Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: διακοπεσ στην κερκυρα

  1. #1

    διακοπεσ στην κερκυρα

    τελευταια στιγμη πουλενε ειδαμε οτι μπορουμε να την κοπανισουμε μια ευδομαδα με την κατερινα για διακοπες. μια που ο μικροσ και ο μεσαιος απολιονται 16 αυγουστου θα τους χωσουμε στο μαγαζι για λιγες μερες και το σαββατο φευγουμε με την μοτο για κερκυρα.
    τελευταια ωρα βεβαια περναμε τηλεφωνα για δωματιο σε ολλη την ελλαδα και το πιασιμο του κολου ηταν ικανο μα μου μελανιασει τα κολομερια απο της τιμες.
    οποτε απαυθηνθηκα σε φιλους για μου πουν αν ξερουν για φτυνο και καλο δοματιο. ετσι βρικα αρκετα και καλα σε διαφορα μερη της ελλαδος και τελικα εκλησα στην κερκυρα.
    μπανκαλοου στο σιδαρη με 30 ευρω την βραδια. ο φιλοσ που μου εδοσε το τηλεφονο εχει μεινη εκει και μου μιλισε με ενθουσιασμο για την ποιοτητα των δωματιων. οποτε τα σαββατο φορτονουμε την μοτο και βουρ για κερκυρα.
    φωτο και εντυποσεις μολισ γυρισω.

    υγ μολισ το ειπα σε κατι φιλους μοτοσικλετιστες και μου ζητισαν τα τηλεφωνα να ακυροσουν εκει που ειχαν κλειση να ερθουν και αυτοι κερκυρα. μακαρι να τουσ γνωρισω και απο κοντα.

    εαν ειναι κανεις απο κερκυρα και θελετε να βρεθουμε το τηλεφωνο μου ειναι 6977290361 γιωργος
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  2. #2
    Ekei στο Σιδαρι που θασαι να πας οποσδηποτε για μπανιο και φαγητο στο Λογγα.Ειναι 3-4 χιλιομετρα παραπερα αλλα ειναι φανταστικα.Γενικα η Κερκυρα ειναι μονο κατ ονομα ακριβη.Απλα αποφυγε τα πολυ τουριστικα σημεια στο φαγητο (θεμα ποιοτητας).Καλο ταξιδι και καλως να ορισεις.Αμα θες αλλες λεπτομερειες για σημεια και παραλιες μη διστασεις να ρωτησεις...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2010
    Μηνύματα
    15
    Καλά να περάσεις και πρόσεχε πολύ στους δρόμους μας όπου είναι άθλιοι. Επίσης μη κυκλοφορείς πολύ το βράδυ με τη μηχανή σε αυτό το μέρος γιατί μεγάλο ποσοστό των οδηγών είναι μεθυσμένοι λόγω τουριστικής υπανάπτυξης.
    Όπως βλέπεις στον χάρτη την Κέρκυρα, κοίτα ψηλά και τράβα ένα Χ στις παραλίες από την κεντρική του σιδαριού και δεξιά έως το Κασσιώπη. Μετά κοίτα στον χάρτη δεξιά και τράβα άλλο ένα Χ στις παραλίες από το Νησάκι έως -νοτιοανατολικά- τον Πετριτή. Στο λέω για να μη χάσεις τον χρόνο σου σε απαίσια νερά( η υπανάπτυξη που λέγαμε πριν).
    Στο σιδάρι να πας στο κανάλι της αγάπης, και όπως βλέπεις θάλασσα προς τα αριστέρα στο χωριό Περουλάδες παίρνεις ένα δρόμο και σε βγάζει στο ακρωτήρι του Δράστη και λίγο παρακάτω στου Λογγά που σου είπε το άλλο παιδί.
    Τα υπόλοιπα θα τα βρείς μόνος σου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Φίλε μου... τι μας κάνεις...
    Ηθελα πολύ κι εγώ να παώ φέτος Κέρκυρα αλλά δεν έκατσε.
    Την Κέρκυρα την ξέρω απίστευτα καλά και όσες φορές και να πάω, δεν την βαριέμαι.
    Μπορείς να πάς, είτε οδικώς από Ηγουμενίτσα είτε ακτοπλοικώς από Πάτρα το προηγούμενο βράδυ στις 11:59 που έχει αναχώρηση το πλοίο.
    Το κόστος, πίστεψέ με είναι ακριβώς το ίδιο και στις δυο περιπτώσεις. Αν βέβαια συνυπολογίσεις το οτι θα είσαι ξεκούραστος και ασφαλής, τότε είναι καλύτερο το πλοίο.
    Στις 6 το πρωί, θα έχεις βγεί Κέρκυρα και κάνεις όλο δεξιά προς Παλαιοκαστρίτσα. Στα 7-8 χλμ περίπου, θα συναντήσεις δεξιά ταμπέλα για Σιδάρι. Εκεί αρχίζει το άσχημο και στενο οδικό δίκτυο της Κέρκυρας. Ανεβαίνεις το βουνό, κατεβαίνεις και έφτασες.
    Σιδάρι, Ρόδα και Αχαράβη, είναι στη σειρά. Πανέμορφα μέρη και καταπληκτικές παραλίες.
    Όντως πολύ φθηνά!!! Η Κέρκυρα είναι ένα πολύ φθηνό νησί και καταπληκτικό.
    Να πάς οπωσδήποτε στο κανάλι του έρωτα όπως είπε και ο από πάνω μου.
    Θα δεις ταμπέλες CANAL D'AMOUR.
    Να επιδιώξεις κάποια Τρίτη ή Τετάρτη βράδυ να παρακολουθήσεις ελληνική βραδυά με τοπικούς χορούς και στολισμούς.
    Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι, γιατί δεν έκλεισες στο κέντρο?
    Είναι μεγάλη η απόσταση για να κάνεις συνέχεια το ανέβα-κατέβα.
    Έχει αρκετά πολύ καλά δωμάτια πάρα πολύ κοντά στο κέντρο, κάνα 5λεπτο.
    Όπως πχ spitinikos (www.corfuspitinikos.com όπου και πέρυσι ανακαινίστηκε), villaangela (www.villa-angela.gr) κ.α.
    Anyway, το σίγουρο είναι πως θα περάσετε απίστευτα και θα ηρεμήσετε.
    Να πάς στο Αχίλλειο, στο κέντρο στο Ληστών. Είναι πολύ ρομαντικά.
    Επίσης, ψάξε να βρεις ένα εστιατόριο (ελπίζω να λειτουργεί ακόμη) λέγεται vezouvios.
    Βρίσκεται, όπως βγαίνεις από το λιμάνι και κάνεις δεξιά, στο επόμενο φανάρι που πάει δεξιά για Παλαιοκαστρίτσα (έχει και ένα βουλκανιζατέρ στα αριστερά σου) ξανακάνεις δεξιά.
    Στα 150 μέτρα έχει άλλο ένα μικρό φανάρι (αριστερά σου είναι το bowling και το villaangela) και μπαίνεις μέσα αριστερά σε ένα μικρό στενάκι. Οδηγείς για καμιά 800 μέτρα και το συναντάς στο δεξί σου χέρι. Μικρό, ζεστό και ρομαντικότατο. Το έχει ένας Ιταλός. Απίστευτος τύπος!!!
    Καλές διακοπές!!!
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  5. #5
    Γιαγιά αρκούδα μόλις τώρα είδα το πόστ
    Ελπίζω να έχω χρόνο να ταπούμε και απο κοντά
    πότε ξεκινάς?

  6. #6
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Και γιά οφθαλμόλουτρο αξιώσεων παραλία ''Μυρτυδιώτισσα''

    Μεταξύ Ερμονες - Βάτος (οπισθεν ''γκολφ'')

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #7
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
    Και γιά οφθαλμόλουτρο αξιώσεων παραλία ''Μυρτυδιώτισσα''

    Μεταξύ Ερμονες - Βάτος (οπισθεν ''γκολφ'')

    γιατι εχω την εντυπωση οτι την λες για την "Μυρτιωτισσα"???
    πολυ ωραιες και οι παραλιες τις παλαιοκαστριτσας.
    αν πας να μπεις στο παλιο φρουριο στην πολη μην πας με το στιλ τουριστα-καμερα κρεμασμενη στο λαιμο κτλ-περνα με αερα την γεφυρα σαν να εισαι ντοπιος και δεν θα σου ζητησουν εισητηριο...χαχαχα
    αν δεν κανω λαθος επισης για να ανεβεις πανω πανω στην κορυφη του φρουριου κλεινει η εισοδος μετα τις 15.00
    προσοχη πολυ στους δρομους εκει.ειναι ζορικα τα πραγματα....
    ειδικα προσοχη στην "εθνικη οδο" παλαιοκαστριτσας.σε καποια φαση στα πρωτα 5-10 κμ ο δρομος για λιγο γινεται κανονικη εθνικη οδος με 3 λωριδες ελαφρια δεξια στροφη.σε ξεγελαει και αν τρεξεις στο τελος του σε περιμενει μια πολυ αποτομη αριστερη στροφη οπου και στενευει ταυτοχρονα ο δρομος κατα μια λωριδα.

Παρόμοια θέματα

  1. διακοπεσ στην κερκυρα επιστροφη....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2011, 09:36
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 08:59
  3. βολτα στην κερκυρα
    από DAYTONA 955i στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 23:17
  4. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF