Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Κρανος--αγορα, συγκριτικο

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ζζζ750...εισαι υπερβολικος...και λαθος...

    στην αραι/σοει πληρωνεις ενα μεγαλο ποσοστο στην διαφημιση τους...στο ονομα τους...
    επισης...ενα κρανος με αερογραφιες ειανι πιο ασφαλες απο ενα που δεν εχει επειδη ειναι ΠΙΟ ακριβο?

    ενα αραι αγορασμενο απο το ιντερνετ, ειναι λιγοτερο ασφαλες απο αυτο που θα παρεις απο τον εδω αντιπροσωπο, επειδη το πηρες πιο φτηνα?


    και αφου θες το καλυτερο για τον εαυτο σου την κακια ωρα, γιατι μεσα στην πολη δε βαζεις στο αραι?(αφου κατα 90% το ατυχημα εκει θα γινει)


    την κακια την ωρα σωθηκες επειδη φοραγες κρανος...οχι επειδη φοραγες αραι κρανος
    Κοιτα...οταν οδηγαω παπακι με 30-40χλμ στην πολη (μενω επαρχια και οχι Αθηνα)...
    1)με φανταζεσαι με το ARAI και το ASTREA Grand 12ετιας. Δε παει ρε φιλε...οχι μονο στο ματι. Αν το παμε ετσι θα επρεπε να φοραω και μπουφαν και παντελονι με προστασια για να παω τραπεζα και S.M.
    2)Το κρανος σε 5-6 μηνες αν το χρησιμοποιω καθημερινα στην πολη...θα γινει αχρηστο και κατα 101% που θα παει...θα μου πεσει εστω και απο το χερι.

    Αυτο που λεω εγω φιλε μου ειναι και ουτε εσυ το καταλαβαινεις ειναι οτι δε λεω οτι μονο η ΑΡΑΙ βγαζει καλα κρανη...γι'αυτο αλλωστε για μεσα στην πολη εχω επιλεξει ενα κρανος αλλης επωνυμης εταιριας (για να πληρει και τις προδιαγραφες και να μην εχει μονο το αυτοκολλητο) στα ?160 αλλα οταν θα παρω τη μηχανη που θα την παω πανω απο 100χλμ/ωρα (ειμαι πολυ γρηγορος...πως να το κανουμε αλλωστε)..θα το φορεσω το ARAI.

    Συμφωνω για την πολη...και τη γνωριμια που εκανα με την πορτα του αμαξιου...μεσα στην πολη την εκανα με 30χλμ. Φορουσα το ARAI γιατι εβγαινα για βολτα με τη μηχανη...αν ημουν με το παπι και το φτηνο το κρανος...δεν θα ειχε γινει η "γνωριμια" (Πηγαινα με 60χλμ και ο δρομος βουτυρο.Η μηχανη δε σταματουσε με τιποτα λογο βαρους και γλιστρουσε. Αν ημουν με το παπι θα πηγαινα το πολυ με 50χλμ και θα σταματουσα τουχαλιστον 2-3 μετρα πριν την Δεσ.Πορτα.)

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    svx exw arai kranos

    και η hundai τρεχει σε αγωνες...δε παει να πει πως τα αμαξια παραγωγης της ειναι αγωνιστικα...

    +10000 :rotflmao: :rotflmao:

  3. #33
    Τελος το spam απο μενα.:a12:

  4. #34
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    Οχι δε σου ειπα να καρφωσω σε τοιχο με 100χλμ. Εκει και ?5000 να εκανε το κρανος...δε θα αντεχε.
    Ναι ομως...οσο και να θελεις να μη το παραδεχτεις...ενα SHOEI X-spirit ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα αντεξει σε πολυ πιο γερο χτυπημα απο ενα HJC CL-16.
    Εγω αυτο που προσπαθω να σας μεταδωσω...αλλα απ'οτι φαινεται κανεις δεν ΘΕΛΕΙ να καταλαβει...ειναι οτι η ARAI ή η SHOEI που ειναι τοοοοσααα χρονια (οπως και αλλες βεβαι μαρκες) στο χωρο...εχει κανει εξαντλητικα τεστ και απιστευτες ερευνες για να φτιαξει το καλυτερο κρανος...που δεν το λεω εγω αλλα τα crash tests...και γι'αυτο ειναι και πιο ακριβο απο τα αλλα.

    Και ναι οταν προκειτε να εχω ακομα και 1% πιθανοτητα παραπανω να τη βγαλω σε ενα πιθανο πεσιμο και χτυπημα του κεφαλιου...I'll take it...and I'll pay it!\

    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα και τα κανουμε περιπλοκα. Οποιος πιστευει οτι υπαρχουν καλα κρανη αλλα υπαρχουν και καλυτερα...οποιος καταλαβαινει αυτο που λεει και διαθετει τα γκαφρα...πρατει αναλογα!

    Εγω δεν εκραξα κανενα και ο καθενας κανει τις επιλογες του.


    Υ.Σ. Δε θελω να προσβαλω κανενα και δεν επιτίθεμαι σε κανενα. Κουβεντα κανω.
    Αν θέλουν οι mod's ας διαχωρίσουν το θέμα ή ας διαγράψουν τα σχόλιά μας.

    Φίλε μου.

    Τα πάντα μπορούν να έχουν πιστοποίηση ή όχι. Αυτά που έχουν πιστοποίηση ξέρεις πως κάποιος τα έχει ελέγξει για σένα, για να κάνουν αυτό που υπόσχονται. Η Ευρωπαϊκή ένωση έχει πει πως για να πάρει το κάθε κράνος έγκριση πρέπει να αντέχει μετωπικό χτύπημα τόσων κιλών, να έχει την τάδε αντοχή στα πλαϊνά του τοιχώματα κτλ κτλ. Στην Αμερική οι τιμές αυτές διαφέρουν, γι' αυτό τα κράνη της Arai για παράδειγμα που προορίζονται για την Αμερική μπορεί να είναι διαφορετικά απ' αυτά της Ευρώπης. Όχι μπορεί. Είναι. Μπορεί να σου φαίνονται ολόιδια αλλά έχουν διαφορετικό πάχος σε κάποια σημεία.

    Για πες μου τώρα! Ποιο απ΄τα δύο έχει τις περισσότερες αντοχές στο χτύπημα? Γιατί υπάρχουν αυτές οι διαφορές? Εσύ τις ήξερες? Μην απαντήσεις είναι άσχετο έτσι κι αλλιώς.

    Λέει λοιπόν η ΕΕ στους κατασκευαστές τι αντοχές πρέπει να έχει ένα κράνος αλλά δεν λέει τι πάχος πρέπει να έχει στα σημεία αυτά. Η Arai λοιπόν μετά από εξαντλητικά τεστ υλικών, σχεδίαστης κτλ κτλ κατάφερε να πετύχει τα ίδια ποσοστά αντοχής (αυτά που ορίζει η Ευρωπαική Ένωση) με τα κράνη άλλων εταιρειών έχοντας στα σημεία αυτά το μισό πάχος υλικού. Με αυτόν τον τρόπο το κράνος της Arai είναι το ίδιο ασφαλές με των άλλων εταιρειών αλλά είναι πιο ελαφρύ.

    Καμία εταιρεία δεν πρόκειται να κάνει το κράνος της να έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χτύπημα διότι αυτό θα αύξανε το πάχος του υλικού και συνεπώς το βάρος του. Όλες οι εταιρείες προσπαθούν να πιάσουν τα ελάχιστα όρια που χρειάζονται για να πάρουν την πιστοποίηση προκειμένου το τελικό προϊόν να είναι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Αν κατά τη σχεδίαση, το Arai αντέχει περισσότερο απ' το δικό μου σε κάποιο σημείο, να είσαι σίγουρος πως πριν βγει στην αγορά θα αφαιρέσουν υλικό προκειμένου να κερδίσουν βάρος.

    Όλο αυτό το r n' d όμως κοστίζει. Γιατί αυτά πρέπει να συνδιαστούν με τους σωστούς και αποτελεσματικούς αεραγωγούς, που μειώνουν την αντοχή υλικού σε αυτά τα σημεία, την σωστή αεροδυναμική των αεραγωγών και του κελύφους και δεκάδες άλλους παράγοντες. Γι' αυτό είναι και ακριβά. Το πολύ ακριβά οφείλετε και λίγο στην διαφήμιση και στο όνομα που έχει κάνει η εταιρία όλα αυτά τα χρόνια και όχι άδικα κατά τη γνώμη μου.

    Απ' την άλλη όμως τα Arai δεν φημίζονται για την ησυχία τους. (Λόγο του ότι είναι τόσο ελαφριά? Δεν ξέρω εσύ να μου πεις). Γιατί λοιπόν εγώ να επιλέξω Arai? Εμένα με ενδιαφέρουν τα ταξίδια.

    Βλέπεις πως το ακριβότερο κράνος δεν είναι και το καλύτερο για όλους ούτε είναι ασφαλέστερο από κάποιο άλλο.

    Ασφαλέστερο μπορεί να είναι επειδή έχει τα καλύτερα υλικά στα γύρω γύρω, μαξιλαράκια, ζελατίνα κτλ κτλ έτσι ώστε τίποτε να μην σε ενοχλεί και σου αποσπά την προσοχή. Αλλά αυτά τα έχουν όλα τα "καλά" κράνη. Αν επιλέξεις ένα "φθηνό" κράνος αυτό είναι λιγότερο ασφαλή από κάποιο πιο ακριβό επειδή η ζελατίνα του θολώνει για πλάκα, λόγο κακής ποιότητας ζελατίνας και εξαερισμού. Ανοίγεις λοιπόν την ζελατίνα σε τσιμπάει μέλισσα, πέφτεις και τσακίζεσαι. Δεν ανοίγεις ζελατίνα δεν βλέπεις τον ανοιχτό υπόνομο, πάλι τα ίδια. Στο χτύπημα όμως το ίδιο θα αντέξει.

    Λέω εγώ, με όσα ξέρω. Διορθώστε με παρακαλώ, μπορεί να κάνω λάθος.



    Υ.Γ. Απ τον τόνο της απάντησης σου υποθέτω πως το πήρες σαν επίθεση το προηγούμενο ποστ μου. Καμία σχέση. Συζήτηση κάνουμε και αν θες δεν την κάνουμε.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    Οχι δε σου ειπα να καρφωσω σε τοιχο με 100χλμ. Εκει και ?5000 να εκανε το κρανος...δε θα αντεχε.
    Ναι ομως...οσο και να θελεις να μη το παραδεχτεις...ενα SHOEI X-spirit ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα αντεξει σε πολυ πιο γερο χτυπημα απο ενα HJC CL-16.
    Σίγουρα? Δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ αν κάνω λάθος αλλά είσαι σίγουρος?

    Εγω αυτο που προσπαθω να σας μεταδωσω...αλλα απ'οτι φαινεται κανεις δεν ΘΕΛΕΙ να καταλαβει...ειναι οτι η ARAI ή η SHOEI που ειναι τοοοοσααα χρονια (οπως και αλλες βεβαι μαρκες) στο χωρο...εχει κανει εξαντλητικα τεστ και απιστευτες ερευνες για να φτιαξει το καλυτερο κρανος...που δεν το λεω εγω αλλα τα crash tests...και γι'αυτο ειναι και πιο ακριβο απο τα αλλα.

    Γιατί να μην θέλουμε ρε συ? Πιστεύεις πως προτιμούμε να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας? Εγώ πάντως όχι. Απλά πιστεύω πως τα εξαντλητικά τεστ και οι απίστευτες έρευνες δεν είναι για να κάνουν το κράνος να αντέχει περισσότερο στο χτύπημα, αλλά καλύτερο σε όλους τους τομείς.

    Το συστηματάκι με τους ιμάντες που αν πέσεις σου βγάζει το κράνος κάποιος άλλος χωρίς να το τραβήξει απ' το κεφάλι σου το ξέρεις? Ότι τα πλαινά μαξιλαράκια αφαιρούνται χωρίς να βγάλεις το κράνος προκειμένου να βγαίνει χωρίς τραβηγμα σε περίπτωση ατυχήματος? Αυτά πληρώνεις. Αυτά είναι που κάνουν το κράνος πιο ασφαλή και όχι η αντοχή του.
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV

    και κάτι ψιλά για το RSR 2

    thankssssss


    αυριο αν εχει καλο καιρο θα το κανω και test ride

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    .... Αυτά που έχουν πιστοποίηση ξέρεις πως κάποιος τα έχει ελέγξει για σένα, για να κάνουν αυτό που υπόσχονται. ...
    Όχι ακριβώς!

    Μια σημαντική παρατήρηση εδώ που αφορά γενικότερα τις πιστοποιήσεις προϊόντων και βάλετε το καλά στο κεφάλι σας (όπως και το κράνος!) :

    - είναι άλλο πράγμα ο στατιστικός (δειγματοληπτικός) έλεγχος ποιότητας (παράγω 100 κομμάτια, ελέγχω στατιστικό δείγμα πχ 10 κομματιών)
    - άλλο πράγμα ο εξαντλητικός έλεγχος ποιότητας (παράγω 100 κομμάτια, ελέγχω και τα 100)
    - άλλο πράγμα ο έλεγχος πιστοποίησης (παράγω 100, ελέγχω ... ΈΝΑ !)

    Για να πιστοποιηθεί ένα προϊόν με βάση το Χ πρότυπο, την Υ οδηγία, τον Ζ κανονισμό, αρκούν τα ελάχιστα δυνατά. Ένα προϊόν μπορεί να περάσει απο πιστοποίηση αν ελεγχθεί ένα τεμάχιο κατά τις απαιτήσεις της οδηγίας και μετά κλάϊν μάϊν!

    Κανείς και ποτέ δεν μπορεί να σας διασφαλίσει ότι ένα πιστοποιημένο προϊόν είναι και απαραίτητα σωστό. Η εταιρεία είναι καλυμμένη υποβάλλοντας 1-2 δείγματα το χρόνο στην αρμόδια αρχή προς έλεγχο. Τέλος...

    Επιτόπιοι έλεγχοι απο την αρμόδια αρχή στο χώρο παραγωγής δεν γίνονται ποτέ αιφνιδιαστικά παρά μόνο μετά απο ... ραντεβού οπότε μπορούν κατά το δοκούν να έχουν έτοιμα 20-30-40 δείγματα που συμμορφώνονται ...

    Η πιστοποίηση λοιπόν δεν είναι το παν.... Οι εξαντλητικοί έλεγχοι ποιότητας είναι! και αυτό είναι κάτι που κάνει η αράι σε κάθε χειροποίητο κράνος της. Και αυτό κοστίζει!! H μάρκα "kranosotinanai" μπορεί να κάνει μόνο τους ελέγχους πιστοποίησης...

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Είναι στην κρίση του καταναλωτή αν θα εμπιστευτεί το αυτοκόλλητο της έγκρισης σε ένα κράνος των 70 ευρώ μάρκας δεμεξερειουτεοκατασκευαστηςμου.
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Όχι ακριβώς!

    Μια σημαντική παρατήρηση εδώ που αφορά γενικότερα τις πιστοποιήσεις προϊόντων και βάλετε το καλά στο κεφάλι σας (όπως και το κράνος!) :

    - είναι άλλο πράγμα ο στατιστικός (δειγματοληπτικός) έλεγχος ποιότητας (παράγω 100 κομμάτια, ελέγχω στατιστικό δείγμα πχ 10 κομματιών)
    - άλλο πράγμα ο εξαντλητικός έλεγχος ποιότητας (παράγω 100 κομμάτια, ελέγχω και τα 100)
    - άλλο πράγμα ο έλεγχος πιστοποίησης (παράγω 100, ελέγχω ... ΈΝΑ !)

    Για να πιστοποιηθεί ένα προϊόν με βάση το Χ πρότυπο, την Υ οδηγία, τον Ζ κανονισμό, αρκούν τα ελάχιστα δυνατά. Ένα προϊόν μπορεί να περάσει απο πιστοποίηση αν ελεγχθεί ένα τεμάχιο κατά τις απαιτήσεις της οδηγίας και μετά κλάϊν μάϊν!

    Κανείς και ποτέ δεν μπορεί να σας διασφαλίσει ότι ένα πιστοποιημένο προϊόν είναι και απαραίτητα σωστό. Η εταιρεία είναι καλυμμένη υποβάλλοντας 1-2 δείγματα το χρόνο στην αρμόδια αρχή προς έλεγχο. Τέλος...

    Επιτόπιοι έλεγχοι απο την αρμόδια αρχή στο χώρο παραγωγής δεν γίνονται ποτέ αιφνιδιαστικά παρά μόνο μετά απο ... ραντεβού οπότε μπορούν κατά το δοκούν να έχουν έτοιμα 20-30-40 δείγματα που συμμορφώνονται ...

    Η πιστοποίηση λοιπόν δεν είναι το παν.... Οι εξαντλητικοί έλεγχοι ποιότητας είναι! και αυτό είναι κάτι που κάνει η αράι σε κάθε χειροποίητο κράνος της. Και αυτό κοστίζει!! H μάρκα "kranosotinanai" μπορεί να κάνει μόνο τους ελέγχους πιστοποίησης...
    Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος road spirit
    Arai ειναι μακραν το καλυτερο κρανος σε ολους τους τομεις,ας μην κανουμε περικοπες(χρηματων)οταν προκειτε για το κεφαλι μας.

  11. #41
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Στην Αμερική οι τιμές αυτές διαφέρουν, γι' αυτό τα κράνη της Arai για παράδειγμα που προορίζονται για την Αμερική μπορεί να είναι διαφορετικά απ' αυτά της Ευρώπης. Όχι μπορεί. Είναι.
    ΔΕΝ EINAI. Η Arai, συγκεκριμένα, ακολουθεί δικές της προδιαγραφές που ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΟΥΝ τόσο τα ευρωπαϊκά (CE) όσο και τα αμερικάνικα (DOT) στάνταρ. Ως εκ' τούτου τα Arai που πωλούνται στην Ευρώπη, στην Αμερική, και στην Ιαπωνία διαφέρουν ΜΟΝΟ στα μεγέθη. Τα κράνη της περνάνε πολύ περισσότερα τεστ (από αυτά που απαιτούνται από τις αμερικάνικες και ευρωπαϊκές προδιαγραφές) κάποια από τα οποία, φθηνότερα κράνη δεν τα περνάνε ούτε για πλάκα (το ΑΝ αυτά τα έξτρα τεστ είναι απαραίτητα ή ΑΝ εξασφαλίζουν μεγαλύτερη ασφάλεια είναι κάτι που χωράει πολύ κουβέντα).

    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Η Arai λοιπόν μετά από εξαντλητικά τεστ υλικών, σχεδίαστης κτλ κτλ κατάφερε να πετύχει τα ίδια ποσοστά αντοχής (αυτά που ορίζει η Ευρωπαική Ένωση) με τα κράνη άλλων εταιρειών έχοντας στα σημεία αυτά το μισό πάχος υλικού. Με αυτόν τον τρόπο το κράνος της Arai είναι το ίδιο ασφαλές με των άλλων εταιρειών αλλά είναι πιο ελαφρύ.
    OXI. Τα κράνη της Arai δεν είναι ούτε "λεπτότερα" ούτε ιδιαίτερα ελαφρύτερα από αυτά άλλων κατασκευαστών.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Καμία εταιρεία δεν πρόκειται να κάνει το κράνος της να έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χτύπημα διότι αυτό θα αύξανε το πάχος του υλικού και συνεπώς το βάρος του. Όλες οι εταιρείες προσπαθούν να πιάσουν τα ελάχιστα όρια που χρειάζονται για να πάρουν την πιστοποίηση προκειμένου το τελικό προϊόν να είναι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Αν κατά τη σχεδίαση, το Arai αντέχει περισσότερο απ' το δικό μου σε κάποιο σημείο, να είσαι σίγουρος πως πριν βγει στην αγορά θα αφαιρέσουν υλικό προκειμένου να κερδίσουν βάρος.
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ. Τα ακριβότερα και ποιοτικότερα κράνη δεν είναι ούτε τα ελαφρότερα ούτε τα "λεπτότερα". Τα κράνη της Arai, για παράδειγμα, είναι, σε απόλυτα νούμερα, αρκετά βαριά (απλά δεν το καταλαβαίνεις γιατί έχουν πολύ καλό ζύγισμα). Επιπλέον, πολλοί μεγάλοι κατασκευαστές (ναι, και η Arai) ισχυρίζονται ότι τα επίσημα τεστ προδιαγραφών είναι ανεπαρκή και χρησιμοποιούν αυστηρότερα ή διαφορετικά τεστ για ελέγξουν τα κράνη τους. Είναι χαρακτηριστική η θέση της Arai, για παράδειγμα, ότι το εξωτερικό περίβλημα πρέπει να διατηρείται ακέραιο μετά από κρούση προκειμένου να μπορεί να διαχειριστεί την ενέργεια από επόμενες κρούσεις που μπορεί να ακολουθήσουν, κάτι που δεν ελέγχεται από τα επίσημα τεστ των προδιαγραφών και κάτι που την αναγκάζει να χρησιμοποιήσει υλικά εξαιρετικής σκληρότητας---και πολύ ακριβά και βαρύτερα---για την κατασκευή του εξωτερικού κελύφους.

    Δες, για παράδειγμα εδώ:

    http://www.araihelmet-europe.com/200...age=tech_rigid


  12. #42
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798

    Post Too much information here

    Οκ guys. Επιπλέον πληροφορίες που δεν γνώριζα.

    Η κουβέντα φυσικά δεν αφορούσε το Top με ένα Noname αλλά ένα καλό κράνος με ένα κορυφαίο.

    Αλλά ακόμα και έτσι, όπως φαίνεται, οι διαφορές στην ασφάλεια μάλλον είναι υπαρκτές.


    Sent from me using a computer.

  13. #43
    Καλημερα!

    Λοιπον, μετα απο επισκεψεις σε μαγαζια για δοκιμες και μετρησεις, κατεληξα σε 2 κρανη.
    Και τα 2 ταιριαζουν στο κεφαλι μου πολυ καλα, τα φορεσα για κανα τεταρτο εκαστο.
    Χωρις να θελω να φανω αναποφασιστος, θα επιλεξω τελικα ενα απο τα 2 κρανη:
    HJC ac 11
    και
    Scorpion exo 750 (αυτο που φουσκωνει)

    Το scorpion ειναι πιο ακριβο και ταιριαζει λιγο καλυτερα λογω της "τρομπας":rotflmao:
    Επισης εχει πολυ καλη ζελατινα.

    To Hjc επισης μου κανει πολυ καλα, απλα δεν ξερω αν η ζελατινα του ειναι το ιδιο καλη.
    Ειναι και πιο φτηνο.


    Τελικα ποιο λετε απο τα 2?
    Ευχαριστω

  14. #44
    Τελικα πηρα το scorpion exo 450!
    Μεγεια μου και αγρατζουνιστο..
    Eυχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

  15. #45
    παιδια διαβαζω και μαθαινω πολλα...και εχετε δικιο σε αρκετα απο αυτα που λετε οτι ..τα αραι και shoei ειναι αρκετα καλα κρανη..πολυ καλα..αλλα πιστευω οτι δεν ειναι μονο αυτα...τι θελω να πω...οταν πας και αγοραζεις κρανος πρεπει να ειναι 100/100 ασφαλες...αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να δωσεις 500+ για να πεις οτι εισαι ασφαλες..ειναι και λιγο εμπορικο τι θεμα αραι shoei..και λογικο ειναι ...φυσικα και εχουν ενα καλο προιον και λογικο ειναι οτι ..αφου ειναι καλο θα πουλησει..και εκει ειναι που χτυπανε..στην τιμη...η αληθεια ειναι οτι ποιος εχει σημερα να παει να δωσει 500 για κρανος..και φυσικα συμφωνω στο οτι καλυτερα να παρεις απλο μπουφαν λεμε τωρα παρα απλο κρανος....πρεπει να ξεκολισουμε πιστευω απο το θεμα αραι και shoei ..γιατι δενειναι μονο αυτα στην αγορα....υπαρχουν ενα σορο καλα κρανη σε πολυ προσιτες τιμες....πχ bell φοβερα κρανη και με αρκετη πειρα ..πριν απο τα αραι και τα shoei...θελει ψαξιμο...δεν μπορω να καταλαβω και το αλλο ..οτι μεσα στη πολη φοραω το απλο κρανος και σε βολτες το καλο....προσωπικα πιστευω οτι το καλο πρεπει να το φορας και στην πολη και σε ταξιδια...παντου...γνωμη μου...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Μαζι με το ''φορα κρανος''+ αγορα ανταλλακτικων
    από EVI στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2010, 19:26
  2. ΑΓΟΡΑ 600άρι-ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ
    από kriskris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 23:21
  3. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  4. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF