Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: αδεια μοτοποδηλατου + μηχανη

  1. #1

    αδεια μοτοποδηλατου + μηχανη

    Παιδια χαιρετω και συγχαρητηρια για το ωραιο σας φορουμ. Θα ηθελα να μαθω καποιες πληροφοριες για το συγκεκριμενο διπλωμα. (50αρι)

    Ειμαι κατοχος διπλωματος αυτοκινητου (και οδηγω εδω και 4 χρονια) και τον ιουλιο σκεφτομαστε να παμε διακοπες με την κοπελια σε νησι. Η λυση της ενοικιασης ενος αυτοκινητου ειναι πολυ ακριβη οποτε σκεφτηκα ενα μηχανακι. η πιο γρηγορη και οικονομικη μεθοδος ειναι το 50αρι σκεφτηκα και πηγα τροχαια και εκανα αιτηση και ολα καλα. κοστισε τελικη τιμη γυρω στο 15αρι και δινω αρχες απριλιου μονο της μηχανης την θεωρια. Αυτο που θελω να μαθω ειναι:

    1)η εξεταση πορειας ειναι πολυ δυσκολη? δεν εχω ανεβει ποτε σαν οδηγος σε μηχανακι...
    2)υπαρχουν τιποτα πληροφοριες (SOS) για την εξεταση? (πχ τα φλας με τα χερια δεν τα γνωριζω η κατι αντοιστοιχο..)
    3)με αυτο το διπλωμα τι μπορω να οδηγησω? μεχρι 49,50,80,124 η κατι αλλο ισχυει?
    4)επειδη βλεπω σε μια σελιδα ενοικιασεων οτι λεει "α κατηγορια piaggio typhoon 50cc" "b κατηγορια καποια αλλα piaggio storm,nrg gilera runner στα 78cc" οτι οδηγουνται με διπλωμα αυτοκινητου. ισχυει? η εννοουν με μοτοποδηλατου?

    http://www.motorclubkiriakos.gr/MotoView.htm

    5)τι παιζει απο θεμα ασφαλειας? εστω οτι αυτος μου δινει το 78αρι λεγοντας οτι καλυπτει το διπλωμα, αν τρακαρω καλυπτομαι? η αν με σταματησουν με γραφουν?
    6)και ελπιζω τελευταιο, ακομη και το πιο μικρο ειναι ικανο να παει δυο ατομα? πχ το typhoon που ειδα λεει 4,3 αλογα και 4,7 ροπη. πως μεταφραζονται αυτα?

    Ελπιζω να μην σας κουρασα με τις αποριες μου αλλα οπως διαπιστωσατε ειμαι ασχετος με το θεμα μηχανη...
    Ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικα.

  2. #2
    Με διπλωμα σε 50ρι μπορεις να οδηγησεις και supersport μοτοσυκλετα σε νησι.Μεγαλη ιστορια.Οσο για την εξεταση που επικειται ειναι πανευκολη αρκει νομιζω να εχεις δικο σου μηχανακι ή απο καποιον φιλο σου.Δεν νομιζω να σου δινει η τροχαια.Κανε μια εξασκηση και εισαι ετοιμος
    Ειμαι μονο ενας,ομως ειμαι ενας.Δεν μπορω να κανω τα παντα,ομως μπορω να κανω κατι.Και επειδη δεν μπορω να κανω τα παντα δεν θα αρνηθω να κανω το κατι που μπορω

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016

    Re: αδεια μοτοποδηλατου + μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsdim1
    δεν εχω ανεβει ποτε σαν οδηγος σε μηχανακι...

    ρε φιλαρακι τι το θες το ρημαδι το μηχανακι;
    αξιζει για 5-10 μερες διακοπες να γινει καμια στραβη (χτυπισα ξυλο χτυπα και εσυ)
    νοικιασε καμια γουρουνιτσα η δωσε τα 2πλα και
    παρε αμαξι!!
    δεν φταιει σε τιποτα το κοριτσι!!
    σκεψου το !!
    φιλικα
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #4
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: Re: αδεια μοτοποδηλατου + μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
    ρε φιλαρακι τι το θες το ρημαδι το μηχανακι;
    αξιζει για 5-10 μερες διακοπες να γινει καμια στραβη (χτυπισα ξυλο χτυπα και εσυ)
    νοικιασε καμια γουρουνιτσα η δωσε τα 2πλα και
    παρε αμαξι!!
    δεν φταιει σε τιποτα το κοριτσι!!
    σκεψου το !!
    φιλικα
    Γιατί με το αυτοκίνητο δεν γίνεται ατύχημα;

    Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

  5. #5
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016

    Re: Re: Re: αδεια μοτοποδηλατου + μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Γιατί με το αυτοκίνητο δεν γίνεται ατύχημα;

    Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

    ναι μαζι σου αλλα απο αυτα τα 2 που ακολουθουν:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsdim1

    Ειμαι κατοχος διπλωματος αυτοκινητου (και οδηγω εδω και 4 χρονια)


    δεν εχω ανεβει ποτε σαν οδηγος σε μηχανακι...


    τι ειναι καλυτερο να νοικιασει ενα μηχανακι η ενα αμαξι στις διακοπες του
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  6. #6
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Re: Re: Re: Re: αδεια μοτοποδηλατου + μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
    ναι μαζι σου αλλα απο αυτα τα 2 που ακολουθουν:



    τι ειναι καλυτερο να νοικιασει ενα μηχανακι η ενα αμαξι στις διακοπες του
    προφανώς.. μα και κάποια εμπειρία να είχε μικρή.. το παίρνω άπειρος 2ο άτομο.. με κάτι που έχει 0 ΜΗΔΕΝ ενεργητική ασφάλεια, μικρούς τροχούς, καλοκαίρι σε νησί γεμάτο τουρίστες, με εξοπλισμό αν τους δώσουν, του περιπτέρου είναι ΚΑΡΓΑ ΑΝΕΥΘΥΝΟ.. σώσε τα χρήματα από την βενζίνη πήγαινε έλα στο αστυνομικό τμήμα, τις φωτογραφίες κτλπ και νοίκιασε μία γουρούνα ή ένα αυτοκινητάκι..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  7. #7
    Στο μονο που μπορω να απαντησω ειναι πως εχεις δικαιωμα να οδηγησεις μονο μηχανακια που σου επιτρεπει το διπλωμα σου.. Τωρα το τι γινεται στην πραξη... Εχω δει τουριστες να νοικιαζουν μηχανακια χωρις να εχουν καν διπλωμα. Τελος παντων.


    Σκεψου το εξης. Ερχεται καποιος γνωστος σου και σε ρωταει τα ιδια που ρωτας εσυ, μονο που αντι για μηχανακι μιλαει για αυτοκινητο! Μηδενικη εμπειρια... Θα τον αφηνες? Προσθεσε τωρα τους κινδυνους που εχεις πανω στη μηχανη.
    Κατα τη γνωμη μου, βγαλε το διπλωμα σου, αλλα μην νοικιασεις μηχανακι. Αυτοκινητο και αν σου ειναι αβασταχτο οικονομικα, γουρουνα γιατι ειναι πιο κοντα στην αισθηση του αυτοκινητου και η εμπειρια σου θα βοηθησει καπως!


    Σου λεω ο,τι θα ελεγα σε εναν φιλο, που θα βρισκοταν στην ιδια κατασταση με εσενα

    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsdim1


    ...Ειμαι κατοχος διπλωματος αυτοκινητου (και οδηγω εδω και 4 χρονια) και τον ιουλιο σκεφτομαστε να παμε διακοπες με την κοπελια σε νησι......


    ... Η λυση της ενοικιασης ενος αυτοκινητου ειναι πολυ ακριβη οποτε σκεφτηκα ενα μηχανακι.


    ...δεν εχω ανεβει ποτε σαν οδηγος σε μηχανακι...



    Τζιζ ,κακό μηχανάκι. Μη . Σκέψου την κοπέλα σου και τυχόν άλλους .

  9. #9
    παιδια εχετε δικιο...στην αρχη φαινοταν καλη ιδεα και διασκεδαστικη αλλα αν συνεβαινε κατι???? οπως το λετε..νησι, τουριστες,μεθυσια κτλ...ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας ,που πλεον εγιναν και δικες μου...ισως αργοτερα με καποια μεγαλυτερη εμπειρια και ισως, με την δικια μου μηχανη...
    και παλι ευχαριστω..

  10. #10
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsdim1
    παιδια εχετε δικιο...στην αρχη φαινοταν καλη ιδεα και διασκεδαστικη αλλα αν συνεβαινε κατι???? οπως το λετε..νησι, τουριστες,μεθυσια κτλ...ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας ,που πλεον εγιναν και δικες μου...ισως αργοτερα με καποια μεγαλυτερη εμπειρια και ισως, με την δικια μου μηχανη...
    και παλι ευχαριστω..
    Τσάκω μία και καλές διακοπές..





    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Παρόμοια θέματα

  1. αδεια κυκλοφοριας μοτοποδηλατου
    από pilotos_xtreme στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2013, 14:17
  2. Άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου
    από nikolinho στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2009, 06:11
  3. Κόντρα αμάξι-μηχανή
    από jp929rr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 09:20
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 00:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF