Σελίδα 33 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2328293031323334353637384383133 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #481
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Επειδή η ολμοβολημένη (sic) γυναίκα μου διέγραψε κατα λάθος αρκετές φωτό των διακοπών στην Κρήτη από την microsD του κινητού 9χωρίς ευτυχώς να έχει προλάβει να γράψει κάτι άλλο επάνω στην κάρτα)

    Θα προτείνει κανείς κανένα καλό προγραμματάκι επαναφοράς; (με link κατεβάσματος ει δυνατόν)

    Vaska και George_SP ακούν; (διαβάζουν.....)
    O Vaska μόλις τώρα άκουσε. Αν δεν έκανες ήδη δουλειά με αυτό που σου πρότειναν παίζουν αρκετά καλά το κλασσικό Getdataback, το EasyUS data recovery, για φωτο, μουσική, docs, video το Recuva, βάλε και το Acronis recovery expert, στα καλά προγρ. ανάκτησης Υπάρχουν και άλλα, αλλά θένε εκκίνηση είτε από Linux είτε FreeDos. Συμβουλή μου ξεκίνα με το Recuva σε πρώτη φάση για γρήγορα αποτελέσματα και αν δεν έχεις αυτά που θες περνάς σε κάποιο άλλο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #482
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τελικά....μετά το σκανάρισμα, το εν λόγω πρόγραμμα ζήτησε 100 ευρώ για να επαναφέρει τα αρχεία!

    Φυσικά έφαγε σουτ και πόρτα

    κανένα άλλο; δωρεάν, έχουμε κρίση είπαμε
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν και άλλα, αλλά θένε εκκίνηση είτε από Linux
    Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αυτο που προτεινει ο vaska τότε προτείνω testdisk ή/και photorec. Ειδικά το πρώτο με έχει σώσει απειρες φορές...

    Η καλύτερη τακτική σε αυτες τις περιπτώσεις: image sector by sector με (dd ή dd_rescue ή κάτι παρόμοιο) mount το image και δουλέυοουμε εκει.

    live linux cd για τετοιες δουλειες : SystemRescueCd

  3. #483
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ωραίος...το κατέβασα και το τρέχω τώρα, για να δούμε τι θα βρει
    Den μπορείς να το κατεβασείς σπασμένο ?

  4. #484
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    O Vaska μόλις τώρα άκουσε. Αν δεν έκανες ήδη δουλειά με αυτό που σου πρότειναν παίζουν αρκετά καλά το κλασσικό Getdataback, το EasyUS data recovery, για φωτο, μουσική, docs, video το Recuva, βάλε και το Acronis recovery expert, στα καλά προγρ. ανάκτησης Υπάρχουν και άλλα, αλλά θένε εκκίνηση είτε από Linux είτε FreeDos. Συμβουλή μου ξεκίνα με το Recuva σε πρώτη φάση για γρήγορα αποτελέσματα και αν δεν έχεις αυτά που θες περνάς σε κάποιο άλλο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KernelPanic Προβολή μηνύματος
    Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αυτο που προτεινει ο vaska τότε προτείνω testdisk ή/και photorec. Ειδικά το πρώτο με έχει σώσει απειρες φορές...

    Η καλύτερη τακτική σε αυτες τις περιπτώσεις: image sector by sector με (dd ή dd_rescue ή κάτι παρόμοιο) mount το image και δουλέυοουμε εκει.

    live linux cd για τετοιες δουλειες : SystemRescueCd
    Ευχαριστώ για τα infos. θα τα δοκιμάσω. Το βασικό πρόβλημα δεν είναι να τα επαναφέρω, ήδη κατάφερα να επαναφέρω τις μισές με το minitool data revovery δυστυχώς επιτρέπει έως 1 γίγα (εξ ου και οι μισές φωτό) και ζητάει πλΕρωμή μετά.....
    Το ζητούμενο λοιπόν είναι να μην έχει περιορισμούς το πρόγραμμα (δεχόμεθα και "ραγισμένα" με pm )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #485
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Den μπορείς να το κατεβασείς σπασμένο ?
    Υπάρχουν τέτοια?? Πρώτη φορά το ακούω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #486
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    O Vaska μόλις τώρα άκουσε. Αν δεν έκανες ήδη δουλειά με αυτό που σου πρότειναν παίζουν αρκετά καλά το κλασσικό Getdataback, το EasyUS data recovery, για φωτο, μουσική, docs, video το Recuva, βάλε και το Acronis recovery expert, στα καλά προγρ. ανάκτησης Υπάρχουν και άλλα, αλλά θένε εκκίνηση είτε από Linux είτε FreeDos. Συμβουλή μου ξεκίνα με το Recuva σε πρώτη φάση για γρήγορα αποτελέσματα και αν δεν έχεις αυτά που θες περνάς σε κάποιο άλλο.
    Τελικά η δουλειά μου έγινε με το Recuva, επαναφέρθηκαν 552 φωτό! δεν χάθηκε ούτε μια!

    Thanks για ακόμα μια φορά, Vaska!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #487
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τελικά η δουλειά μου έγινε με το Recuva, επαναφέρθηκαν 552 φωτό! δεν χάθηκε ούτε μια!

    Thanks για ακόμα μια φορά, Vaska!
    όμορφα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #488
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Το recuva κάνει και για χτυπημένο σκληρό; γιατί μόλις απολέσαμε δυο
    Travel, Grow, Share

  9. #489
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Το recuva κάνει και για χτυπημένο σκληρό; γιατί μόλις απολέσαμε δυο
    τσου
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #490
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    τσου
    φτού




























    Σοβαρά τώρα χάσαμε δύο σκληρούς με φωτογραφίες υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω, ή πρέπει να τους πάω σε τεχνικό;
    Travel, Grow, Share

  11. #491
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Τι έπαθε ο δισκος? επεσε κατω η απλα δεν λειτουργει?

  12. #492
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    φτού

    Σοβαρά τώρα χάσαμε δύο σκληρούς με φωτογραφίες υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω, ή πρέπει να τους πάω σε τεχνικό;

    Σορυ ρε Αντώνη για την μονολεκτική απάντηση αλλά όπως κάθε φορά πριν από βόλτα έτσι και σήμερα πηδιέμαι και αύριο θα πηδιέμαι στο μαγαζί για να καταφέρω να κλέψω μερικές ώρες για να βγω για την ετήσια.
    Αργότερα μόλις ξεμπλέξω λίγο θα σου γράψω μερικά πράγματα (προς τα ξημερώματα το κόβω)

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #493
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Δεν βιάζει, ξεκουράσου



    Εξάλλου δεν είναι σημερινό. Κανά μήνα τους έχω εκεί και τους κοιτάζω, απελπίστηκα τόσο που δεν το έχω πάρει απόφαση να κάνω κάτι
    Travel, Grow, Share

  14. #494
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Ανάλογα με το πρόβλημα υπάρχουν 1-2 κόλπα που υποτίθεται ότι πιάνουν, αν έχει κολλήσει ο βραχίονας πάνω στο δίσκο μπορείς να ρίξεις ένα γερό σκαμπίλι μπας και ξεκολλήσει, αν είναι θέμα πλακέτας μπορείς να κάνεις "μεταμόσχευση" από ίδιο μοντέλο. Σε κάποιες περιπτώσεις λέγεται ότιβοηθάει αν βάλεις το δίσκο στην κατάψυξη. Έχει σχετικά βιντεάκια στο youtube για τέτοια ζητήματα, νομίζω πάντως ότι έχει λόγο που υπάρχει επαγγελματικό recovery και μάλιστα με υψηλό κόστος...

    Σχετικό: Είναι πια τόσο φθηνοί οι σκληροί και οι κάρτες μνήμης που το να έχεις όχι ένα, αλλά δύο ή τρία αντίγραφα ασφαλείας αξίζει εύκολα τα χρήματα. Τα μόνα προβλήματα είναι ότι όσο περισσότερα αντίγραφα έχεις τόσο πιο εύκολα μπορούν να πέσουν και σε ξένα χέρια, ενώ σπαστικός μπορεί να είναι και ο συγχρονισμός.

  15. #495
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα με το πρόβλημα υπάρχουν 1-2 κόλπα που υποτίθεται ότι πιάνουν, αν έχει κολλήσει ο βραχίονας πάνω στο δίσκο μπορείς να ρίξεις ένα γερό σκαμπίλι μπας και ξεκολλήσει, αν είναι θέμα πλακέτας μπορείς να κάνεις "μεταμόσχευση" από ίδιο μοντέλο. Σε κάποιες περιπτώσεις λέγεται ότιβοηθάει αν βάλεις το δίσκο στην κατάψυξη. Έχει σχετικά βιντεάκια στο youtube για τέτοια ζητήματα, νομίζω πάντως ότι έχει λόγο που υπάρχει επαγγελματικό recovery και μάλιστα με υψηλό κόστος...

    Σχετικό: Είναι πια τόσο φθηνοί οι σκληροί και οι κάρτες μνήμης που το να έχεις όχι ένα, αλλά δύο ή τρία αντίγραφα ασφαλείας αξίζει εύκολα τα χρήματα. Τα μόνα προβλήματα είναι ότι όσο περισσότερα αντίγραφα έχεις τόσο πιο εύκολα μπορούν να πέσουν και σε ξένα χέρια, ενώ σπαστικός μπορεί να είναι και ο συγχρονισμός.
    Και να μην έχουν πρόβλημα οι κεφαλές αλλά με το γερό σκαμπίλι να δημιουργήσεις εσύ, αμ το άλλο με την κατάψυξη αν δεν πιάσει τότε να τον βάλουμε στον φούρνο, επίσης η μεταμόσχευση μπορεί να γίνει μόνο από κατάλληλο δότη. Δίσκοι ίδιας χωρητικότητας, ίδιας εταιρίας με διαφορετική ημερομηνία κατασκευής μπορεί να έχουν άλλο κύκλωμα ή να έχει αλλάξει η revision που συνήθως γράφουν επάνω τους τα pcb και να κάνεις χειρότερη ζημιά.
    Μάγκες όλα αυτά τα βίντεο που κυκλοφορούν στον σωλήνα δεν είναι όλα σωστά. Η κουτσή μαρία κάνει τουτόριαλ σήμερα, ο κάθε πιτσιρικάς που νομίζει πως ξέρει το παίζει επαΐων. Είναι σαν να έχεις κολικό του νεφρού και να περιμένεις να γίνεις καλά από το ξεμάτιασμα της Κυρα Μαμής. Χθες τα έχωνα σε κάποιον που έδειχνε πως ανοίγουν ένα pavilion dv 8000 και τραβούσε τις καλωδιοταινίες από τους κονέκτορες χωρίς ν' ανοίγει τις ασφάλειες. Η απάντησή του ήταν ότι έτσι κι αλλιώς χαλασμένο ήταν δεν μπορούσε να κάνει χειρότερη ζημιά.
    Κάθε πρόβλημα μπορεί να μοιάζει με κάποιο άλλο αλλά είναι ξεχωριστή περίπτωση και αυτοί που κάνουν ανάκτηση δεν ζητάνε τόσα λεφτά άδικα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF