Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: αγορα δικυκλου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2010
    Μηνύματα
    0

    αγορα δικυκλου

    καλημερα σε ολους και σε ολες,ειμαι καινουργιος στο φορουμ αλλα διαβαζοντας καποια θεματα εδω μεσα αποφασισα και εγω να ρωτησω και ελπιζω να παρω καποιες απαντησεις απο τους πλεον ειδημονες και πιο ενημερωμενους απο εμενα..
    επειτα απο 5-6 χρονια αποφασισα να ξανασχοληθω με τη χρηση του δυκυκλου,λογω οικονομιας αλλα και μποτιλιαρισματος μεσα στην πολη (ΧΑΝΙΑ), οποτε και ψαχνω για ενα μηχανακι παπι ή σκουτερ μονο και μονο για να κανω τη δουλεια μου και οχι για πολυ μακρινες αποστασεις ή βολτες..
    ετσι μετα απο χρονια πηγα να επισκευτω μερικα μαγαζια με μηχανες αλλα καταλαβα οτι μετα απο τοσα χρονια ειχα μεινει πολυ πισω..Ημουν κατοχος ενως suzuki fx125 οταν και ειχε πρωτοβγει και για καποια χρονια με ειχε αφησει αφωνο τοσο με την οικονομια σε βενζινη οσο και με την οδιγηκη του συμπεριφορα..για καποιο λογο το εδωσα και ετσι απο το 2005 δεν ξαναειχα μηχανακη..
    απο φιλους μου με ασχολια στα μηχανακια με συμβουλευσαν να παρω σκουτερ απο 250-300 κυβικα ή αλλιως τα πλεον αξιοπιστα παπακια που κυκλοφορουν στην αγορα..
    το ποσο που θα ηθελα να διαθεσω ειναι μεχρι 4000 ευρο ετσι εχω καποια στο μυαλο μου και θα ηθελα και τη γνωμη σας για τα υπερ και τα κατα ή οτιδηποτε αλλο εσεις νομιζετε οτι θα επρεπε να ξερω,
    απο σκουτερ εχω μια καλη αποψη για τα SYM GTS 250-300i EVO
    και απο παπακια για τα MODENAS X-cite 135 και kawasaki zx 130

    βεβαια για σκουτερ ακουω απο πολλους οτι θα πρεπει να εχουν μεγαλες ροδες για καλυτερη ισσοροπια οποτε και εδω θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας αλλα και για τα παπακια..
    η αληθεια ειναι οτι εψαξα παλι για suzuki fx 125 αλλα ενημερωθηκα οτι εχουν σταματησει να κυκλοφορουν πια στο εμποριο τα καινουργια..εαν γνωριζετε και εσεις καποιο αντιστοιχο θα ηθελα να το ακουσω
    ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!!!

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: αγορα δικυκλου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotos29


    εχεις πολλες επιλογες....


    Suzuki Address

    Beverly

    Honda SH

    SYm

    ZX 130 kawasaki


    ψαξε και στις αγγελιες του φορουμ ...οι τιμες απο ιδιωτες ειναι αρκετα συμφερουσες...

    και να εχεις υπ'οψη σου οτι τα μικρα μηχανακια λογω ογκου δεν γινονται ευκολα αντιληπτα απο τους υπολοιπους οδηγους....


    Καλωσηρθες...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2010
    Μηνύματα
    0
    ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου και τις συμβουλες σου
    προτιμω ομως να αγορασω καινουργιο ωστε να ξερω οτι δεν εχει το παραμικρο προβλημα για καποιο χρονικο διαστημα...
    θα περιμενω να ακουσω και αλλες αποψεις εδω μεσα καθως δεν βιαζομαι να αγορασω αμεσα μηχανακι απλα θελω να δω σε τι να αρχιζω να κατασταλαζω αναμεσα σε παπακι ή σκουτερ..
    για αυτο και θα ηθελα καποιες πιο συγκεκριμενες απαντησεις απο κατοχους του ενος ή του αλλου

  4. #4
    Γεια σου Σώτο!

    Ρίξε και μια ματιά στην YBR-125, οικονομική, απροβλημάτιστη και πολύ βολική.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2010
    Μηνύματα
    0
    φιλε XT_Billy πολυ καλη για μοτοσυκλετα θα ελεγα YBR125..
    ομως εγω και λογω πλεον ηλικιας δεν ειμαι ουτε για πολλα γκαζια,ουτε για μοτοσυκλετες για το λογο οτι υπαρχει ενα μειον σε ολα αυτα...η γυναικα ψιλοφοβαται τις μηχανες οποτε και αναγκαστικα θελω να παω σε παπι ή σκουτερ 250
    εκει ομως θελω να κοιταξω τα υπερ και τα κατα διοτι ακουω για τα σκουτερ ναι μεν καλα αλλα και κατι σχολια τυπου οτι τουμπερνουν πιο ευκολα,αντιθετα τα παπακια εχω και μια πειρα και μπορω να εκφερω γνωμη απλα θα ηθελα βοηθεια σε σχεση με τα μοντελα που υπαρχουν πλεον στο εμποριο..
    παντος σας ευχαριστω για τις πληροφοριες

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotos29
    φιλε XT_Billy πολυ καλη για μοτοσυκλετα θα ελεγα YBR125..
    ομως εγω και λογω πλεον ηλικιας δεν ειμαι ουτε για πολλα γκαζια,ουτε για μοτοσυκλετες για το λογο οτι υπαρχει ενα μειον σε ολα αυτα...η γυναικα ψιλοφοβαται τις μηχανες οποτε και αναγκαστικα θελω να παω σε παπι ή σκουτερ 250
    εκει ομως θελω να κοιταξω τα υπερ και τα κατα διοτι ακουω για τα σκουτερ ναι μεν καλα αλλα και κατι σχολια τυπου οτι τουμπερνουν πιο ευκολα,αντιθετα τα παπακια εχω και μια πειρα και μπορω να εκφερω γνωμη απλα θα ηθελα βοηθεια σε σχεση με τα μοντελα που υπαρχουν πλεον στο εμποριο..
    παντος σας ευχαριστω για τις πληροφοριες
    Η ΥΒR125 έχει ακριβώς το ίδιο γκάζι με ένα παπί. Ίδια κυβικά είναι.
    Έχει όμως συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, καλύτερης από παπί σε θέματα φρεναρίσματος, κρατήματα κλπ.

    Για την ηλικία θα κάνω πως δεν το διάβασα... τι να πούμε και μεις τα γερόντια...

    Θα είστε πιο ασφαλείς με ένα μοτοσυκλετάκι παρά με παπί ή σκούτερ.
    Καλή επιλογή φίλε !!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    Η ΥΒR125 έχει ακριβώς το ίδιο γκάζι με ένα παπί. Ίδια κυβικά είναι.
    Έχει όμως συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, καλύτερης από παπί σε θέματα φρεναρίσματος, κρατήματα κλπ.

    Για την ηλικία θα κάνω πως δεν το διάβασα... τι να πούμε και μεις τα γερόντια...

    Θα είστε πιο ασφαλείς με ένα μοτοσυκλετάκι παρά με παπί ή σκούτερ.
    Καλή επιλογή φίλε !!
    +1 και εγώ το έχω

    μην ανησυχείς για το γκάζι δεν πάει βήμα, τα παπιά πιο γρήγορα είναι

  8. #8
    Γεια σου Soto, ειδήμονας δεν είμαι αλλά είχα παπί πριν χρόνια και έχοντας οδηγήσει κ το scooter του πατέρα μου έχω βρει κάποια θετικά και αρνητικά.Ας διορθώσουν οι γνώστες.

    Τα παπιά: απλά στην κατασκευή άρα πιο αξιόπιστα, πιο φθηνά στην απόκτηση, στην συντήρηση και στην επισκευή. Λιγότερα πλαστικά άρα δεν μασάνε σε μικροπτώσεις. Δεν είναι τυχαία η έκφραση παπί-σκυλί.Τα παπιά απλά δεν νιώθουν.

    Τα scooter: μεγαλύτερη ευκολία στην οδήγηση από όλους λόγω απουσίας ταχυτήτων, πιο άνετα, πιο πολλοί χώροι για πράγματα, προστασία από νερά λόγω ποδιάς.

    -Για τα αρνητικα του καθε ενός απλά είναι τα θετικά του άλλου.
    -Από κατανάλωση δεν ξέρω

    Κ αφού στα είπα αυτά θα σου προτείνω όπως και ο ΧΤ_Billy να πάρεις μικρή μοτοσυκλέτα . !
    διότι την γεωμετρία της μηχανής τα άλλα δυο δεν την έχουν. Σαν το ybr125 κοίτα κ το cbf125 που απότι ισχυρίζονται βγάζει 600χλμ με ένα ντεπόζιτο!

    Αν κ πάλι θέλεις scooter σώνει κ καλά κοίτα το καινούριο pcx της honda. Δεν ξέρω πολλά γιαυτο αλλά με 2.500 που έχει νομίζω είναι καλή περίπτωση αν σκεφτείς το σύστημα αυτόματης παύσης της λειτουργίας του κινητήρα, Σύστημα συνδυασμένων φρένων CBS, τροφοδοσία μέσω PGM-FI ψεκασμού.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2010
    Μηνύματα
    0
    ωραια παιδια χαιρομαι για τις αποψεις σας, μπορω να πω οτι σιγα σιγα αρχιζω και αποκταω μια σφαιρικη αποψη για το τι να αγορασω..
    η αληθεια ειναι οτι ημουν λιγο προς σκουτερ και συγκεκριμενα της sym λογω οτι ειναι φτηνα και εχω ακουσει οτι αξιζουν και τα λεφτα τους..
    τωρα ομως θα τσεκαρω και τα αλλα τα οποια μου προτεινατε

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Βρες 1 καλοδιατηρημενο fx125 και ξαναπαρτο ιμο.

  11. #11
    Μ Α Κ Ρ Υ A από σκούτερ,παπί πάρε Honda ή Yamaha,για να βρίσκεις πιο εύκολα ανταλλακτικά,Χανιά έμεινα 6 χρόνια και έχουν ένα θέμα με αυτά.Μη πας και πάρεις κάνα Modenas η Lifan και περιμένεις κανα μήνα για ανταλλακτικό.Αμα ρωτήσεις θα σου πουν έχουμε έχουμε ανταλλακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα και μετά είσαι χωρίς μηχάνημα.Για μένα πάρε το crypton.
    Η ζωή μου όλη

  12. #12

    Σκούτερ ή παπί

    Παπί - καλύτερη συμπεριφορά, λιγότερη κατανάλωση, συντήρηση, πιο απλό, ίσως και λίγο καλύτερες αναρτήσεις

    Σκούτερ - πλήρως αυτόματο άρα πιο εύκολο, πιο δύστροπο στην οδική συμπεριφορά του, πιο πολύπλοκο, πιο μεγάλη κατανάλωση και συντήρηση, πολύ πιο πρακτικό από θήκες για πράγματα, γενικά δεν έχουν καλές αναρτήσεις (λόγω βάρους στον τροχό κτλ), άμα πάρεις σε 300 κ.εκ. είναι αρκετά γρήγορα

    Ο αδερφός μου έχει μια VESPA 200, το αυτόματο είναι πολύ βολικό, είναι πολύ γρήγορα και βολικό στην πόλη λόγω και της ποδιάς που βάζεις ψώνια κτλ. Οι αναρτήσεις είναι χάλια αλλά η οδική συμπεριφορά είναι καλή για σκούτερ (εύκολη) αλλά χωρίς αίσθηση από το μπροστινό και λίγο νευρική. Άλλα σκούτερ που οδήγησα είχαν χειρότερη συμπεριφορά, κάπως περίεργο στρίψιμο.

    Τώρα το μοτοσικλετάκι αν δεν τίθεται θέμα πρακτικότητας θα είναι ακόμα πιο οικονομικό από παπί και απλό και θα χαλάσει πιο δύσκολα γιατί θα είναι φτιαγμένο σαν μηχανή - τηρουμένων αναλογίων και θα έχει και την καλύτερη συμπεριφορά.

    Και για μένα η καλύτερη λύση είναι το παπί που συνδυάζει την πρακτικότητα με την αξιοπιστία και την χαμηλή κατανάλωση. Π.χ. το Honda innova που έχει και ψεκασμό και αρκετή ροπή χαμηλά, δεν νομίζω ότι θες τα καρμπυρατεράτα σπορ παπιά από Kawasaki και Yamaha. Αλλά ότι και να πάρεις καλό θα'ναι.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  13. #13
    ανοιξε το φασμα επιλογων, μη βιαστεις να ψωνισεις...

    τα σκουτερακια εχουν σχετικα υψηλο κοστος συντηρησης και για να αλλαξεις λαστιχο πισω θελουν ολοκληρη μανουρα

    τα παπια ειναι εργατες σκυλιά αλλα δεν ειναι μοτοσυκλετες

    κοιτα και για αλλης φιλοσοφίας εναλλακτικες

    κανω μια μομφή για να σε προϊδεασω...

    http://www.moto2.fr/blogmoto2/wp-con...t-Beta-225.jpg


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	urban_2 (medium).jpg 
Προβολές:	1040 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	204535

  14. #14
    για μετακινησεις...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	probamos-nueva-beta-urban-125200-las-trialeras-ciudad-126340724528031.jpg 
Προβολές:	1025 
Μέγεθος:	81,1 KB 
ID:	204536

  15. #15
    και για γουστα αμα λαχει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	urban_1 (medium).jpg 
Προβολές:	1028 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	204538

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτου δικύκλου
    από manydor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 00:38
  2. Ενδιαφέρον για αγορά δικύκλου
    από Godfather στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:08
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF