Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 87

Θέμα: Mtx 4Χ4 τζιπ μέχρι 4000€

  1. #61
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    νίβα ρε χυμαδόρα.

    ότι χειρότερο μπορέις να οδηγήσεις, αλλά μάλλον αυτό θές...το εκτιμάς με τον καιρό.

    καίνε, δεν πάνε, δεν φρενάρει, είναι ολ όβερ δε πλέις, θόρυβος, ελάχιστες βλαβούλες, στάζει λάδια, είναι χειρότερο από ΡΕΟ.
    Αλλά όμως κάνει την δουλειά σου. και πάει σχεδόν παντού με τα κοντά του. Αρκεί να έχουν λάστιχα οι ζάντες.


    ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ LAND ROVER. Και ίδίως από εγγλέζικα πετρέλαια.

  2. #62
    Εγώ σου προτείνω NIVA για αυτό που θες είναι το καλύτερο, έχει και τα πιο φτηνα ανταλακτικά σε σχέση με τα υπόλοιπα. Μόνο αρνητικό είναι ότι ρουφάει βενζίνη. Δυστηχώς όλα δεν μπορείς να τα έχεις νομίζω. καλή τύχη

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Βρήκα ένα Vitara του 92 με 135.000 χλμ. το οποίο φαίνεται εκ πρώτης σε πολύ καλή κατάσταση. Στα 3000 ευρά η τιμή. Το ΣΚ θα είμαι Αθήνα για να το δω μεταξύ κάποιων άλλων αυτοκινήτωνε. Έχει και κοτσαδόρο οπότε με ένα τρεϊλερ θα βολευτώ για τις μεταφορές. Αυτο το *δελο καίει; Ξέρει κανείς;

    Επίσης παίζει σε υπερ - άριστη κατάσταση ένα Subaru E12 Libero, με 30.000 χλμ., στα 5000 ευρά. Τα λεφτά είναι πολλά (λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν), ωστόσο τα 1200 κεκ ειναι πολύ δελεαστικά, με την έννοια του ότι μακροπρόθεσμα θα αποσβεσθεί ένα μεγάλο ποσό αυτών από την οικονομία σε βενζίνη.

    Κάτι άλλο δεν παίζει... τα Niva όπως επισημάνατε και εσείς καίνε, ενώ οι επιλογές σε αγροτικά είναι κάτι πανάκριβα για τη κατάσταση τους σαπάκια. Τα μόνα που βλέπονται είναι της τάξεως των 8000 ευρώ +

    Τι σκατά να κάνω γ@μωτο φελέκι μου; Σημειωτέων ότι πέρα από τα μελισσάκια, το αμάξι θα χρησιμοποιηθεί ως γενικό μουλάρι εδώ στην επαρχία για... τα πάντα όλα.

    Το δίλημμα αν δεν το πιάσατε είναι φθηνό 4Χ4 1600κ.εκ. χωρίς μεγάλους χώρους, αλλά με κοσταδούρα Vs Πολυμορφικό vanάκι 1200 κ.εκ. με χώρους στα 5000



    Αν έχεις υπομονή, ξέρω έναν στρατιωτικό στο Βόλο (τώρα) που υπηρέτησε μερικά χρόνια σε βάση του ΝΑΤΟ στη Γερμανία και παράλληλα άρχισε να εισάγει μεταχειρισμένα από εκεί, σε πολύ καλή κατάσταση και τιμή κι απ' ότι έμαθα κάνει χρυσές δουλειές (βασικά το θείο του ξέρω καλά και μου λέει συνέχεια για τον ανιψιό και τη μπίζνα). Αν θέλεις, μπορώ να βρω τηλέφωνο και να επικοινωνήσεις για να μάθεις πληροφορίες για τιμές και λεπτομέρειες.

  4. #64
    ότι και να πάρεις ,άποψη μου, βάλτου κατευθείαν υγραέριο....
    θα κάνεις απόσβεση πολύ πιο γρήγορα και στο κόστος εγκατάστασης (ψάξε τιμές, και προγράμματα π.χ μισα μπροστά και τα υπόλοιπα 6 δόσεις, με τιμή 1300€) αλλά και στην αγορά του αυτοκινήτου
    http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

  5. #65
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284

    Re: Mtx 4Χ4 τζιπ μέχρι 4000€

    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    T......... ενα αμαξι για να μεταφερω περα - δωθε τα μελισσακια. ...
    Αν έχεις μελίσσια, αριθμό μητρώου από τη Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης (Γεωργίας) - Μελισσοκομικό Βιβλιάριο και δηλώνεις εισόδημα από αυτά, δικαιούσαι φορτηγάκι (και πετρελαιοκίνητο) που χαρακτηρίζεται μελισσοκομικό.

    Περισσότερα :

    7. Μελισσοκομικό αυτοκίνητο
    Επιτρέπεται η χορήγηση άδειας κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, μικτού βάρους μέχρι 8.000 χιλιογράμμων, στους έχοντες μελισσοκομικές επιχειρήσεις [ΚΥΑ 16954/1248/2000 (ΦΕΚ696/Β΄/2000)]. Ο ενδιαφερόμενος για να αποκτήσει την άδεια κυκλοφορίας του ΦΙΧ αυτοκινήτου μέχρι 8.000 χιλιογράμμων μικτού βάρους, πρέπει :
    - να είναι μελισσοκόμος από τριετίας
    - να κατέχει μελισσοκομικό βιβλιάριο
    - να κατέχει πάνω από 200 μελισσοσμήνη
    - να χαρακτηρίζεται κατά κύρια απασχόληση γεωργός, δηλαδή να έχει εισοδήματα και χρόνο απασχόλησης από τη γεωργία πάνω από 50% των συνολικών εισοδημάτων και χρόνου απασχόλησης κάθε επαγγελματικής δραστηριότητας.
    Για τη χορήγηση της άδειας κυκλοφορίας από τις αρμόδιες υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων της χώρας, απαιτείται βεβαίωση της Δ/νσης Αγροτικής Ανάπτυξης, η οποία να βεβαιώνει τα παραπάνω. Επίσης, σύμφωνα με την ΚΥΑ 32508/2512/2001 άδεια κυκλοφορίας φορτηγού ιδιωτικής χρήσης αυτοκινήτου μικτού βάρους μέχρι 2.500χιλιογράμμων ή 1.300 χιλιογράμμων ωφελίμου φορτίου, δύναται να χορηγηθεί σε κάθε φυσικό πρόσωπο που δεν χαρακτηρίζεται ως κατά κύριο επάγγελμα αγρότης, εφόσον το πρόσωπο αυτό αποκτά και δηλώνει αρμοδίως γεωργικό εισόδημα από οποιαδήποτε γεωργική δραστηριότητα. Για τη χορήγηση της άδεια κυκλοφορίας από τις αρμόδιες υπηρεσίας Μεταφορών και Επικοινωνιών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων της χώρας, ο ενδιαφερόμενος πρέπει να:
    - προσκομίσει το εκκαθαριστικό σημείωμα του φόρου εισοδήματος του προηγούμενου έτους, από το
    οποίο να προκύπτει η δήλωση γεωργικού εισοδήματος
    - υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 ότι δεν έχει αποκτήσει αυτοκίνητο της κατηγορίας αυτής
    - καταβάλλει ολόκληρη την υπέρ του δημοσίου εισφορά εφάπαξ, όπως ισχύει κάθε φορά.


    από εδώ : http://melissologia.great-forum.com/t111-topic





    Εγώ πάντως έτσι πιστεύω να βγάλω το navara
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  6. #66
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    - να είναι μελισσοκόμος από τριετίαςX
    - να κατέχει μελισσοκομικό βιβλιάριοOK
    - να κατέχει πάνω από 200 μελισσοσμήνηX
    - να χαρακτηρίζεται κατά κύρια απασχόληση γεωργός, δηλαδή να έχει εισοδήματα και χρόνο απασχόλησης από τη γεωργία πάνω από 50% των συνολικών εισοδημάτων και χρόνου απασχόλησης κάθε επαγγελματικής δραστηριότητας.X




  7. #67
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
    Αν έχεις υπομονή, ξέρω έναν στρατιωτικό στο Βόλο (τώρα) που υπηρέτησε μερικά χρόνια σε βάση του ΝΑΤΟ στη Γερμανία και παράλληλα άρχισε να εισάγει μεταχειρισμένα από εκεί, σε πολύ καλή κατάσταση και τιμή κι απ' ότι έμαθα κάνει χρυσές δουλειές (βασικά το θείο του ξέρω καλά και μου λέει συνέχεια για τον ανιψιό και τη μπίζνα). Αν θέλεις, μπορώ να βρω τηλέφωνο και να επικοινωνήσεις για να μάθεις πληροφορίες για τιμές και λεπτομέρειες.
    Στείλε με π.μ. αν μπορείς, σε ευχαριστώ...

  8. #68
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Δεν διάβασα τις 5 σελίδες...

    Απλά προτείνω να βρείς samurai 5πορτο.

    Είναι σκυλί!!

    Δεν θα σου ζητήσει ποτέ... μόνο μειονέκτημα.. θέλει βενζίνες.

    Πάει εκεί που πολλά άλλα δεν έχουν καταφέρει ποτέ (πάντα σε λογικά πλαίσια).

  9. #69
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Πόσα μελίσια έχεις βρε χυματέτοιε???

    Τα κουτιά που αναφέρεις δεν χωράνε ούτε 6 διπλά μελίσια για 4 κυψέλες το κόβω...

    Παλιός μελισοκόμος με +200 μελίσια, από χρόνια τα έχω παρατήσει αλλά η εμπειρία υπάρχει


    Με ΙΧ κουτί δεν κουβαλά 4 μελλίσια αντε 5....να βάλεις και στον ουρανό του αυτοκινητο δεν παίζει...

    Σχολιάζοντας το αρχικό ποστ, αποκλείετε να μην μπορείς να βγάλεις ένα απλό αγροτικό..

    Αυτά με τον τζίρο κλπ παίζουν για όσους είναι χρόνια μελισοκόμοι και

    χρειάζονται μεγάλο φορτηγό μικτού βάρους έως οκτώ τονους...

    μερσεντες 813, 813, atego 815 κλπ

    Για ένα απλό αγροτικό και συνταξιούχος του ΟΓΑ δικαιούτε πλέον...

    Εκτός αν δεν είσαι αγρότης ε?

    τότε αλάζει το θέμα...

    Με ΙΧΕπιβατηγό να μεταφέρεις κυψέλες....δεν...νομιζω μαν
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

  10. #70
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz
    Πόσα μελίσια έχεις βρε χυματέτοιε???

    Τα κουτιά που αναφέρεις δεν χωράνε ούτε 6 διπλά μελίσια για 4 κυψέλες το κόβω...

    Παλιός μελισοκόμος με +200 μελίσια, από χρόνια τα έχω παρατήσει αλλά η εμπειρία υπάρχει


    Με ΙΧ κουτί δεν κουβαλά 4 μελλίσια αντε 5....να βάλεις και στον ουρανό του αυτοκινητο δεν παίζει...

    Σχολιάζοντας το αρχικό ποστ, αποκλείετε να μην μπορείς να βγάλεις ένα απλό αγροτικό..

    Αυτά με τον τζίρο κλπ παίζουν για όσους είναι χρόνια μελισοκόμοι και

    χρειάζονται μεγάλο φορτηγό μικτού βάρους έως οκτώ τονους...

    μερσεντες 813, 813, atego 815 κλπ

    Για ένα απλό αγροτικό και συνταξιούχος του ΟΓΑ δικαιούτε πλέον...

    Εκτός αν δεν είσαι αγρότης ε?

    τότε αλάζει το θέμα...

    Με ΙΧΕπιβατηγό να μεταφέρεις κυψέλες....δεν...νομιζω μαν
    Αγροτης δεν μπορω να γραφτω ακομη δυστυχως. Αν γινοταν, δεν θα υπηρχε προβλημα για ενα diesel 2 και 2.5 λιτρα. Ως ιδιωτης ομως δεν μπρω να το συντηρησω και μονο τα τελη ειναι μια μικΡη περιουσια... το Ι.Χ. - τζιπ - whatever με την προσθηκη μια κοτσαδουρας και τρεϊλερ μια χαρα μεταφερει μελισσια (οκ, οχι 200 παντως...). Ετσι και αλλιως με επαγγελματιες που εχω κανει σχετικες κουβεντες, μου ειπαν οτι δεν συμφερει να εχεις φορτηγο μονο για αυτη τη δουλεια (για τα μελισσακια δηλαδη)... την εποχη που μεταφερεις εκατοσταδες τα μελισσια συμφερει περισσοτερο να νοικιαζεις ενα φορτηγο (κομπλε μαζι με τον οδηγο ) και να τα πηγαινεις εκει ποπυ εχεις επιλεξει. Αυτη τη στιγμη χρειαζομαι ενα αυτοκινητο για να μεταφερονται λιγες κυψελες οχι 100δες και εκτος ατου θα χρησιμοποιηθει και για γενικη αγροτικη χρηση στην επαρχια που πλεον μενω μονιμα (που σημαινει κουβαλημα παντως ειδους πραγματων...)

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1406112/

    Είναι το δικό μου...άψογο και τρο ερο αυτοκίνητο...στο εγγυουμαι προσωπικά.....έχει υγραεριο και είναι μαχημο....στην τιμη το συζητάμε.....έχρισε απιστευτους χώρους ....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  12. #72
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Εκεί :


    Επίσης, σύμφωνα με την ΚΥΑ 32508/2512/2001 άδεια κυκλοφορίας φορτηγού ιδιωτικής χρήσης αυτοκινήτου μικτού βάρους μέχρι 2.500χιλιογράμμων ή 1.300 χιλιογράμμων ωφελίμου φορτίου, δύναται να χορηγηθεί σε κάθε φυσικό πρόσωπο που δεν χαρακτηρίζεται ως κατά κύριο επάγγελμα αγρότης, εφόσον το πρόσωπο αυτό αποκτά και δηλώνει αρμοδίως γεωργικό εισόδημα από οποιαδήποτε γεωργική δραστηριότητα. Για τη χορήγηση της άδεια κυκλοφορίας από τις αρμόδιες υπηρεσίας Μεταφορών και Επικοινωνιών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων της χώρας, ο ενδιαφερόμενος πρέπει να:
    - προσκομίσει το εκκαθαριστικό σημείωμα του φόρου εισοδήματος του προηγούμενου έτους, από το
    οποίο να προκύπτει η δήλωση γεωργικού εισοδήματος
    - υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 ότι δεν έχει αποκτήσει αυτοκίνητο της κατηγορίας αυτής
    - καταβάλλει ολόκληρη την υπέρ του δημοσίου εισφορά εφάπαξ, όπως ισχύει κάθε φορά.



    ΠΜ αύριο
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  13. #73
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ρε σεις, οκ, Niva... και εγω αυτο σκεφτηκα πρωτα απ ολα αφου ειναι ο πιο σκυλος εργατης. Καντε ομως μια βολτα απο το Lada Niva Club και θα διαπιστωσετε οτι η κατηγορια "Βλαβες", ειναι μια απο τις δημοφιλεστερες σε αναρτησεις!

    Το αμαξι βγαζει απο χαζοβλαβες μεχρι μεγαλες ζημιες, παντου... κιβωτιο, διαφορικα, κινητηρας, ηλεκτρικα!

    Το θυμαμαι και απο αυτο που ειχε αγορασει καινουργιο ο αδερφος μου και το κρατησε ουτε χρονο, γιατι του εσπασε τα @@δια με συχνα προβληματα. Βεβαια οταν δουλευε, πηγαινε εκει που αλλα (ικανα) 4 Χ 4 δεν πανε ουτε στα πιο τρελα ονειρα τους...

    Οκ επισης, το βρισκω φθηνα, ακομη και κατω απο 2000 ευρω... αλλα αν ειναι να ρισκαρω το οτι εν δυναμει μπορει να δωσω αλλα τοσα σε ζημιες + το γεγονος οτι η καταναλωση του δεν ειναι μικρη, ισως να μην αξιζει τον κοπο...

    Σημειωνω επισης, οτι ουτε οι επισκευατσικες γνωσεις μου πανω στα αυτοκινητα ειναι μεγαλες, ουτε και περισσευουν φραγκα για να γιατρευω - κλεινω πληγες σε χρεπια.

  14. #74
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Ρε σεις, οκ, Niva... και εγω αυτο σκεφτηκα πρωτα απ ολα αφου ειναι ο πιο σκυλος εργατης. Καντε ομως μια βολτα απο το Lada Niva Club και θα διαπιστωσετε οτι η κατηγορια "Βλαβες", ειναι μια απο τις δημοφιλεστερες σε αναρτησεις!

    Το αμαξι βγαζει απο χαζοβλαβες μεχρι μεγαλες ζημιες, παντου... κιβωτιο, διαφορικα, κινητηρας, ηλεκτρικα!

    Το θυμαμαι και απο αυτο που ειχε αγορασει καινουργιο ο αδερφος μου και το κρατησε ουτε χρονο, γιατι του εσπασε τα @@δια με συχνα προβληματα. Βεβαια οταν δουλευε, πηγαινε εκει που αλλα (ικανα) 4 Χ 4 δεν πανε ουτε στα πιο τρελα ονειρα τους...

    Οκ επισης, το βρισκω φθηνα, ακομη και κατω απο 2000 ευρω... αλλα αν ειναι να ρισκαρω το οτι εν δυναμει μπορει να δωσω αλλα τοσα σε ζημιες + το γεγονος οτι η καταναλωση του δεν ειναι μικρη, ισως να μην αξιζει τον κοπο...

    Σημειωνω επισης, οτι ουτε οι επισκευατσικες γνωσεις μου πανω στα αυτοκινητα ειναι μεγαλες, ουτε και περισσευουν φραγκα για να γιατρευω - κλεινω πληγες σε χρεπια.
    Ετσι οπως τα λες ειναι για το Niva. Το εχει ενας φιλος που πηγαινουμε παρεα στα βουνα για (δυσκολο) off road και δυστυχως εχει βγαλει αρκετες ζημιες.
    Επισης εγω με το samurai τον ειχα ξεκολησει καμποσες φορες

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #75
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
    http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1406112/

    Είναι το δικό μου...άψογο και τρο ερο αυτοκίνητο...στο εγγυουμαι προσωπικά.....έχει υγραεριο και είναι μαχημο....στην τιμη το συζητάμε.....έχρισε απιστευτους χώρους ....
    :rotflmao: :rotflmao:
    "Qu ils mangent de la brioche"

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΓΙΑ 2ΚΑΒΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ 4000€
    από Throttleman11 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2013, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF