Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 88

Θέμα: πως να ζεστανω 15 τμ οικονομικα?

  1. #31
    καλοριφερ λαδιου,10-12 φετες κ εισαι οκ.
    με θερμοστατη,επιλογεα,ακινδυνο,αοσμο κ αποδοτικο...(ακουσε με,ειναι το επαγγελμα μου,ηλεκτρολογος)
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  2. #32
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Το πιο αποτελσαματικο απο ολα ειναι το αεροθερμο! Ναι, μπορει να καει αρκετο ρευμα, αλλα το βαζεις για 10 λεπτα και ζεσταινει αμεσα τον χωρο, εξαφανιζοντας και την υγρασια. Ειδικα για χωρο 15 τ.μ. ειναι μια χαρα, θα το δουλευεις απο λιγο σποραδικα και θα σου κραταει ζεστο το χωρο. Αν τα βαλεις κατω, με λογικη χρηση δεν ειναι δα και τιποτα δαπανηρο. Απο 10 λεπτα ανα 1 ωρα και εισαι κομπλε!
    Ακριβώς...

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
    καλοριφερ λαδιου,10-12 φετες κ εισαι οκ.
    με θερμοστατη,επιλογεα,ακινδυνο,αοσμο κ αποδοτικο...(ακουσε με,ειναι το επαγγελμα μου,ηλεκτρολογος)

    καταναλωση 2000watt ζεστενει γρηγορα εχει θερμοστατη και βρισκεις απο 20 μεχρι 50 ευρω παρα πολλα ευκολο στην μετακινηση ελαφρυ και μικρο
    δεν ειναι για πολλες ωρες 8α σε πιασει πονοκεφαλος

    καλοριφερ λαδιου 2000-2500watt αργει να ζεστανει το χωρο (σε σχεση με το αεροθερμο παντα) εχει θερμοστατη δεν χαλαει την ατμοσφαιρα του χωρο τα βρισκεισ απο 60- 100 ευρω
    βαρυ και εχει ογκο

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
    καταναλωση 2000watt ζεστενει γρηγορα εχει θερμοστατη και βρισκεις απο 20 μεχρι 50 ευρω παρα πολλα ευκολο στην μετακινηση ελαφρυ και μικρο
    δεν ειναι για πολλες ωρες 8α σε πιασει πονοκεφαλος

    καλοριφερ λαδιου 2000-2500watt αργει να ζεστανει το χωρο (σε σχεση με το αεροθερμο παντα) εχει θερμοστατη δεν χαλαει την ατμοσφαιρα του χωρο τα βρισκεισ απο 60- 100 ευρω
    βαρυ και εχει ογκο

    αν και το καλυτερο ειναι το a/c αφου απο οτι καταλαβα τον χωρο θα τον εχεισ σαν εργαστηριο το καλοκαιρι τι θα κανεισ????

  5. #35
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    χοντρά ρούχα και ισοθερμικό πολύ καλή λύση. Βάλε κ ένα αερόθερμο αχρείαστο να ναι άμα είναι πολύ κρύα τα χέρια σου. Βάρα και δέκα κάμψεις πριν ξεκινήσεις και θα δουλεύεις με το κοντομάνικο
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    κεροσαν βρωμαει πολυ. καλοριφερ λαδιου πρεπει νασαι απο πανω για να ζεσταθεις. θερμοπομπος τρωει ρευμα.

    15 τμ εχω κι εγω και υπογα μαλιστα. δεν μπορω να καταλαβω γιατι απεκλεισες την σομπα υγραεριου. ενταξει μια φορα θα αγορασεις φιαλη. αλλα μετα δεν θα ξεκολας απο το εργαστηρι σου. μια φιαλη θα θες για δυο βδομαδες. ουτε μυριζει ουτε εχει φοβο εκρηξης ζεσταινει πολυ γρηγορα. ετσι εχω κανει εγω. απλα ομορφα κι οικονομικα!!!!

  7. #37
    vale ena mikro 8ermosifona me emsoterikes solines perimetrika tou domatiou ke an goustaris vale ke soma
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    vale ena mikro 8ermosifona me emsoterikes solines perimetrika tou domatiou ke an goustaris vale ke soma revma.fotovoltaiko stin taratsa i akoma kalitera pre paroxi apo iliako...
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  9. #39
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Λοιπον,επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι στην επαρχια οπου η υγρασια τσακιζει κοκκαλα, δοκιμασα ολα τα μεσα θερμανσης, απο τζακι μεχρι σομπες, κουκουναρες και πετρελαιου, καλοριφερ λαδιου κτλ-κτλ.

    Το πιο αποτελσαματικο απο ολα ειναι το αεροθερμο! Ναι, μπορει να καει αρκετο ρευμα, αλλα το βαζεις για 10 λεπτα και ζεσταινει αμεσα τον χωρο, εξαφανιζοντας και την υγρασια. Ειδικα για χωρο 15 τ.μ. ειναι μια χαρα, θα το δουλευεις απο λιγο σποραδικα και θα σου κραταει ζεστο το χωρο. Αν τα βαλεις κατω, με λογικη χρηση δεν ειναι δα και τιποτα δαπανηρο. Απο 10 λεπτα ανα 1 ωρα και εισαι κομπλε!
    αν είσαι ομως σε μέρος με πολύ κρύο το βράδυ που κοιμάσαι τι κάνεις? Με ανοιχτο το αερόθερμο λόγω θορύβου δεν μπορώ να κοιμηθώ. Και αν το κλείσω το πρωί τα πάντα είναι μούσκεμα στην μαμημένη υγρασία
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #40
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    kerosun lc31 (στο αμέρικα τα λένε toyotomi) Κάνουν τρελή δουλειά και δεν μυρίζουν
    +1000 και εξαερισμός καλος!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι παλιο (ανω των 25 ετων) χωρις θερμανση, το εχω ψαξει και εγω αρκετα το θεμα...
    σκεψου οτι το σπιτι ειναι 70τ.μ. στον πρωτο και απο παντου ακαλυπτο. εχει παλια πορτοπαραθυρα ξυλινα που δεν απομονωνουν τιποτα και δεν εχει ζεσταθει ποτε.
    το μονο που ειχε ηταν 2 air condition...

    τις πρωτες μερες το ειχα δαγκωσει πολυ ασχημα. εβαζα το air condition και εσπαγε καπως αλλα γενικα εκανε κρυο...επιση ςμου ξεραινε πολυ την ατμοσφαιρα με αποτελεσμα να νοιωθω και τα ματια μου ξερα και τον λαιμο μου...

    αγορασα το μεγαλυτερο καλοριφερακι λαδιου που βρηκα... 14 φετων, 3000w...(να ξερεις επισης οτι αν δεν εχει 2,5αρια καλωδια η πριζα που θα το βαζεις, μπορει να σου καψει την εγκατασταση)...συνηθως οι καλωδιωσεις των πριζων ειναι με 1,5αρι καλωδιο...

    και παλι δεν εκανε τιποτα. επρεπε να το καιω κανα 4ωρο και παλι ημουν απο πανω. για να ζεσταθω.


    μετα ειχα ψηθει για ξυλοσομπα. το ειχα ψαξει οσο δεν πηγαινε...αλλα...δεν θελει πολλες καμπυλες στο μπουρι και επισης ειναι ενα θεμα ποσο γρηγορα θα αναβει, ετσι ωστε να ζεστενει το σπιτι.μαντεμενιες-σιδερενιες, με τις πρωτες να υπερτερουν κατα κρατους παρ'οτι δεν εχουν ωραιο ντιζαϊν. επισης ειναι ακριβες. μια μεγαλη για σπιτι >80τ.μ. παει στο 500αρικο?

    εν τελει μου εδωσε η θεια μου μια σομπα παλια, πετρελαιου, rein haus. 18.000kcal/h με αεροθερμο. γενικα δεν της ηθελα τις σομπες γιατι νομιζα οτι θα μυριζουν του θανατα. αυτο συμβαινει μονο στο γεμισμα. βεβαια εχει μπουρι.. αλλα επειδη εχει αεροθερμο εξαπλωνει την ζεστη πολυ καλα.

    επισης αεροστοπ στα πορτοπαραθυρα και χαλια κατω γιατι υπαρχει μαρμαρο. γενικα αν εχεις πολλες απωλειες (απο παλιες πορτες-παραθυρα-δαπεδο κλπ) μην περιμενεις θαυματα.

    θα σου προτεινα μια ξυλοσομπα. μικρη, μαντεμενια. αλλα ανεβαινεις σε κοστος και εχεις και ενα θεμα με τα ξυλα. (κουβαλημα και αργη καυση) γενικα παντως ειναι η πιο φθηνη, αυτη την στιγμη, καυσιμη υλη...με 0,10? το κιλο.

    εμενα η σομπα πετρελαιου μου καει 4,5λιτρα τις 7 ωρες στην χαμηλοτερη "σκαλα" δλδ 3,6 με 4? την ημερα...οχι και ασχημα αν αναλογιστεις την δουλεια που κανει...

    παρε ματι το κομματι...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1230097 (450 x 600).jpg 
Προβολές:	881 
Μέγεθος:	50,4 KB 
ID:	221992

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
    προφανος αναφερεσαι σε http://www.saturn.gr/prod_det.php?pr=146 , μηπως γνωριζεις αν εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη η οχι γιατι στην σελιδα τους δεν αναφερει κατι , το εχεις δοκιμασει ?
    παντως φαινετε αρκετα ποιοτικο μηχανιμα μαλλων θα παω να το ριξω μια ματια αυριο απο κοντα.

    ποια η διαφορα κονβεκτορα και θερμοπομπου ?

    φιλε δεν ειναι η SATURN με ηλεκτρονικα ειδη....ειναι αλλη εταιρεια με ειδη θερμανσης,και εχει εδρα την θεσσαλονικη! τους θερμοπομπους μπορεις να τους βρεις στα καταστηματα της ΣΕΥΔΑΠ,συνεταιρισμων υδραυλικων.

    δεν εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη...εχει σκαλες 1-6 (οποτε και σου προτεινω το 2KW μηχανημα και μετα ρυθμιζεις εσυ ποσο δυνατα να εκπεμπει,αναλογα το ποσο γρηγορα θες να ζεστανει το χωρο!) στο πλαι....και on/off με προστασια για υγρασιες,μπαινει και σε μπανιο!!επισης το μηχανημα κρεμεται στον τοιχο και το βαζεις σε πριζα!

    εγω δουλευω για αυτη την εταιρεια ως υπευθυνος πωλησεων στη νοτια ελλαδα...στο προτεινω ομως το μηχανημα ανεπιφυλακτα ως χρηστος,και μην παει στο μυαλο σου οτι κοιταω να ανεβασω τις πωλησεις μου....σιγα τον τζιρο!

    προσωπικα θα κατεληγα σε θερμοπομπο,διοτι δεν εχει ανεμιστηρακι και σιτα πυρακτωσης (ετσι ωστε δεν σου ξηραινει την ατμοσφαιρα),λειτουργει οπως τα καλοριφερ αφου εχει αντισταση προσκολλημενη πανω σε εναλλακτη,και εκπεμπει θερμοτητα!

    εχει αμεση θερμανση....οποτε πας για μια ωρα,αναβεις....σε 5-10 λεπτα εχεις παρει θερμανση στο χωρο....φευγεις και το κλεινεις....και σταματαει να εκπεμπει....ενω με το καλοριφερ λαδιου,μεχρι να αρπαξει πρεπει να φυγεις,εφυγες και αυτο εκπεμπει ακομα....

    ομως το καλο με το καλοριφερ λαδιου ειναι οτι το μετακινεις στο χωρο!

    προσωπικη μου αποψη ειναι να πας σε θερμοπομπο (χωρις ανεμιστηρακι)...με κλειστα τα ματια!και να ειναι 2KW η δυο θερμοπομποι απο 1KW για καλυτερη κατανομη θερμοκρασιας στον χωρο!

    οι αποφασεις δικες σου! :smilea:

    υ.γ.:μακρυα απο kerosun....πολυ καλη αποδοση αλλα τα υπολειμματα της καυσης πρεπει να βγαινουν εκτος για λογους υγειας!
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  13. #43
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Καμαρούλα μια σταλιά 3x5 ... Πάθος και φιλιά

  14. #44
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
    Καμαρούλα μια σταλιά 3x5 ... Πάθος και φιλιά

    [spam on] ε ψιτ 2x3 είναι [spam off/]

  15. #45
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Ο καλλίτερος τρόπος θέρμανσης είναι διά ακτινοβολίας... όπως ζεσταίνει ο ήλιος, η φωτιά, Ή ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ.

    Απλά θές έναν -δυναμικό ή στατικό (προσωπικά θα προτιμούσα στατικό)- μικρό σχετικά σε θερμιδική απόδοση και τον καίς/φορτίζεις με νυκτερινό, κ' αποδίδει αργά για όλες τις υπόλοιπες ώρες...

    Απλά βρές τρόπο να ρυθμίσεις την υγρασία του χώρου σου.

    Είναι η καλλίτερη δυνατή λύση από πλευράς απόδοσης/κόστους, μακράν από οποιαδήποτε άλλο τρόπο θέρμανσης.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 21:37
  2. πως να σου γαμουν τη ψυχολογια!και να εχεις μετα στενη επαφη με καδο!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 09:27
  3. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 16:25
  4. πώς να αποφεύγουμε τους αστυνομικούς
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 13:03
  5. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 10:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF