Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Yamaha Yzf r-125

  1. #1

    Cool Yamaha Yzf r-125,γνώμες

    Γειάά!!Είμαι καινούριος εδώ κι αυτό είναι το πρώτο μου πόστ. Θα ήθελα την γνώμη σας, ιδιαίτερα, όσων έχουν την πανέμορφη yzf. Μόλις έβγαλα δίπλωμα και σκέφτομαι να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Ο έρωτάς μου είναι η yzf r 125(δεν είναι κούκλα?? ), αλλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω και γρήγορες αποδράσεις το σαββατοκύριακο. Την έχετε οδηγήσει σε αυτοκινητόδρομο? Είναι αξιοπρεπής η συμπεριφορά της? Από Θεσ/κη ας πούμε, να μπορώ να πάω μια Χαλκιδική, μια Καβάλα ή μια Ξάνθη,.. Δεν είμαι γκαζιάς και νομίζω θα μου αρκεί η αίσθηση της τελικής της. Αλλά σαν σύνολο, αρκεί ή είναι πολύ έξω από τα νερά της?? (Αλλιώς σκέφτομαι την Ninja 250, αλλά αλλιώς είναι η πρώτη σου αγάπη..) Ευχαριστώώ!

  2. #2
    άμα σε καλύπτει το δίπλωμα 250 νινζα χωρίς συζήτιση το 125 θα σου φαίνετε πολύ αργό μετά από λίγο και δεν είναι και για ταξίδι.και μένα το πρώτο μηχανάκι μου ήταν το rs50 και νόμιζα ότι ήταν το καλήτερο που υπήρχε :smilea: το καλύτερο είναι τα πάρεις βόλτα και τα 2 και αποφασίζεις!

  3. #3
    Ναι, με το δίπλωμα δεν έχω πρόβλημα. Απλά αισθητικά η yamaha τα σπάει. Δηλαδή, όσοι την παίρνουν την χρησιμοποιούν μέσα στην πόλη μόνο? Με τέτοια θέση οδήγησης, δεν θα υπέθετες οτι έχει καταβολές και στήσιμο για γρήγορη(ε,σχετικά γρήγορη στα μέτρα της) οδήγηση σε άσφαλτο πάντα και εκτός πόλης? Η αλήθεια είναι οτι δεν βρίσκεις και εύκολα κάποιον που να την έχει..

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2009
    Μηνύματα
    7
    (1ο Ποσταρισμα για μενα εδω και καλως σας βρηκα!)

    Φιλε μου εγω πηγαινω καθε Σαββατοκυριακο Αθηνα-Χαλκιδα και πισω και δεν εχω κανενα προβλημα με το R125!
    Βεβαια πηγαινω με μια σταθερη ταχυτητα περιπου 115-120!
    Τα 110χλμ φαντασου τα εχει περιπου στις 8.000 στρ και τελικιαζει στα 134χλμ ακριβως και 10.300στρ! Με το που ακουμπησει τα 134 χτυπαει ο κοφτης αμεσως!

    Αν δεν σε ενοχλουν αυτες οι ταχυτητες (εμενα δεν με ενοχλουν καθως εχω και αυτοκινητο 4χ4 και εθνικη οδο με τετοιες ταχυτητες οδηγω ετσι κι αλλιως) τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα!

    Να σημειωσω οτι δεν εχω πειρα απο αλλες μηχανες καθως ειναι η πρωτη μου μηχανη και σε αυτη εμαθα να οδηγω (ακομα μαθαινω βασικα)!
    Παντως δεν εχω κανενα παραπονο!Ισα ισα....ειμαι κατενθουσιασμενος!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kanelj
    (1ο Ποσταρισμα για μενα εδω και καλως σας βρηκα!)

    Φιλε μου εγω πηγαινω καθε Σαββατοκυριακο Αθηνα-Χαλκιδα και πισω και δεν εχω κανενα προβλημα με το R125!
    Βεβαια πηγαινω με μια σταθερη ταχυτητα περιπου 115-120!
    Τα 110χλμ φαντασου τα εχει περιπου στις 8.000 στρ και τελικιαζει στα 134χλμ ακριβως και 10.300στρ! Με το που ακουμπησει τα 134 χτυπαει ο κοφτης αμεσως!

    Αν δεν σε ενοχλουν αυτες οι ταχυτητες (εμενα δεν με ενοχλουν καθως εχω και αυτοκινητο 4χ4 και εθνικη οδο με τετοιες ταχυτητες οδηγω ετσι κι αλλιως) τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα!

    Να σημειωσω οτι δεν εχω πειρα απο αλλες μηχανες καθως ειναι η πρωτη μου μηχανη και σε αυτη εμαθα να οδηγω (ακομα μαθαινω βασικα)!
    Παντως δεν εχω κανενα παραπονο!Ισα ισα....ειμαι κατενθουσιασμενος!
    Μπράάάβο ρε φιλαράκι, ακριβώς αυτό ήθελα να μάθω!! Έτσι κι αλλιώς δεν ήθελα να τρέχω πραπάνω. Αφού βγάζει 110 στις 8000 στροφές, είναι ακριβώς ότι χρειάζεται. Πηγαίνεις με τον ρυθμό των άλλων, χωρίς να την ζορίζεις με τέρμα γκάζια και να μουγκρίζει. Εξάλλου καινούριος οδηγός είμαι..Να ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και σε βρήκα?? Για τέτοιες διαδρομές ζορίζεσαι? (στα οπίσθια αναφέρομαι..) .Φοιτητάκος είμαι, δεν έχω και πολλά ζητήματα για την άνεση,αλλά θα θελα να ξέρω. Α, και κάτι άλλο. (τώρα γίνομαι και λίγο άπληστος) Άτομο πίσω κάθεται?? Είναι λίγο τρομακτική η πίσω θέση.. Το έχεις δοκιμάσει και για μεγαλούτσικη διαδρομή(ε όχι μόνο μέσα στην πόλη)?? Thnxs!!

  6. #6
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    125 + 2ο ατομο + εθνικη= (βαλε και καμια ανηφορα:wacko: )
    εγω λεω να παρεις το 250
    ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο πλευρα δυναμης(χ 2)
    αφου εχεις βλεψεις για εξω απο την πολη θα σου χρειαστουν τα αλογα.
    και μονο ο ηχος του ειναι αρκετος νομιζω για να το επιλεξει καποιος.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2009
    Μηνύματα
    7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μπουου!!
    Μπράάάβο ρε φιλαράκι, ακριβώς αυτό ήθελα να μάθω!! Έτσι κι αλλιώς δεν ήθελα να τρέχω πραπάνω. Αφού βγάζει 110 στις 8000 στροφές, είναι ακριβώς ότι χρειάζεται. Πηγαίνεις με τον ρυθμό των άλλων, χωρίς να την ζορίζεις με τέρμα γκάζια και να μουγκρίζει. Εξάλλου καινούριος οδηγός είμαι..Να ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και σε βρήκα?? Για τέτοιες διαδρομές ζορίζεσαι? (στα οπίσθια αναφέρομαι..) .Φοιτητάκος είμαι, δεν έχω και πολλά ζητήματα για την άνεση,αλλά θα θελα να ξέρω. Α, και κάτι άλλο. (τώρα γίνομαι και λίγο άπληστος) Άτομο πίσω κάθεται?? Είναι λίγο τρομακτική η πίσω θέση.. Το έχεις δοκιμάσει και για μεγαλούτσικη διαδρομή(ε όχι μόνο μέσα στην πόλη)?? Thnxs!!
    Το 2ο ατομο πισω σε εθνικη δεν το συνιστω....Ειναι πραγματι λιγο τρομακτικο αλλα εξαρταται βεβαια και απο τον συνεπιβατη (αν ξερει πως να κρατηθει και αναλογα και το βαρος του)!
    Δεν ειναι οτι καλυτερο παντως (οχι απο αποψη επιδοσεων αλλα ασφαλειας)!


    Ανεση τωρα....βασικα πρωτη μου μηχανη ειναι και ειμαι και 27χρονων...!Την εχω 3-4 μηνες την μηχανη και δεν εχω παραπονο για την μεση μου κτλ!Ενταξει δεν ειναι η πιο ξεκουραστη θεση οδηγησης,αλλα παλι εμενα αυτη η θεση οδηγησης μ'αρεσει και δεν την αλλαζω!

  8. #8
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: Yamaha Yzf r-125,γνώμες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μπουου!!
    Γειάά!!Είμαι καινούριος εδώ κι αυτό είναι το πρώτο μου πόστ. Θα ήθελα την γνώμη σας, ιδιαίτερα, όσων έχουν την πανέμορφη yzf. Μόλις έβγαλα δίπλωμα και σκέφτομαι να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Ο έρωτάς μου είναι η yzf r 125(δεν είναι κούκλα?? ), αλλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω και γρήγορες αποδράσεις το σαββατοκύριακο. Την έχετε οδηγήσει σε αυτοκινητόδρομο? Είναι αξιοπρεπής η συμπεριφορά της? Από Θεσ/κη ας πούμε, να μπορώ να πάω μια Χαλκιδική, μια Καβάλα ή μια Ξάνθη,.. Δεν είμαι γκαζιάς και νομίζω θα μου αρκεί η αίσθηση της τελικής της. Αλλά σαν σύνολο, αρκεί ή είναι πολύ έξω από τα νερά της?? (Αλλιώς σκέφτομαι την Ninja 250, αλλά αλλιώς είναι η πρώτη σου αγάπη..) Ευχαριστώώ!

    poly omorfo to "R" alla to mikro ninja me ta 100cc parapano tha einai ligo poio anteto odigika


    parola auta mhn masas kai pare mono auto pou sou aresei.


    oso afora to deytero atomo apla kai mono logo empirias na protimiseis na eksikiotheis KALA me thn motosykleta kai thn kinisi ston dromo - poli -takxidi kai meta na valeis deytero atomo piso
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #9

    Καλως σας βρηκα 1ο ποσταρισμα

    Φιλε Μπουου!!

    Καθε βδομαδα πηγαινω-ερχομαι Θεσ/νικη-Κομοτηνη με το R125 ως φοιτητης, το πηγαινω με 110-120km και η μηχανη δεν εχει κανενα προβλημα! Ομως αμα θες να κανεις τετοια ταξιδια συχνα και θες να διατιρεις τετοια ταχυτητα πρεπει να ψαρακονεσε (ειδικα αμα εχει αερα) και ειναι λιγο κουραστικο για τα χερια αλλα αμα το γουσταρεις δεν θα εχεις προβλημα!

    Τωρα με 2 ατομο επανω για μπανακι στην Χαλκιδικη πηγαινεις αλλα να ξες οτι στις ανηφορες θα ζοριζετε (αμα βαλεις οτι θα εχετε και καποια πραγματα μαζι σας). Τωρα για πιο μακρια δεν θα στο προτυνα γιατι η θεση του συνοδηγου δεν βοηθαει!

    Η μηχανη γενικα ειναι πολυ καλη και στην προτυνω, ειναι κουκλα!!!!

    Αλλα αμα την θες καθαρα για εκτος πολης παρε καλητερα το ninja γιατι θα εισαι πολυ πιο ανετος!

  10. #10

    Re: Καλως σας βρηκα 1ο ποσταρισμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από
    Φιλε Μπουου!!

    Καθε βδομαδα πηγαινω-ερχομαι Θεσ/νικη-Κομοτηνη με το R125 ως φοιτητης, το πηγαινω με 110-120km και η μηχανη δεν εχει κανενα προβλημα! Ομως αμα θες να κανεις τετοια ταξιδια συχνα και θες να διατιρεις τετοια ταχυτητα πρεπει να ψαρακονεσε (ειδικα αμα εχει αερα) και ειναι λιγο κουραστικο για τα χερια αλλα αμα το γουσταρεις δεν θα εχεις προβλημα!

    Τωρα με 2 ατομο επανω για μπανακι στην Χαλκιδικη πηγαινεις αλλα να ξες οτι στις ανηφορες θα ζοριζετε (αμα βαλεις οτι θα εχετε και καποια πραγματα μαζι σας). Τωρα για πιο μακρια δεν θα στο προτυνα γιατι η θεση του συνοδηγου δεν βοηθαει!

    Η μηχανη γενικα ειναι πολυ καλη και στην προτυνω, ειναι κουκλα!!!!

    Αλλα αμα την θες καθαρα για εκτος πολης παρε καλητερα το ninja γιατι θα εισαι πολυ πιο ανετος!
    Φίλε fdTolis,

    :rotflmao: Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν κι άλλοι τρελο-φοιτητές που οργώνουν την Εγνατία με 125cc!! Αφού πάς Κομοτηνή, εντάξει, πάω παντού!! Α, κι αν δεις στον περιφερειακό μια μπλέ R125 με το πίσω άτομο να κρατά ομπρελίτσα, ψάθα, πετσετούλα,φραπέ.. :hypnotize πέρνα να χαιρετίσεις...(πλάκα κάνω,αν και πολύ θα θελα΄να την είχα ήδη)

    Εντάξει, το ξέρω οτι το ninjaκι έχει πιο προικισμένο.. εσωτερικό κόσμο-cc, αλλά άμα κολλήσεις με κάτι... Από ότι μου λέτε πάντως, νομίζω οτι θα μου αρκεί.. Οι εξορμίσεις μου θα ναι λιγότερες από τα χλμ που γράφεις κάθε βδομάδα.

  11. #11
    Και εγω απο κολλημα το πηρα το R125 και για πρωτη μηχανη μου εμαθε παρα πολλα

    Αντε με το καλο να το παρεις και να μην ξεχνας τον εξοπλισμο....


  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2010
    Μηνύματα
    1
    Γεια σας παιδες!Ειμαι καινουριος στο forum και ειναι το πρωτο post....εχω μια yzf-r125 του 2008 και ειναι η πρωτη μου μηχανη,και την αγορασα πριν απο περιπου 1 χρονο(εχω γυρω στα 13000χλμ.)...επειδη μενω στο βολο που ειναι μεσα σε βουνα ειδικα το καλοκαιρι την πηγαινω σε ορεινες διαδρομες και ετσι και εχω να πω οτι δε συγκρινεται με καμια μηχανγη 125 που υπαρχει στην αγορα κυριως σε 8εμα οδηγικης αισθησης..εχω οδηγησει και cbr125 kai ninja 250...το cbr μου φανηκε διασκεδαστικο στην οδηγηση αλλα καποιες φορες δε σε εμπνεει να την πιεσεις στα ακρα της...το ninja παλι αν και πιο δυνατο(ειναι απολυ αισ8ητη η διαφορα δυναμης,ομολογουμενως..) ειναι πολυ απροθυμο στο πλαγιασμα και η θεση οδηγησης δε σε βοηθαει ουτε στο πλαγιασμα ουτε γενικοτερα για σπορ οδηγηση,ειναι φτιαγμενο νομιζω για πιο μακρινες και ανετες βολτες...βεβαια το τι μηχανη αγοραζει ο κα8ενας ειναι αναλογη του γουστου του αλλα οποιος ενδιαφερεται να αγορασει αργοτερα supersport τοτε η yamaha ειναι η καλυτερη επιλογη!!!!

    περιμενω τη γνωμη σας!!!!!!

  13. #13
    Eimai kai egw kenourgios sto MOTOgr eimai 17 dn exw akomi to diploma gia na kavalisw tin YZF R125 wstoso exw ena YZF250 :P.To diploma dn benei ebodia sta oneira m na apoktisw sundoma to superbike tis yamaha. Exw mathei apo filous pou to exoun , pws einai panemorfo grigoro kai asigrito me opoiodipote p paizei sta kivika tou. Dn to exw odigisei alla tha ithela polu na to testarw. Episeis Exw ena CRYPTON X135 kai tha ithela an einai dunaton (an kapoios gnwrizei kai exei epafh kai me ta 2 modela ths yamaha) na kanete mia sigrish etsi oste na gnwrizw pou kimenode. Exw akousei pws dn exei megalh diafora apo to papaki mou , an odoc isxiei afto isws strepsw tin prosoxh mou sto dukilindro NINJA 250 tis kawasaki , h to(YZF R4 250 supersport ths yamaha) to opoiodn gnwrizw an pragmatika tha erthei sthn xwra mas to 2010 alla to elpizw giati kai afto einai to kali allo <3 anaferomenos se afthn thn koukla http://img2.blogs.yahoo.co.jp/ybi/1/...4_0?1248997280 efxaristw.
    OF THE HORDE

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.324
    εν το μεταξυ πριν παρεις το μηχανακι, κανε μια γυρα στα μαγαζια να παρεις εξοπλισμο! κρανος
    μπουφαν γαντια για αρχη και σιγα σιγα και τα υπολοιπα! (μποτες παντελονι κτλ)

    οσο για το μηχανακι περιμενε λιγο γιατι εχω την αισθηση οτι θα ερθει το 250 οπου να 'ναι

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=68747

  15. #15
    φιλε horde...

    Ειμαι πρωην κατοχος r125, τωρα εχω το ninja 250!

    Tωρα το r125 με το crypton δεν εχουν διαφορα στο γκαζι, το r125 εχει πολυ καλο στυσιμο, καλα φρενα, λιγο σκυρη αναρτητη(λογικο γιατι ειναι ss)

    Η αποψη μου παρε το ninja, εχει ικανοποιητικο γκαζι για να το κρατησεις μεχρι να κανεις ανανεωση στο διπλωμα που θα βγαλεις, πιστα μπαινεις ανετα, ταξιδια κανεις ανετα, 2καβαλος εισαι πολυ πιο ανετος, εχει καλα φρενα και μαλακοτερη αναρτηση απο το r125, καλυτερη θεση οδηγησης (πιο ανετη)...

    Εγω πηρα το r125 επιδη μου αρεσε πολυ, αλλα το βαρεθηκα πολυ γρηγορα και κατεληξα στο ninja, αν και δεν ειναι τοσο ομορφο οσο το r125, θα το λατρεψεις....

    Οσο για το yzf-r250 δεν νομιζω να το βγαλει η yamaha γιατι θα σπασουν το r125, μπορει να βγαλουν 400αρι, αλλα δεν νομιζω να γινει συντομα....

    Υ.Γ Βγαλε πρωτα διπλομα και μετα παρε οτι ειναι να παρεις, νομιζω οτι μπορεις να κανεις λιγους μηνες υπομονη
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΗΣΜΟ, ΓΑΝΤΙΑ, ΠΟΥΦΑΝ, ΚΡΑΝΟΣ....

    οτι αλλο θες ρωτα......


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha yzf r-125 πρωτη μηχανη
    από 4ss4s1n στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2012, 22:35
  2. eksatmisi gia Yamaha YZF 125 R
    από krhthkos4 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2011, 01:40
  3. Ανακληση yamaha yzf-r 125...
    από ADVENTURAZ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2009, 11:05
  4. Yamaha YZF-R125 VS Aprilia RS 125
    από ernimia στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2009, 07:50
  5. Yamaha Yzf R1 8500 Euro,eykairia!!!!!!!!
    από Dimman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 14:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF