Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 251

Θέμα: Συσχετισμοί αεροπορικων δυνάμεων στο Αιγαίο και Μ. Ανατολή.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Συσχετισμοί αεροπορικων δυνάμεων στο Αιγαίο και Μ. Ανατολή.

    Σορρυ που χαλάω το πάρτυ αλλά για εμένα όσο πιο έντονα νοιώθει την ανάγκη επιδείξεων μια πολεμική αεροπορία μικρού-μεσαίου μεγέθους, τόσο μεγαλύτερη ανασφάλεια νοιώθει ότι δεν επαρκεί για την πραγματική αποστολή της...
    Θεωρώ ολίγο τι ειρωνικό να ξοδεύονται εκατομμύρια σε air-show, παρελάσεις και επιδείξεις την ώρα που το παιχνίδι στο Αιγαίο έχει ήδη χαθεί (και μαλλον χωρίς δυνατότητα αντιστροφής...). Δεν ξέρω αλλά βλέπω μια στροφή τώρα τελευταία προς το θεαθήναι που για εμένα έχει 2 εξηγήσεις. Ή επιβεβαιώνεται η λαική ρήση "σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει", ή είμαστε παραμονές ενός πολυέξοδου προγράμματος αγορών και γίνεται προσπάθεια εντυπωσιασμού για να καταπιεί ευκολότερα το χάπι ο πολίτης για το χέρι που θα μπεί (βαθιά) στη τσέπη του.
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 11/11/2016 στις 09:10.

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Σορρυ που χαλάω το πάρτυ αλλά για εμένα όσο πιο έντονα νοιώθει την ανάγκη επιδείξεων μια πολεμική αεροπορία μικρού-μεσαίου μεγέθους, τόσο μεγαλύτερη ανασφάλεια νοιώθει ότι δεν επαρκεί για την πραγματική αποστολή της...
    Θεωρώ ολίγο τι ειρωνικό να ξοδεύονται εκατομμύρια σε air-show, παρελάσεις και επιδείξεις την ώρα που το παιχνίδι στο Αιγαίο έχει ήδη χαθεί (και μαλλον χωρίς δυνατότητα αντιστροφής...). Δεν ξέρω αλλά βλέπω μια στροφή τώρα τελευταία προς το θεαθήναι που για εμένα έχει 2 εξηγήσεις. Ή επιβεβαιώνεται η λαική ρήση "σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει", ή είμαστε παραμονές ενός πολυέξοδου προγράμματος αγορών και γίνεται προσπάθεια εντυπωσιασμού για να καταπιεί ευκολότερα το χάπι ο πολίτης για το χέρι που θα μπεί (βαθιά) στη τσέπη του.
    Δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα περί χαμένου παιχνιδιού στο Αιγαίο...

    Τα υπόλοιπα για τα Air Show, μπορείς να τα αποδώσεις στον ΥΕΘΑ που πραγματοποιεί τα παιδικά του όνειρα...(βλ την πρόσφατη αποβίβαση από το Ελικόπτερο στον Πανορμίτη, από τη θέση χειριστή.... )
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Διάβασα εχθές μια ωραία ιστορία από το μακρινό 1987 και την παραθέτω εδώ







    έχω χαλαστεί απίστευτα με τον Κώστα (tsopani) και δεν έχω όρεξη ούτε να γράψω
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα περί χαμένου παιχνιδιού στο Αιγαίο...

    Τα υπόλοιπα για τα Air Show, μπορείς να τα αποδώσεις στον ΥΕΘΑ που πραγματοποιεί τα παιδικά του όνειρα...(βλ την πρόσφατη αποβίβαση από το Ελικόπτερο στον Πανορμίτη, από τη θέση χειριστή.... )
    Τι πως το βγάζω ρε σκοπευτή... Αφού παρακολουθείς τα πράγματα ξέρεις ότι πλέον η ποσοτική αλλά τώρα πια και η ποιοτική υπεροχή των Τούρκων είναι τόσο μεγάλη που βγάζει μάτι... Ωραία και καλά τα τσιζάτα περί "ανωτερότητας του ανθρώπινου δυναμικού" και τα πατριωτικά-μεγαλοπρεπή λόγια στις παρελάσεις, αλλά αυτά δεν μπορουν να κάνουν θαύματα όταν οι αριθμοί είναι αμείλικτοι. Με μια χούφτα αναβαθμισμένα F-16, μια χούφτα 2000 (που πλέον φθάνουν τα 30 χρόνια ζωής) και μερικά πολύ περασμένης γενιάς F4 δεν μπορείς να τα βάλεις με έναν 4πλάσιο σε όγκο και πιο σύγχρονο στόλο που επιπλέον διαθέτει και ανεφοδισμούς στον αέρα, αεροσκάφη ηλ. πολέμου κλπ... Να μην αναφέρω για το όταν θα κάνουν την εμφάνισή τους τα F35...

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Τι πως το βγάζω ρε σκοπευτή... Αφού παρακολουθείς τα πράγματα ξέρεις ότι πλέον η ποσοτική αλλά τώρα πια και η ποιοτική υπεροχή των Τούρκων είναι τόσο μεγάλη που βγάζει μάτι... Ωραία και καλά τα τσιζάτα περί "ανωτερότητας του ανθρώπινου δυναμικού" και τα πατριωτικά-μεγαλοπρεπή λόγια στις παρελάσεις, αλλά αυτά δεν μπορουν να κάνουν θαύματα όταν οι αριθμοί είναι αμείλικτοι. Με μια χούφτα αναβαθμισμένα F-16, μια χούφτα 2000 (που πλέον φθάνουν τα 30 χρόνια ζωής) και μερικά πολύ περασμένης γενιάς F4 δεν μπορείς να τα βάλεις με έναν 4πλάσιο σε όγκο και πιο σύγχρονο στόλο που επιπλέον διαθέτει και ανεφοδισμούς στον αέρα, αεροσκάφη ηλ. πολέμου κλπ... Να μην αναφέρω για το όταν θα κάνουν την εμφάνισή τους τα F35...
    Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όπως δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την ανωτερότητα των F35
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όπως δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την ανωτερότητα των F35
    Δεν ξέρω αν τα f35 θα κάνουν την μεγάλη διαφορά, πάντως Βύρωνα ακόμα και χωρίς αυτά είμαστε ήδη πολύ πίσω... Η μόνη βραχυπρόθεσμη ανάσα που έχουμε είναι ότι μετά το πραξικόπημα ο Ερντογάν αποστράτεψε μεγάλο αριθμό έμπειρων πιλότων (που είχαν εκπαιδευτεί αξιόμαχα συμμετέχοντας μαζί με τους δικούς μας στις εικονικές αερομαχίες του Αιγαίου) και θα πάρει κάποιο χρόνο οι νέοι αντικαταστάτες τους να αποκτήσουν την ίδια εμπειρία... Κατά τ'αλλά όπως εξήγησα οι αριθμοί είναι αμείλικτοι και καλά είναι να κοιτάμε κατάματα την αλήθεια...

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πως είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όπως δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την ανωτερότητα των F35

    Είπα κάποια πράγματα περιληπτικά για τα F35 πιο πάνω.

    @Theod : Η Τουρκία δεν έχει σύνορα μόνο με εμάς, κι έχει σοβαρά θέματα στα άλλα της, οπότε σημαντικότατος αριθμός Α/Φ είναι ταγμένα αλλού. Τα περί ανεφοδασμών στον αέρα κλπ ασχολίαστα, μιλάμε για το Αιγαίο, όχι τον Ειρηνικό...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τα περί ανεφοδασμών στον αέρα κλπ ασχολίαστα, μιλάμε για το Αιγαίο, όχι τον Ειρηνικό...
    Δεν ειναι και τοσο ασχολιαστο. Ο ανεφοδιασμος δεν εχει να κανει μονο με αποσταση πτησης αλλα και με διαρκεια. Δεν ειναι αμελητέα η ικανοτητα να διατηρεις συνεχεια αεροσκαφη σε CAP οταν η αντιπαλη αεροπορια πρέπει να τα προσγειώσει για να τα ανεφοδιασει...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    @Theod : Η Τουρκία δεν έχει σύνορα μόνο με εμάς, κι έχει σοβαρά θέματα στα άλλα της, οπότε σημαντικότατος αριθμός Α/Φ είναι ταγμένα αλλού.
    Το κακό είναι ότι έχουμε και εμείς μέτωπα ανοιχτά προς τα πάνω (Αλβανία, Σκόπια, κλπ) - αν έχει κάποια σημασία.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    @Theod : Η Τουρκία δεν έχει σύνορα μόνο με εμάς, κι έχει σοβαρά θέματα στα άλλα της, οπότε σημαντικότατος αριθμός Α/Φ είναι ταγμένα αλλού. Τα περί ανεφοδασμών στον αέρα κλπ ασχολίαστα, μιλάμε για το Αιγαίο, όχι τον Ειρηνικό...
    "ταγμένα αλλού" σε φυσιολογικές συνθήκες. Σε κατάσταση πολέμου ή ακόμα και γενικευμένου θερμού επεισοδίου μεταφέρονται όσα χρειαστούν εν ριπή οφθαλμού...Στο κάτω-κάτω αεροσκάφη είναι όχι ναρκοπέδια...Ούτε οι Τούρκοι έχουν να αντιπετωπίσουν καμιά σοβαρή αεροπορική ισχύ από άλλες συνοριακές τους χώρες...Μόνο με την Ελληνική Πολεμική Αεροπορία έχουν πρόβλημα αντιμετώπισης και με βάση την εξουδετέρωση αυτής κινούνται στρατηγικά και εξοπλιστικά...

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι και τοσο ασχολιαστο. Ο ανεφοδιασμος δεν εχει να κανει μονο με αποσταση πτησης αλλα και με διαρκεια. Δεν ειναι αμελητέα η ικανοτητα να διατηρεις συνεχεια αεροσκαφη σε CAP οταν η αντιπαλη αεροπορια πρέπει να τα προσγειώσει για να τα ανεφοδιασει...
    Σύμφωνοι, αλλά μιλάμε τώρα για πόσες ώρες και για τι πράγμα; Φουλ αντιπαράθεση;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το κακό είναι ότι έχουμε και εμείς μέτωπα ανοιχτά προς τα πάνω (Αλβανία, Σκόπια, κλπ) - αν έχει κάποια σημασία.
    Οι οποίοι πετάνε με ζέπελιν ακόμα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    "ταγμένα αλλού" σε φυσιολογικές συνθήκες. Σε κατάσταση πολέμου ή ακόμα και γενικευμένου θερμού επεισοδίου μεταφέρονται όσα χρειαστούν εν ριπή οφθαλμού...Στο κάτω-κάτω αεροσκάφη είναι όχι ναρκοπέδια...Ούτε οι Τούρκοι έχουν να αντιπετωπίσουν καμιά σοβαρή αεροπορική ισχύ από άλλες συνοριακές τους χώρες...Μόνο με την Ελληνική Πολεμική Αεροπορία έχουν πρόβλημα αντιμετώπισης και με βάση την εξουδετέρωση αυτής κινούνται στρατηγικά και εξοπλιστικά...

    Ας κλείσει πρώτα το θέμα Συρία/Ιρακ/Ιραν/Κουρδιστάν και μετά το συζητάμε αυτό που λες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Για Αλβανία και Σκόπια με τα PZL και χειρομβομβίδες είμαστε καλυμμένοι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Για Αλβανία και Σκόπια με τα PZL και χειρομβομβίδες είμαστε καλυμμένοι.
    Κάτι σχεδόν αντίστοιχο ισχύει και για τους αντιπάλους της Τουρκικής Πολεμικής Αεροπορίας όσο αφορά τους υπόλοιπους γείτονές τους όμως... Ουσιαστικά δεν έχουν άλλο αεροπορικό αντίπαλο πλην της HAF...

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Οι Τούρκοι εφόσον θα είναι σε επιθετική σύρραξη θα πρέπει να προσέξουν και τους Ρώσους οι οποίοι τώρα τελευταία έχουν αλλάξει γραμμή και επεμβαίνουν πάλι στις γεωπολιτικές ανακατατάξεις.

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΠΟΚΑΛYΨΗ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2006, 16:49
  2. Αλάτι στο δρόμο και ζάντα του Lc...
    από thander στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 10:38
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 21:10
  4. Abs στο 650 και στο 1000;;;
    από BANIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2005, 23:12
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 15:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF