Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Αιμοπετάλια...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Τώρα φοβάμαι ότι θα την πάω αλλού την κουβέντα αλλά θέλω να το γράψω.

    konsttanttinos, για την δωρεά οργάνων εκ των προτέρων θα διαφωνήσω. Αφού πεθάνω ας κάνουν ό,τι καταλαβαίνουν οι δικοί μου. Εκ των προτέρων όμως όχι για τον εξής λόγο: μοτοσυκλέτα καβαλάω, κάποια στιγμή μπορεί να μπω σε ένα νοσοκομείο ετοιμοθάνατος. Ποιος μου λέει ότι βλέποντας οι γιατροί τη δυσκολία του να με σώσουν και παράλληλα το ότι είμαι δότης οργάνων δεν θα με "κόψουν ανταλλακτικά", να το πω ωμά.

    Δεν μπορώ να το ρισκάρω. Θέλω να κάνουν ό,τι μπορούν για να με σώσουν. Και όχι στην καλύτερη να σκεφτούν ότι αφού δύσκολα θα σωθώ εγώ ας σωθούν κάποιοι άλλοι, ή στη χειρότερη έχω κάποια όργανα καλά άρα τόσες εγχειρήσεις x τόσα=τόσα στην τσέπη.

    Σόρρυ αν τα γράφω λίγο χύμα, και αν φαίνονται τραβηγμένα αυτά που λέω αλλά εγώ δεν βάζω τη ζωή μου κορώνα-γράμματα για το αν ισχύουν ή όχι. Προτιμώ την πιο σίγουρη μεριά για εμένα.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


    konsttanttinos, για την δωρεά οργάνων εκ των προτέρων θα διαφωνήσω. Αφού πεθάνω ας κάνουν ό,τι καταλαβαίνουν οι δικοί μου. Εκ των προτέρων όμως όχι για τον εξής λόγο: μοτοσυκλέτα καβαλάω, κάποια στιγμή μπορεί να μπω σε ένα νοσοκομείο ετοιμοθάνατος. Ποιος μου λέει ότι βλέποντας οι γιατροί τη δυσκολία του να με σώσουν και παράλληλα το ότι είμαι δότης οργάνων δεν θα με "κόψουν ανταλλακτικά", να το πω ωμά.


    Αυτος ειναι ο φοβος των περισσοτερων ανθρωπων που εχουν σκεφτει την δωρεα οργανων.
    Απο αυτα που λες φαινεται οτι δεν εχεις μιλησει με καποιον ειδικο ωστε να σε κατατοπισει επι του ευαισθητου αυτου θεματος, αλλα δυστυχως δεν εισαι ο μοναδικος.Σχεδον ολοι προτιμουν την ημιμαθεια παρα την γνωση.

    Οταν καποιος υποψηφιος δοτης οργανων βρισκεται σε εγκεφαλικο κωμα, με πληρη μηχανικη υποστηριξη, και κριθει οτι ειναι ειναι καταλληλος για δωρεα τοτε ακολουθειται μια αυστηρη σειρα εγκεφαλικων τεστ του παρασυμπαθητικου νευρικου συστηματος (ακουσια αντανακλαστικα), τα οποια γινονται απο εξειδικευμενους ιατρους παρουσια των ενημερωμενων συγγενων.
    Αυτα τα τεστ ειναι τοσο συγκεκριμμενα και αυστηρα που δεν χωρουν καμμιας αμφισβητησης, ουτε απο την ιατρικη κοινοτητα, ουτε απο απλους πολιτες.
    Σε περιπτωση που καποιο απο αυτα τα τεστ δειξει εστω και την απειροελαχιστη εγκεφαλικη λειτουργια τοτε ακυρωνεται το χειρουργειο.



    Απο εδω δεν μπορω να αλλαξω την γνωμη κανενος, ουτε το επιδιωκω.
    Η αποψη σου giorgio ειναι τελειως αποπροσανατολισμενη και ανεπαρκης.Ακομη κι αν δεν εχεις καμμια διαθεση να γινεις δωρητης -δεν ειναι κακο αυτο-, μπορεις να ενημερωθεις απο καποιον ειδικο μονο και μονο για να καταλαβεις τι γινεται πραγματικα πανω απο το κρεββατι του πονου.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  3. #18
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Σήμερα το πρωί πήγα για τις προκαταρκτικές εξετάσεις στο Νοσοκομείο στο Ρέθυμνο.

    Τα αποτελέσματα θα βγούν την Παρασκευή.

    Αν όλα πάνε καλά, σε δυο εβδομάδες θα κάνω ένα ταξίδι-αστραπή στην Αθήνα για να δώσω τα πολυπόθητα (όχι για μένα) αιμοπετάλια....

    Αισθάνομαι ωραία με την ιδέα, είναι ευχάριστο να προσφέρεις.

    Αισθάνομαι άσχημα, που σε όοολη τους την οικογένεια, δεν μπορούσε κανείς άλλος, ή τουλάχιστον, δεν προσφέρθηκε.....

    Μου τη δίνει το καράβι, αλλά δεν είναι πρόβλημα.

    Ελπίζω να δω λίγο και τους γονείς μου που μένουν Αθήνα...

    Ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Αν και δεν σε ξέρω, οι πληροφορίες που μου έδωσες με βοήθησαν να ξεπεράσω τον φόβο μου. Είμαι αρκετά μικροβιοφοβικός........


    "Qu ils mangent de la brioche"

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    κανενα προβλημα δεν υπαρχει!!!!!!!!!!!!εχω δωσει εγω ,ειναι οπως οταν δεινουμαι αιμα απλα ειναι κανα 30 αλεπτο διαδεικασια!απο το ενα χερι σου παιρνουν το αιμα παει στο μηχανημα και επιστρεφει και παλι στο αλλο σου χερι αφου εχουν κρατησει τα αιρηθρα αιμοσφαιρια!ουτε καταλαβαινεις τιποτα και η διαδικασια ειναι ασφαλεστατη!μην αγχωνεσε και συγχαρητηρια για την πραξη σου!!!!!!!!!μπραβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    καλαματιανος

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed


    Ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Αν και δεν σε ξέρω, οι πληροφορίες που μου έδωσες με βοήθησαν να ξεπεράσω τον φόβο μου. Είμαι αρκετά μικροβιοφοβικός........


    Φιλε μου ειμαστε εδω για να αλληλοβοηθιομαστε.
    Οσον αφορα τα μικροβια, μη μασας, χωρις αυτα δεν μπορουμε να ζησουμε.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  6. #21
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Οσον αφορα τα μικροβια, μη μασας, χωρις αυτα δεν μπορουμε να ζησουμε.
    Με τα δικά μου καλά τα πάω, με των άλλων έχω ένα θεματάκι....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #22
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    μιας και είναι φρέσκο το thread να ρωτήσω και γω κάτι περί αιμοδοσίας μιας και μερικοί ανήκουν στο κλάδο απ'ότι φαίνεται:
    μπορεί κάποιος με HIT Type 2 να δώσει αίμα;

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
    μιας και είναι φρέσκο το thread να ρωτήσω και γω κάτι περί αιμοδοσίας μιας και μερικοί ανήκουν στο κλάδο απ'ότι φαίνεται:
    μπορεί κάποιος με HIT Type 2 να δώσει αίμα;
    Η Θρομβοκυτταροπενία λόγω χορήγησης ηπαρίνης - HIT Type 2 - ειναι μια σοβαρη επιπλοκη της θεραπείας με ηπαρίνη. Ορισμενοι ασθενεις παρουσιάζουν μείωση του αριθμού των αιμοπεταλίων και ανεξήγητες θρομβώσεις, ενω οσους συναντησα με HIT, το τελευταιο που ειχαν στο μυαλο τους ηταν να γινουν αιμοδοτες.
    Για να μην επεκτεινομαστε σε περαιτερω λεπτομερειες, εγω θεωρω οτι για τους παραπανω λογους η αιμοδοσια ειναι αδυνατη.
    Επειδη, ομως, ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτα σιγουροι για κατι, μπορεις να ρωτησεις εναν γιατρο κατ'ιδιαν ωστε να επεκταθει στα στοιχεια που εδω δεν εχουν θεση.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ!!!
    από DimChios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2007, 14:34
  2. ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ !!!
    από agelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2007, 09:46
  3. Ανάγκη για Αιμοπετάλια
    από latris mixanis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2005, 12:50
  4. ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ
    από pissaman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2005, 13:44
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 13:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF