Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Ιταλια,Ελβετια,Γαλλια,Γερμανια,Βελγιο,Αγγλια

  1. #1
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138

    Ιταλια,Ελβετια,Γαλλια,Γερμανια,Βελγιο,Αγγλια

    Θα πρεπει να ξεκαθαρησω απο την αρχη οτι ΔΕΝ το εκανα με μηχανη αλλα με το αυτοκινητο,αξιζει ομως να αναφερω την διαδρομη γιατι ηταν πολυ σουπερ.
    Μερα πρωτη περιλαμβανει κατι λιγο παραπανω απο 800χλμ.
    Διαδρομη απο Μπολονια με σταση στο Στρασβουργο.
    Συνηθησμενος απο τον ιταλικο αυτοκινητοδρομο που ειναι λιγο στυλ φορμουλα 1 δλδ σε 4 λωριδες οι 2 δεξιες και καμια φορα οι 3 ειναι για να παιζουν οι φορτηγατζηδες μς τα νευρα σου προσπαθωντας να προσπερασει ο ενας που πηγαινει με 91χλμ τον αλλο που πηγαινει με 90χλμ και ολοι μαζι το τριτο φορτηγο που πηγαινει με 89.8χλμ...σου μενει "ελευθερη" η εξω αριστερη οπου ολοι ειναι κολλημενοι στην ουρα του αλλου πηγαινωντας με +140χλμ για να εκμεταλευτουν την σκια του αερα που αφηνει ο προπορευομενος ετσι ωστε μολις κανει οτι στριβει να μπει σε αλλη λωριδα να ειναι σφαιρατη!
    Αυτο μεχρι το Μιλανο.
    Απο το Μιλανο και μεχρι λιγο πριν μπεις στα συνορα Ελβετιας/Ιταλιας κανουν το ελληνικο συστημα ...εργα διαπλατυνσης για 100χλμ και κυκλοφορια σε μια λωριδα ετσι αν καποιος παθει λαστιχο...τον "ρουφανε" ολοι μεχρι και 150χλμ πισω (αφου δεν υπαρχει εμεργκενσι λωριδα αλλα τοιχος)

    Μολις μπεις στην Ελβετια καταλαβαινεις την διαφορα.
    Σταση για την αγορα την "βινιετας" στο μπαρ που ειναι ακριβως πανω στα σινορα και δινεις τα 40ευρω και κθκλοφορεις οσο θελεις για ενα χρονο χωρις να πληρωνεις διοδια γιατι απλα δεν υπαρχουν.
    Δρομοι παρα πολυ ωραιοι με μονο μια μπαρα στην μεση και δεξια σου οσο χωρο θελεις,ουτε συρματοπλεγματα ουτε φραχτες στο περισοτερο.
    Εγω διεσχισα την Ελβετια ολοκληρη απο Νοτο προς Βορρα και ετσι πετυχα τα 3 απο τα 4 πολυ μεγαλα τουνελ (17χλμ τουνελ,η χαρα του κλειστοφοβικου που ευτυχως δεν ειμαι).
    διαδρομη παρα πολυ ωραια,βουνα τεραστια και ωραιος ηλιος.
    Αν καποιος θελει απλα να διασχισει -οπως εγω- την Ελβετια ειναι πολυ μεγαλος πειρασμος!!!
    Θελεις σε καθε πολη να σταματησεις και να μεινεις που δλδ για να βγεις στο τελος θα κανεις 3 μερες το λιγοτερο.
    Στο πηγαινε δεν ειχα τον χρονο για να σταματησω γιατι επρεπε την αλλη μερα να ειμαι στην Αγγλια...αλλα στο γυρνα ειχα ολο τον χρονο αλλα λιγοτερα καταραμενα Ευρια.
    Πολεις που ηταν φανταστικες
    Λουγκανο
    Λουζερνη -οχι Λοζανη που ισως ειναι σαν την Κοζανη -
    Βασιλεια
    Ηταν στον αξονα Β-Ν που ηταν και η πορεια μου αλλα φανταζομαι και οι αλλες θα ειναι εξισου ομορφες.

    Η Βενζινη στην Ελβετια ειναι 1.50 ΕΥΡΩ το λιτρο!! 1.80 ελεβετικα φραγκα αν θυμαμαι καλα...ειναι και το μονο φτηνο πραγμα...
    1 καρτποσταλ 3 ευρω
    1 καφε απο το μηχανημα σε σταση στον αυτοκινητοδρομο 3.50 ευρω - που δεν πινετε
    1 καφε στην Λουζερνη 9ευρω -ουτε αυτος πινεται
    1 πιτσα απλη 22ευρω
    Τσιγαρα 7 Φραγκα
    3 χαμπουργκερ απο τα Μπεργκερ Κινγκ 18Ευρω
    Ξενοδοχειο...μαλλον πρεπει να παρεις δανειο

    Εκτος απο τις τιμες που κανουν εντυπωση...λιγο μετα το Λουγκανο 100χλμ περιπου...ειναι το τουνελ του Σαν Γκοταρντ -τα 17 χιλιομετρα που λεγαμε - ειναι το τριτο μεγαλητερο στον κοσμο..η ενναλακτικη ειναι η γεφυρα του διαβολου αλλα φανταζομαι οτι και αυτη εχει τουνελ αλλα οχι τοσο μεγαλο.
    Μετα το τουνελ του Σαν Γκοταρντ υπαρχουν αλλα 2 λιγο μικροτερα -το μικροτερο ειναι 10 χιλιομετρα- και πολλα πιο μικρα ενδιαμεσα...χρονος διασχισης του Σαν Γκοταρντ 17λεπτα ειτε εισαι με αυτοκινητο ,μηχανη η ΟΥΦΟ.
    Απο εκει και πανω η διαδρομη συνεχιζει φανταστικη με αποκορυφωμα οταν κατεβαινεις τις Αλπεις και βλεπεις την Βασιλεια κατω...στην διαδρομη εχει πολλες και μεγαλες λιμνες που ειναι πειρασμος για σταση...θα μπορουσα να μιλαω για την Ελβετια μερες αλλα συνεχιζω με τα αλλα μερη.

    Μετα την Ελβετια μπηκα στην Γερμανια στην διασημη αουτομπαν που ΔΕΝ εχει ουτε μια λαμπα σε ολο τον δρομο....εντελως σκοταδι.
    Απλα οταν εχει στροφες και λιγη βροχη δεν βλεπεις τιποτα και αναγκαζεσαι να αναψεις τα μεγαλα φωτα οποτε αρχιζεις να ενοχλεις αυτους που ειναι στο αντιθετο ρευμα.
    Πολυ ωραιος δρομος 3 λωριδες+1 βοηθητικη και οπως στην Ελβετια,ουτε μια λακουβα η ενα ξεκαρφωτο σαμαρακι η κρατηρας...σφαιρατους να οδηγουν δεν ειδα εκτος απο εναν που οδηγουσε μια Λαμποργκινι (η οποια δεν σου κανει εντυπωση οταν δεις τι αυτοκινητα οδηγουν στην Ελβετια).
    Απο την Γερμανια -δεν θυμαμαι ποσα χιλιομετρα- μπαινω στην Γαλλια και παω για τον προορισμο της ημερας....Στρασβουργο.
    Καταπληκτικη πολη...
    Ειναι μαστ να την επισκεφτει καποιος και να μεινει ολη μερα.
    Πολυ πραγμα να δει καποιος.
    Μειον...αν και μια απο τις συμαντικοτερες Ευρωπαικες πολεις οπως οι Βρυξελλες...δεν μιλανε Αγγλικα αλλα μονο απταιστα ΓΑλλικα...ετσι οταν πηγα να παρκαρω το αυτοκινητο σε γκαραζ...χαθηκα μεσα στην πολη γιατι ο γκαραζιερης μιλαγε μονο απταιστα Γαλλικα αλλα με στυλ οτι ειναι σιγουρος οτι καταλαβαινεις.
    Το Στρασβουργο το βραδι ειναι πολυ σκοτεινο και δεν καταλαβαινεις πολλα ,οταν το δεις την ημερα ομως παθαινεις πλακα και ετσι ξερεις για το αλλο βραδι -η την επομενη φορα οπως εγω- που να πας.
    Μιλαμε για μπαρακια διπλα στον Ρινο που θα φατε κολλημα και γεματα κοσμο!!

    Μερα 2η
    Αναχωρηση απο Στρασβουργο (Γαλλια) και προορισμο Λουξεμβουργο και απο εκει Βελγιο και απο εκει Καλε(Γαλλια) και απο εκει Ντοβερ (Αγγλια)
    Αυτοκινητοδρομοι της Γαλλιας φανταστικοι,μαγευτικα τοπια καταπρασινα,παρα πολυ καλοι,γρηγορη κ μεγαλη δρομοι.
    Μπαινω στο Λουξεμβουργο..... :hypnotize
    και παθαινω Π Λ Α Κ Α!!!
    Λογω λαθους που εκανα στον πλοηγο με εβαλε μεσα στο κεντρο του Λουξεμβουργου και χαρηκα που εκανα λαθος!!!
    Ειναι απλα τελεια πολη απιστευτα ομορφη,απεριγραπτη...σαστησα τοσο που δεν εβγαλα ουτε μια φωτο...θα ειναι ο επομενως προορισμος μου σιγουρα και ανεπιγυλακτα το συνιστω σε ολους.
    Αφου βγαινω απο το κεντρο του Λουξεμβουργου γιατι πρεπει σε λιγες ωρες να ειμαι στην Αγγλια...μπαινω στο Βελγιο...καταλαβαινεις γιατι το ΜΠΕΝΕΛΟΥΞ ειναι κατω χωρες (δεν θυμαμαι πως λεγεται στα Ελληνικα) καταιβενεις συνεχεια σε καταπρασινες πεδιαδες...
    Σταση για Βενζινη....1.81 ΕΥΡΩ το λιτρο και σκεφτηκα μηπως εκανα λαθος και ειμαι στο Ρεθυμνο η στην Κερκυρα...φουλαρω το αυτοκινητο και συνεχιζω οπως λεει ο πλοηγος και καταιβενω παλι Γαλλια λιγο μετα τις Βρυξελλες,μπλοκαρω στον περιφερειακο της Λιλ για 1 ωρα ισως και παραπανω αλλα μου φανηκε σαν διαλλειμα γιατι ειχα αρχησει να νιωθω σαν ζομπι απο την κουραση...-σε ολα αυτα τα κρατη εκτος Ιταλιας...εναν καφε που να ειναι καφες και να πινεται ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ -
    Ετσι ηταν το πρωτο μποτιλιαρισμα στην ζωη μου που αντι να ριχνω μπινελικια...χαλαρωνα!!
    Τι σου κανει ενα ταξιδι,εχουν δικιο οτι αλλαζει τον ανθρωπο
    Στο Βελγιο οπως και στο Λουξεμβουργο δεν υπαρχουν διοδια - η χαρα του δεν πληρωνω αλλα και η απογοητευση του σηκωνω μπαρα και περναω γιατι δεν υπαρχουν -
    Στην Γαλλια ομως υπαρχουν και ειναι πολυ ακριβα.
    Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι οσες μηχανες ειδα δεν ηταν Χοντα,ουτε Σουζουκια,ουτε ΚΤΜαδες,ουτε Ντουκατι αλλα ......ΜΟΤΟΓΚΟΥΤΣΙ!!!!!!
    Παρα πολλες και καινουριες και που κ που καμια ΒΜν (κυριως στην Γερμανια και Λουξεμβ) και μια και μοναδικη Ντιαβελ στην Ελβετια .
    Πολλες Χαρλευ που το 90% ηταν γυναικες αυτες που τις οδηγουσαν.
    Στο Βελγιο ειδα εναν με Ιντιαν αλλα ελαμπε τοσο πολυ που δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν καινουρια η παλια και απλα πεντακαθαρη!!!
    Μετα απο την Λιλ γραμμη για το Καλε...και επιτελους εφτασα...σχεδον.
    Αν εδν εχεις κλεισει εισητηριο τουλαχιστον μια μερα πριν κοστιζει πολυ παραπανω το πλοιο για το Ντοβερ.δλδ αντι 40 ευρω πληρωσαμε 2 ατομα 120 ευρω γιατι ηταν της τελευταιας στιγμης.
    Το "κλου" ηταν στον ελεγχο που οι Αγγλοι δινουν διαβατηριο και εγω εδωσα Ελληνικη ταυτοτητα....σουπερ μεγενθυτικο φακο,ψειρισμα της ταυτοτητας,λειζερ ελεγχου και μετα απο ενα 10λεπτο εξετασης της και διασταυρωση μεσω υπολογιστη...με αφησαν να περασω.
    Αγγλια δεν εχω να πω τιποτα...εκτος το οτι εμενα μου αρεσει πολυ αλλα λογω του οτι οδηγουν απο την λαθος πλευρα που εγω δεν μπορω να οδηγησω...δεν οδηγησα καθολου.
    Στο γυρνα
    Περασα παλι απο τις ιδιες χωρες αλλα διαφορετικη διαδρομη.
    Δουνκερκη,Βελγιο το διεσχισα ολο,Λουξεμβουργο,στρασβουργο,οφφενμπουργκ και αλλα 2-3 μερη στην Γερμανια μετα Λουζερνη,κατεβασμα ιταλια και απο εκει αυτοκινιτοδρομο για Βενετια αντι Μπολονια,μεχρι την Βερονα και απο εκει κατω.
    Γερμανια ειναι κρυοκωλοι οι Γερμανοι δεν περιμενα οτι δεν μιλανε Αγγλικα...μου την εσπασαν τοσο που αν μου τυχουν τουριστες γερμανοι θα τους μιλαω μονο Ελληνικα και να πανε να γμθν!!
    Ωραιαες πολεις και καθαρες ολες απο Ελβετια μεχρι Αγγλια...αλλες νοοτροπιες....εμενα μου αρεσουν και τα ψυχρα κλιματα...ημουν στο στοιχειο μου απο αποψη θερμοκρασιας.
    Το οφενμπουργκ ειναι παρα πολυ ωραια πολη που αξιζει.

    Τελικο συμπερασμα...
    Αλλο φρουτο η Β.Ευρωπη εχουν ποιοτητα ζωης η μαλλον την αντιλαμβανονται διαφορετικα η εμεις την αντιλλαμβανομαστε διαφορετικα αρκει να σκεφτει καποιος οτι Ιταλια / Ελλαδα που ειναι διπλα και υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα αντιληψης περι ποιοτητα ζωης.
    Η οικονομικη κριση εχει χτυπησει τους παντες ...στο Στρασβουργο ειδα στεγους να κοιμουνται χυμα στο δρομο μπροστα απο την πορτα των μακΝτοναλτς οταν ηταν ανοιχτο το μαγαζι...ουτε χαρτοκουτα,ουτε τιποτα...χυμα στον δρομο μπροστα στην πορτα και οποιος εβγαινε περναγε απο πανω του σαν να ειναι κατι πολυ νορμαλ.
    Στον δρομο στο ραδιο ειτε στην γαλλια ειτε στην Γερμανια ακουγα για την Ελληνικη κριση και δεν καταλαβαινα τι εγινε...την ημερα που γυρναγα στο Στρασβουργο ηταν ολα τα ξενοδοχεια γεματα λογω του οτι ειχαν μαζευτει ολοι της Ευρωπης...στην γερμανικη τηλεωραση ειχε ρεπορταζ για την Ελλαδα και κριση και εδειχνε γεματες τις καφετεριες και να καπνιζουν τσιγαρακια...και απο εκει επαιρναν συνεντευξη σε καποιους....τωρα καταλαβα γιατι οι Γερμανοι νομιζουν οτι οι Ελληνες τα ξυνουν ολη μερα.


    Ακολουθουν φωτο.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  2. #2
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Σαν Γκοταρντ -το μεγαλο τουνελ-

    http://v1.cache1.c.bigcache.googleap...rect_counter=1
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  3. #3
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    .........................
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  4. #4
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    ελβετια
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  5. #5
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    φτηνα τσιγαρα
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  6. #6
    ρε φιλαρακι μετα απο 2450 ποστ κ μερικα χρονια στο μοτο.γρ δεν εμαθες τπτ???
    αλλαξε μεγεθος στις φωτο ξεστραβωθηκαμε...

    τωρα μαλιστα!ωραιος!!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  7. #7
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Ελβετια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1719.jpg 
Προβολές:	955 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	235977
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  8. #8
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Ελβετια -λουγκανο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1723.jpg 
Προβολές:	952 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	235978
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  9. #9
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Λουγκανο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1727.jpg 
Προβολές:	949 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	235979
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  10. #10
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Ελβετια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1730w.jpg 
Προβολές:	929 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	235981
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  11. #11
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Ελβετια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1730w.jpg 
Προβολές:	927 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	235983
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  12. #12
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Ελβετια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1755w.jpg 
Προβολές:	937 
Μέγεθος:	121,5 KB 
ID:	235985
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  13. #13
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Ελβετια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1730w.jpg 
Προβολές:	928 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	235982
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  14. #14
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Ελβετια παλι..

    Υ.Γ κολλαει το συστημα και ανβαζει 2 πλες φωτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1735w.jpg 
Προβολές:	919 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	235984
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  15. #15
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1755w.jpg 
Προβολές:	914 
Μέγεθος:	121,5 KB 
ID:	235986
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βορεια Ιταλια- Ελβετια
    από uberalles στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2012, 19:13
  2. Γαλλία(προβηγκία) - Ιταλία (emilia romagna)
    από filipp0s στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 153
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2011, 20:32
  3. ΠΑΤΡΑ-ΒΕΝΕΤΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ-ΒΕΛΓΙΟ
    από blackroses στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2007, 19:28
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 01:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF