Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 203

Θέμα: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

  1. #31
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

    τι εγινε ορε παιδια??
    αυτο το με συμπλεκτη η χωρις απο ποτε ξεκινησε??
    εγω ειχα δωσει με ΠΑΠΙ το 08.οδηγαω μηχανη με συμπλεκτη εννοειται..
    εχω το ροζ διπλωμα
    δεν γραφει πανω τπτ απολυτως για συμπλεκτη κτλ
    Μέχρι 1/09 ισχύει το παλιό. (το αναφέρω και στα σχόλια στην αρχή)

    Αφού έδωσες το 08 είσαι με το παλιό.

    Εντιτ: όταν λέω μέχρι 1/09 εννοώ για όσους πήραν το δίπλωμα μέχρι 1/09.

  2. #32
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
    μπραβο για το thread.
    ομως αν καποιος παρει διπλωμα Α μικρο χωρις συμπλεκτη,αυτο μετα απο δυο χρονια δεν αναβαθμιζεται αυτοματα σε Α μεγαλο χωρις συμπλεκτη παλι?νομιζω οτι γινεται αυτο.οτι μπορεις δηλαδη να οδηγησεις κατι βαρκοσκουτερ τυπου burgman,tmax κλπ...
    δε θυμαμαι θα το κοιταξω και γω καποια στιγμη.
    μπραβο και παλι.
    Εγώ από αυτά που ρώτησα μου είπαν ότι το μικρό χωρίς συμλπέκτη δεν αναβαθμίζεται σε τίποτα.

    Μιας και ο φίλος από πάνω λέει πως είναι η δουλειά του αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.

    Είναι λίγο περίεργο το πράμα πάντως απ'ότι φαίνεται. Κάποια στιγμή θα πάρω ένα τηλ και στην τροχαία μπας και καταλάβω κάτι παραπάνω και σχετικά με τη διόρθωση που έκανε ο φίλος για τα kw και γενικά!

  3. #33
    Γεια σας κι απο μενα παιδια!Εχω το 125cc ειχα δωσει με παπι με συμπλεκτη.Απο που φαινεται οτι ειχα δωσει με συμπλεκτη?Θελω να το κανω απεριοριστο,γινεται η πρεπει να ξαναδωσω οδηγηση?Το διπλωμα το εχω παρει απο το 1997.Βεβαια οδηγαω εδω και 9 χρονια περιπου μεγαλου κυβισμου,αλλα θελω να το φτιαξω γιατι δεν παει αλλο.Εχω ρωτησει στο υπουργειο και μου ειπαν οτι δεν γινεται μονο με παραβολο,και οτι πρεπει να ξαναδωσω για οδηγηση.Αυτο ισχυει για το 125cc χωρις συμπλεκτη,η και για το 125cc με συμπλεκτη?Ευχαριστω εκ τω προτερων...

  4. #34
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosfireblade
    Γεια σας κι απο μενα παιδια!Εχω το 125cc ειχα δωσει με παπι με συμπλεκτη.Απο που φαινεται οτι ειχα δωσει με συμπλεκτη?Θελω να το κανω απεριοριστο,γινεται η πρεπει να ξαναδωσω οδηγηση?Το διπλωμα το εχω παρει απο το 1997.Βεβαια οδηγαω εδω και 9 χρονια περιπου μεγαλου κυβισμου,αλλα θελω να το φτιαξω γιατι δεν παει αλλο.Εχω ρωτησει στο υπουργειο και μου ειπαν οτι δεν γινεται μονο με παραβολο,και οτι πρεπει να ξαναδωσω για οδηγηση.Αυτο ισχυει για το 125cc χωρις συμπλεκτη,η και για το 125cc με συμπλεκτη?Ευχαριστω εκ τω προτερων...
    Καλημέρα φίλε.

    Το δίπλωμα, άσχετα με το αν είναι με συμπλέκτη το παπί ή όχι, αναβαθμίζεται εφ'όσον είσαι με το παλιό.

    Το μόνο που δεν ξέρω είναι μήπως είσαι με κάποιο πιο παλιό από το παλιό και εκεί ίσχυε κάτι άλλο. Εντύπωση μου κανει πάντως. Να ξαναδώσεις δε νομίζω να χρειάζεται.

    Κάνε ένα τηλέφωνο σε μία σχολή, που ούτως ή άλλως θα χρειαστεί για να κάνεις τα χαρτιά σου λογικά, και ρώτα τους.

  5. #35
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Παιδιά πλέον το πράγμα έχει ως εξής.Πλέον υπάρχουν 2 κατηγορίες διπλωματών.Το Α1 (μικρό δίπλωμα που οδηγείς μηχανή μέχρι 25kw και με λόγο ισχύος προς βάρος κάτω του 0,16)και χωρίζεται πλέον σε 2 υποκατηγορίες με συμπλέκτη και χωρίς.Οποίος το βγάλει με συμπλέκτη σε 2 χρόνια αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κυβικών.Όποιος το βγάλει χωρίς συμπλέκτη αναγράφεται πάνω στο δίπλωμα,οδηγεί μόνο παπί ή αυτόματο και αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κυβικών.
    Η δεύτερη κατηγορία είναι το δίπλωμα Α κατηγορίας ,απεριορίστων κιβυκών και ιπποδύναμης και οδηγούμε τα πάντα!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  6. #36
    Σευχαριστω φιλε pipe_smoker.Θα κανω μια ερωτηση σε μια σχολη οδηγων και θα δω τι θα μου πει.Θα ενημερωσω και το forum.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    2

    Question

    Θα ήθελα να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις!

    Το κόστος επανεξέτασης σε περίπτωση αποτυχίας, υποθέτω πως δεν είναι σταθερό, σωστά; Δηλαδή ο κάθε δάσκαλος το ορίζει διαφορετικά;

    Αν ναι, που κυμαίνεται αυτό το κόστος (χαμηλότερο-υψηλότερο) ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!

  8. #38
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Φίλε nikosfireblade ο ποιο αρμόδιος για να ρωτήσεις για το δίπλωμα σου είναι το μηχανολογικό της περιοχής σου.Πριν το 2002 τα πράγματα ήταν λίγο μπάχαλο με τά διπλώματα.Δεν ήμουν δάσκαλος τότε και δεν ξέρω πώς ήταν ακριβώς αλλά εκεί γύρω στο 1997 είχαν αλλάξει το σύστημα 2 διαδοχικές φορές.Ρώτα το μηχανολογικό και ελπίζω να βγάλεις άκρη.Υπάρχουν πάντως και περιπτώσεις με διπλώματα της εποχής που το πήρες εσυ που χρειάστηκε να ξαναβγαλουν οι κάτοχοι τους άδεια.οι περισσότεροι πάντως που έδιναν τότε με βεσπα 250 με συμπλέκτη δεν έχουν πρόβλημα!Όσο για τους νεότερους που έβγαλαν δίπλωμα Α1 και έδωσαν με παπί από το 2002 έως το τέλος του 2009,το δίπλωμα τους στη 2ετία αναβαθμίζεται σε απεριόριστα κιβυκά χωρίς κανένα πρόβλημα.Τώρα ισχύουν αυτα που έγραψα στο προηγούμενο ποστ!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  9. #39
    Δυστυχως πρεπει να ξαναδωσω.Η ανανεωση του διπλωματος απο 125 σε απεριοριστο μονο με ενα παραβολο,εγινε για τα διπλωματα που ισχυουν μετα το 2002.μεχρι και το 2001 πρεπει να κανεις υποχρεωτικα 4 μαθηματα και να πας να δωσεις.Ατυχησαμε.Βγαινει περιπου στα 300 ευρω ολα,μαζι με τα παραβολα.Τι να κανουμε.Πρεπει να γινει.Ευχαριστω ολα τα παιδια για το χρονο τους.

  10. #40
    http://www.ekpaideftis.gr/frontend/

    http://www.drivingschool.gr/

    πολλες χρησιμες και αξιοπιστες πληροφοριες εδω παιδια.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
    http://www.ekpaideftis.gr/frontend/

    http://www.drivingschool.gr/

    πολλες χρησιμες και αξιοπιστες πληροφοριες εδω παιδια.

    http://www.sxolesodigon.gr/

    και αυτη η σελιδα,η πρωτη ειναι για επαγγελματιες εκαιδευτες κυριως.
    οσο για τις εκπαιδευτικες μοτοσυκλετες καταργηθηκε επιτελους το υποχρεωτικο διπλο στηριγμα,επι στυλιανιδη κιολας.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  12. #42
    http://www.sxolesodigon.gr/index.php...δήγησης

    για κοιταξτε και κατι ενδιαφερον,για να μην διαμαρτυρωμαστε μονο,on line μαθηματα.πριν τα ειρωνευτουμε καντε καμια ερωτηση για εκ΄δεξιον προτερεοτητα σε καποιους κατοχους αυτοκινητου του στυλ κινουμαι σε ενα πιο φαρδυ δρομο και ο αλλος που διασταυρωνεται μαζι μου κινηται σε πιο στενο ποιος εχει προτεραιοτητα?(μη του πειτε οτι τον εχετε δεξια σας και πονηρευτει) και θα παθετε πλακα απο τις απαντησεις τους,και θα καταλαβετε μετα γιατι βλεπετε κατι τυπους με μηχανες ντυμενους σαν αστακους.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  13. #43
    Εβγαλα το διπλωμα μου για 125cc στις04/07/2002. για να το κανω απεριοριστο θελω μονον παραβολα ή πρεπει να κανω μαθηματα ξανα οδηγησης κ να δωσω?

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
    Εβγαλα το διπλωμα μου για 125cc στις04/07/2002. για να το κανω απεριοριστο θελω μονον παραβολα ή πρεπει να κανω μαθηματα ξανα οδηγησης κ να δωσω?
    ● Μετά τη συμπλήρωση δύο ετών από τη χορήγηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας ισχύος μέχρι 25 kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 kW/kg ο κάτοχός της μπορεί να οδηγεί μοτοσυκλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος

    δε δινεις μαθηματα, ουτε ξαναδινεις, αφου εχεις απο το 2002 και μετα το διπλωμα,αρκει να εδωσες με μοτοσυκλετα με συμπλεκτη.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  15. #45
    δεν γραφει πουθενα αν εδωσα με συμπλεκτη η οχι.
    στο διπλωμα λεει Α <=25KW <=0,16KW/kg
    βεβαια εχει 2 μηχανακια στο διπλωμα Α και εμενα ειναι στο πανω το πιο μικρο.
    παιζει το κατω μηχανακι να ειναι αυτο με συμπλεκτη κ ετσι να ξεχωριζεται?

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα μηχανης προσφορα
    από Xrated στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 12:48
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 15:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 02:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 20:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF