments πτοήθηκε το ηθικό μου ! :P

    Με αεροπλανάκι τελικά θα την βγάλω ! :P

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από N1kolas Προβολή μηνύματος
    Τελικά πολλά comments πτοήθηκε το ηθικό μου ! :P

    Με αεροπλανάκι τελικά θα την βγάλω ! :P
    φτου σου !

  10. #145
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    φτου σου !
    Κιοτεψες μπρε?

    (για τον Νικ το λεω)

  11. #146
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από N1kolas Προβολή μηνύματος
    Τελικά πολλά comments πτοήθηκε το ηθικό μου ! :P

    :P
    Αυτό σου είπαν Νικόλα. Πως άμα ξεκινήσεις τέτοιο ταξίδι με πάπια, χωρίς καν να ξέρεις την διαδρομή, με οδηγό την ελπίδα και το νεαρό της ηλικίας σου δεν είναι ότι καλύτερο.
    Βρες την διαδρομή, τα χλμ, τις μέρες που χρειάζονται και τότε μετράς πιο σωστά τις δυνάμεις σου και αναλόγως πράττεις.
    Δεν σου είπε κανείς μην πας. Σε προτρέπουν να γνωρίζεις τι πας να κάνεις πριν το κάνεις.

    Τα τύπου ''ο τάδε έκανε αυτό'' είναι άτοπα. Το ταξίδι φυσικά και βγαίνει, απλά ίσως όχι όπως το ονειρεύτηκες μα πιο δύσκολα.
    Άλλο τουρισμός και άλλο γυρνάω την Ευρώπη με πάπια.

    σημ. Τα χλμ θα ήταν κατά πολύ περισσότερα αν πήγαινες απο επαρχιακούς, αφού πιστεύω πως θα αναγκαζόσουν να πας απο Κάνες και Λυών μιας και στα περάσματα ακόμα και απο Τορίνο θα αναγκαζόσουν να μπεις σε autostrada. Αρα; ...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  12. #147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Αυτό σου είπαν Νικόλα. Πως άμα ξεκινήσεις τέτοιο ταξίδι με πάπια, χωρίς καν να ξέρεις την διαδρομή, με οδηγό την ελπίδα και το νεαρό της ηλικίας σου δεν είναι ότι καλύτερο.
    Βρες την διαδρομή, τα χλμ, τις μέρες που χρειάζονται και τότε μετράς πιο σωστά τις δυνάμεις σου και αναλόγως πράττεις.
    Δεν σου είπε κανείς μην πας. Σε προτρέπουν να γνωρίζεις τι πας να κάνεις πριν το κάνεις.

    Τα τύπου ''ο τάδε έκανε αυτό'' είναι άτοπα. Το ταξίδι φυσικά και βγαίνει, απλά ίσως όχι όπως το ονειρεύτηκες μα πιο δύσκολα.
    Άλλο τουρισμός και άλλο γυρνάω την Ευρώπη με πάπια.

    σημ. Τα χλμ θα ήταν κατά πολύ περισσότερα αν πήγαινες απο επαρχιακούς, αφού πιστεύω πως θα αναγκαζόσουν να πας απο Κάνες και Λυών μιας και στα περάσματα ακόμα και απο Τορίνο θα αναγκαζόσουν να μπεις σε autostrada. Αρα; ...
    Άρα επιδεί δεν θα έχω το οικονομικό γιατί βγαίνουν 3.000 ευρό + από ότι κατάλαβα και δεν υπάρχει περίπτοση να τα μαζέψω ! Όταν μεγαλώσω τότε και έχω μια μηχανή και λεφτά τότε ονειρεύομαι να πάω οδικός ! τώρα αεροπλανάκι και άμα θέλω ! :P

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Άμα θα μελώσεις θα γίνεις σαν κι αυτούς και πάλι ΔΕΝ θα πας !
    (η διαδρομή που σου λέει είναι λάθος το έψαξα)

  14. #149
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από N1kolas Προβολή μηνύματος
    Άρα επιδεί δεν θα έχω το οικονομικό γιατί βγαίνουν 3.000 ευρό + από ότι κατάλαβα και δεν υπάρχει περίπτοση να τα μαζέψω ! Όταν μεγαλώσω τότε και έχω μια μηχανή και λεφτά τότε ονειρεύομαι να πάω οδικός ! τώρα αεροπλανάκι και άμα θέλω ! :P
    Από το προφίλ σου φαίνεται ότι είσαι 22 χρονών! Πόσο να μεγαλώσεις πια;; Η εφηβεία έχει παρέλθει πλέον σ αυτή την ηλικία δεν είσαι ακόμα 15 χρονών.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  15. #150
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Άμα θα μελώσεις θα γίνεις σαν κι αυτούς και πάλι ΔΕΝ θα πας !
    (η διαδρομή που σου λέει είναι λάθος το έψαξα)
    Προσπαθούμε τόσοι άνθρωποι να εξηγήσουμε πως το συγκεκριμένο ταξίδι δεν είναι τόσο απλό, όχι πως δεν βγαίνει. Τι δεν καταλαβαίνεις?
    Το στυλάκι είναι φλώροι και άτολμοι γι' αυτό δεν θέλουν να πας είναι παιδιάστικη προσέγγιση αφού προφανώς δεν ξέρεις την ιστορία όσων γράφουν.
    Επειδή απο ότι φαίνεται έχεις φάει ανάλογα χιλιόμετρα με το κουτάλι πάνω σε πάπια, βρες σε παρακαλώ την σωστή διαδρομή, τα χλμ της και τις μέρες που απαιτεί και πόσταρέ τα να μείνει και κάτι απο αυτό το θρέντ.

    Tip απο έναν λιγότερο ταξιδεμένο. Οι νταλίκες επιτρέπονται και εκτός autostradas και autobahns.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Isle of man TT road race - respect!
    από trelf στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 20:06
  2. Isle of Man TT 2012
    από chr1s_86 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2012, 03:26
  3. The Spectacular TT (Isle of Man)
    από chester24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2012, 09:52
  4. Isle of Man TT
    από cillis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2012, 16:47
  5. Isle Of Man 2007 Centennial TT
    από zman στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF