Σελίδα 47 από 61 ΠρώτοΠρώτο ... 37424344454647484950515257 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 907

Θέμα: ΧΤ 660 Ζ Part II

  1. #691
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Το'χω "γιομίσει τρύπες και του πίνω το αίμα" ολούθε ,αλλά χρησιμοποιώ "μπουριά" διότι έχουν πολύ μεγαλύτερη ροϊκή απόδοση έναντι των καλαμακίων.

    Οσο για τις απορίες σου ,έχουν ψαχθεί ενδελεχώς ,κι έχουν αποκρυπτογραφηθεί.

    Το ΧΤΧ φοράει ακριβώς τα ίδια σε μήκος ελατήρια ,κ σε μαμά ,κ σε OHLINS k' σε WP.
    Η OHLINS δίνει ακριβώς το ίδιο σετ για ΧΤΧ-ΧΤΖ (ίδιος κωδικός ,αυτός που ανέφερες παραπάνω)
    Η δε WP ,δίνει άλλον κωδικό ,ο οποίος έχει διαφορά μόνο στην σκληρότητα των ελατηρίων.(το μήκος παραμένει το ίδιο)

    Κάτι που ,αν βάλεις στην εξίσωση την μικρότερη διαδρομή της εμπρός ανάρτησης του ΧΤΧ ,συνηγορεί κ κάνει απόλυτα φυσιολογική την ανάγκη τοποθέτησης αποστατών στο μπροστινό του ΧΤΖ ,αφού φοράει ακριβώς το ίδιο μήκος ελατηρίων.

    Οσο για το XTR ,τα πράγματα διαφέρουν.
    Τα μαμά τοποθετημένα ελατήρια έχουν μήκος 630mm (κάτι που δικαιολογείται απο την ακόμα μεγαλύτερη κατά 150mm διαδρομή του XTR έναντι του ΧΤΖ)
    είναι τοποθετημένα εξ'αρχής χωρίς αποστάτες
    και είναι προοδευτικά (σε αντίθεση με τα μαμά των ΧΤΧ/ΧΤΖ που είναι ολόϊδια κ γραμμικά)
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #692
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Γιώργο ,σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

    Η μαρτυρία σου συνηγορεί και επιβεβαιώνει ,τα -εκ'των ταυτοσήμων ευρημάτων- λεγόμενα του φίλου κ έτερου Τενερίστα (STF) ,καθώς και την απόλυτα αρνητική -περί τοποθέτησης αποστατών- άποψη του μάστορή του.

    Το δικό μου είναι επίσης μοντέλο 2008 ,οπότε αυτό σιγουρεύει ακόμα περισσότερο την τεχνική ταυτοποίηση.

    Με βολεύει επίσης να ισχύει κάτι τέτοιο ,μια και όπως προ-είπα ,το μπροστινό μου με τα WP k χωρίς αποστάτες ,δουλεύει στο χώμα σαν μαγικό χαλί.

    Οσο για το μήκος των ελατηρίων ,έχει ταυτοποιηθεί κ σιγουρευτεί για όλα.

    OHLINS & WP είναι στα 590mm (αναγράφεται στις τεχνικές προδιαγραφές τους ,αλλά τα'χουμε μετρήσει και προσωπικά)

    Τα δε μαμά ,είναι στα 580mm.
    Kαι δεν έχουν "πέσει" κατά 10mm ,όπως κι εγώ νόμιζα όταν μέτρησα τα δικά μου. Τόσο είναι εξ'αρχής.
    Συνημμένο 317832




    Ελα τώρα κ πες μου όμως ,τι συμπέρασμα βγάζεις σε σχέση με το manual ???
    Το οποίο δείχνει να υπάρχουν αποστάτες στην "μαμά" συν-αρμολόγηση ,και αφορά το απολύτως συγκεκριμένο μοντέλο ΧΤΖ.
    Συνημμένο 317831



    ΚΑΙ ΟΜΩΣ... ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

  3. #693
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Συγχωρέστε με για τα παραπάνω Κεφαλαία γράμματα αλλά... λόγω του ότι μιλάμε για αναρτήσεις οι οποίες είναι βασικό εξάρτημα για την ασφάλεια μας πρέπει να διορθώσω τουλάχιστον τα δικά μου γραφόμενα σε διπλανό forum που μεταφέρθηκαν εδώ!

    Ευτυχώς ο el-Gatto δεν "κάθεται στα αυγά του" και με ζόριζε το τελευταίο διάστημα να ξεβιδώσω την μπουκάλα για να μάθουμε από πρώτο χέρι και τι γίνεται με το Tenere μου που είναι αγορασμένο το 2011 αλλά έχω λόγους να πιστεύω πως κατασκευάστηκε το 2009, αλλά και να μη μείνουν οι αναγνώστες με την εντύπωση πως δεν έχει αποστάτες και τοποθετώντας ελατήρια της Ohlins για το συγκεκριμένο μοντέλο επίσης δεν πρέπει να βάλετε αποστάτες.

    Δεν ισχύει λοιπόν ότι μου είπαν και ότι νόμιζα πως δεν είδα... το XT660Z Tenere ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ τελεία και παύλα, ανεξαρτήτου χρονολογίας κατασκευής, τουλάχιστον από το 2008 μέχρι και σήμερα!

    Για του λόγου το αληθές:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140619_191849.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	28,8 KB 
ID:	318759

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140619_192008.jpg 
Προβολές:	347 
Μέγεθος:	28,6 KB 
ID:	318760
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 19/06/2014 στις 19:53.

  4. #694
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φωτογραφία 1.JPG 
Προβολές:	279 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	322861
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φωτογραφία 2.JPG 
Προβολές:	279 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	322862

    Να'μαστε πάλι! 43.000χλμ με ευλαβική συντήρηση ως προς τα βασικά τουλάχιστον. Προβλήματα 0, δεν με άφησε ποτέ, δεν ζήτησε €. Με πάει παντού και τίμια, ΟΚ.
    Αλλά:
    1. Θέλει σφίξιμο συχνά. Έχασα σχεδόν το μισό μηχανάκι εως τώρα.
    Έχασα μια βίδα απο την αλουμινένια ποδιά η οποία έσπασε σε ένα σημείο (δείτε αντίστοιχη φωτό). Έχασα τα πλαστικά που κουμπώνουν πάνω στα μαρσπιέ. Έχασα ενα αντίβαρο. Κόπηκε το πλαστικό ποδαράκι στο διπλό σταντ.
    2. Τα αμορτισέρ (ειδικά το πίσω) είναι κλασμένα. Πάει μεν - αλλά οχι σαν τότε...(κλαψ-λυγμ)
    3. Δεν μιλάω για λαιμούς εξάτμισεις; Σκουριά κλασσικά. Δεν με πειράζει - ας σαπίσει.
    4. Τακάκι πίσω τα τρώει λαίμαργα με το πίσω φρένο αν είσαι μονοκάβαλος να τρομάζει ακόμα.
    5. Κλειδαριά τιμονιού κλειδώνει - ξεκλειδώνει με πόνο. Ότι ζουμί και αν έβαλα δεν διορθώνεται.
    6. Το σινιάλο της μεγάλης σκάλας λειτουργεί με υπεράνρθρωπη πίεση. Ανοίγει το μπλε φως στο καντράν αλλά οχι η μεγάλη σκάλα.
    7. Κόστος μαμά αναλωσίμων: 115€ μπροστινά τακάκια ρε παιδιά; 45€ τα σινεμπλόκ; Τακάκια βρήκα μισοτιμής τίμια - σινεμπλόκ όχι ακόμη. Μανέτα συμπλέκτη 25€;

    Κατά τα άλλα πάμε για παντρειά σοβαρή...

  5. #695
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φωτογραφία 1.JPG 
Προβολές:	279 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	322861
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φωτογραφία 2.JPG 
Προβολές:	279 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	322862

    Να'μαστε πάλι! 43.000χλμ με ευλαβική συντήρηση ως προς τα βασικά τουλάχιστον. Προβλήματα 0, δεν με άφησε ποτέ, δεν ζήτησε €. Με πάει παντού και τίμια, ΟΚ.
    Αλλά:
    1. Θέλει σφίξιμο συχνά. Έχασα σχεδόν το μισό μηχανάκι εως τώρα.
    Έχασα μια βίδα απο την αλουμινένια ποδιά η οποία έσπασε σε ένα σημείο (δείτε αντίστοιχη φωτό). Έχασα τα πλαστικά που κουμπώνουν πάνω στα μαρσπιέ. Έχασα ενα αντίβαρο. Κόπηκε το πλαστικό ποδαράκι στο διπλό σταντ.
    2. Τα αμορτισέρ (ειδικά το πίσω) είναι κλασμένα. Πάει μεν - αλλά οχι σαν τότε...(κλαψ-λυγμ)
    3. Δεν μιλάω για λαιμούς εξάτμισεις; Σκουριά κλασσικά. Δεν με πειράζει - ας σαπίσει.
    4. Τακάκι πίσω τα τρώει λαίμαργα με το πίσω φρένο αν είσαι μονοκάβαλος να τρομάζει ακόμα.
    5. Κλειδαριά τιμονιού κλειδώνει - ξεκλειδώνει με πόνο. Ότι ζουμί και αν έβαλα δεν διορθώνεται.
    6. Το σινιάλο της μεγάλης σκάλας λειτουργεί με υπεράνρθρωπη πίεση. Ανοίγει το μπλε φως στο καντράν αλλά οχι η μεγάλη σκάλα.
    7. Κόστος μαμά αναλωσίμων: 115€ μπροστινά τακάκια ρε παιδιά; 45€ τα σινεμπλόκ; Τακάκια βρήκα μισοτιμής τίμια - σινεμπλόκ όχι ακόμη. Μανέτα συμπλέκτη 25€;

    Κατά τα άλλα πάμε για παντρειά σοβαρή...
    1.Δεν έχω χάσει ούτε μια βίδα.
    2. Τα αμορτισέρ είναι σώβρακα και τα δύο.
    3. Οι λαιμοί και η εξάτμιση σκουριάζουν από καινούριο. Το ίδιο και οι ακτίνες λόγο χαμηλής ποιότητας.
    4. Ψάξου με τακάκια πίσω για να βρεις σωστή αίσθηση και διάρκεια. (Μάλλον θέλει σκληρά). Εμπρός υπάρχουν λύσεις εξίσου καλές με τα μαμά στη μισή τιμή. Εγώ τα παίρνω ακόμα πιο φθηνά, οργανικά, μεσαίας σκληρότητας, δε θυμάμαι μάρκα.
    5. Κλειδώνει ξεκλειδώνει για πλάκα. Σε όλα τα Γιαμαπα τα θέλει πίεση στο κλειδί λίγο προς τα εμπρός πριν το γυρίσεις. (Όπως και σε όλα τα σουτζούκι που θέλει προς τα πίσω).
    6. Δεν το έχω προσέξει. Θα ρίξω ένα βλέφαρο και θα αναφέρω.
    7. Στα σινεμπλοκ κάνε το κόλπο με τη σαμπρέλα ή με τα διπλά ρουλεμαν για να γλιτώσεις μια και καλή. Εγώ με τη σαμπρέλα έχω κάνει 30 - 40.000 χλμ και συνεμπλοκ δεν έχω αλλάξει.



    Ποδιά και σταντ έχεις τα οριτζινάλε?
    Sent from me using a computer.

  6. #696
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Μετά από 47.000 km ,στα οποία το'χω "πιεί" σχεδόν στο 100% των δυνατοτήτων του ,σε άσφαλτο & σε χώμα ,1κάβαλο & 2κάβαλο.

    Κραδασμούς έχει ΝΑΙ !!! . . . Αλλά . . .
    1. Επίσης--> Δεν έχω χάσει ούτε μια βίδα ,ούτε κι έχω βρεί κάποια λάσκα σε προσωπικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους ,ούτε αυτομολήσεις αξεσουάρ έχω παρατηρήσει.

    2. Το εμπρός είναι πολύ μαλακό από τη μάνα του. Το πίσω "κλάνει" μετά από 20-25.000 km. Στα 35K ,δουλεύει σκέτο το ελατήριο ,το οποίο είναι κ μαλακό σαν σουμιές από γέννα.
    Εμπρός: WP ελατήρια + 1 φορά το χρόνο φρέσκο καλό λαδάκι ,μετά από καλό καθάρισμα των σωθικών.
    Πίσω: Πλήρως ρυθμιζόμενο ΝΙΤRΟΝ σεταρισμένο στις ανάγκες μου + Υδραυλική Προφόρτιση
    (ή οποιαδήποτε παρόμοια επώνυμη αντικατάστασή τους) και...επιτέλους...έχεις μηχανάκι.

    3. Υπερβολές. Δεν είναι σκουριά αυτή. Είναι τεχνική αυτοπαλαίωσης. Ο νέος καφετής αυτοχρωματισμός τους ,δίνει στο σύνολο αίγλη κ κύρος.
    Ανοίγουν οι πόροι λόγω θερμοκρασίας κ εισχωρούν σε αυτούς σωματίδια σκόνης-χώματος-βρωμιάς ,εκ'τούτου το εμφανισιακό αποτέλεσμα.
    Αναστρέψιμο για όποιον έχει όρεξη να τρίψει με τα κατάλληλα υλικά.

    4. Τακάκια πίσω έχω αλλάξει 1 φορά όλη κι όλη (στα 36,000κμ) επειδή βαρέθηκα να τα βλέπω επάνω. Μετά από 10Κ είναι στο 70+% τους. Κοινώς ,δεν τρώω πίσω τακάκι.
    Εμπρός τα άλλαξα επίσης στα 36.000κμ γιατί είχαν τελειώσει. Εβαλα after-market ,μαλακότερα ,τα οποία τα κόβω να κρατάνε 20Κ.
    Οσο για τις τιμές ,βρίσκεις διάφορα από 15€/ζεύγος

    5. Για το κλείδωμα ,όπως τα λέει ο daz...Δεν θέλει κόπο...Θέλει τρόπο...

    6. Λιώνει ,ή πιάνει μάκα ,ή λυγίζει ,το χάλκινο έλασμα μέσα στον διακόπτη ,που κάνει την επαφή για να ανάψει το σινιάλο.
    Ανοιγμα-καθάρισμα-ή-λύγισμα προς την αντίθετη μεριά ,και καθάρισες.

    7. Τακάκια--> όπως είπα κ πάνω βρίσκεις από 15€ ανα ζεύγος.

    Σινεμπλόκ--> έβαλα το 3ο σετ στα 36Κ και μετά από 5Κ -βάσει προδιαγραφών- ήθελαν αλλαγή.
    Σαμπρέλα μονή....2πλή...κι όπου φτάσουν.
    Υπάρχουν φτηνότερα after ,τα οποία θα είναι τα επόμενα που θα δοκιμάσω.
    Από τον γνωστό "τσαχπινογαργαλιάρη" συμφορουμίτη pissaman
    http://www.motopissaris.gr/parts/Σιν...600-XT660-MT03
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  7. #697
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    > DAZ + Gattos

    1.Δεν έχω χάσει ούτε μια βίδα. > Τι διάλα; Εμένα σκορπάει μόνο; (σε ευχαριστώ και πάλι για το αντίβαρο που μου εστειλες τότε...)
    2. Τα αμορτισέρ είναι σώβρακα και τα δύο. > Το πίσω είναι όπως είπε και ο γάτος σκέτο ελατήριο. Πονάνε τα restore-έχουμε και 2 παιδιά ρε πούστημ αλλά ΟΚ.
    3. Οι λαιμοί και η εξάτμιση σκουριάζουν από καινούριο. Το ίδιο και οι ακτίνες λόγο χαμηλής ποιότητας. > Ακτίνα δεν έχω καμιά σκουριασμένη.
    4. Ψάξου με τακάκια πίσω για να βρεις σωστή αίσθηση και διάρκεια. (Μάλλον θέλει σκληρά). Εμπρός υπάρχουν λύσεις εξίσου καλές με τα μαμά στη μισή τιμή. Εγώ τα παίρνω ακόμα πιο φθηνά, οργανικά, μεσαίας σκληρότητας, δε θυμάμαι μάρκα. > Για στείλε έστω σε pm οταν μπορέσεις τι φοράς πισω.
    5. Κλειδώνει ξεκλειδώνει για πλάκα. Σε όλα τα Γιαμαπα τα θέλει πίεση στο κλειδί λίγο προς τα εμπρός πριν το γυρίσεις. (Όπως και σε όλα τα σουτζούκι που θέλει προς τα πίσω). > ΟΚ παιδιά, είμαι μπρούταλ ίσως..
    6. Δεν το έχω προσέξει. Θα ρίξω ένα βλέφαρο και θα αναφέρω. > Πάλι θέλει χρονο απο τη ζωή μου άνοιξε-καθάρισε-κλείσε.
    7. Στα σινεμπλοκ κάνε το κόλπο με τη σαμπρέλα ή με τα διπλά ρουλεμαν για να γλιτώσεις μια και καλή. Εγώ με τη σαμπρέλα έχω κάνει 30 - 40.000 χλμ και συνεμπλοκ δεν έχω αλλάξει. > Ώπα; Για ρουλεμάν τρομάζω με τι σαμπρέλα τι παίζει; 1η φορά το ακούω...

    Ποδιά και στάντ ειναι τα οριτζινάλε τρομάρατς

  8. #698
    οπως τα παν daz + gatos.

    κι εγω στα 48000 ακριβως τα ιδα.

    βιδα δεν εχω χασει ακομη (στην μηχανη τουλαχιστον)

  9. #699
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    με τι σαμπρέλα τι παίζει; 1η φορά το ακούω...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...118191&page=39
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  10. #700
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Πάλι στο ίδιο νήμα με έβγαλε. Τι παίζει με διπλή σαμπρέλλα;

  11. #701
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56

    τριβαλιτσο και καταπονήσεις

    Καλησπερα σε ολους. Νεος κάτοχος τενερε (μόλις 50χλμ...) . Ελπίζω οτι ρωτάω στην σωστη κατηγορία. Ειμαι στην αναζήτηση αγοράς αλουμινένιων βαλιτσών για το μηχανάκι. Αυτο που με προβληματίζει είναι μήπως το αλουμινένιο τριβάλιτσο ( + τα πράγματα ,+ δικάβαλο ) είναι υπερβολικό βάρος για το μηχανακι και ισως την σταθερότητα του σε ταξιδι στην ασφαλτο. Σκεφτόμουν μήπως το topcase και το βαρος του ειναι υπερβολη και ενα λουκάνικο 40 λίτρων να ειναι απλά μια πιο απλή και σοφή λύση. Ισως είμαι υπερβολικός αλλα δεδομένου οτι ψαχνωντας στο δυκτιο δεν βρήκα αναφορες και έχοντας κακή εμπειρία με το DR ειμαι σε σκέψεις. Εχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία?

  12. #702
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skolix Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους. Νεος κάτοχος τενερε (μόλις 50χλμ...) . Ελπίζω οτι ρωτάω στην σωστη κατηγορία. Ειμαι στην αναζήτηση αγοράς αλουμινένιων βαλιτσών για το μηχανάκι. Αυτο που με προβληματίζει είναι μήπως το αλουμινένιο τριβάλιτσο ( + τα πράγματα ,+ δικάβαλο ) είναι υπερβολικό βάρος για το μηχανακι και ισως την σταθερότητα του σε ταξιδι στην ασφαλτο. Σκεφτόμουν μήπως το topcase και το βαρος του ειναι υπερβολη και ενα λουκάνικο 40 λίτρων να ειναι απλά μια πιο απλή και σοφή λύση. Ισως είμαι υπερβολικός αλλα δεδομένου οτι ψαχνωντας στο δυκτιο δεν βρήκα αναφορες και έχοντας κακή εμπειρία με το DR ειμαι σε σκέψεις. Εχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία?
    Καλοτάξιδος! Τριβάλιτσο δεν θα έβαζα μιας και η Γιαμάχα δεν επιτρέπει - αλλά πολύ το δουλεύουν έτσι.
    Προσωπικά απέφυγα τις μεταλλικές λόγω κόστους περισσότερο μιας και είχα στοκ κάποιες μαλακές που κάτσανε κούπα πάνω στα σίδερα της SW-Motech.
    Συνήθως ταξιδεύω με ισομοιρασμένες τις πλαϊνές αφήνοντας τον χώρο της σχάρας (μεγάλη Touratech) κενό όπου στηρίζω το ελαφρύτερο σακίδιο πλάτης μου με χταπόδια. Προσπαθώ έτσι να κρατήσω το κέντρο βάρους χαμηλά στο ήδη ψηλό μηχανάκι. Εχω ταξιδέψει και 3βάλιτσος αλλά με τόσο βάρος η απαιτήσεις μου προσαρμόστηκαν αναλόγως. Ροπή υπάρχει πάντως για τα μέτρα του. 130-150 (κοντέρ) θα τα έχεις.
    Στο ταξίδι τώρα με μέταλλα δεν νομίζω να προβληματιστείς - πλην του κόστους, μα καλύτερα να μιλήσει και κανένας άλλος σχετικότερος.

  13. #703
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πλάκα κάνεις!

    ΤΖαΜΠα κουβαλάμε τόσο ατσάλι? Το πλαίσιο απλά μη το φοβάσαι. Να το ταλαιπωρήσεις με το τριβάλιτσο? Είναι σχεδιασμένο να αντέχει περισσότερο βάρος απ' όσο μπορείς να του βάλεις και μάλιστα σε κακοτράχαλο δρόμο. Και με αυτή την ανάρτηση? Ναι καλά! Πρώτα θα βγάλει πόδια και θα περπατήσει το αμορτισέρ και μετά θα ασχοληθείς με το πλαίσιο. Αν δεν έχεις σκοπό να ανοίξεις θρεντάκι με τίτλο 2up στη Ρωσικη στέπα μην ασχοληθείς άλλο.

    Πολλές εταιρίες λένε όχι τριβάλιτσο όπως επίσης όχι πάνω από 120 με βαλίτσα και κάτι άλλα ωραία όπως όχι παραπάνω από 10 κιλά συνολικά η κάθε βαλίτσα κτλ.

    Μέχρι και βαρίδια για ψαροντούφεκο έχω βάλει και μετά τις γέμισα κανονικά.

    Το τοπ δεν το έχω γιατί δε μΕ αρέσει, ούτε με βολεύει, ούτε χωράει πολλά. Συνήθως βάζω τις 2 πλαινές μόνο, όταν χρειάζομαι επιπλέον χώρο βάζω ρολ μπαγκ 20 ή 40 λίτρων ή και τα δύο αναλόγως τις ανάγκες. Το τοπ μόνο στην πόλη βολεύει αλλά και εκεί προτιμώ tank bag γιατί μπορώ να το παίρνω μαζί μου ή τσάντα πλάτης. Τα τοπ τα ανοίγουν για πλάκα και μετά και τα πράγματά σου θα ψάχνεις και το τοπ θα πλΕρώνεις.

    Με τις 2 πλαινές και με ρολ πίσω δεν έχω κανένα θέμα με την ταχύτητα (μέχρι την τελική της δεν κουνάει). Πιάνουν πολύ κοντά στη μηχανή και δεν προεξέχουν καθόλου, στο δρόμο ούτε που τις καταλαβαίνω.

    Η αντοχή τους είναι εξαιρετική και στο βάρος και στις πτώσεις. Είναι απολύτως αδιάβροχες και πάρα πολύ ελαφριές. Ζυγίζουν όσο ένα ζευγάρι ΚΑΛΑ σαμάρια μαζί με τις βάσεις τους.
    ΔΕΝ είναι αλουμινίου. Οι αλουμινίου της αγοράς είναι πιο βαριές, μετά από μερικές πτώσεις δεν είναι αδιάβροχες, έχουν πιο βαριές και πιο μεγάλες βάσεις, προεξέχουν πολύ περισσότερο.
    Έχουν φύλλα αλουμινίου αλλά ουσιαστικά είναι κατασκευασμένες από ποιοτικό πλαστικό με νευρώσεις.
    Αρνητικό? Πολύπλοκος μηχανισμός για να τις βάζεις και να τις βγάζεις (πολλά κινούμενα μέρη). Δεν έχουν πάθει τίποτε, τις έχω απ' το 08, αλλά μπορούσαν να πιάνουν με πιο απλό και στιβαρό τρόπο επάνω. Ανταλακτικό υπάρχει μόνο για τον μηχανισμό της κλειδαριάς. Οι βαλίτσες λύνονται με βίδες και γίνονται κομμάτια αλλά η γιαμάπα δεν έχει κωδικούς για δαυτα. (ούτε η εταιρία που τις κατασκευάζει φυσικά). Να σπάσει το πλαστικό αποκλείεται, πρέπει να κάνεις πρώση από γκρεμίδι. Αν σέρνεσαι συχνά όμως φθείροντε. (Αλουνίνιο ιδιοκατασκευή στην γωνία πριν αρχίσουν να μετράνε την άσφαλτο για να γλιτώσεις γρατζουνιές και φθορές)

    Σε σχέση με ένα ζευγάρι ποιοτικά σαμάρια υπερτερούν μόνο στο ότι δεν χρειάζεται να τις αφαιρείς και να τις μεταφέρεις λερωμένες στο σπίτι ή στο δωμάτιο ξενοδοχείου ή οπουδήποτε. Βγάζεις το inner bag (εσωτερική βαλίτσα) και το μεταφέρεις στο δωμάτιο ενώ οι βαλίτσες είναι βρομερές βρομερές επάνω στη μηχανή. Επίσης μπορείς να αφήσεις την μηχανή για λίγη ώρα χωρίς να φοβάσαι μήπως κάνουν φτερά (όπως τα σαμάρια ή το ρολ μπαγκ αν έχεις)

    Σε οτιδήποτε άλλο τα σαμάρια υπερτερούν. Τα καλά σαμάρια, αυτά που είναι αδιάβροχα, δεν σκίζονται με μια πτώση (ακόμα και επάνω σε πέτρες), πιάνουν σωστά επάνω στη μηχανή, έχουν αντοχή στο χρόνο και στη σκληρή χρήση δεν κοστίζουν 80 ευρώ το ζευγάρι. Παίρνεις κάτι που πλησιάζει την τιμή που έχουν οι βαλίτσες (και σχεδόν το ίδιο βάρος) και τα έχεις μια ζωή.

    Πλεονεκτήματα ότι μπορείς να επιλέξεις μεγαλύτερο μέγεθος, δεν σπάνε πόδια αν πέσετε παρέα είναι φθηνότερα, αν δεν είναι γεμάτα μπορείς να τα μαζεύεις για να μην προεξέχουν, μπορεί να είναι ελαφρύτερα ακόμα και απ' τις πλαστικές ενώ είναι κατά πολύ ελαφρύτερα των αλουμινένιων της αγοράς και μπορείς να τα προσαρμόσεις ακόμα πιο κοντά στο κέντρο βάρος της μηχανής αν δεν έχεις συνεπιβάτη. Το ίδιο και το ρολ μπαγ σε σχέση με την βαλίτσα πίσω και ψηλά. Δεν παύουν να είναι αδιάβροχα αν δεν σκιστούν και αν τα σκίσεις υπάρχουν αδιάβροχα καλύμματα. Επίσης μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και στο επόμενο μηχανάκι σου.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 24/09/2014 στις 00:55.
    Sent from me using a computer.

  14. #704
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Νομίζω πως δεν απάντησα στην ερώτησή σου ε?

    Και ούτε πρόκειται.

    Δεν ξέρω αν θα κουνάει με το τριβάλιτσο αλλά νομίζω ότι είναι και αυτό μια μικρή υπερβολή της γιαμάπα όπως τα 120 ή 130 χλμ αν έχεις βαλίτσες.
    Sent from me using a computer.

  15. #705
    αν ενδιαφερεσαι...

    http://www.car.gr/parts/view/5164338/
    wrong way round

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για ΧΤ 660
    από kawasaki ZX-12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 10:01
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:16
  3. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 12:45
  4. Χτ 660
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF