Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

  1. #1

    εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

    Με αφορμη πολυ προσφατο δυστυχημα με θυμα κοπελα/συνεπιβατη στην παραλιακη θα ηθελα να σχολιασω κατι που παρατηρησα , κατι σχεδον καθημερινο....

    Αποψε χρειαστηκε να παω την κοπελα μου σπιτι της , καθως ειχε μια μικρη βλαβη στο αυτοκινητο της....

    ...η διαδρομη γνωστη:παραλιακη προς γλυφαδα....

    Ωρα: κατα τις 12 το βραδυ.

    Πηραμε τα κρανακια μας , φορτωσαμε τα μπογαλακια της ιωαννας και ξεκινησαμε να κινουμαστε με τον αργο ρυθμο του xv....(max 90-100).
    Στον φλοισβο συναντησαμε μια ''παπιο-παρεα'' (καμια 10αρια παπακια) , ολα δικαβαλα με κοπελιτσες κυριως στην πισω σελα...

    Αναλογια:10 μηχανακια/20 ατομα/ΚΑΝΕΝΑ κρανος......

    Δεν υπερβαλω.....μου εκανε εντυπωση γιατι ειχα στον νου μου την συζητηση με την νεκρη κοπελα και τους ''μετρησα'' για να παρω στατιστικο δειγμα!.........ρε κανενας! 0 στα 20!

    Πως μπορουμε να πλησιασουμε αυτα τα παιδια , πως γινεται να τους πουμε δυο πραγματακια?

    Πως θα μπορεσουμε εμεις , ή οποιοσδηποτε αλλος να ''περασουμε'' το νοημα του εξοπλισμου (κυριως του κρανους) σε 17χρονα παιδια?

    Πως θα τα καταφερουμε εμεις οι ''μεγαλυτεροι'' να τους κανουμε να συμπεριφερθουν ωριμα , ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ?

    Πως μπορουμε να μπουμε στην ψυχολογια τους και να την αναστρεψουμε?

    ...μιλαω για ''ψυχολογια'' γιατι καπου εκει εντοπιζω το προβλημα προσωπικα....
    ενα ατομο , δυο ατομα , τρια ατομα...ενταξει...
    Θα περιμενα να δω σε 10 μηχανακια 5 , αντε 4 , αντε 3 , αντε 2 κρανη...του ποyστη!....ρε κανενα λεμε!

    Εδω ειναι που μπαινει (κατ'εμε) το θεμα του ψυχισμου.....αν φοραγε εστω και ενας κρανος , θα ηταν αναμεσα τους σαν την μυγα μες το γαλα...θα ξεχωριζε απο το χιλιομετρο...

    ρωταω μηπως...(?)....
    Αυτος ο ''ενας και μοναδικος'' με κρανος θα ηταν η ''κοτα'' της παρεας?
    (σιγουρα θα ηταν ο μαγκας της παρεας , αλλα προσπαθω να το δω οπως θα το εβλεπα 19 χρονια πριν!...επιχειρηστε να το σκεφτειτε καπως ετσι......πιαστε απο αλλη καμερα....)
    ...μηπως θα ηταν ο ''φοβιτσιαρης'' , μηπως τον εβαλε ο μπαμπας του να φορεσει κρανος , και οι αλλοι οι ''νταηδες-super παπιο-πιλοτοι wannabe rossi'' θα του εκαναν καζουρα?

    ...μηπως και αυτος ο ενας με το κρανος , πριν βγουν βολτα το αφησε στο γκαραζ του φιλου του , και θα γυρισει να το παρει ωστε να παει ''κρανωμενος'' σπιτι να τον δει ο πατερας του οτι ηταν ''οκ'' το παιδι?

    .....μου θυμιζει την ιστορια παλια στο σχολειο , που οι πιτσιρικες βγαινανε να πανε στο παρτυ με τζηνακι (να δει ο μπαμπας οτι ειναι ''καθωσπρεπει ενδεδυμενες) , και στο σπιτι της ''κολλητης'' βαζανε τα ξεκωλο-κοντοβρακια για να παραβρεθουν στο νυφοπαζαρο.......φυσικα μετα το περας του παρτυ , η ιδια διαδικασια αναστροφα και παλι σπιτι ''σεμνες''.....

    Βεβαια η version με το κρανος ειναι πολυ πιο ''βαρια'' απο δυο γυμνα μπουτια , και ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!

    Αραγε υπαρχει ενας πατερας που κολλαει στον νεαρο να βαλει κρανος?

    ...και αν δεν γυρισει καθολου?.......η χαρα της στιγμης και ο ενθουσιασμος ενος πιτσιρικου , δεν αφηνει να σκεφτει με τετοιο τροπο....η ασφαλης επιστροφη ειναι στο μελλον , τωρα κοιταει το...τωρα!

    ''...παω τσαρκα βαρκιζα με τα αλανια να εντυπωσιασω και την Λιζα , η οποια Λιζα εκανε πιστολακι/στρινγκακι/βαμμενη τιγκα και κατα πρωτον δεν θελει να χαλασει το μαλι , και κατα δευτερον δεν θελει να ανεβει στον ΜΟΝΑΔΙΚΟ Μ@ΛΑΚΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...και αν κανω και τιποτα ''τσαλιμακια'' στον δρομο και εντυπωσιαστει , μπορει και να ενδωσει.....''

    Αναφερω (και οχι κατα λαθος) οτι και εμεις καναμε τα ιδια , για να μπορεσω να μπω στην ψυχολογια και στο σκεπτικο εκεινης της περιοδου.....ζοριστηκα λιγο καθως εχουν περασει ζαμανια , αλλα τελικα μου ηρθε!

    ΝΑΙ!.....ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ.....ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥΤΡΑΚΛΑ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΣ ΑΠ 'ΕΞΩ ΤΕΡΜΑ ΓΚΑΖΙ/ΣΟΥΖΑ/ΞΥΝΩ??

    ...''απερισκεψια'' σκεφτομαι τωρα....απερισκεψια και μεγιστη μ@λακια συμπληρωνω ο ιδιος......

    Πως μπορω να περασω το δικο μου το ''τωρα'' στο παλιο μου το ''τοτε''?

    Πως μπορω να το μεταδωσω σε αλλους και μαλιστα 20 χρονια μικροτερους μου?


    Λεμε , λεμε , λεμε και παλι λεμε...ολοι λεμε και ξαναλεμε! (....και τελικα κανεις δεν ακουει!)

    Αυτο που λεμε πιο συχνα απο ολα (και το μοναδικο που θα κρατησω) , ειναι αυτο για την σημερινη ενημερωση που υπαρχει....αυτην που εμεις ΔΕΝ ειχαμε οταν ειμασταν νεοι!

    ....τωρα υπαρχει ενημερωση , υπαρχει το ιντερνετ , υπαρχει μεριμνα.......μπλα μπλα μπλα....

    και τι εγινε? (...τιποτα δεν εγινε....)
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  2. #2
    το πρόβλημα είναι όντως υπαρκτό και πολύ έντονο, όμως η κατάσταση έχει σαφώς βελτιωθεί σε σχέση με το -όσι και τόσο μακρινό- παρελθόν. είναι πολύ περισσότεροι οι πιτσιρικάδες πλέον που φοράνε κράνος και μάλιστα έχουν συνειδητοποιήσει και τους λόγους.

    ο δρόμος δυστυχώς είναι μακρύς ακόμα, και ο καθένας θέλει τη δική του προσέγγιση για να τον καταφέρεις ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx

    Πως μπορουμε να πλησιασουμε αυτα τα παιδια , πως γινεται να τους πουμε δυο πραγματακια?

    Πως θα μπορεσουμε εμεις , ή οποιοσδηποτε αλλος να ''περασουμε'' το νοημα του εξοπλισμου (κυριως του κρανους) σε 17χρονα παιδια?



    μπορεις να τους πεις πως ακομα και σωοι να γυρνανε καθε μερα σπιτι τους.... κυκλοφοροντας χειμωνιατικα με παπι και χωρις κρανος....το λιγοτερο που μπορουν να παθουν ειναι μια καλη ψυξη , ή στα 45 -50 να τους βγαινουν "πιασιματα" και "αυχενικα" ανεξηγητα......




    ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ....Η ΜΑΓΚΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ να ΒΑΛΟΥΝ ΚΡΑΝΟΣ...με ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΚΡΥΟ.... αν εισαι γνησιος ΚΑΜΙΚΑΖΙ αυτοκτονιας... Τι να πεις
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    ο τακακιας Το avatar του/της nio1981
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    780
    nomizw oti se aythn thn ilikia mono o fovos mporei na sinetisei....mia volta sto kat,mia ekpomph/ntokimanter gia ta atyxhmata mhpws kai katalavoun oti den einai paixnidi...
    gnwmh mou....

    nio1981

    πολυ ζουζουνι ο καμπος....:a37: :a37:


  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Δεν μπορείς να τους βάλεις την ιδέα κράνος διότι...

    1. Οι περισσότεροι όπως είπες θεωρούν μαγκιά τον κίνδυνο. Είναι κουσούρι της ηλικίας και το ξέρουμε όλοι πολύ καλά. Οπότε αν τους πείς οτι το κράνος είναι ασφάλεια θα σε στραβοκοιτάξουν και είτε θα σε αγνοήσουν , είτε απλά θα ειρωνευθούν καθώς η λογική τους μέχρι εκεί φτάνει.

    2. Το κράνος... ενα καλό κράνος που θα τους κάνει να νιώσουν "πρώτη μούρη" , κοστίζει ακριβά. Ακριβά για τα δεδομένα ενός 17χρονου που ζεί με ΄χαρτζιλίκι και καμιά δουλειά του ποδιού. Το να δώσει 250-300 ευρώ είναι σενάριο sci-fi για αυτόν. Εδώ διαβάζουμε και μεγαλύτερους που καβαλάνε SS των 8-15000 ευρώ και κοιτάνε πως θα κόψουν το 50αρικο απο ενα καλό κράνος. Σκέψου τον πιτσιρικό με το παπί τώρα. Θα προτιμήσει να βάλει καμιά sebring απο το να πάρει κράνος.

    Τώρα αν θες πραγματικά να αλλάξεις κάτι, ξεκίνα απο το κοντινό σου περιβάλλον. Παιδιά, ανήψια, κτλ... δώστους σαν αρχή το γιατί και το πως , όσον αφορά το θέμα ασφάλειας σε μηχανή. Εκεί μπορείς να μιλήσεις και διαφορετικά απο ενα ξένο παιδί. Μπορείς να το πάρεις και μια βόλτα στην τελική να δεί όλη την υπόλοιπη δική σου παρέα με μηχανές και εξοπλισμό να του τραβήξεις την προσοχή.

    Το έχουμε πεί δεκάδες φορές άλλωστε... οι πιτσιρικάδες τρελαίνονται όταν δούν 5-10-15 μηχανές όλοι με εξοπλισμός και φανταχτερά κράνη να πηγαίνουν εκδρομή. Το χρησιμοποιείς ώς μοχλό για να του δείξεις οτι ακολουθώντας αυτό το πράγμα θα έχει και μια διαφορά ώς "αισθητικά ανώτερος" απο τους άλλους.

    Τώρα αν δεν καταλαβαίνει απο αυτό , κάνε του το κόλπο με το αυγό.

    Αυγό = κρανίο.
    Πτώση απο ύψος 1,5 μέτρου = 5ΚΜ/ώρα
    Του το ανάγεις σε κρανίο και με 50ΚΜ/'ωρα με πρόσθετο το θέμα τριβής σε άσφαλτο.

    Ή αν θες να τον κάνεις να το νιώσει στο πετσί του....

    Στείλτον να κουτουλήσει ενα ντουλάπι τρεχοντας.

    7ΚΜ/'ωρα = ενα καλό καρούμπαλο και ζαλάδα...θα καταλάβει μετά την αναγωγή σε 50ΚΜ/ώρα και άσφαλτο.

    Τα παραπάνω τα είχε δείξει νομίζω ο ΑΝΕΜΟΣ σε ενα σεμινάριο σε σχολείο στην Πάτρα και οι μικροί είχαν πάθει πλάκα.. κάναν χαβαλέ, αλλά κάποιοι είχαν ψιλο-σοκαριστεί και ρωτάγαν πολλά πράγματα ύστερα για το θέμα κράνους και εξοπλισμού.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    ο τακακιας Το avatar του/της nio1981
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Δεν μπορείς να τους βάλεις την ιδέα κράνος διότι...

    1. Οι περισσότεροι όπως είπες θεωρούν μαγκιά τον κίνδυνο. Είναι κουσούρι της ηλικίας και το ξέρουμε όλοι πολύ καλά. Οπότε αν τους πείς οτι το κράνος είναι ασφάλεια θα σε στραβοκοιτάξουν και είτε θα σε αγνοήσουν , είτε απλά θα ειρωνευθούν καθώς η λογική τους μέχρι εκεί φτάνει.

    2. Το κράνος... ενα καλό κράνος που θα τους κάνει να νιώσουν "πρώτη μούρη" , κοστίζει ακριβά. Ακριβά για τα δεδομένα ενός 17χρονου που ζεί με ΄χαρτζιλίκι και καμιά δουλειά του ποδιού. Το να δώσει 250-300 ευρώ είναι σενάριο sci-fi για αυτόν. Εδώ διαβάζουμε και μεγαλύτερους που καβαλάνε SS των 8-15000 ευρώ και κοιτάνε πως θα κόψουν το 50αρικο απο ενα καλό κράνος. Σκέψου τον πιτσιρικό με το παπί τώρα. Θα προτιμήσει να βάλει καμιά sebring απο το να πάρει κράνος.

    Τώρα αν θες πραγματικά να αλλάξεις κάτι, ξεκίνα απο το κοντινό σου περιβάλλον. Παιδιά, ανήψια, κτλ... δώστους σαν αρχή το γιατί και το πως , όσον αφορά το θέμα ασφάλειας σε μηχανή. Εκεί μπορείς να μιλήσεις και διαφορετικά απο ενα ξένο παιδί. Μπορείς να το πάρεις και μια βόλτα στην τελική να δεί όλη την υπόλοιπη δική σου παρέα με μηχανές και εξοπλισμό να του τραβήξεις την προσοχή.

    Το έχουμε πεί δεκάδες φορές άλλωστε... οι πιτσιρικάδες τρελαίνονται όταν δούν 5-10-15 μηχανές όλοι με εξοπλισμός και φανταχτερά κράνη να πηγαίνουν εκδρομή. Το χρησιμοποιείς ώς μοχλό για να του δείξεις οτι ακολουθώντας αυτό το πράγμα θα έχει και μια διαφορά ώς "αισθητικά ανώτερος" απο τους άλλους.

    Τώρα αν δεν καταλαβαίνει απο αυτό , κάνε του το κόλπο με το αυγό.

    Αυγό = κρανίο.
    Πτώση απο ύψος 1,5 μέτρου = 5ΚΜ/ώρα
    Του το ανάγεις σε κρανίο και με 50ΚΜ/'ωρα με πρόσθετο το θέμα τριβής σε άσφαλτο.

    Ή αν θες να τον κάνεις να το νιώσει στο πετσί του....

    Στείλτον να κουτουλήσει ενα ντουλάπι τρεχοντας.

    7ΚΜ/'ωρα = ενα καλό καρούμπαλο και ζαλάδα...θα καταλάβει μετά την αναγωγή σε 50ΚΜ/ώρα και άσφαλτο.

    Τα παραπάνω τα είχε δείξει νομίζω ο ΑΝΕΜΟΣ σε ενα σεμινάριο σε σχολείο στην Πάτρα και οι μικροί είχαν πάθει πλάκα.. κάναν χαβαλέ, αλλά κάποιοι είχαν ψιλο-σοκαριστεί και ρωτάγαν πολλά πράγματα ύστερα για το θέμα κράνους και εξοπλισμού.




    den diafwnw...simfonoyme kai pali sto oti mono o fovos mporei na sumazepsei ligo ta pragmata....
    nio1981

    πολυ ζουζουνι ο καμπος....:a37: :a37:


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Εδώ διαβάζουμε και μεγαλύτερους που καβαλάνε SS των 8-15000 ευρώ και κοιτάνε πως θα κόψουν το 50αρικο απο ενα καλό κράνος. .......
    Αυτη ειναι η ''καλη'' περιπτωση......

    Εδω βλεπουμε μεγαλους με SS oπως περιγραφεις με κρανη των 50€ απο praktiker.....(!)

    (....δεν μπηκε ποτε μαλλον στο ''πετσι'' τους το θεμα του κρανους ζεστα....)
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
    nomizw oti se aythn thn ilikia mono o fovos mporei na sinetisei....mia volta sto kat,mia ekpomph/ntokimanter gia ta atyxhmata mhpws kai katalavoun oti den einai paixnidi...
    gnwmh mou....

    Συμφωνώ πλήρως. Δοκιμασμένο και πιάνει.(σε κάποιον με μυαλό που κατανοεί..)

    Τα σποτάκια οδικής ασφάλειας εδώ αρκούνται στο "βάλτο καλά στο κεφάλι σου" και κλαιν μαιν.

    Τα σποτάκια τύπου "Think" είναι μια καλή αρχή νομίζω:

    http://www.dft.gov.uk/think/

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
    den diafwnw...simfonoyme kai pali sto oti mono o fovos mporei na sumazepsei ligo ta pragmata....
    εξαρταται ποιος φοβος φιλε....

    α) ο σωστος φοβος για να μην ανοιξει το κεφαλι σου και τιναξεις τα πεταλα.

    β) ο λαθος φοβος της κλησης και του μπατσου.

    (σε καθε περιπτωση ειναι φοβος , απλα ο πρωτος ειναι αυτος που δινει κινητρο για σωστο εξοπλισμο , και οχι για να μην σε γραψουν -οπως ο δευτερος -οποτε ακομα και ενα γκιογκιο στο κεφαλι αρκει)
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    οκ .. εγω διαφωνω οτι ο φοβος ειναι η λυση ... @@ λυση ειναι σορρυ κιολας

    το θεμα δν ειναι να το φορας γιατι φοβασαι. ουτε για αστυνομια, ουτε επειδη θα πεσεις

    εχουν περασει 6-7 χρονια απο τοτε που πηρα το πρωτο μηχανακι κ ημουν 15 χρονων

    δε φορουσα κρανος οταν πηγαινα σχολειο ποτε μεχρι τα 17. σε διαδρομες εκτος σχολειου φορουσα. τα παιδια δν φορανε γιατι βλεπουν το συμμαθητη τους/αδερφο τους κ τον καθε βλακα να μη φοραει κ εχουν μια ταση να πανε να γινουν το ιδιο μλκες μ αυτον, λογικο μεν αφου στην εφηβεια δν εχεις πολυ μυαλο(η πλειοψηφια δν ειχαμε)

    αυτο που πρεπει ν αλλαξει ειναι να χουν ενα καλυτερο προτυπο (και ναι τα παιδια εχουν προτυπα μη μου πει κανεις εγω γ@μησα κ εκανα οτι ηθελα μονος μου .. τα περισσοτερα παιδια μιμουνται συμπεριφορες) να θελουν να γινουν λοιπον σαν καποιον αλλο κ οχι το μλκα αδερφο ή συμμαθητη τους. οταν ημασταν σχολειο στο ηρακλειο ηταν μικρη κοινωνια κ ολα πανω κατω τα παιδια γνωριζομασταν .. κ ειχαν γινει πολλες φορες ατυχηματα, πολλοι ειχαν γνωστους τους που σκοτωθηκαν ή εμειναν σε κωμα 2 χρονια, δν αλλαξε μετα καθολου το πως οδηγουσαν, ουτε αγορασαν κρανος!

    πχ ο μονος λογος που φορουσα μικρος (κ οταν φορουσα) ηταν γιατι εβλεπα αγωνες απο πριν παρω μηχανακι .. στους αγωνες ναι ειναι οι πιο γαματοι απ ολους .. στους αγωνες φορανε κρανος, κ ειναι οντως οι καλυτεροι απ ολους. ε θα προσπαθησω να μοιασω σ αυτους κ στα @ μου τι λεει ο καθε μλκας γυρω μου.. πολυ μετα καταλαβα την πραγματικη σημασια του κ επειτα δν καβαλαω το μηχανακι χωρις

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    οκ .. εγω διαφωνω οτι ο φοβος ειναι η λυση ... @@ λυση ειναι σορρυ κιολας

    το θεμα δν ειναι να το φορας γιατι φοβασαι. ουτε για αστυνομια, ουτε επειδη θα πεσεις

    εχουν περασει 6-7 χρονια απο τοτε που πηρα το πρωτο μηχανακι κ ημουν 15 χρονων

    δε φορουσα κρανος οταν πηγαινα σχολειο ποτε μεχρι τα 17. σε διαδρομες εκτος σχολειου φορουσα. τα παιδια δν φορανε γιατι βλεπουν το συμμαθητη τους/αδερφο τους κ τον καθε βλακα να μη φοραει κ εχουν μια ταση να πανε να γινουν το ιδιο μλκες μ αυτον, λογικο μεν αφου στην εφηβεια δν εχεις πολυ μυαλο(η πλειοψηφια δν ειχαμε)

    αυτο που πρεπει ν αλλαξει ειναι να χουν ενα καλυτερο προτυπο (και ναι τα παιδια εχουν προτυπα μη μου πει κανεις εγω γ@μησα κ εκανα οτι ηθελα μονος μου .. τα περισσοτερα παιδια μιμουνται συμπεριφορες) να θελουν να γινουν λοιπον σαν καποιον αλλο κ οχι το μλκα αδερφο ή συμμαθητη τους. οταν ημασταν σχολειο στο ηρακλειο ηταν μικρη κοινωνια κ ολα πανω κατω τα παιδια γνωριζομασταν .. κ ειχαν γινει πολλες φορες ατυχηματα, πολλοι ειχαν γνωστους τους που σκοτωθηκαν ή εμειναν σε κωμα 2 χρονια, δν αλλαξε μετα καθολου το πως οδηγουσαν, ουτε αγορασαν κρανος!

    πχ ο μονος λογος που φορουσα μικρος (κ οταν φορουσα) ηταν γιατι εβλεπα αγωνες απο πριν παρω μηχανακι .. στους αγωνες ναι ειναι οι πιο γαματοι απ ολους .. στους αγωνες φορανε κρανος, κ ειναι οντως οι καλυτεροι απ ολους. ε θα προσπαθησω να μοιασω σ αυτους κ στα @ μου τι λεει ο καθε μλκας γυρω μου.. πολυ μετα καταλαβα την πραγματικη σημασια του κ επειτα δν καβαλαω το μηχανακι χωρις
    Δηλαδή κάνουμε ότι κάνει και ο πιο γαμάτος? Και ποιος είναι αυτός?

    Ίδια νοοτροπία με τους πιτσιρικάδες του σήμερα δεν είναι και αυτή?

    Ο μόνος λόγος για να φοράς κράνος είναι για ασφάλεια, τώρα το πως θα επιτευχθεί ίσως διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.

  12. #12
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Πιστευω παιζει και μεγαλο ρολο αν τα παιδια προερχονται απο οικογενεια στην οποια να υπαρχει τουλαχιστον ενας ωριμος μοτοσυκλετιστης.π.χ. ο πατερας.
    Αν ανεβαινει στον πατερα του ο οποιος θελω να πιστευω οτι στην ηλικια του θα φοραει κρανος στο 90% των περιπτωσεων,τοτε το πιο πιθανο θα φοραει και ο πιτσιρικας..ιδιως αν του κανει δωρο ο πατερας του ενα μουρατο κρανακι..
    Τωρα αν τα παιδια προερχονται απο οικογενεια με αυτοκινητα,(πλειοψηφια αυτο το σεναριο),θα συμβαινουν ολοι οι παραπανω λογοι που ειπαν τα αλλα παιδια.
    Λανθασμενη εντυπωση το τι ειναι μαγκια στον δρομο.
    Φυσικα δεν φταινε αυτα...η ωριμοτητα θα αργησει να ερθει λιγακι ακομα..
    "Sir, we are surrounded!"
    "Excellent, so we can attack in every direction!"

  13. #13
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    [B] τα παιδια δν φορανε γιατι βλεπουν το συμμαθητη τους/αδερφο τους κ τον καθε βλακα να μη φοραει κ εχουν μια ταση να πανε να γινουν το ιδιο μλκες μ αυτον, λογικο μεν αφου στην εφηβεια δν εχεις πολυ μυαλο(η πλειοψηφια δν ειχαμε)

    Για τους 40αρηδες 50αρηδες με το καλογυαλισμενο Varadero - Vstrom - GS1200 που καμαρωνεουν με τσιγαρο στο στομα και το μαλι να ανεμιζει αλα Πανος Μιχαλοπουλος??



    ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΙΤΕ .. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ Απο την "φτασμενη-κατασταλαγμενη" κοινωνια
    Accipere quam facere praestat injuriam

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
    Πιστευω παιζει και μεγαλο ρολο αν τα παιδια προερχονται απο οικογενεια στην οποια να υπαρχει τουλαχιστον ενας ωριμος μοτοσυκλετιστης.π.χ. ο πατερας.
    Αν ανεβαινει στον πατερα του ο οποιος θελω να πιστευω οτι στην ηλικια του θα φοραει κρανος στο 90% των περιπτωσεων,τοτε το πιο πιθανο θα φοραει και ο πιτσιρικας.....
    ...μπα μην το λες!

    .....εγω προερχομαι απο ''μοτοσυκλετιστικη'' οικογενεια , ο πατερας μου οχι μονο φοραει/φοραγε παντα κρανος , και μαλιστα ειχε δωσει και μαχες για αυτο μεσω της ΛΕΜΟΤ ( για πολυ παλια μιλαμε)

    ...και ομως πιτσιρικας δεν το φοραγα.(ειχα , αλλα δεν φοραγα)

    Ξεκινησα να φοραω ανελλιπως κρανος απο την πρωτη μου μοτοσυκλετα και υστερα. Κατα την περιοδο του ''παπιου'' δεν εδειξε να με επηρεαζει και να με φρονιμευει τιποτα απολυτως..........μεγαλη αγνοια!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Για τους 40αρηδες 50αρηδες με το καλογυαλισμενο Varadero - Vstrom - GS1200 που καμαρωνεουν με τσιγαρο στο στομα και το μαλι να ανεμιζει αλα Πανος Μιχαλοπουλος??



    ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΙΤΕ .. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ Απο την "φτασμενη-κατασταλαγμενη" κοινωνια
    Εεεε μα, εδώ μέχρι και ο γαρδέλης φορούσε κράνος αυτός δεν είναι γαμάτος?

    Τα σημερινά πρότυπα βέβαια είναι αυτά:

    http://www.youtube.com/watch?v=aesoReeMzTg

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  2. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 08:51
  3. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 00:42
  5. κειμενο χωρις κανενα μοτοσυκλετιστικο ενδιαφερον...
    από Todi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 23:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF