Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2009
    Μηνύματα
    2

    wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού

    Καλησπέρα σε όλους, σας παρακολουθώ καιρό αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα ενεργός στο forum, να όμως που χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Aκούστε λοιπόν το προβληματάκι που έχω με ένα μεταχειρισμένο WR250F.

    Κάποια στιγμή ένω κινούμουν με χαμηλή ταχύτητα έσβησε τελείως και δεν έπαιρνε πάλι. Σχεδόν σίγουρος ότι έμεινα από βενζίνη γυρνάω στη ρεζέρβα... Με κανά δυό προσπάθειες (και τσοκ) πήρε. Πάω σε κοντινό βενζίνάδικό, γεμίζω, βλέπω ότι παίρνει μόνο 6 λίτρα, λιποθυμάω, ξανασηκώνομαι Μετά έπαιρνε μπρος άλλα μόλις έκανα να ανοίξω το γκάζι έσβηνε. Αν το έβαζα με τσοκ κρατούσε ρελαντί κανονικά. Με τσοκ τραβηγμένο λοιπόν ανέβαζα στροφές, ξεκίναγα και το έκλεινα εν κινήσει. Μόλις ανέβαιναν οι στροφές δεν είχε πρόβλημα, αλλά στα φανάρια έσβηνε.

    - Αδειάζω όλη τη βενζίνη σε μπιτόνι και βάζω άλλη μπας και είχε νερό η προηγούμενη. Αρχικά κομπλέ - μετά από λίγο τα ίδια.
    - Καθαρίστηκε το καρμπυρατέρ (από μάστορα), αρχικά φαινόταν μια χαρά αλλά σύντομα ξανάρχισε τα κόλπα με μικρότερη ένταση βέβαια.
    - Μετά λέω "δεν αλλάζω κι ένα μπουζί?". Αλλάζω μπουζί και σαν να έστρωσε η κατάσταση. Πήγα και μια εντουράδα, κομπλέ όλα.

    Το έβαλα στην αποθήκη για 1,5 βδομάδα, πάω σήμερα να ξεκινήσω για βουνό με το που βάζω μπρός ανοίγω ελάχιστα το γκάζι και σβήνει. Μου το έκανε 2-3 φορές συνεχόμενες. Βάζω βενζίνη στο off, και ανοίγω την βιδούλα κάτω στο carb για να αδειάσει ότι έχει μέσα. Μετά πήρε μια χαρά αλλά προφανώς αυτό το είχε κάνει και ο μάστορας στο καθάρισμα. Μέχρι το τέλος της βόλτας δεν έκανε κανένα περίεργο, αλλά δεν νομίζω να λύθηκε έτσι απλά το πρόβλημα.

    Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι?

    Υ.Γ : Από τις αρχές που το πήρα όταν άνοιγα τέρμα το γκάζι μερικές φορές έκανε ένα στιγμιαίο κόμπιασμα σαν να πάει να σβήσει και μετά έδινε δύναμη.
    Υ.Γ 2 : Με τα μηχανολογικά είμαι τελείως αρχάριος. Και μπουζί που άλλαξα ήπια 10 μπύρες για να το γιορτάσω.

  2. #2
    Καλησπέρα,

    Έχεις κανά πολλαπλασιαστή ρεζέρβα να δοκιμάσεις;

    Για ρεύμα μου κάνει...
    Think faster than you ride

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2009
    Μηνύματα
    2
    δεν έχω πολλαπλασιαστή αλλά θα κάνω μια ερώτηση σε γνωστούς. thanks

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικα με το thread του Κυριακου
    από Defiant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 10:40
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 20:29
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 21:45
  4. Ο καθενας με το πονο του..
    από iLia στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 17:50
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2005, 12:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF