Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
    Γεια σε ολους εχω μια απορια απο καιρο οποιος μπορει ας μου την λυσει.Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη κανουν η γενικα προκαλουν καποια φθορα?δεν μιλαω φυσικα ουτε για μηχανες που θελουν τα καλυτερα λαδια για να λειτουργησουν ουτε για μοτερια πολλων αλογων.Μιλω για απλους τετραχρονους κινητηρες λιγων κυβικων εως 600 περιπου.Παντα λαδι αυκινητου εβαζα σε οτι ειχα γιατι εχουμε στο μαγαζι και δεν χρειαζεται να αγορασω και καλο λαδι ημισυνθετικο 10/40.Κανενα προβλημα ως τωρα.Απλα εχω ακουσει απο συνεργεια οτι ο κυριος λογος διαφοροποιησης λαδιων σε μηχανης και αυτοκινητου για νορμαλ κατηγοριες ειναι η εμπορικοτητα και η αγορα και ουσιαστικα ιδια λαδια ειναι και αυτοκινητων μπορει και καλυτερα.Ευχαριστω και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλω για διχρονα για 1000αρια η καλα εργαλεια στα οποια αν ειχα θα βαζα παντα το καλυτερο λαδι που συνιστα ο κατασκευαστης.
    Αδελφέ,
    Αυτό που ρωτάς έχει ξεσηκώσει άπειρες συζητήσεις, σε άπειρα φόρουμ, και ως συνήθως τελεσίδικη απάντηση δεν υπάρχει
    Θα σου πω την προσωπική μου γνώμη και κάντην ότι θες

    Αν πληρούνται οι κάτωθι προυποθέσεις
    1. Το λάδι να πληρεί τα στάνταρ απόδοσης του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά API
    2. Το λάδι να πληρεί τα κριτήρια ιξώδες του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά SAE
    3. Να μην είναι κάποια από αυτά τα "μοντέρνα" που ονομάζονται "low ή save energy" δηλ. να μην περιέχει ειδικά αντιτριβικά πρόσθετα. Μην ανησυχείς για το πως θα το εξακριβώσεις - όσα τα έχουν τα διαφημίζουν κραυγαλέα στην συσσκευασία τους.
    4. Οι αλλαγές των λαδιών να γίνονται σε λογικά όρια και πάντως όχι στα ανώτατα-πράγμα που έτσι κι αλλιώς στις μοτό είναι καθεστώς (αν δεν το ξέρεις, οι μοτοσυκλετιστές είναι large τύποι και το 99% αλλάζει τα λάδια στο μισό και πιο κάτω απ' ότι προτείνει ο κατασκευαστής, άσχετα αν χρυσοπληρώνει πανάκριβο full-suythetic που θα μπορούσε να αντέξει το 3πλάσιο...).
    5. Αν δεν είσαι οδηγός που ζητάς και παίρνεις από την μηχανή σου πολύ συχνά (άρα και από το μοτέρ της, άρα και από το λάδι) και το τελευταίο κομμάτι απόδοσης που μπορεί να δώσει (βλέπε πίστα, σκισίματα κλπ)...

    Τότε δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...Εξ' άλλου όσα manual μοτο έχω δει (και είναι αρκετά) ΟΛΑ ζητάνε MOTOR-OIL....πουθενά δεν έχω διαβάσει να ζητάνε "motocycle oil"...

    Πάω τώρα να κρυφτώ πριν αρχίσουν οι πυροβολισμοί....

  2. #32
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504

    Re: Re: Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Αδελφέ,
    Αυτό που ρωτάς έχει ξεσηκώσει άπειρες συζητήσεις, σε άπειρα φόρουμ, και ως συνήθως τελεσίδικη απάντηση δεν υπάρχει
    Θα σου πω την προσωπική μου γνώμη και κάντην ότι θες

    Αν πληρούνται οι κάτωθι προυποθέσεις
    1. Το λάδι να πληρεί τα στάνταρ απόδοσης του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά API
    2. Το λάδι να πληρεί τα κριτήρια ιξώδες του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά SAE
    3. Να μην είναι κάποια από αυτά τα "μοντέρνα" που ονομάζονται "low ή save energy" δηλ. να μην περιέχει ειδικά αντιτριβικά πρόσθετα. Μην ανησυχείς για το πως θα το εξακριβώσεις - όσα τα έχουν τα διαφημίζουν κραυγαλέα στην συσσκευασία τους.
    4. Οι αλλαγές των λαδιών να γίνονται σε λογικά όρια και πάντως όχι στα ανώτατα-πράγμα που έτσι κι αλλιώς στις μοτό είναι καθεστώς (αν δεν το ξέρεις, οι μοτοσυκλετιστές είναι large τύποι και το 99% αλλάζει τα λάδια στο μισό και πιο κάτω απ' ότι προτείνει ο κατασκευαστής, άσχετα αν χρυσοπληρώνει πανάκριβο full-suythetic που θα μπορούσε να αντέξει το 3πλάσιο...).
    5. Αν δεν είσαι οδηγός που ζητάς και παίρνεις από την μηχανή σου πολύ συχνά (άρα και από το μοτέρ της, άρα και από το λάδι) και το τελευταίο κομμάτι απόδοσης που μπορεί να δώσει (βλέπε πίστα, σκισίματα κλπ)...

    Τότε δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...Εξ' άλλου όσα manual μοτο έχω δει (και είναι αρκετά) ΟΛΑ ζητάνε MOTOR-OIL....πουθενά δεν έχω διαβάσει να ζητάνε "motocycle oil"...

    Πάω τώρα να κρυφτώ πριν αρχίσουν οι πυροβολισμοί....

    συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.

    Μοτερ στο χερι δεν εχω παρει παντως απο χρηση "αυτοκινηταδικου" λαδιου εδω και 20 χρονια και 36 μοτοσυκλετες που εχω αλλαξει.

    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  3. #33
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    to papi de pairnei ladia autokinitou dld?\


    :a13: :a13: :a13:
    με τετοια μεγαλωσε η παπια μου.

    23000 χλμ το πουλησα, και περιπου 9 αλλαγες λαδιων. Ολες με λαδια 20-50 απο τον γνωστο στην Φραντζη με 2,5 ευρω το λιτρο.
    Μια χαρα η παπια.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  4. #34
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
    με τετοια μεγαλωσε η παπια μου.

    23000 χλμ το πουλησα, και περιπου 9 αλλαγες λαδιων. Ολες με λαδια 20-50 απο τον γνωστο στην Φραντζη με 2,5 ευρω το λιτρο.
    Μια χαρα η παπια.
    καλά και εγώ στο παπί 1-2 φορές είχα βάλει βαλβολίνες μέσα, 1 φορά το λάδι από τη μανέστρα και άλλη μια φορά από τα παιδάκια.

    Αθάνατες πάπιες, τα καταπίνουν όλα λέμε :rotflmao:

    Το φινάλε είναι ότι στα 22.000km έκανε ένα μπράφ και πέταξε τα λάδια έξω μιά ακριβώς μιζιά αφού το έδωσα ανταλλαγή.

    Στο GSXR δεν μας είπες όμως τι λάδι έβαζες όσο το κράτησες

  5. #35
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    καλά και εγώ στο παπί 1-2 φορές είχα βάλει βαλβολίνες μέσα, 1 φορά το λάδι από τη μανέστρα και άλλη μια φορά από τα παιδάκια.

    Αθάνατες πάπιες, τα καταπίνουν όλα λέμε :rotflmao:

    Το φινάλε είναι ότι στα 22.000km έκανε ένα μπράφ και πέταξε τα λάδια έξω μιά ακριβώς μιζιά αφού το έδωσα ανταλλαγή.

    Στο GSXR δεν μας είπες όμως τι λάδι έβαζες όσο το κράτησες

    το πηρα μολις ειχε κανει σερβις και το εδωσα μετα απο 4000 χλμ....αν θυμασαι.

    αν το κραταγα? ενα ημι 10-40 θα εβαζα, με API που λεει ο κατασκευαστης. Τα εχουμε πει Σταυρο πολλες φορες.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  6. #36
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Γιατι το κουραζετε το θεμα τοσα χρονια και σε τοσα φορα...
    Βαλτε ο,τι λαδι σας γουσταρει, παρτε τηγανολαδο, αυτοκινητολαδο, ντηζελολαδο, με 1 ευρω το λιτρο, και αυτοεπιβεβαιωθειτε οτι ειστε πανεξυπνοι και οικονομοι (κατι με καβουρια μου'ρχεται στο μυαλο, αλλα δεν το θυμαμαι το ποιημα...), και αφηστε εμας τους ρομαντικους ηλιθιους να τα σκαμε χοντρα και να αγοραζουμε τα πιο ακριβα λαδια του πλανητη...Σας ενοχλουμε??? Μπαααααα...


Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Προσπέραση αυτοκινήτου σε μηχανή
    από jp79 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 10:37
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2011, 11:54
  3. Γυναίκα Πάνω σε Μηχανή (Ποιος είναι ο φονιάς)
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 20:44
  4. Χρωμα βαφης πανω σε μηχανη
    από ea6gka στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 00:53
  5. Air Bang σε μηχανή
    από angels_gr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2004, 14:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF