Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 140

Θέμα: DIY - Θαλαμος αμμοβολης

  1. #106
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Είναι αρκετός ένας αεροσυμπιεστής τέτοιου τύπου (ηλεκτρικός - http://www.e-ergaleio.gr/product_inf...roducts_id=613
    ??? ) για να φτιάξω μια αξιοπρεπή υαλοβολή – αμμοβολή??

    Αλλιώς να πάω σε κάτι τέτοιο??? http://www.e-ergaleio.gr/product_inf...ducts_id=11616

    Χρήση (όχι συχνή) : καθάρισμα, ξεσκούριασμα, αποχρωματισμός, βάψιμο

    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  2. #107
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Είναι αρκετός ένας αεροσυμπιεστής τέτοιου τύπου (ηλεκτρικός - http://www.e-ergaleio.gr/product_inf...roducts_id=613
    ??? ) για να φτιάξω μια αξιοπρεπή υαλοβολή – αμμοβολή??

    Αλλιώς να πάω σε κάτι τέτοιο??? http://www.e-ergaleio.gr/product_inf...ducts_id=11616

    Χρήση (όχι συχνή) : καθάρισμα, ξεσκούριασμα, αποχρωματισμός, βάψιμο

    To πρώτο δεν κανει για τίποτα, το δεύτερο που εχει 50Λιτρα ειναι ΟΚ, και παλι θα δουλευει συνέχεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #108
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To πρώτο δεν κανει για τίποτα, το δεύτερο που εχει 50Λιτρα ειναι ΟΚ, και παλι θα δουλευει συνέχεια.

    το είχα ψιλιαστεί αλλά δέν ύθελα να το παραδεχτώ

    κάνω μια ψιλή έρευνα και θα το χτυπίσω.


    Θενκς Αρη Α ! μια που το έφερε η κουβέντα.... για δές πμ
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  4. #109
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    τουλαχιστον 150lt...ρωτα και το χρηστο.
    αν και με λιγοτερα λιτρα κανεις δουλεια αλλα να εχει τριφασικο μοτερ...

  5. #110
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    τουλαχιστον 150lt...ρωτα και το χρηστο.
    αν και με λιγοτερα λιτρα κανεις δουλεια αλλα να εχει τριφασικο μοτερ...
    Ε αυτό ήτανε χαριστική βολή ρε..... εεε μου την μαμήσατε την ιδέα και την ψυχολογία


    200lt κομπρεσέρ έχει πάνω απο 500αρικο
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  6. #111
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Ε αυτό ήτανε χαριστική βολή ρε..... εεε μου την μαμήσατε την ιδέα και την ψυχολογία


    200lt κομπρεσέρ έχει πάνω απο 500αρικο
    Για την χρήση που θέλεις, απ οτι καταλαβα τελείως περιστασιακή, και με 50ρι μπορείς να το κάνεις φαντάζομαι, απλά θα παιδεύεσαι οσο ναναι.
    Ετσι κι αλλιώς το κομπρεσέρ θα σου είναι χρήσιμο και σε πολλές άλλες χρήσεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #112
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Για την χρήση που θέλεις, απ οτι καταλαβα τελείως περιστασιακή, και με 50ρι μπορείς να το κάνεις φαντάζομαι, απλά θα παιδεύεσαι οσο ναναι.
    Ετσι κι αλλιώς το κομπρεσέρ θα σου είναι χρήσιμο και σε πολλές άλλες χρήσεις.
    Με 50αρι ειχα κανει τις πρωτες μου δοκιμες!! τον κινητηρα του CB τον εκανα με αυτο!!
    Δουλεια γινεται αν και ειναι απογοητευση!!!
    Η διαφορα φαινεται οταν κανεις το βημα απο 50αρι σε 200αρι ,και η απογειωση ειναι οταν πας σε 300αρι!!!
    Για ψιλοδουλειες ομως καλο ειναι το μικρο αλλα μην κοιτας καθολου το 25αρι
    Θα σου προτεινα να ψαξεις σε μεταχειρισμενο ,βρισκεις καμια φορα μεγαλες ευκαιριες!!
    Καλη συνεχεια!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  8. #113
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες ρε
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #114
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εγω που ημουν σε διλλημα ραμπα η κομπρεσερ πηρα ραμπα.. τωρα δεν εχω ουτε χωρο ουτε χρημα... εμπρος καλες μου βουρτσες!!!!

  10. #115
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2013
    Μηνύματα
    7

    Exclamation

    Χαιρετω την παρεα ειμαι ο Σωτηρης,
    το επαγγελμα μου ειναι οι αποκαταστασεις επιφανειων.Οι τροποι που χρησιμοποιω για να το πετυχω ειναι πολλοι ενας απο αυτους ειναι και η αμμοβολη.
    Χρηστο πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο την προσπαθεια και το μερακι σου σχετικα με το θαλαμακι .Θελει καποιες βαλτιωσεις ακομα αλλα για ιδιοκατασκευη ειναι πολυ καλο και μπραβο σου.
    Οι βελτιωσεις που προτεινω ειναι κατ΄αρχην ειναι σε οτι εχει να κανει με το τζαμι.
    -1ον κυκλοφορουν στο εμποριο μεμβρανες οι οποιες δεν διαθλουν το φως και θα πρεπει να προσαρμωσεις μια στην εσωτερικη πλευρα του σε συνδιασμο με μια λεπτη σιτα.
    -Για το προβλημα της αιωρουμενης σκονης θα χρειαστεις ενα τζιφαρι σε συνδιασμο με ενα φιλτροσακο ριξε μια ματια εδω για να δεις πως δουλευει
    http://www.youtube.com/watch?v=komCvJ_NEhQ
    Επισεις θελω να σου επισημανω και κατι αλλο που ειμαι υποχρεωμενος να κανω.
    Απο οτι ειδα το υλικο που χρησιμοποιεις ειναι το aluminum oxide προιον Κινας.(Υπαρχουν πολυ καλυτερα και φηνοτερα)
    Ολα τα υλικα αμμοβολης εχουν free silica (επιβλαβη για την υγεια μικροσωματιδια) ,αλλα σε μεγαλη αναλογια και αλλα σε μικρη.Βρισκεται μεσα στην δομη τους και απελευθερωνετε κατα την αμμοβολη.
    Φυσικα δεν εχω δει το θαλαμακι να λειτουργει αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχει απωλειες,
    ειναι αδυνατον να μην εχει εστω και μικρες.Γιαυτο παντα μα παντα οταν βαρας (ειδικα με aluminum oxide) να προστετευεις την αναπνοη σου και ποτε να μην επιτρεπεις σε κανεναν να πλησιασει στον χωρο που δουλευεις χωρις προστασια.
    Ελπιζω να βοηθησα οτι χρειαστεις ειμαι στην διαθεση σου
    Τελευταία τροποποίηση από eastblast; 04/02/2013 στις 03:41.

  11. #116
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eastblast Προβολή μηνύματος
    Χαιρετω την παρεα ειμαι ο Σωτηρης,
    το επαγγελμα μου ειναι οι αποκαταστασεις επιφανειων.Οι τροποι που χρησιμοποιω για να το πετυχω ειναι πολλοι ενας απο αυτους ειναι και η αμμοβολη.
    Χρηστο πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο την προσπαθεια και το μερακι σου σχετικα με το θαλαμακι .Θελει καποιες βαλτιωσεις ακομα αλλα για ιδιοκατασκευη ειναι πολυ καλο και μπραβο σου.
    Οι βελτιωσεις που προτεινω ειναι κατ΄αρχην ειναι σε οτι εχει να κανει με το τζαμι.
    -1ον κυκλοφορουν στο εμποριο μεμβρανες οι οποιες δεν διαθλουν το φως και θα πρεπει να προσαρμωσεις μια στην εσωτερικη πλευρα του σε συνδιασμο με μια λεπτη σιτα.
    -Για το προβλημα της αιωρουμενης σκονης θα χρειαστεις ενα τζιφαρι σε συνδιασμο με ενα φιλτροσακο ριξε μια ματια εδω για να δεις πως δουλευει
    http://www.youtube.com/watch?v=komCvJ_NEhQ
    Επισεις θελω να σου επισημανω και κατι αλλο που ειμαι υποχρεωμενος να κανω.
    Απο οτι ειδα το υλικο που χρησιμοποιεις ειναι το aluminum oxide προιον Κινας.(Υπαρχουν πολυ καλυτερα και φηνοτερα)
    Ολα τα υλικα αμμοβολης εχουν free silica (επιβλαβη για την υγεια μικροσωματιδια) ,αλλα σε μεγαλη αναλογια και αλλα σε μικρη.Βρισκεται μεσα στην δομη τους και απελευθερωνετε κατα την αμμοβολη.
    Φυσικα δεν εχω δει το θαλαμακι να λειτουργει αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχει απωλειες,
    ειναι αδυνατον να μην εχει εστω και μικρες.Γιαυτο παντα μα παντα οταν βαρας (ειδικα με aluminum oxide) να προστετευεις την αναπνοη σου και ποτε να μην επιτρεπεις σε κανεναν να πλησιασει στον χωρο που δουλευεις χωρις προστασια.
    Ελπιζω να βοηθησα οτι χρειαστεις ειμαι στην διαθεση σου
    καλως ηρθες στην παρεα των τρελων με τα μαυρα νυχια.ευχαριστουμε για τις επαγγελματικες συμβουλες σου...

  12. #117
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eastblast Προβολή μηνύματος
    Χαιρετω την παρεα ειμαι ο Σωτηρης,
    το επαγγελμα μου ειναι οι αποκαταστασεις επιφανειων.Οι τροποι που χρησιμοποιω για να το πετυχω ειναι πολλοι ενας απο αυτους ειναι και η αμμοβολη.
    Χρηστο πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο την προσπαθεια και το μερακι σου σχετικα με το θαλαμακι .Θελει καποιες βαλτιωσεις ακομα αλλα για ιδιοκατασκευη ειναι πολυ καλο και μπραβο σου.
    Οι βελτιωσεις που προτεινω ειναι κατ΄αρχην ειναι σε οτι εχει να κανει με το τζαμι.
    -1ον κυκλοφορουν στο εμποριο μεμβρανες οι οποιες δεν διαθλουν το φως και θα πρεπει να προσαρμωσεις μια στην εσωτερικη πλευρα του σε συνδιασμο με μια λεπτη σιτα.
    -Για το προβλημα της αιωρουμενης σκονης θα χρειαστεις ενα τζιφαρι σε συνδιασμο με ενα φιλτροσακο ριξε μια ματια εδω για να δεις πως δουλευει
    http://www.youtube.com/watch?v=komCvJ_NEhQ
    Επισεις θελω να σου επισημανω και κατι αλλο που ειμαι υποχρεωμενος να κανω.
    Απο οτι ειδα το υλικο που χρησιμοποιεις ειναι το aluminum oxide προιον Κινας.(Υπαρχουν πολυ καλυτερα και φηνοτερα)
    Ολα τα υλικα αμμοβολης εχουν free silica (επιβλαβη για την υγεια μικροσωματιδια) ,αλλα σε μεγαλη αναλογια και αλλα σε μικρη.Βρισκεται μεσα στην δομη τους και απελευθερωνετε κατα την αμμοβολη.
    Φυσικα δεν εχω δει το θαλαμακι να λειτουργει αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχει απωλειες,
    ειναι αδυνατον να μην εχει εστω και μικρες.Γιαυτο παντα μα παντα οταν βαρας (ειδικα με aluminum oxide) να προστετευεις την αναπνοη σου και ποτε να μην επιτρεπεις σε κανεναν να πλησιασει στον χωρο που δουλευεις χωρις προστασια.
    Ελπιζω να βοηθησα οτι χρειαστεις ειμαι στην διαθεση σου
    Ναι Σωτηρη, το ξερω το θεμα για το οξειδιο αλουμινιου. Απωλειες εχει ο θαλαμος αν και τις εχω μαζεψει οσο μπορω) και εχω βαλει σκουπα για σταχτες και εχω κανονισει να εχω αρκετη υποπιεση στον θαλαμο ωστε να μην βγαινει η σκονη εξω (οσο γινεται) αλλα και να μπορω να δουλευω με τα γαντια!!
    Με ενδιαφερει η μεμβρανη για το τζαμι και το ειδος της σιτας που θα μπει! οπως με ενδιαφερει επισης και τι αλλο υλικο υπαρχει αντι του οξειδιου ,αν μπορεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες εστω και με ΠΜ .

    Καιοπως ειπε και ο απο πανω τρελος σε καλοσωριζω και εγω στο τρελοκλαμπ και σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  13. #118
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2013
    Μηνύματα
    4
    Σύντεκνε είσαι αρχηγός!Συγχαρητήρια και από μένα!Να είσαι πάντα καλά να μας φωτίζεις με τις πατέντες σου.

  14. #119
    Καλησπέρα σε όλους, sv9cvk πολλά συγχαρητήρια

    Καθώς περιπλανιόμουν λοιπόν στο νετ έπεσα πάνω σε μια αγγελία για diy αμμοβολή.
    http://www.car.gr/parts/view/4159284/

    Νταξει δεν πλησιάζει καν το επίπεδο των παιδιών εδώ -δεν έχει ούτε θάλαμο- άλλα πρόκειται για μια ωραία -αν και πρόχειρη- πατέντα ειδικά άμα χρησιμοποιείς αμμοβολή αραιά και που.

    Ισως να την έχει φτιάξει κάποιο μέλος την συγκεκριμένη ή κάποια παρόμοια...

    Δεν σκέφτομαι να την αγοράσω αλλά θα μου άρεσε να το πάλευα μήπως και την φτιάξω...όπως είναι λογικό δεν μπορώ να πάρω πληροφορίες από τον άνθρωπο που την πουλάει άλλα για πείτε καμιά γνώμη αν γνωρίζετε...θα δουλεύει με 25λιτρο η 50λιτρο κομπρεσερ, κόστος παρελκόμενων χοντρικά (βάνες, μπεκ,κτλ) και ότι νομίζετε!


  15. #120
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2013
    Μηνύματα
    5
    Καλημερα σε ολους.Μια ματια σε αυτο ισως βοηθησει!! http://www.petaco.gr/article.php?htm...bdc4c7a51dfd79

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πιστόλι αμμοβολής - Diy δουλειές
    από motaba στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2014, 22:32
  2. DIY: "Επαναπρογραμματίστε" τις κλειδαριές σας στο κλειδί της μηχανής
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2012, 20:40
  3. Ιδεες για να σκουρινω την Diy ζελατινα;
    από Ληστης στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 10:20
  4. Αμμοβολή Diy
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2008, 09:28
  5. Greek DIY Algorithm
    από Julius στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2004, 21:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF