Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη

  1. #1

    Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη

    Γεια σε ολους εχω μια απορια απο καιρο οποιος μπορει ας μου την λυσει.Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη κανουν η γενικα προκαλουν καποια φθορα?δεν μιλαω φυσικα ουτε για μηχανες που θελουν τα καλυτερα λαδια για να λειτουργησουν ουτε για μοτερια πολλων αλογων.Μιλω για απλους τετραχρονους κινητηρες λιγων κυβικων εως 600 περιπου.Παντα λαδι αυκινητου εβαζα σε οτι ειχα γιατι εχουμε στο μαγαζι και δεν χρειαζεται να αγορασω και καλο λαδι ημισυνθετικο 10/40.Κανενα προβλημα ως τωρα.Απλα εχω ακουσει απο συνεργεια οτι ο κυριος λογος διαφοροποιησης λαδιων σε μηχανης και αυτοκινητου για νορμαλ κατηγοριες ειναι η εμπορικοτητα και η αγορα και ουσιαστικα ιδια λαδια ειναι και αυτοκινητων μπορει και καλυτερα.Ευχαριστω και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλω για διχρονα για 1000αρια η καλα εργαλεια στα οποια αν ειχα θα βαζα παντα το καλυτερο λαδι που συνιστα ο κατασκευαστης.

  2. #2

  3. #3
    Δεν ειναι ετσι, το λαδι του αυτοκινητου λιπαινει μονο τους κυλινδρους, το λαδι της μηχανης υπαρχει για να λιπαινει κυλινδρους-σασμαν-δισκακια, αυτο το κανει ποιο "ειδικο" απο του αυτοκινητου.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
    Δεν ειναι ετσι, το λαδι του αυτοκινητου λιπαινει μονο τους κυλινδρους, το λαδι της μηχανης υπαρχει για να λιπαινει κυλινδρους-σασμαν-δισκακια, αυτο το κανει ποιο "ειδικο" απο του αυτοκινητου.
    μαλλον θα λεγα το αντιθετο σε αυτο που λες το χω σκεφτει .το λαδι του αυτοκινητου ειναι πιο ειδικο γιατι εχει και ξεχωριστα για σασμαν αλλου τυπου ενω στις μηχανες ειναι ενας τυπος για ολο το μοτερ οποτε του αυτοκινητου κανουν για το μοτερ της μηχανης ...Απο τη σκοπια που το βλεπω εγω τωρα δεν ξερω κατι σιγουρα αλλιως δεν θα ρωτουσε κιολα αν και πηρα την απαντηση απο το link το προηγουμενο .

  5. #5
    Θα σου πω πως το βλεπω εγω το θεμα, το σασμαν, οι κυλινδροι κ τα δισκακια της μηχανης δεν χρειαζονται ακριβως τον ιδιο τυπο λαδιου, πχ ενα λαδι που θα ειναι τελειο για τους κυλινδρους... Θα κανει τα δισκακια να γλυστρανε κ το σασμαν να μην λειτουργει καλα,
    ενα λαδι που ειναι οτι πρεπει για το σασμαν θα ειναι χοντρο για τους κυλινδρους κ τα δισκακια,
    κ ενα που θα ειναι το καταλληλο για τα δισκακια δεν θα ειναι το απολυτως καταληλο για τους κυλινδρους πχ.

    Οποτε ο κατασκευαστης λαδιων μοτοσακου θα πρεπει να βρει την χρυση τομη, ωστε να ειναι επαρκης η λιπανση στους κυλινδρους αλλα να μην υπολειτουργει τπτ αλλο.

    Για περισοτερες κ ποιο ειδικες πληροφοριες ρωτα τον ρεινκλαινμαιν

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
    Θα σου πω πως το βλεπω εγω το θεμα, το σασμαν, οι κυλινδροι κ τα δισκακια της μηχανης δεν χρειαζονται ακριβως τον ιδιο τυπο λαδιου, πχ ενα λαδι που θα ειναι τελειο για τους κυλινδρους... Θα κανει τα δισκακια να γλυστρανε κ το σασμαν να μην λειτουργει καλα,
    ενα λαδι που ειναι οτι πρεπει για το σασμαν θα ειναι χοντρο για τους κυλινδρους κ τα δισκακια,
    κ ενα που θα ειναι το καταλληλο για τα δισκακια δεν θα ειναι το απολυτως καταληλο για τους κυλινδρους πχ.

    Οποτε ο κατασκευαστης λαδιων μοτοσακου θα πρεπει να βρει την χρυση τομη, ωστε να ειναι επαρκης η λιπανση στους κυλινδρους αλλα να μην υπολειτουργει τπτ αλλο.

    Για περισοτερες κ ποιο ειδικες πληροφοριες ρωτα τον ρεινκλαινμαιν
    οποτε υποθετω περισσοτερη φθορα σε ολα η καποια μερη του μοτερ στο αντιρτοιχο χρονικο διαστημα σε σχεση με τα λαδια μηχανης αλλα οχι τρελη διαφορα.Οικονομικη κριση ομως οποτε αφου εχω τζαμπα λαδια τα βαζω..Ευχαριστω παντως.

  7. #7
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    εκτος τα παραπανω που ενεφεραν τα παιδια,εχουν καμια σχεση οι στροφες που ανεβαζει πχ ενα ταπεινο 600αρι με αυτες ενος αυτοκινητου?

  8. #8
    Εγω ειχα 3 παπια ενα 50 αρι και ενα 100αρι και μετα ενα 110 και τωρα bros 400(honda) που σημαινει max 9500 στροφες αν αυτο βοηθαει..και ιμισυνθετικο λαδακι...

  9. #9
    Αν ειναι προβλημα τα 20 ευρω στα 1000 ευρω βενζινης βαζε αυτοκινητου...

  10. #10
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
    Εγω ειχα 3 παπια ενα 50 αρι και ενα 100αρι και μετα ενα 110 και τωρα bros 400(honda) που σημαινει max 9500 στροφες αν αυτο βοηθαει..και ιμισυνθετικο λαδακι...
    μου φαινεται οτι οτι και να σου πουμε,εχεις αποφασισει απο πριν ειδικα αφου ποτε δεν ειχες προβλημα.οποτε προς τι η ερωτηση?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ernti
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    699

    Re: Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
    Γεια σε ολους εχω μια απορια απο καιρο οποιος μπορει ας μου την λυσει.Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη κανουν η γενικα προκαλουν καποια φθορα?δεν μιλαω φυσικα ουτε για μηχανες που θελουν τα καλυτερα λαδια για να λειτουργησουν ουτε για μοτερια πολλων αλογων.Μιλω για απλους τετραχρονους κινητηρες λιγων κυβικων εως 600 περιπου.Παντα λαδι αυκινητου εβαζα σε οτι ειχα γιατι εχουμε στο μαγαζι και δεν χρειαζεται να αγορασω και καλο λαδι ημισυνθετικο 10/40.Κανενα προβλημα ως τωρα.Απλα εχω ακουσει απο συνεργεια οτι ο κυριος λογος διαφοροποιησης λαδιων σε μηχανης και αυτοκινητου για νορμαλ κατηγοριες ειναι η εμπορικοτητα και η αγορα και ουσιαστικα ιδια λαδια ειναι και αυτοκινητων μπορει και καλυτερα.Ευχαριστω και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλω για διχρονα για 1000αρια η καλα εργαλεια στα οποια αν ειχα θα βαζα παντα το καλυτερο λαδι που συνιστα ο κατασκευαστης.
    Απορώ πως δε σου πατινάρει σα τρελλό το μηχανάκι με τα αντιτριβικά που έχουν μέσα τα αυτοκινητόλαδα.

  12. #12
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    δεν παθαινει τπτ το μπρος λεμεεε!!
    φιλε εγω στο 400 μου εβαζα το φτηνοτερο ορυκτελαιο που μπορουσα να βρω.
    κανε αυτο αν ειναι για τα λεφτα.
    το λαδι για αυτοκινητο οπως λεει ειναι για αυτοκινητο.
    το οτι ειναι πιο ακριβο το μηχανης ειναι νομιζω μυθος(δεν εχει και τοοοσο πιο μεγαλο κοστος...ελεος)
    το οτι ειναι ακαταληλο ομως για χρηση σε μηχανη νομιζω ειναι γεγονος.
    παρ'ολα αυτα υπαρχουν πολλα αρθρα που ειναι υπερ της χρησης λαδιων αυτοκινητων στις μηχανες.
    φτανει λεει να μην ειναι energy concerving κτλ κτλ yada yada μπαρμπουνια...μπορει να εχουν δικιο.εχουν και επιχειρηματα και παραδειγματα αλλα....
    μου φαινεται χαζο να κανω πειραμα με την ακεραιοτητα του κινητηρα για τοσο μικρη οικονομικη διαφορα στα χρηματα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    δεν παθαινει τπτ το μπρος λεμεεε!!
    φιλε εγω στο 400 μου εβαζα το φτηνοτερο ορυκτελαιο που μπορουσα να βρω.
    κανε αυτο αν ειναι για τα λεφτα.
    το λαδι για αυτοκινητο οπως λεει ειναι για αυτοκινητο.
    το οτι ειναι πιο ακριβο το μηχανης ειναι νομιζω μυθος(δεν εχει και τοοοσο πιο μεγαλο κοστος...ελεος)
    το οτι ειναι ακαταληλο ομως για χρηση σε μηχανη νομιζω ειναι γεγονος.
    παρ'ολα αυτα υπαρχουν πολλα αρθρα που ειναι υπερ της χρησης λαδιων αυτοκινητων στις μηχανες.
    φτανει λεει να μην ειναι energy concerving κτλ κτλ yada yada μπαρμπουνια...μπορει να εχουν δικιο.εχουν και επιχειρηματα και παραδειγματα αλλα....
    μου φαινεται χαζο να κανω πειραμα με την ακεραιοτητα του κινητηρα για τοσο μικρη οικονομικη διαφορα στα χρηματα.
    Εσένα δεν πατίναραν οι δίσκοι όμως;; Μόνο οι δίσκοι που ήταν φαγωμένοι έφταιγαν ή και τα ορυκτέλαια;;

    Με την τελευταία φράση θα συμφωνήσω απόλυτα!


    Υ.Γ.: αδερφέ με το Bros έχεις ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ;;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  14. #14

    Re: Re: Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
    Απορώ πως δε σου πατινάρει σα τρελλό το μηχανάκι με τα αντιτριβικά που έχουν μέσα τα αυτοκινητόλαδα.

    Τα Honda δεν έχουν ανάγκη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    1ον- Οπως λεει και ο φιλος μοτοσυκλετιστης παραπανω τα honda δεν εχουν αναγκη
    2ον-Μερικα απο τα λαδια αυτοκινητου σε μερικα μηχανακια κανουν το δισκο να πατιναρει
    3ον-Εγω οταν διαπιστωσα οτι απο τα 2,6λιτρα που επρεπε να εχει το vfrακι μου ειχε μεινει περι το 1λτ ( ) μετα απο ενα υπερταξιδακι εβαλα πηρα αμεσα απο ενα βενζιναδικο λαδια αυτοκινητου του ιδιου ιξωδους και τα κρατησα για καμια 200χλμ μεχρι να τα αλλαξω...Προβλημα κανενα αλλα προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο
    -Τελος οποιος θελει μοτοσυκλετικα λαδια σε πολυ καλες τιμες ας μου στειλει πμ να του πω απο που περνω εγω τα φθηνοτερα που εχω βρει μεχρι τωρα στην αγορα και καλη μαρκα.
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσπέραση αυτοκινήτου σε μηχανή
    από jp79 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 10:37
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2011, 11:54
  3. Γυναίκα Πάνω σε Μηχανή (Ποιος είναι ο φονιάς)
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 20:44
  4. Χρωμα βαφης πανω σε μηχανη
    από ea6gka στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 00:53
  5. Air Bang σε μηχανή
    από angels_gr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2004, 14:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF