Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Λουτρό, Σφακιά, Κρήτη

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835

    Λουτρό, Σφακιά, Κρήτη

    Έχει κανείς γνώση σε τι κατάσταση βρίσκεται το μονοπάτι από Σφακιά για Λουτρό?
    Θα το βγάλω με το ΚΤΜ? Επίσης το μονοπάτι από Καμπιά για Λουτρό? Είναι συντομότερο αλλά με μεγαλύτερη κλίση.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	loutro.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	228508

  2. #2
    Από Λύκο άνετα, το περπάτησα πέρσυ.
    Δεν ξέρω από το Κάστρο πάνω στο Λουτρό πως θα κατέβεις "κάτω". Λογικά έχει "μονοπάτι" για εντουράδα δεξιά που σε βγάζει στο λιμενοβραχίονα.
    Ζηλεύω...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  3. #3
    Ήμουν το Πάσχα στο Λουτρό αλλά πληροφορίες για το μονοπάτι δεν έχω Μάικ, κάναμε εκεί κάτι περπατησιές όμως δεν είδα κάτι που θα μπορούσε να περπατήσει μοτοσυκλέτα πάνω του..

    Θέλεις να δεις τη διαδρομή ή απλώς να επισκευτείς το Λουτρό και να έχεις το μηχανάκι εκεί κοντά σου για να μην το αφήσεις στα Σφακιά και να έχεις το άγχος; Γιατί στο καραβάκι μπαίνει άνετα και με ελάχιστα χρήματα ενώ μπορείς άνετα να το αφήσεις στο λιμανάκι του Λουτρού, μέχρι και αυτοκίνητα αφήνουν εκεί, λίγα βέβαια.

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Θέλεις να δεις τη διαδρομή ή απλώς να επισκευτείς το Λουτρό και να έχεις το μηχανάκι εκεί κοντά σου για να μην το αφήσεις στα Σφακιά και να έχεις το άγχος; Γιατί στο καραβάκι μπαίνει άνετα και με ελάχιστα χρήματα ενώ μπορείς άνετα να το αφήσεις στο λιμανάκι του Λουτρού, μέχρι και αυτοκίνητα αφήνουν εκεί, λίγα βέβαια.

    Βασικά θα στήσω μάλλον τη σκηνή στην Αγ. Μαρίνα, ανατολικότερα από το Φραγκοκάστελλο. Έλεγα μήπως πήγαινα και μια Λουτρό, έτσι για τη βόλτα, μιας και έχω να πάω πολλά χρόνια. Θα δείξει. Ίσως το περπατήσω κιόλας ξημερώματα & γυρίσω απλά με το καραβάκι.



  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ίσως το περπατήσω κιόλας ξημερώματα & γυρίσω απλά με το καραβάκι.
    Τέλεια επιλογή!

    ΥΓ. Μην αφήσεις το μηχανάκι στη Χώρα μόνο του.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Βασικά θα στήσω μάλλον τη σκηνή στην Αγ. Μαρίνα, ανατολικότερα από το Φραγκοκάστελλο. Έλεγα μήπως πήγαινα και μια Λουτρό, έτσι για τη βόλτα, μιας και έχω να πάω πολλά χρόνια. Θα δείξει. Ίσως το περπατήσω κιόλας ξημερώματα & γυρίσω απλά με το καραβάκι.
    Έχε υπόψη σου και τα Γλυκά Νερά, απίστευτη παραλία που βρίσκεται ανάμεσα στα Σφακιά και το Λουτρό, πας με το μηχανάκι προς Ανώπολη και βρίσκεις το μονοπάτι που οδηγεί προς τα εκεί. Το μόνο κακό είναι ότι το μοτόρι θα μείνει στην άκρη του δρόμου, αν δεν σε φοβίζει αυτό η παραλία θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω!

    Καλά ειδικά αν μείνεις και κάνα βράδυ -για σκηνούλα είναι τέλεια!- θα έχεις και την ευκαιρία να μιλήσεις με τον ουρανό και ότι υπάρχει τέλος πάντων εκεί πάνω, τους χαιρετισμούς μου στον Τζίμη Χέντριξ να δώσεις πλιζ..


  7. #7
    Κι άλλη πληροφορία -για το Λουτρό βασικά- και χωρίς χρέωση, κάν'το και θα με θυμηθείς. Θα πας εκεί ακριβώς που σου δείχνω στη φωτό, καφετέρια είναι και θα την ξεχωρίσεις εύκολα από τα ψυγεία με τα γλυκά και τα παγωτά. Σταμάτησε, παράγγειλε τον καφέ της αρεσκείας σου και δοκίμασε ΟΠΩΣ-ΚΑΙ-ΔΗΠΟΤΕ το Μπανόφι, κράτα το όνομα και μην το ξεχάσεις για κανένα λόγο!

    Εδώ θά'μαι να μου το τρίψεις στη μούρη αν σε απογοητεύσω (όχι πως θα με χάλαγε να το φάω ακόμα κι έτσι δηλαδή.. )


  8. #8
    Τη φωτό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	loutro.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	228510

  9. #9
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Κι άλλη πληροφορία -για το Λουτρό βασικά- και χωρίς χρέωση, κάν'το και θα με θυμηθείς. Θα πας εκεί ακριβώς που σου δείχνω στη φωτό, καφετέρια είναι και θα την ξεχωρίσεις εύκολα από τα ψυγεία με τα γλυκά και τα παγωτά. Σταμάτησε, παράγγειλε τον καφέ της αρεσκείας σου και δοκίμασε ΟΠΩΣ-ΚΑΙ-ΔΗΠΟΤΕ το Μπανόφι, κράτα το όνομα και μην το ξεχάσεις για κανένα λόγο!

    Εδώ θά'μαι να μου το τρίψεις στη μούρη αν σε απογοητεύσω (όχι πως θα με χάλαγε να το φάω ακόμα κι έτσι δηλαδή.. )

    Τι μου θυμησες...!!!
    Τα γλυκα του ειναι πραγματικα τελεια....
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  10. #10
    Δεν ξέρω...
    Χρόονια πολλά μηχανεύονται να κατεβάσουν άσφαλτο δρόμο από Ανώπολη στο Λουτρό...
    Δρόμος κατεβαίνει στο Λύκο και έρχεται και 4Χ4 μέχρι και κάμποσο πριν το Λουτρό. Εντουράκι με έμπειρο αναβάτη κατεβαίνει σχετικά έυκολα πια...
    Εγώ πιστεύω ότι έτσι και αποφτάξει ο μηχανοκίνητος οδικός πολιτισμός στο Λουτρό το μέρος θα τελειώσει...θα χάσει τη μαγεία του "απομονωμένου", του Διαμαντιού κουρνιασμένου στο κολπάκι, του μέρους στο οποίο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μπάνιο, εξαιρετικό φαί, και ανάπαυλα...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  11. #11
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Δεν ξέρω...
    Χρόονια πολλά μηχανεύονται να κατεβάσουν άσφαλτο δρόμο από Ανώπολη στο Λουτρό...
    Δρόμος κατεβαίνει στο Λύκο και έρχεται και 4Χ4 μέχρι και κάμποσο πριν το Λουτρό. Εντουράκι με έμπειρο αναβάτη κατεβαίνει σχετικά έυκολα πια...
    Εγώ πιστεύω ότι έτσι και αποφτάξει ο μηχανοκίνητος οδικός πολιτισμός στο Λουτρό το μέρος θα τελειώσει...θα χάσει τη μαγεία του "απομονωμένου", του Διαμαντιού κουρνιασμένου στο κολπάκι, του μέρους στο οποίο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μπάνιο, εξαιρετικό φαί, και ανάπαυλα...
    Συμφωνω απολυτα..
    Αν παει δρομος τελος...χανει ολη την μαγεια ..θα γινει και αυτο ενα μερος οπως ολα τα αλλα ,θα χασει την ιδιαιτεροτητα και την μοναδικοτητα του
    Εχω φιλο που μεχρι πριν λιγα χρονια κατεβαινε στα σφακια καβαλουσε το jet ski και πηγαινε για ΣΚ στο Λουτρο μαζι με αλλους τρελαμενους...Και μονο αυτο εχει το κατι διαφορετικο,
    Με τον δρομο η προσβαση θα ειναι ευκολη οποτες
    ....
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Μιχαλιό, αν κανεις πως "φεύγεις" στο κομμάτι που ξεβράστηκε το πλοίο με τον παπαρα τον Παύλο, ποιος θα σε μαζέψει ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Έχε υπόψη σου και τα Γλυκά Νερά, απίστευτη παραλία που βρίσκεται ανάμεσα στα Σφακιά και το Λουτρό, πας με το μηχανάκι προς Ανώπολη και βρίσκεις το μονοπάτι που οδηγεί προς τα εκεί. Το μόνο κακό είναι ότι το μοτόρι θα μείνει στην άκρη του δρόμου, αν δεν σε φοβίζει αυτό η παραλία θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω!

    Καλά ειδικά αν μείνεις και κάνα βράδυ -για σκηνούλα είναι τέλεια!- θα έχεις και την ευκαιρία να μιλήσεις με τον ουρανό και ότι υπάρχει τέλος πάντων εκεί πάνω, τους χαιρετισμούς μου στον Τζίμη Χέντριξ να δώσεις πλιζ..

    Γλυκά νερά!!!! και ρακές στο βράχο στον Νίκο

  14. #14
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Δεν ξέρω...
    Χρόονια πολλά μηχανεύονται να κατεβάσουν άσφαλτο δρόμο από Ανώπολη στο Λουτρό...
    Δρόμος κατεβαίνει στο Λύκο και έρχεται και 4Χ4 μέχρι και κάμποσο πριν το Λουτρό. Εντουράκι με έμπειρο αναβάτη κατεβαίνει σχετικά έυκολα πια...
    Εγώ πιστεύω ότι έτσι και αποφτάξει ο μηχανοκίνητος οδικός πολιτισμός στο Λουτρό το μέρος θα τελειώσει...θα χάσει τη μαγεία του "απομονωμένου", του Διαμαντιού κουρνιασμένου στο κολπάκι, του μέρους στο οποίο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μπάνιο, εξαιρετικό φαί, και ανάπαυλα...
    +949

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2009, 16:45
  2. Κρητη
    από tai στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2004, 15:13
  3. Ταξίδι στην Κρήτη.
    από kchrono στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF