Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

  1. #1

    Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Προσφατα πηρε ενας φιλος την γνωστη σε ολους μας V-strom και κοιταξε για ασφαλεια, πρωτη επιλογη ηταν η γνωστη εταιρια απο σαλονικα που ειναι μεν φθηνη, αλλα δεν εχει διακανονισμο με καμια αλλη, πραγμα που σημαινει... πολλα κ διαφορα.

    Απο εκει λοιπον, πανω στην συζητηση του ειπαν οτι τα συμβολαια που γινονται on-line απο -επισης- γνωστη εταιρια, παρολο που ειναι φθηνα, ειναι απατες γιατι σε περιπτωση οποιουδηποτε ατυχηματος, πρεπει -ακουσον ακουσον- να καταβαλεις 150 ευρωπουλα.

    Εψαξα για το συγκεκριμενο θεμα επειδη τυχαινει να ειμαι ασφαλισμενος στο ενι ταιμ ον λαιν ! αλλα δεν βρικα καποια τετοιο ορο στο συμβολαιο, εχει καποιος υποψην ?



    Υγ. μια κ η γνωστη εταιρια on line εχει χτυπησει ολους στις τιμες, υποπτευομαι οτι διαδιδουν (οι ανταγωνιστες) φημες μη αληθεις ! Εσεις τι πιστευετε

  2. #2
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    ειμαι ηδη 3 χρονια οπως εχω ξαναπει στην anytime,(εχω μπει στο 4ο για την ακριβεια)
    δεν εχω καποιο ατυχημα μεχρι τωρα,εχω κανει χρηση ομως
    δυο φορες την οδικη για λαστιχο (χωρις καποιο προβλημα)

    δεν μπορω να πω με σιγουρια αν οντως ειναι καλη
    η οχι,αλλα δεν πιστευω οτι αν ειχε γινει τετοιο σκηνικο,
    να ζητησουν δηλαδη 150€ για καποιο ατυχημα εξτρα
    δεν θα ειχε ακουστει!!
    θα ειχαν βουιξει ολα τα φορουμ!!

    ειναι πολυ πιθανον λοιπον να ειναι "βρωμες" απο ασφαλιστες
    που εχασαν πολλους πελατες απο τις on line ασφαλιστικες!!

    εγω προσωπικα δεν δινω ξανα τα λεφτα μου σε ασφαλιστη
    εαν δεν μου φερει καλυτερη προσφορα,μιας και οσες φορες
    τους χρειαστικα πιο παλια με γραψαν στα παπαρια τους,δεν βρισκω λοιπον
    το λογο να τους δωσω τα λεφτα μου,αφου ειναι οι ιδιοι απροσωποι,θα τα
    σκαω και εγω σε αλλη απροσωπη εταιρια anytime πχ η οποια αλλη μου δωσει
    καλυτερη προσφορα!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  3. #3
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913

    Re: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Προσφατα πηρε ενας φιλος την γνωστη σε ολους μας V-strom και κοιταξε για ασφαλεια, πρωτη επιλογη ηταν η γνωστη εταιρια απο σαλονικα που ειναι μεν φθηνη, αλλα δεν εχει διακανονισμο με καμια αλλη, πραγμα που σημαινει... πολλα κ διαφορα.

    Απο εκει λοιπον, πανω στην συζητηση του ειπαν οτι τα συμβολαια που γινονται on-line απο -επισης- γνωστη εταιρια, παρολο που ειναι φθηνα, ειναι απατες γιατι σε περιπτωση οποιουδηποτε ατυχηματος, πρεπει -ακουσον ακουσον- να καταβαλεις 150 ευρωπουλα.

    Εψαξα για το συγκεκριμενο θεμα επειδη τυχαινει να ειμαι ασφαλισμενος στο ενι ταιμ ον λαιν ! αλλα δεν βρικα καποια τετοιο ορο στο συμβολαιο, εχει καποιος υποψην ?



    Υγ. μια κ η γνωστη εταιρια on line εχει χτυπησει ολους στις τιμες, υποπτευομαι οτι διαδιδουν (οι ανταγωνιστες) φημες μη αληθεις ! Εσεις τι πιστευετε
    Εγώ το μόνο που ξέρω είναι πως τα ασφάλιστρα είναι χαμηλά, γιατί εκτιμούν τη συνολική αξία του αυτοκινήτου σου πολύ χαμηλότερα από αυτή που βλέπεις στους διάφορους πίνακες μεταχειρισμένων (ακόμη και μέχρι τη μέση).

    Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  4. #4
    εσυ σε ποια ασφαλιστικη εργαζεσαι ?

  5. #5
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    εσυ σε ποια ασφαλιστικη εργαζεσαι ?
    Εγώ πηγαίνω τα συμβόλαια και μιλώ με τους ασφαλιζόμενους...
    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #6

    Re: Re: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Εγώ το μόνο που ξέρω είναι πως τα ασφάλιστρα είναι χαμηλά, γιατί εκτιμούν τη συνολική αξία του αυτοκινήτου σου πολύ χαμηλότερα από αυτή που βλέπεις στους διάφορους πίνακες μεταχειρισμένων (ακόμη και μέχρι τη μέση).

    Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα....

    Θα το ψαξω, δεν αφηνω ΤΙΠΟΤΑ να πεσει κατω, συντομα θα εχουμε λιστες.

  7. #7
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391

    Re: Re: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Εγώ το μόνο που ξέρω είναι πως τα ασφάλιστρα είναι χαμηλά, γιατί εκτιμούν τη συνολική αξία του αυτοκινήτου σου πολύ χαμηλότερα από αυτή που βλέπεις στους διάφορους πίνακες μεταχειρισμένων (ακόμη και μέχρι τη μέση).

    Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα....
    Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η αξια παιζει ρολο μονο σε περιπτωση ασφαλειας κλοπης. Και οτι εχει χαμηλες τιμες επειδη δεν εχει ενδιαμεσους, προμηθειες κτλ.. Αυτο που δεν ξερω ειναι τι ειδος επικοινωνια εχεις σε περιπτωση ατυχηματος μιας και δεν εχεις καποιο ασφαλιστη αλλα ενα τηλ. κεντρο..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  8. #8

    Re: Re: Re: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η αξια παιζει ρολο μονο σε περιπτωση ασφαλειας κλοπης. Και οτι εχει χαμηλες τιμες επειδη δεν εχει ενδιαμεσους, προμηθειες κτλ.. Αυτο που δεν ξερω ειναι τι ειδος επικοινωνια εχεις σε περιπτωση ατυχηματος μιας και δεν εχεις καποιο ασφαλιστη αλλα ενα τηλ. κεντρο..
    Γιατι ο ασφαλιστης τι νομιζεις κανει, παιρνει τηλεφωνο στο τηλ. κεντρο και αυτο ηταν, αντι να το κανει αυτος, το κανεις εσυ ! Αμεσα στελνουν οχημα για καταγραφη και οτι αλλο χρειαστεις.

  9. #9
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429

    Re: Re: Re: Re: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Γιατι ο ασφαλιστης τι νομιζεις κανει, παιρνει τηλεφωνο στο τηλ. κεντρο και αυτο ηταν, αντι να το κανει αυτος, το κανεις εσυ ! Αμεσα στελνουν οχημα για καταγραφη και οτι αλλο χρειαστεις.
    Η αξία του ασφαλιστή δε φαίνεται στο πόσο γρήγορα θα καλέσει τη φροντίδα ατυχήματος αλλά το πως θα κινήσει διαδικασίες ώστε να αποζημιωθείς γρήγορα χωρίς να μπλέξεις με γραφειοκρατικές διαδικασίες των εταιριών ή να δώσει τη σωστή κατεύθυνση για την επίλυση δύσκολων καταστάσεων όπου συνήθως μπλέκονται και νομικά ζητήματα. Με λίγα λόγια το πόσο τσάκαλος είναι . Το anytime μπορεί να σου γλυτώνει μερικά ευρώ προσωρινά αλλά μπορείς να χάσεις πολλά περισσότερα στο μέλλον αν μπλέξεις σε μια δύσκολη κατάσταση - πχ ο ο υπαίτιος άλλα λέει τη μια και μετά στα γυρίζει και σου κάνει αρνητική δήλωση και αναγκάζεσαι να αρχίσεις το τρέξιμο. Σκέψου πόσα χαμένα μεροκάματα μπορεί να σου κοστίσει αυτό
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  10. #10

    Re: Re: Re: Re: Re: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
    [...] αλλά το πως θα κινήσει διαδικασίες ώστε να αποζημιωθείς γρήγορα χωρίς να μπλέξεις με γραφειοκρατικές διαδικασίες των εταιριών ή να δώσει τη σωστή κατεύθυνση για την επίλυση δύσκολων καταστάσεων όπου συνήθως μπλέκονται και νομικά ζητήματα.
    αν θελεις λιγο ποιο αναλυτικα αυτο το εξηγεις ? εχω ειλικρινη απορια καθως φανταζομαι οτι δεν θα ειμαι ο μονος

    Τι μπορει να κανει δηλαδη ενας ασφαλιστης σε δυσκολη κατασταση

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Στην anytime σελίδα δεν δίνουν προστασία bonus malus, πληρη οδική βοήθεια (εκτός και αν το ζητήσεις), νομική προστασία (εκτός και αν το ζητήσεις) κτλ κτλ..

    Είναι φτηνά διότι πολλά πράγματα που σου προτείνει ο ασφαλιστής να έχεις , δεν στα προσθέτουν στην anytime εκτός και αν τα ζητήσεις, κάτι που ανεβάζει και στο τέλος το κόστος του ασφαλιστηρίου στα ίδια επίπεδα με αυτά του ασφαλιστή σου.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    δηλαδη δεν εχω πληρη οδικη εγω ? αν μεινω θα παρουν την μια ροδα απο την μοτο μονο ? :rotflmao:

  13. #13
    Καταλαβαινω οτι μια πολυεθνικη εχει "χτυπησει" τους παντες σε τιμες κ υπηρεσιες, η διασπορα ψευδων πληροφοριων ομως απο τους απανταχου "ασφαλιστες" θεωρω οτι ειναι ανεπιτρεπτη.

    Αυριο θα παρω τηλεφωνο και θα μαθω ακριβως τι παιζει κ τους ορους των συμβολαιων. ακριβως ομως, οχι ακουσα... νομιζω... ισως...

  14. #14
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Περι ασφαλειας ο λογος (συμβολαιο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Τι μπορει να κανει δηλαδη ενας ασφαλιστης σε δυσκολη κατασταση
    Να σε κατατοπίσει σχετικά με τους όρους του συμβολαίου και να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.
    Πχ έχεις απαλλαγή σε ζημιές από φυσικά φαινόμενα, τρομοκρατικές ενέργειες, στασεις απεργίες πολιτικές ταραχές; Έχεις νομική προστασία; Τι εξαιρέσεις έχει το ασφαλιστήριο στους ειδικούς και γενικούς όρους; Στα εξήγησε ποτέ αυτά κανείς;

    Να ψάξει να βρει το φάκελο του ατυχήματός σου και τον υπεύθυνό του σε ένα δαιδαλώδες σύστημα μιας μεγάλης πολυεθνικής διότι πως να το κάνουμε έχει τα κονέ. Επειδή έχω επιχειρήσει να το κάνω μόνος στη μεγάλη κόκκινη είδα τη γλύκα. Και ξέρεις εκεί τα γαμωσταυρίδια όπως σε όλα τα τηλ κέντρα τέτοιων εταιρειών από το ένα αυτί μπαίνουν κι από τ άλλο βγαίνουν

    Να τρέξει αυτός για όλα και να μη χρειαστεί να σηκώσεις δαχτυλάκι, να μη διστάσεις να τον πάρεις τηλέφωνο χαράματα για περίπτωση έκτακτης ανάγκης.

    Καλό το anytime αν σ αρέσει να ρισκάρεις για λίγα ευρω λιγότερα. Προσωπικά προτιμώ τον ασφαλιστή μου που ζει από αυτό που κάνει δηλαδή είναι επαγγελματίας
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  15. #15
    Με any time ειμαι εγω εδω κ καιρο, 3 φορες ειχα ατυχημα απο υπαιτιοτητα αλλου, αριθμο φακελου ειχα ο ιδιος (σου δινουν αριθμο απ την αρχη κ απλως τον αναφερεις στο 2-3ο τηλεφωνο σου -1425 πχ-), ασφαλιστη δεν πηρα κ με την αποζημιωση δεν ειχα κανενα προβλημα.

    Αυτο που ξερω απο φιλο ασφαλιστη (χαρτοφυλακια ιστοριες μαλακιες) αυτο που κανει ειναι να παρει τηλεφωνο στα κεντρικα, τιποτα παραπανω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 13:45
  2. περι αγορας ο λογος...
    από adam_tsouk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2004, 14:25
  3. περί mp3 ο λόγος
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2004, 14:38
  4. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 00:24
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF