Σελίδα 10 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 760

Θέμα: Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.

  1. #136
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Ρε μπας και γινεται μεταβίβαση ενω οι πινακίδες παραμένουν παραδωμενες?? Μακάρι να υπάρχει καμια τέτοια γραφειοκρατική παράκαμψη και να γλιτωσω τα τρεχαματα... Ειδάλλως πιστευω παιρνει ο αλλος την πινακίδα->κανω μεταβιβαση->και παραδίδω ξανα την πινακίδα στο ονομα μου έπειτα. Και μολις ολοκληρωθεί το προτζεκτ βγάζω πινακίδες ξανα και περνάω ΚΤΕΟ.
    Αρκεί να μη φάω αυτο το κωλοπρόστιμο των 400ευρω επειδη θα μαι εκτος deadline.. Αλλα απο τη στιγμη που θα ναι παραδωμένες οι πινακίδες νομίζω δεν θα ισχυει εεε??? Eπίσης υπάρχει καποιο minimum χρονικό διαστημα που πρέπει να εχεις παραδωμένες τις πινακίδες?? πχ 6μηνο ή χρόνο? Γιατι αμα υπάρχει και ειναι 6μηνο εχε καλως... αλλα αμα ειναι χρονο και ολοκληρωσω το προτζεκτ μεχρι μαρτη-απρίλη τοτε παει το καλοκαιράκι για βόλτες!

  2. #137
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    και κάθε χρόνο που θα πρέπει να το περνάς θα κάνεις την ιδια δουλειά ??
    οχι ρε συ... Απ οσα εχω διαβάσει απο δω και απο κει είναι ο τυπικός ελεγχος που αναφέρει και το λινκ στο πρωτο ποστ... Ασχέτως της εμφάνισης της μηχανής λογικά. Απο τη στιγμη που ολα θα λειτουργουν αψογα, φωτα φλας, αμορτισερ, φρενα κτλ τι τους νοιάζει η εμφάνιση?? Το πολυ πολυ να κοτσάρω και 2 λασπωτηρες για το ΚΤΕΟ

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    να δω racer cafe με λασποτηρες και ας πεθάνωωωωω

  4. #139
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    σορυ και για το off topic τωρα αλλα μιας και τα συζητάμε... ποσο ευκολο ειναι να δηλωσεις αλλον κινητηρα και να γραφτει στην αδεια νομιμα κ ωραια και να περναει ΚΤΕΟ? Απο ιδια μοτοσυκλετα, μονο λιγο διαφορετικο κυβισμο... Απόδειξη αγοράς του κινητηρα προς μεταμοσχευση υπαρχει

  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962

  6. #141
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Πες μου οτι δεν γίνεται τωρα να σαλτάρω!

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimitrisZ Προβολή μηνύματος
    σορυ και για το off topic τωρα αλλα μιας και τα συζητάμε... ποσο ευκολο ειναι να δηλωσεις αλλον κινητηρα και να γραφτει στην αδεια νομιμα κ ωραια και να περναει ΚΤΕΟ? Απο ιδια μοτοσυκλετα, μονο λιγο διαφορετικο κυβισμο... Απόδειξη αγοράς του κινητηρα προς μεταμοσχευση υπαρχει
    λογικά αν εχει δηλωθεί και εχει περαστεί στην άδεια κυκλοφορίας ο νεος αριθμός κινητήρα καθώς και τα κυβικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα
    αλλά επειδή λογική και γραφειοκρατεία δεν πάνε μαζί , κάνε κανένα τηλ η ακόμα καλύτερα να πας να ρωτήσεις .

  8. #143
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    λογικά αν εχει δηλωθεί και εχει περαστεί στην άδεια κυκλοφορίας ο νεος αριθμός κινητήρα καθώς και τα κυβικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα
    αλλά επειδή λογική και γραφειοκρατεία δεν πάνε μαζί , κάνε κανένα τηλ η ακόμα καλύτερα να πας να ρωτήσεις .
    Θα το ρωτησω απο αυριο... τμημα συγκοινωνιων φαντάζομαι εε??

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    λοιπόν , έχουμε και λεμε

    πηγα σήμερα 7/9/2012 στο ΚΤΕΟ Ελληνικού για να δω το τι γίνετε με το τεχνικό ελέγχο στις παλιές μηχανές
    ο διαλογος που ακολουθησε ηταν ο παρακατω

    -καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω πότε και αν περνιέται ΚΤΕΟ
    -απο 1998 και μετα περνάνε μου λέει
    -σίγουρα ?
    -ε ναι , σίγουρα
    -μπορώ να εχω ενα χαρτι που να πιστοποιεί αυτό που μου λέτε
    -δεν κάνεις τον κοπο να ρωτήσεις στην γραμματεία ?
    -μάλιστα, κατάλαβα

    ανεβαίνω στην γραμματεία
    -καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνιέται ΚΤΕΟ
    -ξέρετε, για τόσο παλια μηχανή δεν μας έχουν δώσει τις προδιαγραφές , ίσως να τις έχουν σε κανένα ιδιωτικό ΚΤΕΟ
    -μα καλά, εχει το ιδιωτικό ΚΤΕΟ τις προδιαγραφές και δεν τις έχετε εσείς που είσαστε δημόσιο ?
    -τι να σας πω, ρωτήστε τον προϊστάμενο στο βάθος του διαδρόμου δεξιά
    -ευχαριστώ

    πάω στον προϊστάμενο
    -καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνάει ΚΤΕΟ
    -ναι περνάει, πρέπει να περάσετε μέχρι το τέλος του χρόνου
    -ωραία, μπορώ να περάσω και τώρα?
    -δεν μπορείτε να περάσετε γιατι δεν έχουμε τον εξοπλισμό για τον ελέγχο μηχανών ( ραμπα )
    -ωραία, μπορείτε να μου προτείνετε ενα αλλο δημόσιο ΚΤΕΟ που να εχει τον εξοπλισμό για τον ελέγχο ?
    -α ξέρετε, κανένα δημόσιο ΚΤΕΟ δεν εχει τον εξοπλισμό
    -ναι αλλά εγω πρέπει να περάσω μέχρι το τέλος του χρόνου
    -αν δεν κάνω λαθος τα ιδιωτικά κτεο εχουν τον εξοπλισμό
    -μάλιστα, πρέπει δηλαδή ντε και καλά να παω σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ
    -ναι εμείς δεν έχουμε.....
    -ευχαριστώ

    παω στο σπιτι και παίρνω ενα ιδιωτικό ΚΤΕΟ
    ο διάλογος που ακολουθεί ειναι ο παρακάτω
    -καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνάει ΚΤΕΟ
    -μάλιστα κυριε, πρέπει να περάσετε την μηχανή μεχρι το τέλος του χρόνου
    -σε εσας μπορώ να έρθω
    -μάλιστα αλλα θα πρέπει να πατε στο κατάστημα μας στην οσο Πειραιώς που εχει τον κατάλληλο εξοπλισμό
    -μάλιστα και πιο ειναι το κόστος ?
    -39 ευρώ κύριε
    -και κάθε ποτε πρέπει να περνάει κτεο ?
    -κάθε δυο χρόνια κύριε
    -να σας κάνω μια ερώτηση ?
    -μάλιστα κύριε
    -μήπως γνωρίζετε γιατι τα δημόσια κτεο δεν εχουν τον εξοπλισμό για τις μότο ?
    -τι να σας πω, κάτι εχει ακουστεί οτι τα δημόσια ΚΤΕΟ θα κλείσουν.....


    κάπου εδω ολες οι απορίες αυτομάτως απαντήθηκαν.....
    και επειδή οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.....τα δημόσια ΚΤΕΟ σε λίγο καιρό θα είναι παρελθόν....

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    τελικά πηγα και πέρασα την μηχανή
    ο έλεγχος που κάνανε ειναι ο παρακάτω

    1) έλεγχος αριθμού πλαισίου
    2) έλεγχος αριθμού κινητήρα
    3) μέτρηση στάθμης θορύβου στο ρελαντί
    4) μέτρηση στάθμης θορύβου στις 6500 rpm
    5) μέτρηση πέδησης μπροστινού τροχού
    6) μέτρηση πέδησης πίσω τροχού
    7) έλεγχος ηλεκτρικών ( φώτα - φλας - κόρνα κ.λ.π )
    8) έλεγχος ελαστικών
    9) έλεγχος αλυσίδας
    10) έλεγχος για "τζόγους" στους τροχούς ( εμπρός - πίσω )
    11) έλεγχος καυσαερίων ( οι μηχανές πριν από το 1998 δεν έχουν όριο στις εκπομπές καυσαερίων
    τις μετράνε μεν , αλλά δεν μπορούν να σε κόψουν για αυτές
    )

    το κόστος όπως είπα και ποιο πάνω είναι 39 ευρώ και θα περνάει ΚΤΕΟ κάθε δυο χρόνια
    φεύγοντας μου δώσανε και μερικά δωράκια.... κουτί πρώτων βοηθειών - φωσφόριζε γελέκο - γάντια εργασίας - και ένα σημειωματάριο ( κύβο )
    οσο αφορά τα δημόσια ΚΤΕΟ ..... πάνε για κλείσιμο... αρκετά "φάγανε" ολα αυτά τα χρόνια.
    Τελευταία τροποποίηση από kokar; 07/09/2012 στις 15:46.

  11. #146
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος

    το κόστος όπως είπα και ποιο πάνω είναι 39 ευρώ ...

    Είναι παντού τόσο ή έχει και πιο φθηνά;
    Give me fuel, Give me fire

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    τωρα οτι και να σου πω θα σε γελάσω
    τα στοιχεία που αναφέρω ισχύουν για το συγκεκριμένο Κτεο που πήγα,
    πάντως πιστεύω οτι θα είναι παντού το ίδιο..

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    Πρόσκληση για τεχνικό έλεγχο δίκυκλων μοτοσυκλετών με έδρα την Περιφέρεια Αττικής
    Από τη Γενική Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών της Περιφέρειας Αττικής ανακοινώνεται ότι προσκαλούνται για τεχνικό έλεγχο οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες,
    ανεξαρτήτως κυβισμού, στην άδεια κυκλοφορίας των οποίων αναγράφεται ως διεύθυνση κατοικίας ή ως έδρα της επιχείρησης η Περιφέρεια Αττικής,
    σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

    ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

    ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ

    Όλες οι μοτοσυκλέτες που ταξινομήθηκαν (ημερομηνία 1ης άδειας κυκλοφορίας) έως και 30-12-1998 στην Περιφέρεια Αττικής
    (πρώην Νομαρχίες Αθηνών, Πειραιώς, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής) ή σε άλλη περιοχή της χώρας και σήμερα έχουν άδεια
    κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί στην Περιφέρεια Αττικής και δεν έχουν υποστεί τεχνικό έλεγχο

    Από 30-04-2012 έως 30-12-2012

    1. Οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες, που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν
    για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας που τους είχε χορηγηθεί.

    2. Οι εκπαιδευτικές μοτοσυκλέτες υπόκεινται σε ετήσιο περιοδικό έλεγχο.

    3. Δίκυκλες μοτοσυκλέτες με έδρα ή διεύθυνση κατοικίας ιδιοκτήτη που ανήκει σε άλλη Περιφέρεια της χώρας, στην οποία έχει εκδοθεί
    πρόγραμμα πρόσκλησής τους για τεχνικό έλεγχο και οι οποίες κυκλοφορούν στην Περιφέρεια Αττικής υποβάλλονται σε τεχνικό έλεγχο
    σύμφωνα με το πρόγραμμα πρόσκλησης της περιφέρειας στην οποία ανήκει η έδρα τους.

    4. Όσες δίκυκλες μοτοσυκλέτες όφειλαν πριν από την ημερομηνία ταξινόμησής τους στην Περιφέρεια Αττικής να έχουν ήδη προσκομιστεί
    για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με την πρόσκληση της προηγούμενης έδρας τους και δεν προσήλθαν για τεχνικό έλεγχο θα ελέγχονται ως εκπρόθεσμες.

    Ο αρχικός ή περιοδικός τεχνικός έλεγχος πραγματοποιείται κατόπιν προηγούμενης συνεννόησης με τα εξουσιοδοτημένα ΙΚΤΕΟ.

    Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται
    σύμφωνα με το άρθρο 86 του Κ.Ο.Κ. και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.



    ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

    πηγη : http://www.patt.gov.gr/main/index.ph...mid=31&lang=el

  14. #149
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimitrisZ Προβολή μηνύματος
    οχι ρε γμτ... π__τσα η υποθεση... Θέλω να αγοράσω απο εναν τωρα ενα μηχανάκι λυμενο φετες και σιγα σιγα να το μετατρέψω σε cafe racer. αλλα αυτο λενε να περάσει κτεο απο νοεμβριο και για κανα 3μηνο περιθωριο ακομη. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω??? εννοειτε πως δεν παιζει να το δεσω στην εργοστασιακη μορφη του, να το περασω ΚΤΕΟ, και μετα ξανα λυσιμο και δεσιμο σε cafe...

    Να παραδωσω πινακιδες μολις κανω τη μεταβιβαση??? και αυτος παραδωμένες τις εχει εδω και 6 χρονια ομως...(οχι προς καταστροφη) Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?
    Σε αυτή την περίπτωση πιστευω οτι αν δεν περάσεις κτεο (αφού δεν κυκλοφορεί η μοτοσυκλέτα) μέχρι 6 μήνες από την ημερομηνία που υποτιθεται οτι πρέπει να περάσεις ΛΟΓΙΚΑ υπάρχει πρόστιμο 75€(μάλλον), όπως τα αυτοκίνητα. Αν προσθέσεις και το κόστος του ΚΤΕΟ στα 30-40€ τότε έχεις ένα κουστουμάκι στα 100-110€...αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατί και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση.

    Αν τελικά ισχύει αυτό που λέω (και εγώ είμαι στο ψάξιμο) αν είναι να δώσω ένα ΧΨ ποσό για την ανακατασκευή της μοτο....ε 100€ θα τα ρίξω στο γιαλο...

    με πρόλαβε ο κοκαρ
    [FONT=Verdana]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    .....[/FONT]
    Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται
    σύμφωνα με το άρθρο 86 του Κ.Ο.Κ. και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.



    [FONT=Verdana]ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ[/FONT]

    [FONT=Verdana]πηγη : [/FONT]http://www.patt.gov.gr/main/index.ph...mid=31&lang=el[FONT=Verdana]
    [/FONT]

  15. #150
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    Λοιπόν

    Αν λοιπόν έχετε την μοτοσυκλέτα σας σε κούτες και δεν προλαβαίνετε (και δεν θέλετε βρε αδερφέ) να την συναρμολογήσετε μέχρι το τέλος του χρόνου
    τότε να ξέρετε οτι για εκπρόθεσμους τεχνικούς ελέγχους ΚΤΕΟ ισχύει ότι και στα κάρα...δλδ

    [FONT=tahoma]Εκπρόθεσμος Αρχικός έλεγχος:[/FONT]
    [FONT=tahoma]Σε περίπτωση εκπρόθεσμης προσκόμισης του οχήματος για αρχικό τεχνικό έλεγχο καταβάλλεται αυξημένο ειδικό τέλος από αυτό που ορίζεται κατά κατηγορία οχήματος. Πιο συγκεκριμένα:[/FONT]

    [FONT=tahoma]α. Για εκπρόθεσμο μέχρι και 30 (τριάντα) ημερολογιακές ημέρες το ειδικό τέλος ανά κατηγορία οχήματος, προσαξαύνεται κατά 50% του καταβαλλομένου για την κατηγορία του οχήματος τέλους διενέργειας αρχικού ελέγχου, ως εξής:[/FONT]

    [FONT=tahoma]1. Για επιβατικά οχήματα ιδιωτικής και δημοσίας χρήσης => 56 ευρώ
    [/FONT]


    [FONT=tahoma]β. Για εκπρόθεσμο πέραν των 30 (τριάντα) ημερολογιακών ημερών και μέχρι των έξι ( 6 ) μηνών, το ειδικό τέλος ανά κατηγορία οχήματος, προσαξαύνεται κατά 100% του καταβαλλομένου για την κατηγορία του οχήματος τέλους διενέργειας αρχικού ελέγχου, ως εξής:[/FONT]

    [FONT=tahoma]1. Για επιβατικά οχήματα ιδιωτικής και δημοσίας χρήσης => 73 ευρώ



    γ. Για εκπρόθεσμο πέραν των έξι ( 6 ) μηνών, το ειδικό τέλος ανά κατηγορία οχήματος, προσαξαύνεται κατά 200% του καταβαλλομένου για την κατηγορία του οχήματος τέλους διενέργειας αρχικού ελέγχου, ως εξής:


    1. Για επιβατικά οχήματα ιδιωτικής και δημοσίας χρήσης => 105 ευρώ
    [/FONT]



    από http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=361&id=&tid=361

    ελπίζω να βοήθησα όσους δεν το ξέρουν
    Τελευταία τροποποίηση από NSC; 08/09/2012 στις 02:18.

Σελίδα 10 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για τα νέα ΤΕΚΜΗΡΙΑ
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 17:40
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 15:40
  3. ΥΠΑΡΧΟΥΝ Runflat ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ?
    από X_NR750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 08:44
  4. Ο καιρος για τη νεα εβδομαδα
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 19:14
  5. Top συγκριτικό test για τα νέα χιλιάρια μωρά!
    από milaber στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 02:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF