Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: αγορα μηχανης χωρις διπλωμα

  1. #1

    Post αγορα μηχανης χωρις διπλωμα

    παιδια ειμαι 16 κ σε 2 μηνες γινομαι 17 ειμαι νεος στο φορουμ,γενικα ειναι το πρωτο φορουμ στο οποιο εγραφομαι, και δν ξερω αν εγραψα και στο σωστο τοπικ.Λοιπον τωρα το προβλημα ειναι οτι θελω να αγορασω ενα μεταχειρησμενο YAMAHA Z125 αλλα κανεις απο την οικογενεια δν εχει διπλωμα για 125 και θα ηθελα να μ πειτε αν μπορει να γινει μεταβιβαση στο ονομα μου η στου πατερα μου παρολο π δν εχουμε διπλωμα.






    ευχαριστω εκ των προτερων,Νικος
    f

  2. #2
    αα επισης ξεχασα να αναφερω οτι ο πατερας μου ηταν αστυνομικος σεπεριπτωση που χρησιμευει καπου
    f

  3. #3
    Αφού έχεις άκρες , πάρε κατευθείαν κανένα ΖΖR 14 να γουστάρεις .

  4. #4
    Πολλα παιδάκια στην ηλικία σου εχουν μπει κατα καιρους κι εχουν γραψει αναλογες απορίες...

    Η απαντηση ειναι πως δεν χρειαζεσαι δίπλωμα για να γραψεις με μεταβιβαση ενα μηχανακι στο ονομα σου. Αλλα πρέπει να είσαι ενήλικας.

    Εσύ μπορεις να πάρεις δίπλωμα για 50αρι απο την Τροχαία και να οδηγείς νομιμα μεχρι 50 κυβικά μοτο.


    Αν οδηγήσεις μοτο μεγαλύτερη απο το δίπλωμα που δικαιουσε ή διχως δίπλωμα και εμπλακείς σε ατύχημα ή τροχαίο θα έχεις άσχημα ξεμπερδέματα και ακομη περισσότερο οι γονείς σου...

    όταν δεν εχεις δίπλωμα το όχημα αυτόματα κυρήσετε ανασφάλιστο με ότι επιπτώσεις αυτό επιφέρει...


    Βγάλε δίπλωμα 50αρι λοιπόν , παρε ενα 50αρακι μηχανακι, και κάνε υπομονή 2 χρονάκια ακόμα να γινεις 18. Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις, δεν χάνεις τίποτα...

    Αν θές πραγματικά γκάζια και εισαι τόσο ανυπόμονος , τότε πάρε ενα εντουρο ή ενα ΜΧ και οδήγησε μονο εκτος δρόμου, σε πιστάκια μοτο κρος ή σε μονοπάτια.


    Οτιδήποτε κι αν επιλέξεις, κάνε μου μια χάρη, φόρα ένα καλό κράνος γερά δεμενο στο κεφάλι σου.


  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
    αα επισης ξεχασα να αναφερω οτι ο πατερας μου ηταν αστυνομικος σεπεριπτωση που χρησιμευει καπου
    Τότε σίγουρα θα ήξερε να σου απαντήσει στην ερωτηση σου, εκτός κι αν σε παραμυθιάζει για να αποφύγει το αυτονόητο... να καβαλησεις μηχανακι.

    το πραγματικό πρόβλημα με όλα τα παιδακια στην ηλικία σου δεν ειναι αν θα πρέπει να καβαλανε, αλλά να μπορουν να καταλαβουν τι καβαλανε και γιατι το καβαλανε...

    και μετα να μάθουν πώς να το καβαλανε, για να μην κλαίνε μαναδες, πατεραδες και φίλοι!


    Για πες μας λοιπόν , εσύ με τί σκεπτικό θές να πάρεις μηχανακι;

  6. #6
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Κατάνα....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #7
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    Για πες μας λοιπόν , εσύ με τί σκεπτικό θές να πάρεις μηχανακι;
    λες και δεν ξερεις!! αφου ολοι απο εκει περασαμε! απλα τα γομενακια της ηλικιας του γουσταρουν
    αυτους που καβαλανε μηχανακι! τι αλλο??

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
    λες και δεν ξερεις!! αφου ολοι απο εκει περασαμε! απλα τα γομενακια της ηλικιας του γουσταρουν
    αυτους που καβαλανε μηχανακι! τι αλλο??
    Ειλικρινά εκεινο τον καιρό ενώ ημουν κάργα τρελλαμένος με τα δίκυκλα, και δή με τα ΜΧ κι εντουρο ποσώς με ενδιέφερε αν αρέσω ή όχι στα κοριτσια ...

    Είναι στον άνθρωπο, και κατα πόσο συνειδητά γουστάρει την ισορροπία σε 2 τροχούς , τον αερα στο πρόσωπο, την δύναμη που χαριζει ενα γύρισμα του δεξιού γκρίπ.

    Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα... αν αρεσεις, αν γίνεσαι αποδεκτός, αν φάινεσαι κλπ

    αν καταφερεις λοιπον απο μικρός να τα ξεχωρισεις αυτα , μονο κερδισμένος θα βγείς...


    Κι αν μας έχει μείνει μια μικρή αξία σε αυτη την διαδικτυακη μοτοσυκλετιστικη κοινότητα , τότε αυτη ειναι να καθοδηγήσουμε τους νέους βασει των εμπειριων μας και της μοτοσυκλετιστικης πραγματικοτητας στην Ελλάδα.

    Να απομυθοποιήσουν νωρίς την ταχύτητα και να γνωρίσουν την τεχνικη του στρίβειν, αν ξεκινησουν έτσι θα καβαλανε με μυαλό κι όχι με σκέτη "χαζή" κάυλα.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    Ειλικρινά εκεινο τον καιρό ενώ ημουν κάργα τρελλαμένος με τα δίκυκλα, και δή με τα ΜΧ κι εντουρο ποσώς με ενδιέφερε αν αρέσω ή όχι στα κοριτσια ...

    Είναι στον άνθρωπο, και κατα πόσο συνειδητά γουστάρει την ισορροπία σε 2 τροχούς , τον αερα στο πρόσωπο, την δύναμη που χαριζει ενα γύρισμα του δεξιού γκρίπ.

    Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα... αν αρεσεις, αν γίνεσαι αποδεκτός, αν φάινεσαι κλπ

    αν καταφερεις λοιπον απο μικρός να τα ξεχωρισεις αυτα , μονο κερδισμένος θα βγείς...


    Κι αν μας έχει μείνει μια μικρή αξία σε αυτη την διαδικτυακη μοτοσυκλετιστικη κοινότητα , τότε αυτη ειναι να καθοδηγήσουμε τους νέους βασει των εμπειριων μας και της μοτοσυκλετιστικης πραγματικοτητας στην Ελλάδα.

    Να απομυθοποιήσουν νωρίς την ταχύτητα και να γνωρίσουν την τεχνικη του στρίβειν, αν ξεκινησουν έτσι θα καβαλανε με μυαλό κι όχι με σκέτη "χαζή" κάυλα.





    Το αντιγράφω γιατί σωστές τοποθετήσεις όπως αυτη πρέπει να φαίνονται με bold γράμματα...




  10. #10
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701

    Re: αγορα μηχανης χωρις διπλωμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
    ....
    στα 16 που αγορασα μηχανακι, το πηρα στο ονομα μου,λογικα γινετε να παρεις και το 125 αρκει να εχεις αφμ-θα βγαλεις ουτος η αλλως για το διπλωμα-.
    θα σου λεγα να παρεις ενα 50ρακι τωρα και σε ενα χρονο που θα γινεις 18 τσιμπα μια μηχανουλα που θα την ευχαριστηθεις πιο πολυ απ'οτι το z.
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  11. #11
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
    λες και δεν ξερεις!! αφου ολοι απο εκει περασαμε! απλα τα γομενακια της ηλικιας του γουσταρουν
    αυτους που καβαλανε μηχανακι! τι αλλο??
    @ katanas

    και γω ετσι ημουνα...θυμαμαι στα 14 πηγαινα καθε μερα στο χωριο για να καβαλαω ενα ρημαδι t80 παλιο του πατερα μου...τι ωραιες εποχες...καναμε τα παντα τοτε με ενα μηχανακι,enduro,cross street τα παντα και τα καημενα τα παπακια κιχ δεν κανανε...αχχχ:a07: :a07: :a07:
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  12. #12
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    Βγάλε δίπλωμα 50αρι λοιπόν , παρε ενα 50αρακι μηχανακι, και κάνε υπομονή 2 χρονάκια ακόμα να γινεις 18. Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις, δεν χάνεις τίποτα...

  13. #13
    παιδια οκ ευχαριστω για τις απαντησεις ο katanas μ εδωσε την απαντηση π εψαχνα και ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα ηξερα απο την αρχη τις συνεπειεςγια τα ατυχηματα και αυτα, επισης ξερω και ποσο επικυνδινο ειναι, απο αυτη τη μαγκια εχουν σκοτωθει ποσα παιδια στην πολυ μου,και ο πατερας μ με πληροφορισε καταληλως για ολα τα θεματα τοσο τα νομικα οσο και της ασφαλειας αλλα απλα μου ξεφευγε αυτο με τη μεταβιβαση.







    Υ.Γ. παιδια μη με λετε παιδακι γτ δν ειναι πολυ ωραιο 17 παρα 2 μηνες μαντραχαλος ειμαι
    f

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
    Υ.Γ. παιδια μη με λετε παιδακι γτ δν ειναι πολυ ωραιο 17 παρα 2 μηνες μαντραχαλος ειμαι
    Στο σώμα μπορείς να γίνεις και πατέρας αμα λάχει, σε εμπειρίες εισαι παιδάκι ακομα, μην παρεξηγησε... ειδικά οι μοτοσυκλετιστες είμαστε αιώνια παιδιά! Και μας αρεσει να παίζουμε με τα παιχνιδια μας...

    Το νού σου στο κράνος Νίκο. Κάνε το "μόδα" στην πόλη σου...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
    θυμαμαι στα 14 πηγαινα καθε μερα στο χωριο για να καβαλαω ενα ρημαδι t80 παλιο του πατερα μου...τι ωραιες εποχες...
    οι ωραιες εποχες ηταν στο μακρινο 2006, ετσι??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
    Υ.Γ. παιδια μη με λετε παιδακι γτ δν ειναι πολυ ωραιο 17 παρα 2 μηνες μαντραχαλος ειμαι

    σωστα, εσυ σε λιγο θα παρεις συνταξη και θα γραφτεις και στα Κ.Α.Π.Η.



    αγορινα χαλαρωσε, αγορασε ενα 50αρακι (πλεον υπαρχουν πολυ μπανικα τετοια) και προσπαθησε να εξοικειωθεις με τον δρομο και τους αλλους οδηγους...
    ολα στην ωρα τους..


    +1 στον Katana

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικά με αγορά μηχανής για το μικρό δίπλωμα
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 22:09
  2. Αγορά μηχανής πριν ή μετά το δίπλωμα;
    από karneadis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 19:22
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 09:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 18:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF