Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: προβλημα με της αναθυμιασεις σε adventure

  1. #1

    προβλημα με της αναθυμιασεις σε adventure

    kυριοι συναδελφοι εχω βαλει στο adventure δυο καρμπυλατερ fcr.λογω αποχωρησης του φιλτροκουτιου η αναθυμιασεις εχουν μεινει στον αερα παρα μονο με ενα φιλτρο.(εσωκλειετε στο κιτ με τα καρμπυλατερ)το προβλημα μου ειναι το εξης.μαζι με της αναθυμιασεις φτυνει και λαδια.σε μια γρηγορη διαδρομη 250 χιλιομετρων "εφτυσε" περι τα 200gr λαδι.καμια ιδεα καποιος??????????????
    adventure rider

  2. #2
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Άν έχει ανοιχτεί πρόσφατα η πλευρά του εναλλάκτη

    Λέω άν, υπάρχει η πιθανότητα να έχει τοποθετηθεί στραβά μία φλάντζα στο σωλήνα των αναθυμιάσεων, στο καπάκι του εναλλάκτη και να φεύγουν από εκεί λάδια.

    http://www.munnracing.com/ στο engine , balancer shaft

    μιλάω για το #11. Άλλη πιθανότητα είναι να έχεις βάλει υπερβολική ποσότητα λάδι.
    Καλή τύχη.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #3
    φιλε gefr ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.σχετικα με την ποσοτητα λαδιου θελω να πιστευω οτι ηταν ενταξει αφου τα ειχα τσεκαρει την προηγουμενη μερα.(συμφωνα παντα με αυτον τον περιεργο τροπο που μετρας τα λαδια).οσο για το καπακι του εναλλακτη που μου λες δεν το εχω σκεφτει αλλα δεν καταλαβαινω και το λογο που μπορει να ειναι η αιτια.
    adventure rider

  4. #4
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    παντως 200γρ ειναι πολλα.ποσα χιλ εχει το εργαλειο,γιατι εμενα στο 950 που ειχα απο πεσμενα ελατηρια μετα απο 70000χιλ το λαδι πηγαινε αερα.διευκρηνιζω οτι τα πεσμενα ελατηρια ηταν η αποψη του μηχανικου μου.δεν τη χωνεψα και πολυ ομως.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #5
    φιλε πυξιδα990 το κοριτσι εχει 51000 χλμ.τα λαδια της δεν τα εκαψε,τα εφτυσε απο το φιλτρακι τον αναθυμιασεων.μετα τη βολτα ο πισω κυλινδρος ηταν χαλια στα λαδια.ηταν λες και αδειασα τα 200 gr λαδι στην κεφαλη και αυτα σουρωναν κατω.κουλο δεν ξερω αλλα μου περναει ο φοβος τον ελατηριων απο το μυαλο.πληροφοριακα περσι το μηχανακι πηγε ολλανδια.εκανε 3500χλμ και δεν εκαψε σταγονα.
    adventure rider

  6. #6
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    καντου ενα καλο πλυσιμο και μετα απο βολτα τσεκαρισε.ισως να ειναι και απο υπερβολικο συμπληρωμα λαδιων.καταλαβαινω την αγωνια σου,εμενα μου αρχισε τα κολπα στην ουγγαρια.παντως εχω παρατηρησει τα συνεργεια βαζουν τωρα τελευταια κανα 500ml παραπανω.:hypnotize :hypnotize
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  7. #7
    φιλε σημερα το αφησα για αλλαγη λαδιων.αυριο το παιρνω και πεμπτη εχει βολτα.καμια τετρακοσαρια χλμ υπολογιζω.ελπιζω να μην εχω τα ιδια.οσο για το παραπανω λαδι το ειχα μετρησει και ολα οκ.να ειχε κατι παραπανω θα δειξει ο χρονος.
    adventure rider

  8. #8
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    καλη βολτα φιλε,πιστευω να πανε ολα μια χαρα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #9
    εισαι σιγουρος οτι τα χανει απο εκει?μηπως εχει να κανει με την βαλβιδα πιεσης λαδιου?

  10. #10
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Προτείνω να τσεκάρεις τα λάδια μόλις το ζεστάνεις

    Να δείς πόσα έχει μέσα. Ο αισθητήρας πίεσης είναι μία πιθανότητα, αλλά πολύ μεγάλη σύμπτωση με την αλλαγή των καρμπυρατέρ...
    Καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  11. #11
    κυριοι κατα πρωτων ευχαριστω για το ενδιαφερων σας.και ξεκιναω.η βολτα απαιχτη γυρος απο ζαγοροχωρια.και παμε στο δια ταυτα,το μηχανακι εφτυσε ελαχιστο λαδι.η βαλβιδα πιεσεις λαδιου αλλαχτηκε πριν απο περιπου ενια μηνες φιλε martinako και δεν δακρυζει καθολου.το μηχανακι απο ποσοτητα λαδιου φιλε gefr ηταν μια χαρα.περιπου στα 100gr παραπανω.(ναι μολις τα βγαλαμε τα ζυγησα)απαντηση μηχανικου στο προβλημα μου,τα μοντελα 03 και 04(το δικο μου)παρατηρηθηκε αυτο το φτυσημο του λαδιου απο της αναθυμιασεις.το σωληνακι τον αναθυμιασεων κουμπωνει επανω στο φιλτροκουτι (κατι που στο δικο μου απουσιαζει λογω fcr)ακριβως επανω απο το μπροστινο καρμπυλατερ.οτι φτυνει τα ριχνει μεσα και τα καιει.δεν βλεπεις τιποτα και εχεις την εντυπωση οτι η κοπελια σου τσιμπαει λιγα λαδια.λυσει στο προβλημα εδωσε η μαμα ktm τοποθετωντας δυστηχως μεσα στο μοτερ μια ανεπυστροφη βαλβιδα τυπου reed και δεν αφηνει τα πολλα υγρα να φυγουν.και λεω δυστηχως γιατι ειναι στο μοτερ μεσα και δεν μπορω να βαλω.λυσει στο προβλημα απλη.΄δοχειο αναθυμιασεων΄το περιμενω,το τοποθετω και σας ενημερωνω.κυριοι καλες βολτες!!!!!!!!!!!!!!
    adventure rider

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μια που ειμαστε στη κουβεντα, δεν μας λες εντυπωσεις απο τα fcr?
    Εχεις τα 39 η τα 41?
    Σε υψομετρο και στο αναμα με κρυο κινητηρα πως συμπεριφερονται?
    Απ'οσο ξερω εχουν ενα κλωτσημα στα χαμηλα λογω απουσιας TPS, το εχεις παρατηρησει?
    Για πε, για πε!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    DrBig φοραω τα 41.σε υψομετρο ολα καλα κανενα προβλημα μπορω να σου πω οτι δουλευουν και καλυτερα απο τα μαμα.ενα μικρο κλωτσημα στα χαμηλα το εχουν αλλα ειναι κατι αμελητεο.με τον καιρο το συνηθιζεις.τωρα κατι που ποναει.εκκινηση χειμωνα με κρυο κινητηρα γ..........α με κεφαλαια γραμματα.μεχρι να καταλαβω τη γινετε χαλασα μια μπαταρια.λυση στο προβλημα η εξης,μην αφηνετε το μηχανακι χειμωνα αδουλευτο για μεγαλο διαστημα.μια βολτα μια κυριακη ενα απογευμα κατι.οχι στο χειμωνιατικο καθισιο.προσπαθησα να βρω να βαλω τσοκ αερα,hot start κατι αλλα δυστηχως δεν υπαρχει τιποτα.μονο προβλημα αυτο.αν βρεθει μια λυση τοτε σε γενικες γραμμες ειναι μια πολυ καλη αναβαθμιση στον κινητηρα.οσο για βενζινη ειδα και μια μικρη αυξηση στην αυτονομια γυρω στα 10 με 20 χλμ με νορμαλ(οσο μπορεις)χρηση.
    adventure rider

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adventure rider
    DrBig φοραω τα 41.σε υψομετρο ολα καλα κανενα προβλημα μπορω να σου πω οτι δουλευουν και καλυτερα απο τα μαμα.ενα μικρο κλωτσημα στα χαμηλα το εχουν αλλα ειναι κατι αμελητεο.με τον καιρο το συνηθιζεις.τωρα κατι που ποναει.εκκινηση χειμωνα με κρυο κινητηρα γ..........α με κεφαλαια γραμματα.μεχρι να καταλαβω τη γινετε χαλασα μια μπαταρια.λυση στο προβλημα η εξης,μην αφηνετε το μηχανακι χειμωνα αδουλευτο για μεγαλο διαστημα.μια βολτα μια κυριακη ενα απογευμα κατι.οχι στο χειμωνιατικο καθισιο.προσπαθησα να βρω να βαλω τσοκ αερα,hot start κατι αλλα δυστηχως δεν υπαρχει τιποτα.μονο προβλημα αυτο.αν βρεθει μια λυση τοτε σε γενικες γραμμες ειναι μια πολυ καλη αναβαθμιση στον κινητηρα.οσο για βενζινη ειδα και μια μικρη αυξηση στην αυτονομια γυρω στα 10 με 20 χλμ με νορμαλ(οσο μπορεις)χρηση.
    Ζηλευω. Απο που τα πηρες? Χρειαστηκαν ρυθμιση?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    τα αγορασα απο ενα φιλο που εχει μαγαζι με αξεσουαρ μοτο.βεβαια τα παραγγελνεις και απο internet στο ktmtwins.com.εκει τα εχω δει και αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω στα 1300 δολλαρια.στα προτεινω ανεπυφηλακτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    adventure rider

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με συγχρονισμο καρπυρατερ σε bandit 400
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 13:17
  2. Προβλημα με ολόσωμο fairng σε 650 κ8
    από gavcr στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2009, 21:56
  3. προβλημα με το ρελαντι σε vfr 400
    από tragos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2008, 02:05
  4. sos ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΕ XT '02
    από madgordons στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2007, 10:24
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ ΣΕ Duke Ii
    από PARANOMMOS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF