Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Μηχανη για ταξιδια επιλογη

  1. #1

    Μηχανη για ταξιδια επιλογη

    Θελω γνωμες αν και ακομα δεν επειγη αλλα μελλοντικα πρεπει να επιλεξω κατι.Τι κατηγορια μηχανης να παρω,μοντελα να προτιμησω και γενικα τι ειναι καλη επιλογη για μηχανη για ταξιδια αλλα οχι μονο.Το σκεφτομαι καπως ετσι:ανετη μηχανη αξιοπιστη να μην καει τρελα να μην φοβαμαι τις λακουδες με μεγαλες ταχυτητες.Ακομη να εχει καποιο σπορ χαρακτηρα δηλαδη οταν θα θελω να την τρεξω σε βουνο να μην φοβαμαι μην βγω σε κανα χωραφι και εννοειται να μην ειναι απαγορευτικη για μες στην πολη.Περισσοτερο κατατοπιστηκα προς on-off κατηγορια αλλα θα με βοηθουσαν συμβουλες σας.Ευχαριστω.(ταξιδια απο 200 χμ εως τον γυρο της ευρωπης!!)

  2. #2
    Χρήματα ;

  3. #3
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471

    Re: Μηχανη για ταξιδια επιλογη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
    Θελω γνωμες αν και ακομα δεν επειγη αλλα μελλοντικα πρεπει να επιλεξω κατι.Τι κατηγορια μηχανης να παρω,μοντελα να προτιμησω και γενικα τι ειναι καλη επιλογη για μηχανη για ταξιδια αλλα οχι μονο.Το σκεφτομαι καπως ετσι:ανετη μηχανη αξιοπιστη να μην καει τρελα να μην φοβαμαι τις λακουδες με μεγαλες ταχυτητες.Ακομη να εχει καποιο σπορ χαρακτηρα δηλαδη οταν θα θελω να την τρεξω σε βουνο να μην φοβαμαι μην βγω σε κανα χωραφι και εννοειται να μην ειναι απαγορευτικη για μες στην πολη.Περισσοτερο κατατοπιστηκα προς on-off κατηγορια αλλα θα με βοηθουσαν συμβουλες σας.Ευχαριστω.(ταξιδια απο 200 χμ εως τον γυρο της ευρωπης!!)
    Ωραια τα λες, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ον-οφ, αλλα νομιζω οτι η μηχανη που θα πληροι ολες αυτες τις προδιαγραφες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ουτε υπαρχει περιπτωση να κατασκευαστει ποτε...ΟΛΕΣ, μα ολες, εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους...Καποιες προτασεις απο παιδια που εχουν το ενα ή το αλλο μοντελο (παντα με τα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ υπερ και τα κατα...), θα σε κατατοπισουν/διαφωτισουν και θα σε βοηθησουν να βρεις - ενδεχομενως - καποια μοτο που να σε ικανοποιησει στα περισσοτερα θελω σου (για ολα αυτα που ζητας, στο λεω, ξεχνα το..ΔΕΝ υπαρχει τετοια υπερ-μοτοσυκλετα...)

    Τι εμπειρια εχεις? Τι μοτοσυκλετες ειχες μεχρι τωρα στην κατοχη σου?

  4. #4
    Από Βστρώμ και τανσαλπ μέχρι μουλτιστράντα 1200 με τους ανάλογους συμβιβασμούς στο καθένα και στα ανάλογα θέματα .

    τιμή ,κατανάλωση , σπορ χαρακτηρα κτλ,κτλ


    ...χρήματα ;

  5. #5

    Re: Re: Μηχανη για ταξιδια επιλογη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
    Ωραια τα λες, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ον-οφ, αλλα νομιζω οτι η μηχανη που θα πληροι ολες αυτες τις προδιαγραφες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ουτε υπαρχει περιπτωση να κατασκευαστει ποτε...ΟΛΕΣ, μα ολες, εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους...Καποιες προτασεις απο παιδια που εχουν το ενα ή το αλλο μοντελο (παντα με τα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ υπερ και τα κατα...), θα σε κατατοπισουν/διαφωτισουν και θα σε βοηθησουν να βρεις - ενδεχομενως - καποια μοτο που να σε ικανοποιησει στα περισσοτερα θελω σου (για ολα αυτα που ζητας, στο λεω, ξεχνα το..ΔΕΝ υπαρχει τετοια υπερ-μοτοσυκλετα...)

    Τι εμπειρια εχεις? Τι μοτοσυκλετες ειχες μεχρι τωρα στην κατοχη σου?
    Ναι το ξερω οτι δεν υπαρχει τετοια μηχανη απλα οσο το δυνατον να τα συνδυαζει αυτα τη χρυση τομη ζηταω η τις αν ειναι πολλες για αυτο ζηταω γνωμες.Ειχα 3 παπια μεχρι τα 18 (astrea 100 ,loncin 100,lifan 110) με τα οποια απο μικρος εκανα ταξιδια οσο αστειο κι αν φαινεται (Θεσσαλονικη γρεβενα τετοιες φασεις)πολλα χιλιομετρα με αυτα και τωρα εχω ενα brosακι 400 honda.Ειμαι στα 19 μιλαω για μετα απο δυο χρονια που θα ανανεωθει το διπλωμα απεριοριστο θελω να πω.Λεφτα θα υπαρχουν.Οσο απο μηχανες γενικα ξερω να οδηγαω τα παντα (σχεδον) χωρις φυσικα να ειμαι εμπειρια στις μεγαλες απλα δεν με εχει δυσκολεψει καποια για νορμαλ οδηγησα απο την 800 chopper του πατερα μου μεχρι busa,r6,rmz250 και απο on off εχω οδηγηση africa twin.Αυτα για μενα τωρα please help γιατι γουσταρω τρελα ταξιδια(ουτε με το παπι γινονται ανετα ουτε με το brosακι μη πω οτι ειναι καλυτερα με παπι)

  6. #6
    Και κατι ακομα-γενικα εχω τρελα με πιστας απλα δεν νομιζω οτι θα με βολεψουν οτι για κινηση μεσα στην πολη ουτε για ταξιδι και στην τελικη δεν νομιζω να ναι και πολλοι οι δρομοι που θα μπορω να την ανοιξω ετσι οπως το βλεπω γιατι σε μια λακουβα με superport με καμια 200αρα δεν πιστευω να επιβιωσω..

  7. #7
    zzr 1400 abs ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    zzr 1400 abs ...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
    Ειμαι στα 19 μιλαω για μετα απο δυο χρονια που θα ανανεωθει το διπλωμα απεριοριστο θελω να πω
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    CBF 600.
    Πολυ οικονομικο στις βενζινες, δεν τρομαζει τον αναβατη (72 ιπποι), καλο για αρχαριους που ανεβαινουν κατηγορια κυβισμου, πολυ ανετο στην οδηγηση του, και αρκετα καλο για ταξιδια. Δεν παει στα βουνα, αλλα ενα χωματοδρομο μπορει να τον παει. Σκυλι στις αντοχες, γαιδουρι στα φορτωματα και το βασικο... Δεν ζηταει μηχανικα ιδιαιτερη συντηρηση. Μεταπωλειται με ιδιαιτερη ευκολια...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

    οκ ρε πακετάνιο, μη βαράς, και χωρίς abs μια χαρά θα είναι


    :rotflmao: :rotflmao:
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  11. #11
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    οκ ρε πακετάνιο, μη βαράς, και χωρίς abs μια χαρά θα είναι


    :rotflmao: :rotflmao:
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Κατα σειραν απο το πιο σπορ, στο πιο τουριστικο,θα σου συνιστουσα τα εξης:

    1) YAMAXA FJR 1300,KAWASAKI GTR 1400
    2)HONDA CBF 600-1000.
    3)HONDA DEAUVILLE 700
    4)HONDA PANEUROPEAN 1300

    Κατα σειραν ευχρηστιας στην πολη :
    1)HONDA CBF 600-1000(με επιφυλαξη στο 1000 λογω θερμοτητας κινητηρα το καλοκαιρι)
    2)HONDA DEAUVILLE 700
    3)Tα αλλα τρια

    Το καλυτερο αμιγως τουριστικο απ ολα ( ανεση ,προστασια αερα,κινητηρας βελουδο,αξιοπιστια,)
    HONDA PANEUROPEAN 1300.

    Tο καλυτερο SPORT-TOURING
    YAMAHA FJR 1300

    Tο καλυτερο TOURING-SPORT
    KAWASAKI GTR 1400

    To καλυτερο LOW PROFILE (δεν το πιανει το ματι,τα κανει λιγο απ ολα ,και δεν κλεβεται κι ολας, γιατι δεν το κοιταει κανεις,αλλα κατα την γνωμη μου, ειναι το καλυτερο για τα λεφτα του,και για την Ελλαδα)
    ΗΟΝDA DEAUVILLE 700

    Τα καλυτερα ALL AROUND (Τα κανω ολα και συμφερω,ειμαι αυτο που ειμαι,και δεν με νοιαζει οτι και να λετε.)
    HONDA CBF 600-1000


    Πιστευω να βοηθησα και εγω λιγουλακι.
    Οι γνωμες οπως παντα ειναι υποκειμενικες, και εμπεριεχουν και αρκετο συναισθημα, αυτου που τις εκφραζει.



    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το απολυτο οπλο γι'αυτο που θες υπαρχει, και λεγεται ΚΤΜ 950S
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    CBF 600-1000. Ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεις...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
    CBF 600-1000. Ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεις...

    Βουνο? Λακουβες?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τι μηχανη να παρω για ταξιδια?
    από koursaros123 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 01:44
  2. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 19:25
  3. Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια
    από thanos23 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF