Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 87 από 87

Θέμα: Mtx 4Χ4 τζιπ μέχρι 4000€

  1. #76
    afrikanos paliouras Το avatar του/της miscelano
    Εγγραφή
    18/11/2005
    Μηνύματα
    395
    φιλαρακι κοιτα και κανα renault kagoo!!!απιστευτους χωρους, σκυλι και βγαινει και σε πετρελαιο 1.5 που δεν καιει τπτ.....
    τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

  2. #77
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αυτό σου κάνει?
    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/960978/

    Αυτό?
    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1631391/

    Σαμουραι προτείνω εγώ πάντως. Μόνο του πρόβλημα τα διάφορα σαπάκια που εμφανίζει στις λαμαρίνες, αλλά πέρα από αυτό, σκυλί!

    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1650251/


    Αυτό για κοτσαδορο?

    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/416062/


    Αυτό το Τσερόκι έχει μεγάλους χώρους μέσα και επίπεδο πάτωμα άμα φύγουν τα καθίσματα

    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1552807/



    "Qu ils mangent de la brioche"

  3. #78
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1406112/

    Είναι το δικό μου...άψογο και τρο ερο αυτοκίνητο...στο εγγυουμαι προσωπικά.....έχει υγραεριο και είναι μαχημο....στην τιμη το συζητάμε.....έχρισε απιστευτους χώρους ....
    Ευχαριστω για την προταση αλλα δεν μου κανει λογω πολυ μεγαλου κυβισμου...

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607



    ε ρε τι διαβαζουμε!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469


    καλησπέρα βοσκέ!

    αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με τα αγρτικά να σε βοηθήσουμε και εμείς και ας χρειαστεί να γράψουμε ολόκληρο σεντόνι...


    διάβασα με προσοχή την εγκύκλιο που ανάρτησε το παλικάρι και εχω την εντύπωση πως με 50 κυψέλες (και μονές) βγάζεις αγροτικόκαι όχι με 200.τα ίδια μου είπε και ο γεοπωνός του δήμου που μόλις πήρα τηλέφωνο.
    απο εκεί και πέρα μπορεί αυτό να ισχυεί για το τονάζ που είπε και ο χάρης siraxanz.
    αλλά για αυτό πάμε πάνω απο 3,5τονο.
    εσύ θέλεις πιο μικρό (νομίζω) μέχρι 50-60 κυψέλες?100?
    αν ναι μόνο ένα αυτοκίνητο υπάρχει.το τρανσπόρτερ 2.5 ντίζελ απο 90, μέχρι 98 μοδ. είσαι καλά.με φλατ καρότσα χαμηλή φορτωνεις δύο διπλά επί 4 επι 5,δηλαδή 40 διπλά.και αν δεν έχουν μέλια μετα τον τρύγο ,80 διπλά.θα το βρεις στην λάρισα με 2- 3χιλιάρικα το πολύ.αν έχεις λίγο χαρτί παραπάνω το πολύ πολύ κανένα σπρίντερ μερσεντες επισης φλατ χαμηλό μακρύσασο.
    νίβα,μίβα,σκατουλάκια τρειλεράκια ,άστα.τζάμπα θα τρέξεις....δεν πας να ψωνίσεις στο πράκτικερ σαν κανένα γιάπη...


    κάτι είπες ότι εκεί που θέλεις να τα πας ένα κορόλα μπορεί να φτάσει μόνο με σινούκ.
    και θα πας εκεί τα μελλίσια??
    με 1 χιλιόμετρο σε χάλια δρόμο με κατσάβραχα και όχι καμιά 10αριά,θα σου έχουν γ@μηθεί τα πλαίσια,τα κεριά,η πρόπολη και δεν συμμαζεύεται....
    θα κάνει κανέναν μήνα να συνέλθει το κοπάδι...χίλιες φορές να τα ταίσεις ζζυμαράκια και να τα αφήσεις στην ησυχία τους.
    έτσι έκανε και ένας φίλος μου που του τα πήγα με το δικό μου στην βάλια κάλντα στο πουθενά και κοπανιόμασταν με πρώτη και σιγά σιγά για κανένα μισάωρο για να φτάσουμε στην καβάντζα και τώρα έφτασε αυγουστος και ακόμα
    δεν πήρε τρύγο!


    ερώτηση...θέλεις να τα πας για να πάρεις κάποιο μέλι που προτιμάς π.χ ρίκι ή απλά για να βοσκήσουν και αν σου κάτσει και κανένας τρύγος δεκτός?
    γιατί αν είναι έτσι,επίσης χίλιες φορές,φύτεψε δενδρολίβανο που ανθοφορεί όλο τον χρόνο και ξεμπελιάζεις.
    περιτό να αναφέρω ότι στην ισπανία υπάρχουν οργανωμένες μονάδες μελλισοκομίας και βασιλοτροφίας σταβλισμένα κανονικά σαν στρατιωτάκια και με αποδόσεις μέχρι 30 κιλά ανα 4 μήνες.

    αν ντε και καλά θέλεις να τα αλλάξεις τόπο,προτίμησε για φέτος,κανέναν ντόπιο με αγροτικό και του χρόνου βλέπεις.θα σου βγεί πολύ φθηνότερα και θα έχεις και ένα δεύτερο χέρι

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    επειδή όμως σε καίει και το θέμα αυτοκίνητο για αγροτικές εργασίες,μια είναι η λύση.
    βρες κανένα παλιό με 4-5 κατοστάρικα,αρκεί να περνάει κτεο λόγω μεταβίβασης και είσαι ο.κ
    εγώ έχω ακόμη και σήμερα ένα ΑΧ sitroen που αξίζει ρεσπεκτ.του φορτώνω χαλαρά 300 κιλά ξύλα.σαύρα μεν αλλά πάει. τώρα μου δώρησε και ένας φίλος απο γειτονικό φόρουμ ένα σουμπαρού 700άρι που έχω μείνει έκπληκτος με την κατανάλωση.
    εννοείτε και στα δύο έχω βγαλμένα τα πίσω καθίσματα,χωρίς πινακίδες και μόνο στα βουνά.
    το σουμπαρού παίρνει 8 κυψέλες

    αν θες να πας εκεί που πάει ένα σινούκ και δεν μπορείς να δώσεις τα φράγκα για ένα φίατ πάντα τετρακούνα,
    δύο μοτόρια καλά ξέρουμε εδώ στην περιοχή όλοι μας οι αγρότες ότι πάνε παντού ,δεν μασάνε,είναι και ψηλά και δεν βρίσκουν έχουν και λεπτές ρόδες που στα χιόνια και την λασπούρα κάνουν θαύματα (και για αυτό θα τα βρεις και λίγο δύσκολα)
    το σιτροεν αχ και το πεζο 205 το παλιό
    αν έρθεις γιάννενα έλα να σε πάω βόλτα


    επίσης έχω εκτελωνήσει μέχρι τώρα δύο αγροτικά απο γερμανία.
    και τα δύο τα έχω ψωνήσει μέσω mobile.de.
    στα αγροτικά δεν πληρώνεις εκτελωνισμό πέρα απο ένα παράβολο αρκεί να έχει πληρωθεί ο φπα εκεί και το όχημα να είναι μέχρι δεκαετίας.
    αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες,να σου στείλω με π.μ το τηλεφωνό μου
    καλό μεσημέρι

  7. #82
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Tsopanis, σιγουρα βολικο δεν ειναι να τα πας στα κατσαβραχα, αναγκαιο ομως ειναι. Εδω στο Pelopοnessen, το "βαρυ πυροβολικο" του μελιου ειναι η Βανιλια Μαινάλου. Καθε χρονο τον Ιουνιο - Ιουλιο (αναλογα ποτε θα βαρεσει), γινεται της μελισσουλας το καγκελο στο βουνο, μεχρι και ξυλο παιζουν για τις θεσεις. Φαντασου οτι ερχονται μελισσοκομοι απο τα νησια και απο τη Β. Ελλαδα. Γενικα τα μελιτοβοσκοτοπια - καβατζες, ειναι συγκεκριμενα και δεν τους χωρανε ολους... βεβαια μιλαμε για τη συνηθη τακτικη του να τα βαζουν διπλα στο δρομο και ο ενας διπλα στον αλλο. Αυτο δεν ειναι καλο για πολλους λογους:

    α) Απαγορευεται βαση νομοθεσιας
    β) Λογω του α) και επειδη πολλοι αυτοχθονες τα παιρνουν στο κρανιο οταν τους γαζωνουν μελισσες σε καθημερινη βαση (φαντασου χιλιαδες μελισσια στο μηκος ενος κεντρικου επαρχιακου δρομου) τα δηλτηριαζουν η τα καταστρεφουν
    γ) Το να εισαι κοντα σε ξενα μελισσια δεν ειναι καλο γιατι μεταδιδονται αρρωστιες.
    δ) Ο κλεψας του κλεψαντος... φορτωνουν κυψελες και μην τον ειδατε τον Παναη...αντε βρες τους μετα...

    Ως εκ τουτων, τα δικα μου θελω να τα πηγαινω μακρυα, οσο το δυνατον πιο απομωνομενα... το ξερω οτι το κοπανημα δεν τους κανει καλο, αλλα περισσοτερο κακο θα τους κανουν τα α) β) γ) και δ)...

    Το ιδιο γινεται και στην Ευβοια, οπου η Ν. Ελλαδα παιρνει πευκομελο, αλλα και στην Αιτωλοακαρνανια οπου παιζουν ρεικια.

    Μετα απο αυτη τη μεγαλη παρενθεση, παμε στα αυτοκινητα...τα C + C τυπου Transit και Sprinter ειναι μια χαρα, αλλα δεν ειναι αυτοκινητα γενικης - καθημερινης χρησης. Οπως εχω εξηγησει και πιο πανω, οταν φθασει κανεις να εχει 150-200+ μελισσια, συμφερει περισσοτερο να πληρωνει τις 2-3 ετησιες μεταφορες του, παρα να συντηρει ολο το χρονο ενα μονοδιαστατο ως προς τη χρηση αυτοκινητο. Η οικονομοτεχνικη προσεγγιση ειναι το κλειδι για τη βιωσιμοτητα της καθε επιχειρησης και αν τα βαλεις κατω, το κοστος του αυτοκινητου ειναι το μεγαλυτερο μετα την αγορα του ζωϊκου κεφαλαιου, τουλαχιστον σε οτι αφορα στη μελισσοκομια. Δεν το λεω μονο εγω, το λεει και το Πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης που εχει εκπονισει σχετικη ερευνα...

    Περα απο αυτο,το αυτοκινητο το χρειαζομαι και για γενικη χρηση εδω να που ειμαι... οπου γενικη χρηση σημαινει απο Αθηνα για δουλεις και κουβαληματα παντως φυσεως - ειδους (ξυλα οπως ειπες και εσυ), μεχρι μπανιο στη Μυλοκοπη (χωμα του θανατου...) και εξορμηση στο βουνο για φωτογραφια (μονο αυτο μου εχει μεινει απο fun...)


    Ok, το ξερω οτι σας τα εχω πρηξει και ειστε στη φαση "αντε γ@μησου και εσυ και οι μελισσουλες σου", αντιλαμβανομαι οτι δεν μπορεις με ενα μεσο να κανεις τα παντα, απλα τα λεφτα δεν υπαρχουν και οι αναγκες ειναι πολλες, οποτε ψαχνω για τη χρυση τομη... περιθωριο λαθους επιλογης παντως δεν παιζει...

    υ.γ. Tsopanis, στη Βαλια Καλντα τι τα πηγε να τρυγησουν ο φιλος σου; και αφου δεν πηρε τρυγο γιατι επιμενει; δευτερο Επισης αυτα με το δεντρολιβανο και τις λεβαντες και τα θυμαρια κτλ-κτλ δεν παιζουν λογω εκτασεων...ασε που εχει παρατηρηθει οτι σπερνεις μροστα απο τις κυψελες και οι μελισσες σε γραφουν στα @@δια τους και πανε σε αλλα φυτα... το γιατι δεν το ξερει κανεις, μονο η φακελωτη πιανει 100%. Εμενα π.χ. ειχαν φετος θυμαρια στα 100 μετρα απο εκει που τα εχω και δεν τα αγγιξανε... επισης τους βαζω απο τη πρωτη μερα νερο, εχω γ@μηθει να κουβαλαω 50λιτρα μπετονια και δεν εχω δει ουτε μια να πινει στη ποτιστρα... προτιμανε μια στερνα με βροχινο νερο στα 300 μετρα περιπου... ειναι μυστηρια τα κοριτσια, δεν μαντρωνονται ευκολα

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    T Οπως εχω εξηγησει και πιο πανω, οταν φθασει κανεις να εχει 150-200+ μελισσια, συμφερει περισσοτερο να πληρωνει τις 2-3 ετησιες μεταφορες του, παρα να συντηρει ολο το χρονο ενα μονοδιαστατο ως προς τη χρηση αυτοκινητο. Η οικονομοτεχνικη προσεγγιση ειναι το κλειδι για τη βιωσιμοτητα της καθε επιχειρησης και αν τα βαλεις κατω, το κοστος του αυτοκινητου ειναι το μεγαλυτερο μετα την αγορα του ζωϊκου κεφαλαιου, τουλαχιστον σε οτι αφορα στη μελισσοκομια. Δεν το λεω μονο εγω, το λεει και το Πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης που εχει εκπονισει σχετικη ερευνα...
    αν πας για 150-200 μελίσσια τότε το ιδανικό για εμάς τα φτωχαδάκια θα ήταν ένα παλιό μερσεντες 608-609 κλ.π,που το κουνάς ΜΟΝΟ για τα μελίσσια ,βαριά και κανένα ξύλο
    με 1500 ευρώ βρίσκεις και με ανατροπή π.χ
    για το κόστος του τώρα,
    υπολόγισε το σηματάκι,την ασφάλεια η οποία μπορεί να είναι και για εξάμηνο και απο εκεί και πέρα μόνο το πετρέλαιο που θα κάψεις.
    έχω ένα τέτοιο εδώ και 7 χρόνια που κουβαλάει μόνο χορτάρια το καλοκαίρι.
    δεν θυμάμαι να του έχω κάνει κάτι ή να του έχω ρίξει για κάτι φράγκα
    μόνο λίγο αιθέρα θέλει για να πάρει ο κινητήρας μετά τον λήθαργο του χειμώνα και φόρτιση η μπαταρία.
    για πως κόστος μιλάμε,εκτός και αν αναφέρονται σε καινούργιο με υδραυλικές πόρτες και τέτοια.

    στην βάλια κάλντα αργεί να μπει η άνοιξη και υπάρχει ακόμη και τώρα ανθοφορία και γλυτώνει και τις ζέστες για τα σμήνη...αλλά εκεί έχουν άλλα προβλήματα όπως η αρκούδα


    αφού τα μελίσσια σου πηγαίνουν στην δεξαμενή για νερό εσύ γιατί κουβαλάς?
    αν το νερό που τους βάζεις είναι απο την βρύση,τότε έχει χλώριο και γενικώς τα ζώα,θα προτιμούσαν το βρόχινο απο το χλωριωμένο.το ίδιο κάνουν και τα πρόβατα



    χαμός στην πελοπόννησο έ?
    καλή δύναμη!

  9. #84
    να πω και εγω μια μαλακια!

    με την αδεια δε θα εχεις προβλημα σε κανενα ελεγχο?

    εγω πχ οταν πηγα να βγαλω το Navara μελισσοκομικο, για μεταφορα ζωντων μελισσιων ο γεωπόνος στην νομαρχια ηθελε παραπετα 2 μετρα περιπου απο τον πατο της καροτσας για να βγαλει την αδεια και κατι αλλες μαλακιουλες. Μονο για μεταφορα μελισσοκομικου εξοπλισμου μου εβγαζε αδεια οπως ηταν απο το εργοστασιο το αμαξι. ετσι και εγω το εβγαλα αγροτικο.

    Αλλα τις μεταφορες μου εγω τις κανω μεσα στη Σκοπελο οποτε δεν παιζει να γινει κανενας ελεγχος οταν τα μεταφερω.

    ποσα περιπου μελισσια εχεις?
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #85
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    να πω και εγω μια μαλακια!

    με την αδεια δε θα εχεις προβλημα σε κανενα ελεγχο?

    εγω πχ οταν πηγα να βγαλω το Navara μελισσοκομικο, για μεταφορα ζωντων μελισσιων ο γεωπόνος στην νομαρχια ηθελε παραπετα 2 μετρα περιπου απο τον πατο της καροτσας για να βγαλει την αδεια και κατι αλλες μαλακιουλες. Μονο για μεταφορα μελισσοκομικου εξοπλισμου μου εβγαζε αδεια οπως ηταν απο το εργοστασιο το αμαξι. ετσι και εγω το εβγαλα αγροτικο.

    Αλλα τις μεταφορες μου εγω τις κανω μεσα στη Σκοπελο οποτε δεν παιζει να γινει κανενας ελεγχος οταν τα μεταφερω.

    ποσα περιπου μελισσια εχεις?

    To θεμα με την αδεια αγροτικο / μελισσοκομικο δεν ειναι να αποκτησω το δικαιωμα να μεταφερω μελισσια (κυψελες με μελισσες μεσα δηλαδη)... τους γραφω στα @@δια μου σε οτι αφορα σε αυτο! Το θεμα ειναι να μη πληρωνω τον κ*λο μου σε τελη/ σημα... γιατι τα dieselακια ειναι 2 και 2.5 λιτρα οπως ξερεις.

    Τα παραπετια και οι μαλακιες μας φαγανε... σιγα την ασφαλεια που προσφερουν! Οσες φορες εχω μεταφερει σε αυτοκινητο τις σκεπαζω με διχτυ σκιασης γιατι μια να κανει οτι ανοιγει ενω οδηγεις, εχεις κανει πολυνεκρο ειτε την εχεις μεσα, ειτε στην καροτσα... εκανα διαδρομη Τριπολη - Κορινθο και ειχα μια στο καθισμα του συνοδηγου δεμενη και τις ακουγα που ζουζουνιζανε, ειχαν βγει και μερικες και γυρνοβολαγαν, αλλα διαρροη μηδενικη!

    Αυτο θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικο και τα καλα δεσιματα! Ολα τα αλλα ειναι μ@λ@κιες αρτηριοσκληρωτικων νομοθετων της εποχης του 50...

    Τωρα εχω 20 διπατα τιγκα, οποτε 40 με το κοψιματα που ευελπιστω να γινουν...για αυτο βιαζομαι με το αυτοκινητο, για να κανω χωρισματα.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    A ρε yiannis24....ενα χρονο νωριτερα να την εβαζες την αγγελια.....

  12. #87
    στο γκαζι πουλαει ενας 2 ΔΧΦ 6 τονων μικτο 6000 το καθενα λογω συνταξης, αυτος εκανε μεταφορες δεν ξερω αν μπορεις να τα αξιοποιησεις...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΓΙΑ 2ΚΑΒΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ 4000€
    από Throttleman11 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2013, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF