Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 88

Θέμα: πως να ζεστανω 15 τμ οικονομικα?

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    devil's animal xaxa τετοιο εργαλειο ειχα στην προηγουμενη αποθικη ιδια μεχρι που την πεταξα. λοιπων σας ευχαριστω ολους τελικα πηγα στο πατρικο μου και ξεθαψα ενα γερμανικο καλοριφερακι με 12 φετες μαυτο μεγαλωσα (συγκινηθηκα τωρα ) εχει κατι επιφανιακες σκουριες οχι τιποτα σοβαρο θα το τριψω λιγο αυριο και θα το περασω ενα βαψιματακι μουρλια , φιλε devils δες και το δικο μου εργαλειο να γουσταρεις στα 2000 watt τουμπανο! :rotflmao:
    28 - 30 χρονων ειναι σιγουρα
    παραθετω και μερικες φωοτογραφιες
    http://www.flickr.com/photos/58662174@N07/5381023039/
    http://www.flickr.com/photos/58662174@N07/5381020913/
    και η αποθικη για την οποια μιλαμε τοση ώρα
    http://www.flickr.com/photos/58662174@N07/5381622426/
    του λιπει ενα ροδακι γιαυτο καθεται στραβά, απώλεια στο πορτ μπαγάζ..
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι παλιο (ανω των 25 ετων)
    Σταύρε παιδι μου, η ηλικια σου δεν ειναι το κριτήριο παλαιότητας...

    Ακου παλιο σπιτι ανω των 25 ετων
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Σταύρε παιδι μου, η ηλικια σου δεν ειναι το κριτήριο παλαιότητας...

    Ακου παλιο σπιτι ανω των 25 ετων

    Μπαρμπα-Λιακο επειδη εσυ εισαι ο Μαθουσαλιξ, δεν σημαινει οτι ολοι ειμαστγε ραμολιΑ!:wacko:

    σπιτι ανω των 20 ετων θεωρειται παλιο.
    το συγκεκριμενο ειναι ακριβως 25. ρωτησα την μανα μου που το'χτισε...

  4. #49
    Να ερθω λιγο στο θεμα και να πω και εγω την αποψη μου ..
    Mετα απο αρκετο ψαξιμο και διαβασμα σε διαφορα φορα ..κατεληξα μεταξυ αεροθερμου , καλοριφερ λαδιου και θερμοπομπου να αγορασω θερμοπομπο
    Αγορασα λοιπον εναν θερμοπομπο 1500w μεγιστο που τοποθετηται στον τοιχο αλλα εχει και ροδακια ..εχει η/ν θερμοστατη και δυο επιλογες 1000 και 1500w .
    Τον εχω μια βδομαδα +, και εχω να πω τα εξης.. Με το που εβαλα στην μπριζα αρχισε να βρωμαει η πλακα που παραγει την θερμοτητα, και αυτο ειναι γνωστο και το λεει το μανιουαλ..Αλλα το θεμα ειναι οτι συνεχιζει να μυριζει σχεδον οσο την πρωτη μερα .Η θερμοκρασια που αποδιδει ΔΕΝ με ικανοποιει σε ενα χωρο γυρω στα 20τμ σχετικα χαμηλοταβανο , με διπλα παραθυρα και σχετικα νεα κατασκευη ..
    Περιμενα καλυτερη αποδοση θερμοτητας , οπως λεγανε , αλλα ΔΕΝ.. και εχω σκοπο να το αλλαξω με ενα καλοριφερ λαδιου ..αλλα σκεφτομε και την λυση για ενα αεροθερμο με κεραμικη εστια για αμεση αποδοση σε λιγο χρονικο διαστημα..
    Την λυση αυτη την σκεφτομε για να μπορω να ζεστανω λιγο το δωματιο ισα-ισα που να "σπαει" και οχι να ζεσταθω και να κυκλοφορω με φανελακι..εχω βεβαια καλοριφερ σε ολο το σπιτη αλλα δεν θελω με το παραμικρο να το αναβω και να καιω πετρελαιο , και ετσι ψαχνω μια εναλακτικη λυση για το συγκεκριμενο δωματιο γρηγορα και καλα ..
    Εχει κανεις καποια ιδεα προταση ????

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
    Να ερθω λιγο στο θεμα και να πω και εγω την αποψη μου ..
    Mετα απο αρκετο ψαξιμο και διαβασμα σε διαφορα φορα ..κατεληξα μεταξυ αεροθερμου , καλοριφερ λαδιου και θερμοπομπου να αγορασω θερμοπομπο
    Αγορασα λοιπον εναν θερμοπομπο 1500w μεγιστο που τοποθετηται στον τοιχο αλλα εχει και ροδακια ..εχει η/ν θερμοστατη και δυο επιλογες 1000 και 1500w .
    Τον εχω μια βδομαδα +, και εχω να πω τα εξης.. Με το που εβαλα στην μπριζα αρχισε να βρωμαει η πλακα που παραγει την θερμοτητα, και αυτο ειναι γνωστο και το λεει το μανιουαλ..Αλλα το θεμα ειναι οτι συνεχιζει να μυριζει σχεδον οσο την πρωτη μερα .Η θερμοκρασια που αποδιδει ΔΕΝ με ικανοποιει σε ενα χωρο γυρω στα 20τμ σχετικα χαμηλοταβανο , με διπλα παραθυρα και σχετικα νεα κατασκευη ..
    Περιμενα καλυτερη αποδοση θερμοτητας , οπως λεγανε , αλλα ΔΕΝ.. και εχω σκοπο να το αλλαξω με ενα καλοριφερ λαδιου ..αλλα σκεφτομε και την λυση για ενα αεροθερμο με κεραμικη εστια για αμεση αποδοση σε λιγο χρονικο διαστημα..
    Την λυση αυτη την σκεφτομε για να μπορω να ζεστανω λιγο το δωματιο ισα-ισα που να "σπαει" και οχι να ζεσταθω και να κυκλοφορω με φανελακι..εχω βεβαια καλοριφερ σε ολο το σπιτη αλλα δεν θελω με το παραμικρο να το αναβω και να καιω πετρελαιο , και ετσι ψαχνω μια εναλακτικη λυση για το συγκεκριμενο δωματιο γρηγορα και καλα ..
    Εχει κανεις καποια ιδεα προταση ????
    Αερόθερμο 2000Watt
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #51
    Καπου εκει το βλεπω ..Τα αεροθερμα που εχουν κεραμικη εστια εχουν και ανεμιστηρα για να ριχνουν τον αερα ??η εχουν μονο την εστια??

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
    Καπου εκει το βλεπω ..Τα αεροθερμα που εχουν κεραμικη εστια εχουν και ανεμιστηρα για να ριχνουν τον αερα ??η εχουν μονο την εστια??
    je ne sais pas. Ξέρω όμως ότι είναι πολύ ακριβότερα. Ένα καλό 2000watt αερόθερμο το βρίσκεις και από 15€, κεραμικά από 30+ €
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  8. #53
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Τώρα με το μωρό ήθελα και εγώ να έχω ζεστό το δωμάτιο (10 τ.μ) και πήρα αυτό :

    http://www.shopcenter.gr/pegasus/pro...HOW_PROD315143

    το έχω στο θερμοστάτη (20 c- βαθμονόμιση 3 ) και δουλεύει στο max των Watts για 10 λεπτά και μετά σβήνει για περίπου δέκα λεπτά , για το δωμάτιο είναι υπεραρκετό .

    Το δοκίμασα και στο σαλόνι (35 τ.μ) και πάλι το ζέστανε με το θερμοστάτη στο 5 σε περίπου 35' , μετά ανοιγόκλεινε ανά 10 '.


    Στο προτείνω σαν εναλλακτική .


    έχω και αερόθερμο με κεραμική εστία :

    http://www.shopcenter.gr/pegasus/pro...HOW_PROD314942

    Μάπα το καρπούζι για το μικρό δωμάτιο , για να είσαι οκ πρέπει να δουλεύει συνέχεια στο max και ο θερμοστάτης σαν να μην υπάρχει.
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  9. #54
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Κονβεκτορας

    Εχω της delonghi αυτον http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html

    Και θερμαινει πολυ ικανοποιητικα χωρις παραξενες μυρωδιες κτλ

    Προσοχη επειδη εχει 3 μοντελα να παρεις αυτον που έχει 2 σκαλες 1000 και 2000 βατ και ανεμιστηρα (εχει και ποιο απλα μοντελα)

  10. #55
    Μαλιστα ..σε ποση ωρα πανω κατω "σπαει" η θερμοκρασια οταν το ανοιξεις??? και οταν το σβησεις ποσο κραταει ζεστο??

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
    Τώρα με το μωρό ήθελα και εγώ να έχω ζεστό το δωμάτιο (10 τ.μ) και πήρα αυτό :

    http://www.shopcenter.gr/pegasus/pro...HOW_PROD315143

    το έχω στο θερμοστάτη (20 c- βαθμονόμιση 3 ) και δουλεύει στο max των Watts για 10 λεπτά και μετά σβήνει για περίπου δέκα λεπτά , για το δωμάτιο είναι υπεραρκετό .

    Το δοκίμασα και στο σαλόνι (35 τ.μ) και πάλι το ζέστανε με το θερμοστάτη στο 5 σε περίπου 35' , μετά ανοιγόκλεινε ανά 10 '.


    Στο προτείνω σαν εναλλακτική .


    έχω και αερόθερμο με κεραμική εστία :

    http://www.shopcenter.gr/pegasus/pro...HOW_PROD314942

    Μάπα το καρπούζι για το μικρό δωμάτιο , για να είσαι οκ πρέπει να δουλεύει συνέχεια στο max και ο θερμοστάτης σαν να μην υπάρχει.
    το κεραμικο αεροθερμο ..εχει ανεμιστηρα για να ριχνει τον ζεστο αερα?? η δουλευει μονο η κεραμικη πλακα??

    Καπου και εγω κλεινω στο καλοριφερ λαδιου ...!!!1 σε ποση ωρα σπαει η θερμοκρασια οταν το ανοιξεις??? και ποση ωρα κραταει ζεστο οταν το κλεισεις??

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Κονβεκτορας

    Εχω της delonghi αυτον http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html

    Και θερμαινει πολυ ικανοποιητικα χωρις παραξενες μυρωδιες κτλ

    Προσοχη επειδη εχει 3 μοντελα να παρεις αυτον που έχει 2 σκαλες 1000 και 2000 βατ και ανεμιστηρα (εχει και ποιο απλα μοντελα)
    Τα convertor γενικα ειναι αεροθερμα , αλλα εχουν ανεμιστηρα αλλα οχι ..τωρα , ενα με 2000w και Turbo , οπως τα λενε αυτα με ανεμιστηρα , κανει δουλεια , οπως ενα αλλο αεροθερμο στην ιδια ισχυ??

  13. #58
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
    το κεραμικο αεροθερμο ..εχει ανεμιστηρα για να ριχνει τον ζεστο αερα?? η δουλευει μονο η κεραμικη πλακα??

    Καπου και εγω κλεινω στο καλοριφερ λαδιου ...!!!1 σε ποση ωρα σπαει η θερμοκρασια οταν το ανοιξεις??? και ποση ωρα κραταει ζεστο οταν το κλεισεις??
    Έχει ανεμιστήρα αλλά όχι τόσο δυνατό όσο τα μη κεραμικά , εγώ για να καταλάβεις το χρησιμοποιώ μόνο για να ζεστάνω το μπάνιο , δεν λέει (τουλάχιστον το συγκεκριμένο)

    Σε τι διαστάσεων δωμάτιο θα το χρησιμοποιήσεις ;
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  14. #59
    Γυρω στα 20τμ

  15. #60
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
    Γυρω στα 20τμ
    Θα ξεκινήσεις τη λειτουργία του καλοριφέρ με το θερμοστάτη στο max (θέση 6 και στο μέγιστο των watts) ι θα περιμένεις τουλάχιστον 30-40 λεπτά για να ζεστάνει ο χώρος , όταν είσαι ικανοποιημένος με τη θερμοκρασία του χώρου (2-3 μέτρα μακριά από το καλοριφέρ) γυρίζεις το θερμοστάτη σιγά σιγά μέχρι να ακούσεις ένα κλικ και να σβήσουν οι φωτεινές ενδείξεις λειτουργίας, κατόπιν το αφήνεις και σου διατηρεί αυτή τη θερμοκρασία που επέλεξες.

    Υπολογίζω σε 20 λεπτά να σπάσει το κρύο και εάν το σβήσεις κρατάει ζεστό για περίπου 15 λεπτά-20 λεπτά (εξαρτάται τη θερμοκρασία του δωματίου).
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. πως να σου γαμουν τη ψυχολογια!και να εχεις μετα στενη επαφη με καδο!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 08:27
  3. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:25
  4. πώς να αποφεύγουμε τους αστυνομικούς
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 12:03
  5. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 09:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF