Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: διακοπεσ στην κερκυρα επιστροφη....

  1. #1

    διακοπεσ στην κερκυρα επιστροφη....

    αρχιζωντας θα ηθελα να πω ενα τεραστιο μπραβω και να δοσο τα συνχαριτηρια στους κερκυρεουσ μοτοσυκλετιστες που κατορθονουν και επιβιωνουν στους <<δρομους>> του νισιου.
    επισεις θα ηθελα να πω πολλα για τους υπευθηνουσ της κερκυρας για την κατασταση που εχους φερει τουσ δρομουσ του πανεμορφου νισιου, αλλα πιστευω οτι απο τα βρισιδια και θα κετερεε ο σερβερ αλλα οσες σελιδες να επιτρεπει το φορουμ δεν θα μου εφταναν να τους βριζω....

    ας τα παρουμε νε την σειρα..
    σαββατο πρωι 6 η ωρα ειναι φορτομενο το bmw και ξεκιναμε χαρουμενοι .
    περναμε το μονοπατι που οδηγη απο την κορινθο στο ριο και κατορθονοντας να επιβιωσουμε στανοντας στην γεφυρα σταματαμε να δοξασουμε τον θεο που ειμαστε ζωντανοι. αρχιζουμε να ανιφοριζουμε προσ ηγουμενιτσα μεσο ακτιου.
    φτανοντας ηγουμενιτσα οι ναυτιλιακοι πρακτορες που φροντιζουν τον κοσμο εχουν κανονισει στο ενα και μοναδικο ταμιο να υπαρχει μια ουρα απο πανω απο 100 ατομα κατο απο τον ηλιο να περιμενουννα βγαλουν εισιτιριο.
    οι πιο προνοιτικοι που εχουν ξαναπαει στην κερκιρα και ξερουν εχουν παρει και αντηλιακο για προετιμασια στο να κανουν χρωμα μην τουσ ερθει ο ηλιος αποτομα στην παραλια και καουν.(ειδες οι πρακτορες? ολα τα σκευτονται.)

    μετα απο ταξιδη 1 ωρας και 45 λεπτων σκιζωντας τα κυματα να την παντοφλα, (στην οποια εγω ο αφελεις εψαχνα τους κοπιλατες να τουσ πω να τραβιξουν κουπι πιο γριγορα μπας και φτασουμε καμια φορα ) φτασαμε στην κερκυρα.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  2. #2
    βγενοντας αποτην παντοφλα αρχισα να ανοιφοριζω προς παλαιοκαστριτσα.
    αναρωτιθηκα γιατι μου ειπανε οτι η κερκυρα εχει παλιοδρομους? αφου ο δρομος ειναι καλος για τα ελληνικα δεδομενα.
    10 χλμ πιο επανω κανω δεξια για σιδαρι. δεν περνανε ουτε 100 μετρα και με πιανει τρομος γιατι πρεπει να μπικα στο σαραγιευο μετα απο τον αμερικανικο βομβαρδισμο.

    ο δρομος ειναι στενος με κρατιρες απο τις βομβες και αν προσπαθεις να κινηθης εξω απο τους κρατιρες τα λαδια? μαλων? απο τα αεροπλανα εχουν κανει τον δρομο να γλισταει τοσο που ενω αγω φρεναρο το ABS αμολαει τα φρενα για να βρουν τα λαστιχα προσφυση.
    εχω γυρισει ολη την ελλαδα και για προτι φωρα με εχει κοψει κρυος υδροτας και μια σκεψη ειναι συνεχεις ατο μιαλο μου ... ΠΕΦΤΟΥΜΕ......
    δευτερα στο σασμαν και το γκαζι ισια που ανοιγη. δεν ειναι δυνατον σκευτομε πρεπει να εχω σκασμενα και τα δυο λαστιχα.
    κατεβενουμε και τα λαστιχα μας ειναι μια χαρα. μια δοκιμη με το ποδι στην ασφαλτο μου λεει οτι δεν εχει προβλημα η μηχανη.
    προσεκτικα και με πρωτη - δευτερα σηνεχιζουμε την διαδρομη του τρομου.
    αρχιζουμε να κατιφοριζουμε προς σηδαρι. κατιφορικο εσακι με πρωτη στροφη αριστερα. πλησιαζω μα κλιστο γκαζι και δευτερα. η μηχανι λογο της κατοφεριας επιταχηνει. τσιμπαω λιγο το πισο φρενο και το ABS μου ελευθερωνει σινεχωςτα φρενα. πλισιαζω στην στροφη επικινδινα πρεπει να στριψω πασι θησεια γιατι θα βγω εξω απο τον δρομο . πλαγιαζω την μηχανη ελαφρα και.......
    οποιος μου ελεγε οτι η BMW του ειχε χασει μπροστηνο θα τον σκιλοβριζα και θα του εχωνα κλόστιες.
    η μοτο χανει και βρισκει επαφη με τον δρομο με τον ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ τροχο ανοιγωντας την γραμμη και το χαντακι διπλα μας πλισιαζει επικυνδηνα. οι ροδιες διπλα στον δρομο στο χωμα με πλιροφορει το που κατευθηνομε και εγω.
    μολισ παταει στο χωμα η μηχανη βρισκει αμεσος προσφιση και στριβη. κρετιεμε στο χωμα κλαδευοντας με τα σωματα μας οτι εχει απομηνει απο πρασινο στην ακρη του δρομου που δεν τα εχουν σπασει αυτοκινητα και μηχανακια που εχουν πεσει.
    τελιονοντας το εσακι σταματο στο χωμα και προσπαθουμε να συνερθουμε.
    μια ματια στο σιμειο που κατευθηνομασταν βλεποντας την καταστασι των φιτωνη εικονα που μας δεινη ειναι οτι απο εδω μαζεευουν καθημερινα κοσμο οι γερανοι και τα ασθενοφορα.
    μια που αναφερομε σε αυτα εχω να σας πω οτι τα ασθενοφορα πρεπει να εχο τουλαχιστον 200 το νιση απο την συχνοτιτα που περνουσαν απο καντα μας αλλα και γενικα μερα νυχτα ακουγες της σειρηνες τους να τρεχουν...
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  3. #3
    φτανοντας στο σηδαρι ενα διαρκες νεφος απο κουνουπια ηρθε να μας υποδεχτη. μας ειχαν πει οτι πιγενοντας στην κερκυρα να παρετε αντικουνουπικο αλλα μπορο να πω οτι ηταν λιγο περισοτερα απο οσα περιμεναμε.
    το δοματιο που κλισαμε ηταν ενα μεγαλο καταπρασινο κτημα και ενα κτιζμα που ειχε 6 δωματια. ημασταν το μοναδικο δοματιο που ηταν πιασμενο και απο οσο μας ειπαν οι ιδιοκτητες δεν ειχε πολυ τουρισμο το νιση και ειχε πολλα αδεια δοματια.
    το δοματιο δεν ειχε κλιματισμο γιατι οπως μας ειχα πει και αλλοι στο σηδαρι το βραδυ κανει κρυο και σκεπαζεσε με μια μικρι κοπυβερτα. και πραγματι ετσι ηταν. βεβαια αυτο που δεν μας ειπαν οτι εχωντας ανοικτο το παραθυρο για να εχεισ δροσια μπενουν τα κουνουπια.λογικο αυτο οποτε βαλαμε στης μπιζες αντικουνουπικα και αλιφτικαμε με αντικουνουπικο....
    ΧΑ!!!!!! χασαμε τα κουνουπια εκει ειναι καταδρομεις καροντουσαν ακομα και πανω στο φιδακι μας εβγαζαν την γλωσα και μας εκαναν νιανια, νιανιαααανια... και εφορμουσανε....
    φτανοντας στο σηδαρι ειχαμε μηλισει με τον σημφορουμιρη αντρεα και ειπαμε να παμε κερκυρα
    (στην πολη δηλαδη) να βρεθουμε.
    ξεφορτοσαμε την μηχανη και πιραμε τον δρομο πισο για την πολη. ειχαμε την ελπιδα οτι τωρα που ηταν ξεφορτοτη η μοτο δεν θα φλιστρουσε.
    και εδω χασαμε παλι γλιστρουσε και αυτην την φορα προτιμισαμε να κηνηθουμε απο τουσ κρατιρες και να κανουμε εντουρο στην <<ασφαλτο>>
    με τον αντρεα βρεθηκαμε στο κανονι ενα απο τα κοσμοπολιτηκα μερη του νισιου με θεα το ποκτικονιση και το αεροδρομιο. μεχρη να ερθη ο αντρεας πηγαμε να καθησουμε διπλα στο καφε κανονι σε ενα αλλο καφε .
    εκει ηταν ενας τυποσ που μου θυμιζε τα μπαρ καταστροματος στα πλοια. ειχε τριγυρο πλαστικες καρεκλες και τραπεζια αγορασμενες μαλον απο τον πλανοδιο γυφτο, αν ηθελες καφε σου εδηνε εναν φιεστα καφε και ενα μπουκαλακι νερο τα χρυσοπληρωνες και καθοσουν οπου εβρισκες και ευτιαχνες τον καφε σου . μετα λογο του οτι δεν ειχε σκουπιδοντενεκεδες αφυνεσ τα σκουπιδια σου επανω σε ενα απο τα τραπεζια η οπου ευρισκες και καπια στιγμη εβγενε αυτος αφου ειχαν γεμισει τα τραπεζια με σκουπιδια κρατοντας μια μαυρη σακουλα με το χερι του εσμπροχνε τα σκουπιδια στην σακουλα και με ενα λερομενο πανι στην ουσια απλονε και δεν σκουπιγε στους χιμενουν καφεδες και αναψικτικα στο τραπεζι και τα ζουμια πεφτανε και στης καρεκλες..
    μηναμε μαλακες απο το θεαμα............
    σε χρονο D.T.εχουμε βγη καιπαμε διπλα στο καφε κανονι, το οποιο ουσιαστηκα ειναι ενα απο τα πιο κοριφεα καφε της κερκυρας. ειπαμε για τραπεζι και μας ειπαν να περιμενουμε γιατι ηταν γεματα και σε λιγο θα μας εβρισκαν.
    πραγματι μετα απο λιγο μας βρικανε , μια που δεν ειχε ερθει ο αντρεας πειπαμε να καθησουμε και να παραγκηλουμε.
    χαζευοντας την υπεροχη θεα απλονο το χερι μου να παρω τον καταλογο. εσθανομε το χερι μου να κολαει στο μπλουζακι μου και βλεπω οτι ειχα συροπια στο μπρατσο μου.
    θα κολισα διπλα στον μαλακα σκευτικα αλλα ρε γαμοτο αφου ουτε μπικαμε καλα καλα πως κολισα? τοτε το ματο μου πεφτει στης ακρες του τραπεζιου. σταλακτιτες απο συροπια και απο λιομενα παγωτα απιλουσανε να πεσουν στοσορτσακι μου.
    αφινο τον καταλογο και ανακαλιπτο οτι και το χερι μου που επιασα τον καταλογο εχει γεμισει απο μισοξεραμενη σαντιγη. αρχιζω να βριζω χαμιλοφονα. με τουσ βρομιαριδες.
    παμε να φυγουμε ? μου λεει η κατερινα.
    περιμενουμε τον αντρεα κοπελαμου της λεω.
    σε λιγο ερχεται ο αντρεας τον ενιμερωνο να αποφυγη την επαφη με το τραπεζι. πινουμε τον καφε μας τα λεμε και περναει ευχαριστα η ωρα μας . και το βραδυ γυριζουμε με πολυ προσοχη στο σιδαρι..

    συναιχιζω αργοτερα....
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  4. #4
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    τελικα δεν ειμαι μονος στην απογοητευση. εχω και παρεα !!
    Ubi dubium ibi libertas

  5. #5
    Κατι ξερει η κοπελια που δεν θελει να παμε στο νησι με την μηχανη... Αν κ στην ζακυνθο λογικα θα ειναι καλυτερα

  6. #6
    αμ δεν τοξερες οτι για να πας στο νησι χρειαζεσαι λισανς απο αγωνες εντουρο?
    Που πας και συ ρε παιδι μου? Δεν ηξερες δεν ρωταγες?

    Κανονικα επρεπε να παρεις το φερρυ για Καβο να πας να κανεις καμια προπονηση στην πιστα μοτοκρος και μετα να βγεις να κυκλοφορησεις να παρεις το κολαει που λεμε.

    Χωρις αστεια τωρα οντως οι δρομοι του νησιου ειναι για κλαματα.Εγω ειμαι καταγωγη Κερκυραιος και εφυγα πριν απο 9 χρονια περιιππου οι δρομοι δεν εχουν καμια διαφορα απο τοτε μεχρι τωρα + την φθορα της διαφορας των ετων.

  7. #7
    κυριακη πρωι και ξεκιναμε για βολτα να παμε παραλιακα παλαιοκαστριτσα. ο δρομοσ προς αβλιοτες ειναι απελπιστικα στενοσ με πεταλα που δεν μπορω να τα παρω αναγκαζεται η κατερινα να κατεβη για να κανω μπροσ πισο. βλαστιμαο ακομα μια φορα την ωρα και την στιγμη που αποφασισα να ερθο στην κερκυρα. σκευτομε οτι ειναι που ειναι να τουσ παρει και να τουσ σηκοση ο δρομος ειναι και ολοκληρο καραβι η μηχανη μου οποτε η ταλεπορια ειναι διπλη.
    καποια στιγμη μας προσπερνα ενας τουριστας με μια τετρατροχη γουρουνα δικαβαλος. με ρωταει αν ειναι και στην συναιχια ετσι ο δρομος γιατι εχου κουραστη απο τις λακουβεσ και τα πεταλα .
    του απανταμε οτι και εμεις προτη φορα ειμαστε στο νιση και χαμογελα κοιτοντας την μηχανη και μου λεει δεν θα ηθελε να οδηγουσε αυτην την μοτο στην κερκυρα. του απαντησα ουτε και εγω.
    μπροστα αυτος πισο εγω καποια στιγμη σε ενα πεταλο αναγκαστηκε και αυτος να κανει μπροσ πισο για να στριψει . πως διαβολο στριβουν τα αυτοκινητα εδω? μας λεει καιβλαστιμα τους κερκυρεικους δρομους.
    στους μαγουλαδες φτανοντας ειμαι σε κατασταση αν μου ελεγε κουβεντα κανεις να τον σκοτοσω. σκευτομαστε να καλεσουμε την οδηκη βοηθεια να μας παρει. ειμαστε κατακοποι και εγω και η κατερινα και να σκευτηται οτι δεν πρεπει να εχουμε κανει ουτε 15 χιλιομετρα απο το πρωι που ξεκινησαμε.
    εκει που καθομασται περναει ενας παππους.
    παπου εχει αλλον δρομο για να παμε σιδαρι? ειμαστε αποφασισμενοι αν γυρισουμε πισο στο σιδαρι και να μην κανουμε βολτα το νιση.
    εγω μαλιστα ειμαι σε κατασταση να πω της κατερινας να γυρισουμε αθηνα.
    εχει απο εδω μας λεει και μας δειχνει ενα ασφαλτινο μονοπατι ειναι δισκολο στην αρχη αλλα μετα πεφτει στον δρομο για παλαιοκατριτσα και φαρδενει.
    μετα απο 10 αγωνιοδη χιλιομετρα διασταυρονομασται με τον δρομο για παλαιοκαστριτσα. ειναι ο κλασικος βομβαρδισμενος δρομος οχι βεβαια σαν το σαραγεβο αλλα πιο βατος. η παλαιοκαστριτσα ειναι κοντα πια.
    παμε παλαιοκαστριτσα κατερινα?
    αν νομιζεις οτι ειναι ασφαλες και αντεχεις παμε.
    η σκεψη μου οτι καναμε τοσο δρομο τοσα εξωδα και φτασαμε στην πηγη και να μην πιουμε νερο με χαλουσε απο την μια απο την αλλη η κουραση αν και ηταν ακομα 11 το πρωι εχωντας φυγη απο το σιδαρι στης 8+30 και εχουμε κανει 27 χλμ σε τρομακτικουσ δρομους με εκανε να προτιμησο την παλαιοκατριτσα γιατι δεν ειχα κουραγιο να οδηγησω ως το σιδαρι.
    φτανουμε στην παλαιοκαστριτσα. πανεμορφο μεροσ με πολυ φασαρια λογο του οτι εχει πολυ κοσμο. η μιχανη μπενει στην σκια και εγω πεφτο κατακοπος σε μια πολυθρονα στην καφετερια. η κατερινα στην διπλανη πολυθρονα τριβη τουσ ομους της και τα μπρατσα της που πονανε απο την ταλαιπορια.
    να ρωτισουμε εαν εχει καλιτερο δρομο για σιδαρι μου λεει αν δεν εχει να καλεσουμε την οδηκη.
    με κυταει και δεν την εχω ξαναδει τοσο ταλαιποριμενη ακομα και οταν καναμε στην κρητη 1200 χιλιοματρα σε μια μερα. 30 χρωνια ειμασται μαζι και ποτε δεν την ειδα σε τετοια κατασταση απογνωσης.
    και εγω πιστευο οτι ειναι καλυτερα να καλεσουμε οδικη οτι παθαμε βλαβη δεν αντεχω αλλο της απαντω.....
    μετα απο 2 ωρες λεει η κατερινα. παω να βουτιξω μπας και αμολισουν οι μυες μου τουσ εσθανομε πετρα. εγω δεν ειχα κουραγιο ουτε τα 10 μετρα εως το νερο να κανω και ουτε που κουνιθικα.
    ρωτοντας το γκαρσονι μας ειπαι οτι ο καλυτερος δρομος ειναι προς την πολη και πριν την πολη τον δρομο που ειχα κανει την προιγουμενη μερα προς σαραγιεβο εεε σιδαρι ηθελα να πω.
    κυρικη βραδυ επιστρεφουμε στο σιδαρι στο δοματιο. το πισο μου λαστιχο ειναι λιγο πριν εξαφανιστουν οι χαραξεις . και να σκευτιται οτι οταν εφυγα απο αθηνα ηταν με λιγα χιλιομετρα σχεδον καινουριο οι σκατοδρομη μου ριμαξαν το λαστιχο.
    κατερινα δεν θα κινηθουμε με την μηχανη αλλο γιατι θα μας πεταξει λινα της λεω παμε να νικιασουμε αυτοκινητο απο το χωριο.
    κατεβενουμε σιδαριβρισκουμε ενα παλικαρι που νικιαζε αυτοκινητα. δεν υπαρχουν αυτοκινιτα ξενικιαστα πουθενα στην κερκυρα μας λεει αφου πηρε σε αλλους για να μας εξηπιρετησει και εγω θα εχω απο την πεμπτη ελεφθρο αμαξι μας λεει.
    του λεμε το τι παθαμε με την μηχανη μας και ρωταμε αν ξερει κανεναν να νικιαζει τιποτα μηχανακια της προκοπης.
    παιδια εγω εχω αυτο και κιλοφορο μας λεει και μας διχνει εναν δουκα. και σας καταλαβενω απολιτα. αλλα σας λεω το εξεις. μην νικιασετε μηχανακη τα 50ρια ειναι παρταλια και τα 200 οι γουρουνες ειναι ταλαιποριμενες και θα μηνεται στον δρομο , κηνηθηται με το δικο σας.
    ρε φιλε του λωο αν κηνηθουμε θα μας πεταξει λινα το λαστιχο και αντε να βρουμε λαστιχο στην κερκυρα θα πρπει να περιμενουμε απο αθηνα.
    τοτε σικοθηκε και πηρε ενα χαρτη της κερκυρας . τον απλοσε και αρχισε να τραβαει γραμες πανω στους δρομμους .
    θα πατε απο εδω ακολουθοντας αυτους τους δρομμους θα καθησεται αν διτε αυτο και αυτο . θα κανετε αυτο θα πατε ετσι και ετσι.
    ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ......ακουλουθησαμε την δευτερα την διαδρομη που μας εδιξε προσ ροδα, υψος, κερκυρα. φτανοντας στην πολη το λαστυχο ειχαι ασιμαντη φθορα μια που οι δρομοι δεν ηταν βομβαρδισμενοι απλος γρλυστρουσανε τρελα.
    κατερινα η ωρα ειναι 11παμε και νοτια? και αν φαμε το λαστυχο αφυνουμε την μηχανη στην πολη στην επιστροφη και παμε σιδαρι με ταξι και βλεποντας και κανοντας.
    παμε μου απαντα.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  8. #8
    η διαδρομη προς μπενιτσες ειναι ψιλοβομβαρδισμενη γλυστερη και επιπλεων εχει ενα χαντακι απο καποιο σωλινα πιθανων που εχουνε περασει το οποιο εχει βολιαξει. με προσπερνουν μια παρεα χαρλεαδες αυστριακοι οι οποιοι κινουνται μεσα στο χαντακι. βρισκο ωραια την σκεψη τους γιατι εξω απο το χαντακι η θα γλιστρας η θα κανεις εντουρο. μπενο και εγω στο χαντακι και τους ακολουθω. η μηχανη χωρευει τσαμικο κατω απο τα ποδια μας αλλα τουλαχιστον ακουν τα φρενα και δεν γλιστρας, αφυνης το τιμονι και το στριβη το χαντακι και ολλα οκ.
    αρκη μην θελισεις να αλαξεισ κατευθηνση τοτε θα πρεπει αν βρεισ σιμειο που το χαντακι ειναι ρηχο για να βγης.
    ο ψιλοπανικος της προτης στιγμης απο το χαντακι σε λιγο ξεπερνιεται και η κατερινα αρχιζει να κοιταζει τριγυρο. μου λεει τα τοποια που βλεπει γιατι εχω δεν τολμο να παρο τα ματια μου απο το χαντακι γιατι αν πεσει κανεις απο τους χαρλεαδες θα γινουμε ολοι μαλια κουβαρια.
    καπου μετα τα μωραιτικα το χαντακι τελιωνει αλλα και ο δρομος αρχιζει αν φτιαχνει. μετα τον αγιο γεωργιο εχουμε κουραστη οποτε ψαχνουμε να αραξουμε.
    οι παραλιεα απο το σιδαρι και κατω απο την μερια της ελλαδας οποια ειναι καλη ειναι πιασμενη απο ξενοδοχεια και κλαμπ και στις υπολιπες γινετε πατα με να σε πατω.
    βλεπουμε μια παραλια προσ μαραθια λελει και ειναι απο εξω προς ιταλια. η μικρη μεν εμπιρια μας μας λεει οτι οι εξω παραλιες που βλεπουν ιταλια ειναι φανταστικες.
    κανουμε δεξια σε ενα στενο δρομακι και επιζουμε να μην πεσουμε σε τιποτα πεταλα σαν και εχτες.
    η αποφαση μας στευτικε με απολιτη επιτιχεια. μια που ηταν απο της καλυτερες παραλιες που εχουμε δει. η ταβερνα εκει πανω στο κυμα ειχε φανταστικο μαγυρα τα φαγιτα τους ηταν υπεροχα εστω και λιγο τσιμπιμενα και το σερβις και η καθαριοτητα ηταν σε απολιτως ικανωποιητικα επιπεδα. καναμε μπανιο και απολαυσαμε πατιτσαδαμε κοκκορα και σοφριτο με παγωμενες μπυρες.
    ηταν το πρωτο μαγαζι απο το σαββατο που φτασαμε που ηταν αξιολογο και αξειζη να το επισκευτητε αν ποτε παει κανεις.
    στην σιναιχια συνεχισαμε για τον καβο. το λαστιχο μας εδιχνε πια καλι διαγωγη μια που ο βομβαρδισμος δεν ειχε φτασει εδω κατω και οι δρομοι δεν γλυστρουσαν απελπιστικα γλυστρουσαν ελεγχομενα και μιλαω ναι ναι ναι για το μποστινο μια που το πισο ηταν πιο καραφλο απο εμενα.
    μπενοντας στον καβο μας ηρθε μια μιρουδια που σινανατας στα διμοσια ουριτιρια που εχουν μηνες να καθαριστουν, μπικαμε στον καβο και μετα απο 10 λεπτα φυγαμε τρεχωντας για να μην κανουμε εμετο απο την μποχα.
    για οσους δεν ξερουν ο καβος ειναι οτι και ο λαγανας και τα μαλια .
    το χωριο ειναι γεματο απο τουριστες που ακομα και το μεσιμερι γυρνουν μεθισμενοι κατουραν οπου βρουν και πιδιουνται οπου βρουν.
    επιστροφι στο σιδαρι πριν σκοτινιαση.
    κατεβενουμε το βραδυ βολτα στην περαντζαδα στο σιδαρι . τα κουνουπια τριβουν τα χερια τους βλεποντσς τοσο αιμα να κικλοφορη. στα καταστιματα αν εισαι τουριστας και αφισεις ενα ευρω εισαι ο θεοσ αν εισαι ελληνας και αφισεις 100 ευρωμονο που δεν σε πετανε με της κλοτσιες βρομοελληνα απο τα μαγαζια τους.
    μαγαζια πολιτελιας μεσα απο την πορτα του αποκλιστικα για να διασκεδασουν με διαφορα που ακομα και ο πιο προοδευτικος ελληνας θα τα ελεγε γκιτς. μονο τον γυφτο με το ντεφι και την αρκουδα δεν ειδαμε..
    ακριβοσ εξω απο την πορτα των μαγαζιων το χαντακι με τα λιμναζοντα βρομονερα μαυρα καταμαυρα σινεφα κουνουπιων να εχουν το στεκι τους.
    παμε στους περουλαδες να δουμε το καναλ ντ αμουρ........

    ας μην εκφραστω............... απλος αν πατε στην κερκυρα μην χασετε τον χρονο σας να πατε .....

    τριτη πρωι 9 η ωρα ξεκιναμε για περουλαδες για παραλια λογκα που μας ειπε το παλικαρι οτι ειναι υπεροχα.
    9+30 ειμαστε εκει δεν βλεπουμε τιποτε η πρωινη ομιχλη που υπαρχει στην κερκυρα εχει μιοσει την ορατοτιτα στα 10 μετρα.
    περιμενουμε να ανεβη ο ηλιοσ και τοτε μας αποκαλυπτεται πραγματικα ενα κοσμιμα .
    μπανακι σε μια υπεροχη θαλασα , βλεπουμε τον κοσμο να αλιβετε με την αμμο που περνουν απο το βουνο και να το κανει λασπι. κανουν σπα μου λεει η κατερινα ειναι αργυλοσ και οσοι ξερουν αλιβονται.
    δεν το εκανα ντρεπομουν να γινω μεσα στις λασπες σαν γουρουνι και ας το εκαναν ολοι.
    γυρισμος στο σιδαρι για μεσιμερι.
    σκευτομασται που να φαμε μια που τα μαγαζια αυτο που προσφερουν δεν μας ικανοποιη στην ποιοτητα και στην τιμη.
    παμε σουπερ μαρκετ να παρουμε καμια ντοματουλα και καμια μπυριτσα λεει η κατερινα.
    ο αερας εχει κοψει και η ζεστη εχει ανεη κατακοριφα, οσο ιδρονης τοσο τα κουνουπια σου επιτιθονται. εχει αρχισει να μας σπανε τα νευρα μαι που τα αντικουνουπικα δεν κανουν τιποτα.
    τρομε στο δοματιο και λεμε να την κανουμε με τα ποδια παλι στο χωριο να κανουμε και μπανακι μολισ χωνεψουμε,
    η παραλια του σιδαριου ειναι αμουδια ριχη αλλα λογο του πολυ κοσμου ειναι βουρκοσ με φικια. αναβαλουμε το μπανια. καποια στιγμη κουραζομασται να περπαταμε . και παμε να καθησουμε σε ενα πολυ εμφανισιμο μαγαζι να φαμε σουβλακι και αν πιουμε καμια μπυρα.
    το μαγαζι εμφανισιμο ειναι σελφ σερβις και μαλομενο με την καθαριοτητα. περνουμε 2 μικρες μπυρες και 3 σουβλακια γυρο πιτα 12 ευρω. ε καλα ειναι θα πει κανεις.... να ηταν και καθαρα.
    βλεποντας τριγυρο αποφασιζουμε να σηκοθουμε και αν περπατιοσυμε γιατι η μαχη των κουνουπιων εχει αρχειση να μας εκνευριζει.
    σουρουπονει και τα κουνουπια πικνωνουν .
    παμε στο δοματιο μου λεει η κατερινα.
    η απνια και η ελιψη κλιματιστικου σε σινδιασμο με την ελιψη σιτας στα παραθυρα δεν σας λεω τι γιναιτε.....
    κλισιμο τα παραθυρα ψεκασμα με αντομοκτονο και φευγουμε μεχρι αν δουλεψει και να ξεμιρισει.
    στον δρομο για το χωριο με τα ποδια δινουμε και την μαχη των κουνουπιων. καποια στιγμη βλεπουμε μια ταβερνα που λεει οτι ειναι απο το 1974 . η μιρουδιες διχνουν καλες και τα ηλεκτρικα αντομοκτονα που κρεμονται μας υποσχοντε λιγες στιγμες ιρεμιας.
    μπενουμε και παραγκελνουμε 2 μπυρες ποτιρι μεγαλες 2 μεριδες γυρο και μια πατατες.
    η μπυρες ειναι οι ποοιο παγωμενες μπυρες που εχω ποιοι ποτε μου με παγωμενο το ποτιρι . τα τραπεζια και ο χωρος λαμπι απο καθαριοτητς ακομα και στης τουαλετες που πιγα ελαμπαν. ηρθε το φαγιτο . καλομαγιρεμανο αψωγα σερβιρισμενο, τα γκαρσονια σε εκαναν να πιστευεις οτι εισαι στο χιλτον
    με αριστα 10 του βαζω 11 σε ολλα.
    η ταβερνα λεγοταν βακχος αν δεν κανω λαθος ηταν οι πιο επεγκελματιες που εχω συνατισει σε ολα τα ταξιδια μου στην ελλαδα και το εξοτερικο
    α δεν σας ειπα ποσα πληροσα...... 15.50 ΟΛΑ .
    η καλυτερες στιγμες που μου εμειναν απο την κερκυρα ειναι αυτη η μια ωρα περιπου που ημουν στο μαγαζι αυτο. το ιδιο λεει και η κατερινα....
    επιστροφη στο δοματιο,
    εδω θα τρωμε μεχρι το σαββατο που θα φυγουμε λεει η κατερινα. ασε τους αλλους να σταχτομπουρπουλιαστουν οι αλιταραδες....
    το δοματιο ηταν κολασι ολο το βραδυ σκοτοναμε κουνουπια μια που η αποπνικτικη ζεστη λογο της υγρασιας μας εκανε να ανοιξουμε τα παραθυρα.
    περιπουστης 5 το πρωι σκεπαστηκα με το σεντονι οσο μπορουσανα καλιφτο και πρεπει να με πιρε για λιγο ο υπνος γιατι δεν ξερω τι ωρα κοιμηθηκα.
    τεταρτη6+30 ημουν παλι στο ποδι και σκοτονα κουνουπια . η κατερινα ειχε ξυπνηση και αυτη απο τον υποτηθεμενο υπνο και βοηθουσε στον κουνουποπολεμο.
    γιωργο παμε να φυγουμε?
    αθηνα? της κανω εγω..
    ναι παμε σπιτι μας να ξεκουραστουμε και βλεπουμε αν ειναι πηγενουμε με την μηχανη για πανιο καπου κοντα....
    μιση ωρα αργοτερα η bmw ταξιδευε φορτομενη για να προλαβη το πρωινο φερυ για ηγουμενιτσα.
    εκει φουλαραμε με βενζινη και φτασαμε αθηνα χωρεις σταση μονο για να ελεγχουμε την καταστασι του ελαστικου για μια στηγμη σταματουσαμε και ξανα δρομο.
    μολισ ευτασα αθηνα εβαψα μια πετρα μαυρη και την πεταξα προς την κερκυρα και στον χαρτη εκει που υπαρχει η κερκυρα το μουτζουροσα με μαυρο μαρκαδορο να μην την βλεπω........
    οποιος με ρωτηση για την κερκυρα του λεω οτι δεν ξαναπαω ουτε πεθαμενος. αλλους μπορει αν τους αρεσει εμενα και της κατερινας στο λεξιλογιο μας δεν υπαρχει πια η λεξη κερκυρα.....
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  9. #9


    Πραγματικά ρε'σύ Γιώργο, λυπάμαι πολύ όταν ακούω ότι κάποιος πήγε διακοπές και δεν πέρασε καλά. Λίγες μέρες μας μένουν να χαλαρώσουμε κι είναι πολύ κρίμα να πηγαίνουν στραβά, γαμώτο δηλαδή.. απ'την άλλη, βλέπω τόσο κόσμο να διακοπεύεται στο Ελλάντα, ειδικά εδώ στην Κρήτη που βρίσκομαι και για τις δύο εβδομάδες του 15Αύγουστου, ούτε να στο περιγράψω. Κι αναρρωτιέμαι, μα είναι δυνατόν όοοολος αυτός ο κόσμος να κατέβει στην Κρήτη και να περάσει καλά; Φύγανε μπούγιο απ'τον πανικό της Αθήνας και δημιουργούν ένα νέο μπούγιο στην Κρήτη! Και όχι μόνο στην Κρήτη -βέβαια- αλλά σε κάθε νησί (και όχι μόνο) της Ελλάδας.. και πού'σαι, βάλε και τους τουρίστες που έρχονται από κάθε γωνιά του κόσμου. Πραγματικά πνιγήκαμε εδώ στα Χανιά φέτος, ειλικρινά μετά τη βδομάδα του 15Αύγουστου ανασάναμε ξανά! Ξαναβγήκαμε απ'τα σπίτια μας απ'το καθιερωμένο πια ταμπούρωμα του Αυγούστου! Για μένα προσωπικά τέλος οι διακοπές μέσα στον Αύγουστο, και τον Ιούλη ακόμα. (αλήθεια εσείς πότε γυρίσατε; )

    Το βασικότερο που σας τη χάλασε ήταν οι δρόμοι και τα κουνούπια, μωρέ μήπως τελικά έφταιγε η μπουρούχα η Μπεμβέ και οι ταμπλέτες σας; Δεν σε ειρωνεύομαι σε καμμία των περιπτώσεων, βλέπω όμως ξεκάθαρα ότι το υπερωκεάνιο σας άλλαξε τα φώτα στο πανέμορφο -απ'ότι ακούω απ'όλους χρόνια τώρα- νησί της Κέρκυρας.. κι εγώ ρε φίλε κι ο καθένας, άμα κατέβω Σούγια (υποθέτω ότι ξέρεις) με 1000άρι SS διπλο-τριπλοφορτωμένος, ε, τα φώτα θα μου βγάλει.. είσαι χρόνια μοτοσυκλετιστής και μάλιστα χιλιοταξιδεμένος, χιλιόμετρα πιο πολλά από μένα. Ξέρεις λοιπόν πόσο πιο καλά θα περνούσατε με ένα άλλο μηχανάκι στο νησί..

    Τα κουνούπια τώρα.... γαμώ το σπίτι τους έτσι προκαταβολικά γιατί λύση πέρα απ'αυτή που ήδη ακολουθήσατε δεν έχω..

    Κρίμα ρε γαμώτο που σας την έσπασε η όλη φάση, ειλικρινά κρίμα..

  10. #10
    ειναι όντως κρίμα να γαμιούνται ετσι οι διακοπές.......

    καλο χειμώνα να λεμε!!



    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Καλησπέρα .
    Σε γενικές γραμμές καλά τα λες αλλά έτσι και τα διαβάσει κάποιος άσχετος θα νομίζει αλήθεια ότι θα πέσει μέσα σε καμιά κινούμενη άμμο .
    Πρώτο και σημαντικότερο λάθος είναι ότι πήγες Αυγουστο . Τα υπόλοιπα είναι περιττά . Ο υπερβολικός κόσμος ειναι εγγύημενα εκνευριστικός . Μέτα , σχετικά με τους δρόμους η Κέρκυρα σίγουρα δεν έχει τους δρόμους των Αυστριακών Αλπέων , αλλα κινείται στον μέσο όρο των Ελληνικών νησιών . Ο δρόμος μέχρι την Παλιοκαστριτσά και γενικά ο γύρος του βόρειου κομματιού ειναι αρκετά καλός στο μεγαλύτερο κομμάτι του αν και στενός μέσα στα χωριά . Επίσης ο δρόμος για Λευκιμμή και Κάβο , ο μεγαλύτερος του νοτίου κομματιού είναι καινούριος και με καλή άσφαλτο ειδικά απο Μπενίτσες και κάτω . Μάλιστα με την νέα παράκαμψη Περιβολιού και παλιότερα της Λευκίμης πας κάβο σε 40 λεπτά απο την πόλη . Κατα τα άλλα ισχυει ο γενικός κανόνας του ταξιδιώτη πως όταν πας κάπου χωρίς να να έχεις feedback μπορείς να ανακαλύψεις διαμάντια , αλλά και κάρβουνο . Ειδικά για το θέμα των δρόμων θεωρώ ότι είσαι άδικος .Τα υπολοίπα είναι λίγο πολύ προσωπικές απόψεις και γούστα ..



    Modenas Kriss 125

  12. #12
    Το πιο μεγαλο λαθος που εκανες ηταν που δεν ρωτησες...Και σου ειπα μακρια απο τα τουριστικα μαγαζια.Η Κερκυρα εχει παραλιες πραγματικα κοσμηματα διασπαρτα σε ολα τα μηκη και πλατη του νησιου.Απο εκει στο μαραθια που πηγες ολες οι παραλιες βορεια και νοτια ειναι εκπληκτικες.Προφανως εκανες και λαθος επιλογη περιοχης αλλα και διαδρομων.Το Σιδαρι ειναι ενα τουριστικο μερος που δουλευει αποκλειστικα με ξενους χαμηλης ποιοτητας και οικονομικης καταστασης 2-3 μηνες το χρονο.Χειροτερα ακομα ο Καβος.Ποσο ειπαμε οτι πληρωσες το δωματιο?Μηπως θαπρεπε να μην τσιγκουνευτεις 10 Ε και να πας καπου πολυ καλυτερα.Ακομα και ενα φιλος μου απο το νησι εκανε εσωτερικες διακοπες λογω παιδιου και πληρωσε 40Ε την βραδια στην Αχαραβη.πηγε για 2 μερες και εμεινε 1 εβδομαδα.Τοσο ευχαριστημενος εμεινε.Οι δρομοι οντως ειναι χαλια αλλα οχι πολυ πιο χαλια απο αλλα μερη της Ελλαδας οπου εχω παει.Εκτος βεβαια απο μερικα κομματια που πραγματι δεν περνιουνται ειδικα με μια μοτοσυκλετα που θα ζυγιζει περιπου 450 κιλα μαζι με τους αναβατες.Αλλα αφου δεν ρωτησες ....δεν εμαθες ουτε για μαγαζια ουτε και για τις πιο ευκολες διαδρομες.Δεν πειραζει φιλε μου οι γνωμες ετσι κι αλλιως φτιαχνονται απο τις προσωπικες εμπειριες και φανταζομαι οτι πολλα παιδια που ηρθεν εδω θα εχουν πολυ διαφορετικη αποψη απο σενα.Εξαλου ενα απο τα ομορφοτερα αντικειμενικα μερη της ελλαδας δεν νομιζω οτι προβληματιζεται απο μια κακη κριτικη την οποια βεβαια ειναι και αναφαιρετο δικαιομα σου να κανεις.Ετσι κι αλλιως φιλοι ειμασταν φιλοι παραμενουμε...Καλο απογευμα.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Πρώτο και σημαντικότερο λάθος είναι ότι πήγες Αυγουστο . Τα υπόλοιπα είναι περιττά .
    +1
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    +1

    Δηλαδη αν εχουμε αδεια τον αυγουστο τι κανουμε, καθομαστε σπιτια μας ?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ducpilot
    Εγγραφή
    18/09/2009
    Μηνύματα
    135
    Παντως και εγω ημουν τον Αυγουστο Κερκυρα(διαμονη στην Δασια) σε γενικες γραμμες περασα παρα πολυ καλα δεν μπορω να πω και απο τιμες και απο service τωρα για τους δρομους αν εξερεσω το κομματι με το διαζωμα που εγινε λογο του συνεδριου της ευρωπαικης μαλακιας το υπολοιπο δεν θελω να σκεφτω αν το πετυχεις με ψιλοβροχο,η τουμπα καθε μετρο θα ειναι στο προγραμμα.Εγω λογο και της κορης που ειχα μαζι πηγα με αυτοκινητο ευτυχως.
    Το μαχαιρι εφτασε κοκαλο η καθομαστε η μενουμε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διακοπεσ στην κερκυρα
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2011, 00:09
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 08:59
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 00:03
  4. βολτα στην κερκυρα
    από DAYTONA 955i στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 23:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF