Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Πως το βγαζουμε το γ@μοβολαν?

  1. #1

    Πως το βγαζουμε το γ@μοβολαν?

    Θελω να βγαλω το βολαν απο το tdr μου γιατι πρεπει να αλλαχθει ενα γραναζακι απο πισω του....

    Το θεμα ειναι πως???

    Πηρα εξολκεα χθες και εβγαλα το κεντρικο παξιμαδι μετα ???

    Δεν βγαινει το μ@μημενο χαλασα ολο μου το σουκου πανω του...

    Το βολαν δεν ειναι το κλασσικο δηλαδη καπακι και μολις το βγαλεις ειναι τα πηνια

    Ειναι αναποδο,τα πηνια ειναι πανω στο καπακι του βολαν ....


    Σας μπερδεψα ε???

    Πειτε καμμια λυση γιατι θα του βαλω χειροβομβιδα γμτ :rotflmao:
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655


    Μήπως..... λέω, μήπως..... είναι πρεσσαριστό (οπότε και την γ@μησες, γιατί και να καταφέρεις να το βγάλεις, άντε μετά να το ξαναπρεσσάρεις στον ίδιο χρονισμό !!!!)

    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Σιχτίρ με τα γιαπωνέζικα μπρίκια σας......

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Βασικα εχω παρατηρησει οτι εχει μια εγκοπη το βολαν...

    Επισης εχει ενα πραγματακι σαν πτερυγιο ο αξονας και μολις το σπρωξεις για να το βαλεις τσουπ κουμπωνει....

    Σε εναν μαστορα που ειχα παει το προηγουμενο tdr μου ειχε εναν εξολκεα τριγωνο με 3 βιδες μια σε καθε γωνια του τριγωνου...

    Βιδωσε τις βιδες πανω στο βολαν και με μια κινηση βγηκε....

    Και μπηκε και πολυ ευκολα απο οτι θυμαμαι....

    ΓΜΤ !!!!

    Εχω φτιαξει την μιζα του και δεν γυρναει το μοτερ γιατι εχει χαλασει ενα γραναζακι πριν το κομπλερ !!!!
    Το μηχανακι δεν παιρνει μπροστα αλλα πως θα καταλαβω απο τι αν δεν εχει μιζα !!!
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655


    Άρα είναι πρεσσαριστό, ρε Θρασύβουλε !!!!

    Αν δεν έχεις τον αντίστοιχο εξωλκέα με τις βίδες, βρες κάποιον (μεγάλο) με 3 δαγκάνες (οι 2 συνήθως "τραβάνε" παράκεντρα), πέρασέ τες ΠΙΣΩ από το βολάν και βγάλτο !!!!


    Και πού΄σαι .....

    ΔΕΝ μπαίνει τόσο εύκολα !!!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Γιατι δεν μπαινει τοσο ευκολα για εξηγησε το .....

    Αφου εχει μονο μια εγκοπη που αναγκαστικα μπαινει εκει δεν μπορεις να το βαλεις οπως θες....

    Για πες για πες
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    9
    i egopi pou ls oti exi to volan legete sfinodromos.to pterigio legete sfina.o aksonas exi mia ipodoxi (1) stin opia mpeni i sfina kai meta kathete pano tou to volan.o aksonas kai to volan ine konika etsi oste otan sfigis to paksimadi na exoun sfixti sinarmogi kai i sfina vothai sto na sikoni ti ropi(iopia stin sigekrimeni periptosi ine arketa mikri).
    Gia na to lisis vgazis prota to paksimadi apo ton aksona mazi me to groveraki tou.istera vazis ton eksolkea sto volan.i pou tha xrisimopiisis vidoto eksolkea(aftos pou vidoni sto volan kai exi dio antistrofa spiromata) i pou tha xrisimopiisis eksolkea "xtapodi" (aftos pou les me ta tria plokamia).Den iparxi periptosi to volan na ine prasaristo(toulaxiston se osa mixanakia exo lisi pote den itan!)
    An ine toso poli sfigmeno oste na min vgeni me ton eksolkea(pragma diskolo) dokimase na xti pisis elafria to volan stavrota.pano kato deksia aristera me ena sfiraki.me regoula i dinami min to stravosis!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    9
    aftos prepi na ine o strofaloforos sou..


    tdr.jpg

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimoff
    ).Den iparxi periptosi to volan na ine prasaristo(toulaxiston se osa mixanakia exo lisi pote den itan!)


    Για την ιστορία και μόνο....

    Honda TY 125/250/370

    Bultaco Alpina/Metrala (όλοι οι κυβισμοί)

    Suzuki PE 175/250

    Montesa H6/H7

    Όλα τα MAICO

    (και αρκετά άλλα που ΔΕΝ έχω λύσει)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    αν το βολαν σου "δενει" πανω στον στροφαλο οπως στα παπια τα πραγματα ειναι απλα...

    αφου βγαλεις το κεντρικο παξυμαδι το μονο που κρατα την "καμπανα" του βολαν ειναι ο μαγνητισμος που αυτη ασκει...

    για να βγει δεν θελει πολυ δυναμη αλλα θελει η δυναμη που θα ασκησεις να ειναι ισα κατανεμημενη οστε να μην στραβοπατησει (κσι κλοησει) κατα την εξαγωγη...

    με κατσαβιδια και αλλα κουλα ουτε να προσπαθησεις...

    βγαινει μονο με 2 και κατι τροπους...
    1. με ειδικο εξολκεα που βηδωνει πανω στο βολαν και σπρωχνει τον στροφαλο βιδονοντας (χαλια το λεω αλλα τεσπα)
    2. με γενικο εξολκεα που πιανει το βολαν στην περιφερια του

    και το 3 που εφαρμοζω εγω στο παπι μου..
    3. περνας ενα σκηνι διαδοχικα μεσα απο τις τρυπες του βολαν. πιανεις και τις 4 αποληξεις του σκινιου και τραβας ενω ταυτοχρονα δινεις και μερικες ελαφριες σφιριες με λαστιχοσφυρο στην περιμετρο τησ καμπανας (του βολαν)...
    οκ δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα στα παπια δουλευει!! (καλα καλα εσεις μην το κανετε...)

    το να μπει ειναι εξαιρετικα ευκολο... τραβαει απο μονη της μεσα λογο του μαγνιτισμου..

    το δυσκολο ειναι να μπει κουμπονοντας σωστα μεσα στον σφυνοδρομο

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! μηυν χασεις την σφηνα δεν υπαρχουν ανταλακτικα!!
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! μην παρασηρει την σφηνα ο μαγνητης και την χασεις κατα το μπασιμο...


    τα παραπανω ισχυουν στα παπια για Tdr δεν ξερω...

    ελπιζω να βοηθησα... (:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )


  10. #10
    Παιδια δεν βγαινει με τιποτα....

    Που στο διαλο θα βρω εξολκεα???

    Σε μαγαζια με μηχανες δεν βρηκα ....

    Μου ειπαν σε μαγαζι με βιομηχανικα αλλα τι να ζητησω εξολκεα για Yamaha???
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  11. #11
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    mono na brizeis kai na miwneis tous allous me xazomares xereis otan epilegeis na milisis...

    an se endiaferoun oi neoi forumites as edines kai kamia apantisi-pliroforia tis prokopis...oxi mono laspi

    alla den pirazei i laspi sfigi to derma...

    keep up the good work!!

    δεν μπορω να πω πως εισαι ασχετος αλλα οι 90% θεωριτικοι τυποι και δεν εισαι ο μονο στο τελος το γαμ%&%ν θελοντας να διξουν τις γνωσεις τους αλλα οπως εχω ξαναπει η θεωρια με την πραξη διαφερει οποτε αν κατι δεν το ξερεις καλα, τοτε καλυτερα μη λες τιποτα, δεν θα σε παρεξηγισει κανεις.

    οπως ειπε ο φιλος τα πινια ειναι στο καπακι οποτε δεν επιρεαζουν το βολαν

    αν βγει το παξιμαδι το βολαν δεν βγενει γιατι ο αξονας ειναι κωνικος και εχει σφιξει το βολαν.
    για να βγει θελει ειδικο εξολκεα που διαφερει και δεν ξερω τι ειδους μπορει να ειναι (καμια φορα κανει και μια βιδα )
    τελος υπαρχουν πρακτικοι τροποι που θελουν εμπειρια και δεν τους συνιστω.


    επισης και να βγει το βολαν το γραναζι που θελεις να αλλαξεις δεν νομιζω να μπορεις να το βγαλεις, αλλα τι θελετε και ανακατευεστε μα πραγνατα που δεν γνωριζετε και που το πιο πιθανο ειναι να κανετε μεγαλιτερη ζημια;;;;;
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  12. #12
    Kαλα το δικο μου το ποστ γιατι το σβησατε???

    Τεσπα δεν απανταω καν στον αποπανω μου γιατι βασικα το εβγαλα το βολαν

    Πηγα σε ενα συνεργειο (ναναι καλα τα παιδια) μου δανεισανε εξολκεα (που ηταν ιδιοκατασκευη γιατι απο οτι ειπαν δυσκολα βρισκεις στο εμποριο) και το εβγαλα

    Τωρα το γραναζακι αν μπορω να το αλλαξω θα δειξει....

    4o ΤDR ειναι που φτιαχνω σε λιγο θα με παρει η YAMAHA για σεμιναριο :rotflmao:
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  13. #13
    Παιδιά καλησπέρα.

    Είμαι στην φάση ολικής αναβάθμισης του παπιού που μου χαρίσανε (Ηonda Astrea) το οποίο ήταν με κολημένο μοτεράκι βέβαια..
    Αφού το έλυσα όλα και έμεινε ο σκελετός μόνο. αγόρασα ένα Lifan μοτεράκι 125 cc και άρχισα να το δένω..
    Η πίκρα ήταν ότι η φύσα που βγαίνει μέσα από τα πηνία είναι διαφορετική στο Lifan οπότε δεν κουμπώνει στην φύσα του παπιού.
    Έβγαλα όλο το καπάκι με τα πηνία και τα καλωδία και το βολάν από το κολημένο μοτέρ και τα πέρασα στο κινέζικο μοτέρ μπας και γλυτώσω την πίκρα..
    Αφου τελείωσα τα βασικά πήγα να δοκιμάσω να το βάλω μπροστά και ενώ μιζάρει κανονικά δεν έχω καθόλου ρεύμα και σπινθήρα στο μπουζί..
    Τι μπορεί να φταίει λέτε;
    Θέλει κάποιο χρονισμό η όλη διαδικασία επανατοποθέτησης του βολάν ή απλά δεν κάνει το βολάν και τα πηνία από το μαμά μοτέρ στο κινέζικο μοτεράκι;
    Μήπως τα μαμά πηνία του παπιού ήταν καμένα από πριν και απλά την πάτησα που τα έβαλα στο καινούριο μοτέρ;
    Μπορεί να φταίει κάτι άλλο από το ηλεκτρικό σύστημα π.χ πολλαπλασιαστής η κάτι άλλο και όχι η μεταμόσχευση των μαμά πηνιών και του βολάν;
    Οποιαδήποτε βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη!

    Επίσης ακόμη ένα πρόβλημα είναι τα 2 λαμπάκια της νεκράς και της Top Speed που είναι συνέχεια αναμένα καθόσον στο μαμά μοτέρ αυτά συνδέονται σε 2 μοναδικές επαφές δίπλα στο καπάκι του βολάν ενώ στο νέο μοτέρ στο ίδιο σημείο υπάρχει μια πολυεπαφή με 3-4 καλώδια από τα οποία τα 2 θα είναι λογικά της Νεκράς και της 4ης ταχύτητας αλλά άντε να τα βρεις ...

    Συγγνώμη για το μακροσκελές post και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    δεν υπαρχει πρεσσαριστο βολαν .βιδωσες τον εξωλκεα και δεν βγαινει απιθανο
    wrench

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    old man το suzuki δεν εχει πρεσσαριστο γιατι εχω λυσει πολλα το metrala επισης ειχα κανει αλλαγη βολανστη ΣΕΛΕΤΕ
    wrench

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 21:37
  2. Τι βλέπει η Τροχαία και πως μας πιάνει το Laser Radar
    από Wizard13 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 18:30
  3. Πως να κλείσουμε το πορτάκι του cd
    από sonic22 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 02:48
  4. Πώς να ευχαρηστήσετε το Τμήμα Πληροφορικής(!)
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 19:40
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF