Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 203

Θέμα: Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

  1. #1
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925

    Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!

    Καλησπέρες!

    Σήμερα επιτέλους βρήκα χρόνο να κάνω κάτι που ήθελα εδώ και μερικές εβδομάδες, να ανοίξω δηλαδή ένα thread που θα περιέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος που ενδιαφέρεται να βγάλει δίπλωμα μηχανής.

    Σκοπός αυτού του θρεντ είναι να ενημερώσει "ερεθισμένους/ες" (το είπα ευγενικά είδατε!) που στα καλά καθούμενα τους ήρθε να βγάλουν δίπλωμα και θέλουν ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ (μες στη μαύρη νύχτα πχ) να βρουν πληροφορίες επειδή βαριούνται να περιμένουν να ξημερώσει ο Θεούλης την ημέρα και να πάρουν ένα τηλέφωνο σε μία σχολή οδήγησης να ρωτήσουν (ναι κι εγώ ένας από αυτούς ήμουν και τους νιώθω ρε!)
    :rotflmao:

    Άλλος ένας σκοπός του thread είναι να αποφευχθούν πολλά αντίστοιχα με χύμα πληροφορίες και ερωταπαντήσεις με αποτέλεσμα να γεμίσει ο τόπος από δαύτα!
    Ένα και καλό λοιπόν!

    Έχουμε και λέμε:

    Αρχικά ποστάρω εδώ ένα link από το site της αστυνομίας που δίνει πληροφορίες σχετικά με δίπλωμα μοτοποδηλάτου 50cc.

    http://www.astynomia.gr/index.php?op...emid=131&lang=

    Οι σχολές οδηγών δεν παίζουν κάποιο ρόλο στην προκειμένη περίπτωση οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει κάποια σύνδεση του τύπου "Εγώ πέρασα γιατρούς για το 50cc. Πρέπει να ξαναπεράσω και για το 125cc?". Δεν γνώριζαν στη σχολή να μου πουν, συνεπώς δε γνωρίζω κι εγώ να σας πω. Όποιος δεν καλύπτεται από το link μπορεί να πάρει υποθέτω ένα τηλέφωνο στην τροχαία να του δώσουν τα όποια φώτα τους. Εγώ το απέφυγα, μιας και δεν είμαι φίλος των συνδιαλέξεων με όργανα της τάξης...

    Αρχινάμε!

    1. Δίπλωμα για 125cc ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη.

    • Πρόλογος: Το γνωστό σε όλους μας δίπλωμα για παπί! Ο καινούριος νόμος το ξεχωρίζει σε "δίπλωμα για 125cc χωρίς συμπλέκτη" μιας και διαφοροποιείται από τον προηγούμενο που δεν έκανε τέτοιου είδους διάκριση.

    • Ηλικία/ έτη αναβάθμισης: Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 18. Το συγκεκριμένο δίπλωμα ΔΕΝ αναβαθμίζεται ΠΟΤΕ σε απεριορίστων ή σε οποιοδήποτε άλλο τύπο ΟΣΑ χρόνια κι αν περάσουν. Δεν ισχύει κοινώς αυτό που ίσχυε με το παλιό σύστημα. Το μόνο που ισχύει είναι ότι σε περίπτωση που πάτε να δώσετε για μεγαλύτερο δίπλωμα δίνετε μόνο οδήγηση κι όχι θεωρία-μηχανολογία-κοκ.

    • Τι χρειάζεται (φωτό/χαρτιά/λοιπά μπιμπλίκια):
    Αν ο ενδιαφερόμενος διαθέτει δίπλωμα αυτοκινήτου:
    1. 2 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου
    2. 30 ευρώ παράβολο από την Εκκλησιαστ... εχμμ σόρρυ Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος
    3. ΑΦΜ
    4. Φωτοτυπία του διπλώματος αυτοκινήτου
    5. Φωτοτυπία ταυτότητας
    6. Παράβολο των 6 ευρώ και των 27 ευρώ από Δ.Ο.Υ.
    7. Υπεύθυνη δήλωση (τη συμπληρώνει η σχολή για σας)

    Αν ο ενδιαφερόμενος ΔΕΝ διαθέτει δίπλωμα αυτοκινήτου
    1. 4 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου
    2. Παράβολο των 90 ευρώ και των 30 ευρώ από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος
    3. ΑΦΜ
    4. Φωτοτυπία ταυτότητας
    5. Πιστοποιητικό οφθαλμίατρου και παθολόγου που είναι συμβεβλημένοι με τις κατά τόπους Δ/νσεις Συγκοινωνιών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων. (ακούγεται μυστήριο αλλά δεν είναι. Ρωτήστε στη σχολή και λογικά θα ξέρουν κάπου να σας στείλουν)
    6. Παράβολο των 6 ευρώ και των 27 ευρώ από Δ.Ο.Υ.
    7. Υπεύθυνη δήλωση (τη συμπληρώνει η σχολή για σας)

    • Χρήματα: Αυτό παίζει ανάλογα με τη σχολή. Στην επαρχία είναι συνήθως πιο φθηνά. Υπολογίστε περίπου, επαναλαμβάνω περίπου, αν έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου 300-400 ευρώ κι αν ΔΕΝ έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου 550-650 (δε συνυπολογίζω τα παράβολα). Να τονίσω ότι αυτές οι τιμές είναι από ένα-δυο τηλέφωνα που πήρα και ρώτησα. Σε περιπτώσεις όπως: "Ρε μάγκα ο δικός μου ζητάει μόνο 13,7 ρούβλια! Τι μ@λ@κίες μας λες???" χαίρομαι που τον βρήκατε και να τον προτείνετε κι αλλού.

    • Ώρες μαθημάτων: 11 ώρες θεωρίας, 10 ώρες οδήγησης, και στην περίπτωση που ΔΕΝ έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου +21 ώρες ΚΟΚ. Αυτές είναι οι ελάχιστες ώρες που υποχρεώνονται από το νόμο να σας παρέχουν οι σχολές. Αν θεωρείτε ότι χρειάζεστε παραπάνω δε νομίζω να σας το αρνηθεί η σχολή.

    • Μάθημα/ εξέταση: Το μάθημα γίνεται με παπί χωρίς συμπλέκτη (κάποιες σχολές μπορεί να το κάνουν και με scooter αυτόματο), το ίδιο και η εξέταση. Περί εξέτασης θεωρητικών ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε στη σχολή.

    • Τι καβαλάμε: Απαγορεύεται οτιδήποτε διαθέτει συμπλέκτη (οπότε καβαλάμε είτε ημιαυτόματο βλ. παπί, είτε αυτόματο βλ. scooter). Από κει και πέρα υπάρχουν δύο περιορισμοί. Αφ'ενός τα κυβικά κι αφ'εταίρου τα άλογα. Το πρώτο όριο είναι στα 250cc. Ασχέτως αλόγων, δεν επιτρέπεται να υπερβούμε τα 250cc. Το όριο για τα άλογα είναι 33. Με λίγα λόγια ΚΑΙ κάτω των 250cc ΚΑΙ κάτω των 33hp.


    2. Δίπλωμα για 125cc ΜΕ συμπλέκτη.

    • Πρόλογος: : Νέος τύπος διπλώματος που δεν υπήρχε στο παλιό σύστημα. Κατά τη γνώμη μου πολύ προτιμότερο από το προηγούμενο μιας και παρέχει περισσότερες επιλογές που θα δείτε παρακάτω.

    • Ηλικία/ έτη αναβάθμισης: Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 18. Το συγκεκριμένο δίπλωμα ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ μετά από δύο χρόνια σε απεριορίστων αυτόματα χωρίς εξετάσεις. Σημαντικό να αναφερθεί είναι πως τα 2 χρόνια για την αναβάθμιση δε μετράνε αν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει κλείσει τα 21. Κοινώς αν το πάρετε στα 18 θα πρέπει να περιμένετε τρία χρόνια αντί για δύο ώστε να κλείσετε τα 21.

    • Τι χρειάζεται (φωτό/χαρτιά/λοιπά μπιμπλίκια): Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc χωρίς συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ. Προκειμένου να γίνει η αναβάθμιση στο απεριορίστων χρειάζεται:
    1.Παράβολο 30 ευρώ από Εθνική Τράπεζα
    2. 1 φωτογραφία τύπου διαβατηρίου
    3. Φωτοτυπία ταυτότητας
    4. ΑΦΜ
    5. Φωτοτυπία διπλώματος
    6. Υπεύθυνη δήλωση

    • Χρήματα: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc χωρίς συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

    • Ώρες μαθημάτων: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc χωρίς συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

    • Μάθημα/εξέταση: Το μάθημα γίνεται είτε με παπί με συμπλέκτη, είτε με μηχανή 125cc με συμπλέκτη (πχ CBF 125) και η εξέταση το ίδιο. Περί εξέτασης θεωρητικών ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε στη σχολή.

    • Τι καβαλάμε: : Ισχύει ό, τι είπαμε για τους περιορισμούς της κατηγορίας "125cc χωρίς συμπλέκτη" (ΚΑΙ κάτω των 250cc ΚΑΙ κάτω των 33hp) μόνο που εδώ επιτρέπεται η οδήγηση μηχανής με συμπλέκτη.

    3. Δίπλωμα απεριορίστων!

    • Πρόλογος: Το δίπλωμα που κάθε επίδοξος μοτοσακάς λαχταράει! Τοποθετείται συνήθως σε δερμάτινο πορτοφόλι και επιδεικνύεται με περισσή υπερηφάνεια όταν κάποιος ρωτάει "τι κατηγορίας δίπλωμα διαθέτεις". Φήμες θέλουν τις κοπέλες να πέφτουν τ'ανάσκελα άμα τη εμφανίσει του συγκεκριμένου διπλώματος! Η επιστήμη το μελετάει ακόμα...

    • Ηλικία/ έτη αναβάθμισης: Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 21! Μπορεί να το πάρει κάποιος ενδιαφερόμενος είτε απευθείας είτε ως αναβάθμιση του "125cc με συμπλέκτη". Οι φήμες ότι μοναδική αναβάθμιση του παρόντος αποτελεί το "δίπλωμα οδήγησης V-STROM" ερευνούνται από έγκριτους δημοσιογράφους έγκριτου ελληνικού καναλιού!

    • Τι χρειάζεται (φωτό/χαρτιά/λοιπά μπιμπλίκια): Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc με συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

    • Χρήματα: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc με συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

    • Ώρες μαθημάτων: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc με συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

    • Μάθημα/εξέταση: Το μάθημα γίνεται συνήθως με CB400, CB500 και άλλα, πάντα με συμπλέκτη, το ίδιο και η εξέταση. Περί εξέτασης θεωρητικών ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε στη σχολή.

    • Τι καβαλάμε: : Το καλάμι! Έχουμε απεριορίστων και δε μας πιάνει κανείς! Καβαλάμε μοτοσυκλέτα οποιουδήποτε κυβισμού βάσει νόμου. Βάσει λογικής καλό θα ήταν βέβαια να μη βιαστούμε να παραγγείλουμε τη haya που πάντα ονειρευόμασταν και λερώναμε τα σεντόνια. Οι λόγοι γνωστοί και δεν έχουν θέση εδώ.


    Σχόλια:

    Η διαφοροποίηση στις τιμές, στα παράβολα, στα μαθήματα και λοιπά, σχετικά με την κατοχή ή όχι διπλώματος αυτοκινήτου έχει να κάνει με το ότι εάν διαθέτετε δίπλωμα αυτοκινήτου σημαίνει πως έχετε ήδη περάσει εξετάσεις γιατρού, έχετε ήδη πληρώσει κάποια παράβολα, έχετε ήδη δώσει ΚΟΚ και πάει λέγοντας.
    Να αναφέρω επίσης ότι όσοι έχουν το παλιό δίπλωμα (μέχρι 1/2009) ακολουθούν την τότε νομοθεσία περί αναβαθμίσεων και λοιπά.
    Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι πληροφορίες που έλαβα από σχολή οδηγών. Πιθανόν να υπάρχουν λάθη. Οποιαδήποτε ένσταση έχετε ποστάρετε την και το βλέπουμε.

    Τελειώνοντας, θέλω να ευχαριστήσω θερμά τη Δήμητρα που της έφαγα αρκετή ώρα να τη ρωτάω για όλα αυτά και δεν παραπονέθηκε στιγμή (με κέρασε και νεράκι που είχα σκάσει από τη ζέστη λέμε!).

    Οι μοντεράτορες ας κάνουν τα κόλπα τους με τα sticky φυ-sticky και τα ρέστα όπως αυτοί κρίνουν!

    Σας καληνυχτίζω και πάω να βάλω τα χέρια μου σε πάγο γιατί έχουν πρηστεί τα δάχτυλά μου.

  2. #2
    Ευχαριστούμε πολύ χρήσιμο...

  3. #3
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Μηπως οι τιλοι "Δίπλωμα για 125cc ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη" και "Δίπλωμα για 125cc ΜΕ συμπλέκτη" να αλλαξουν μιας και αυτο που γραφεις μεσα ειναι οτι οδηγας μεχρι 250 κυβικα?

    Σωραιος παντως

  5. #5
    Sticky

    Nα είσαι καλά Παναγιώτη!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334


    Καλά όλα αυτά που λές φίλε μου αλλά εγώ έχω μια μικρή ένσταση σχετικά με το δίπλωμα των 125cc.

    Στην φωτο που παραθέτω λέει ξεκάθαρα πως η πρώτη κατηγορία είναι μέχρι 25kW, άρα 24x1,36 (1kW=1,36hp)=34hp

    Βέβαια εγώ έχω το προηγούμενο δίπλωμα.
    Πιστεύω όμως πως και στο καινούριο δεν θα έχουν αλλάξει τα πράγματα.
    Ακόμα όμως και να έχουν, αυτοί που έχουν το προηγούμενο δίπλωμα, μπορούν να οδηγήσουν και 150cc και 200cc και 250cc και 300cc αλλά και 400άρια που δεν ξεπερνούν τους 34 ίππους.

    Έτσι νομίζω τουλάχιστον και άν κάποιος νομίζει κάτι άλλο ας μου το πει να μην έχω λάθος γνώμη.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled.jpg 
Προβολές:	42528 
Μέγεθος:	18,3 KB 
ID:	201619
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  7. #7
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Στα συνολικά παραπάνω έξοδα που είπε ο φίλος προσθέστε και κάποια έξοδα που δηλώνονται ώς "έξοδα παράστασης & ενοικίασης μοτό" που θα δώσετε στο εξεταστικό κέντρο. Είναι το "άτυπο λάδωμα για να μην σας βγάλουν την πίστη για να σας δώσουν το δίπλωμα.

    Αν δεν τα δώσετε αυτά (έχετε το δικαίωμα) τότε είναι σίγουρο οτι θα κάνουν αρκετά δύσκολα πράγματα για εσάς έτσι ώστε να κοπείτε άμεσα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    η μικρή κατηγορία δεν είναι μέχρι 25kw????

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Στα συνολικά παραπάνω έξοδα που είπε ο φίλος προσθέστε και κάποια έξοδα που δηλώνονται ώς "έξοδα παράστασης & ενοικίασης μοτό" που θα δώσετε στο εξεταστικό κέντρο. Είναι το "άτυπο λάδωμα για να μην σας βγάλουν την πίστη για να σας δώσουν το δίπλωμα.

    Αν δεν τα δώσετε αυτά (έχετε το δικαίωμα) τότε είναι σίγουρο οτι θα κάνουν αρκετά δύσκολα πράγματα για εσάς έτσι ώστε να κοπείτε άμεσα.

    Gandalf
    Ωραία συμβουλή δίνεις στους νέους επίδοξους οδηγούς...

    πριν απο λίγα χρόνια ένας είχε τα κότσια να κάνει καταγγελία για χρηματισμό εξεταστή,
    αλλά έτσι είναι, όταν όλοι οι άλλοι συνεχίζουν να λαδώνουν, σιγά μην αλλάξει το σύστημα

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ζεύκας... είναι νόμιμο δυστυχώς... Εκεί καλύπτονται. Σου ζητάνε απο 200 ευρώ και άνω για να νοικιάσεις το μηχανάκι εξέτασης και για να είναι παρών ο δάσκαλος οδήγησης ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι και καλά καθώς τότε που είχα δώσει ήταν με κάτι βέσπες που πήγαιναν χωρίς γκάζι ... μόνο με το ρελαντί που ήταν κολημένο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Ζεύκας... είναι νόμιμο δυστυχώς... Εκεί καλύπτονται. Σου ζητάνε απο 200 ευρώ και άνω για να νοικιάσεις το μηχανάκι εξέτασης και για να είναι παρών ο δάσκαλος οδήγησης ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι και καλά καθώς τότε που είχα δώσει ήταν με κάτι βέσπες που πήγαιναν χωρίς γκάζι ... μόνο με το ρελαντί που ήταν κολημένο.

    Gandalf
    200????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


    Πω ρε πστμ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    δλδ ρε Μάγε, πες μου ότι σου δίνουν και απόδειξη!:hypnotize

    αλλά και πάλι στην Αθήνα πως είναι το σύστημα? δεν εξετάζεστε με το όχημα της σχολής οδηγών?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    εγω ειχα δωσει με παπι για 125αρι , κ μετα απο 2 χρονια το εκανα ανεξαρτητου cc



    μονο για κονομα το κανουν ...

    Να σημειωσω οτι εδωσα στην δραπετσωνα και με κοψανε ΑΔΙΚΑ ... επειδη δεν ειχα λαδωσει, τα λαμογια ... ενω ηξερα να οδηγω και δεν ειχα κανει κατι ...


  14. #14
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ζεύκας... δεν θυμάμαι ρε φίλε.. το 1996 είχα δώσει.. πάνε κοντά 14-15 χρόνια απο τότε. Αλλά ισχύει... σε κόβουν πολύ πιο εύκολα αν δεν λαδώσεις. Και η πλάκα είναι οτι είναι καθόλα νόμιμο. Μπορείς βέβαια να δώσεις με το δικό σου μοτόρι , αρκεί να έχεις ασφάλεια στο όνομα σου. Λίγο παράδοξο καθώς το να έχεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα είναι σαν να καβαλάς παράνομα... αλλά αυτό ίσχυε τότε.

    Μακάρι να το πάρει χαμπάρι κάποιος απο το Υπουργείο και να τους ρίξει πάγο. Δεν είναι πάντως λίγες οι καταγγελίες για αυτούς.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Καλημέρες!

    @sapadak

    Κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό και το ρώτησα και μου είπαν ότι οι τίτλοι των διπλωμάτων τυπικά αυτοί είναι γι'αυτό και τους έγραψα έτσι. Όντως είναι λίγο κουλό.

    @transalpblack

    Τα 25kw ισχύουν και τώρα μαν. Απλά επειδή υπάρχει μεγάλη συζήτηση για το τι τελικά ισχύει και σε συνδιασμό με τα κυβικά το ψείρισα αρκετά. Τα 25kw ισχύουν σαν όριο αλλά όχι για πάνω από 250cc. πχ αν υπάρχει ένα custom 400άρι με 30 άλογα ΟΧΙ δεν καβαλιέται ή πχ ένα scooter 500άρι με 25 άλογα και λοιπά.

    Γι'αυτό το τόνισα και παραπάνω: ΚΑΙ κάτω από 250cc ΚΑΙ κάτω από 33hp.

    @everyone

    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα μηχανης προσφορα
    από Xrated στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 12:48
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 15:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 02:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 20:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF