Σελίδα 11 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 760

Θέμα: Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.

  1. #151
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Ναι ρε παιδια... αλλα οι πινακίδες ειναι παραδωμένες λογω βλαβης. Δεν κυκλοφορεί η πινακιδα εδω και 5-6 χρόνια! Ειναι εντελως κουλό να πρέπει να περάσει κτεο οχημα με παραδωμένες πινακίδες. Και πόσο μάλλον να καταβληθει και πρόστιμο λογω καθυστέρησης! ΕΛΕΟΣ!

    Δεν τους βρηκα σημερα ουτε στη ΔΟΥ ουτε στο Συγκοινωνιων λογω καποιων προβληματων που ειχα... απο δευτέρα θα ρωτήσω πάλι.

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimitrisZ Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε παιδια... αλλα οι πινακίδες ειναι παραδωμένες λογω βλαβης. Δεν κυκλοφορεί η πινακιδα εδω και 5-6 χρόνια! Ειναι εντελως κουλό να πρέπει να περάσει κτεο οχημα με παραδωμένες πινακίδες. Και πόσο μάλλον να καταβληθει και πρόστιμο λογω καθυστέρησης! ΕΛΕΟΣ!

    Δεν τους βρηκα σημερα ουτε στη ΔΟΥ ουτε στο Συγκοινωνιων λογω καποιων προβληματων που ειχα... απο δευτέρα θα ρωτήσω πάλι.
    απο την στιγμή που εχεις καταθέσεις πινακίδες και έχεις και το χαρτί της εφορίας που το αποδεικνύει αυτό δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.

  3. #153
    Λοιπον:
    εχουμε μια μοτο σε κουτες (με αριθμ πλαισιου-κινητηρ ολα οκ κ ιδια με την αδεια) την οποια θελω να αγορασω.
    Ομως η πινακιδα κ η αδεια εχουν παραδωθει πριν 15 χρονια εφορια(προσωρινη ακινησια)
    Παω στο μηχανολογικο κ ρωταω ττην διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για την μεταβιβαση
    μου λεει :
    Πας εφορια κ παιρνεις αδεια κ ενα χαρτι οτι σου κατεστρεψαν την πινακιδα κ ερχεσαι εδω κ σου εκδιδουμε νεα αδεια κ πινακιδα(χωρις κοστος) με πωλητη-αγοραστη,παραβολα κλπ

    Ομως μου λεει χρειαζεται κ δελτιο κτεο
    Παιρνω τηλ σε ιδιωτικο κτεο και ρωταω αν γινεται να περασω κτεο μια μηχανη που δεν δουλευει κ απλα να την φερω για ελεγχο αρ.πλαισιου-κινητηρα(οτι υπαρχει),να με κοψουν κ να κανω τη μεταβιβαση με κομμενο κτεο κ μετα να παραδωσω πινακιδα παλι
    μου λεει οτι επειδη η γραμμη κτεο ειναι αυτοματοποιημενη θα πρεπει η μηχανη να δουλευει(για να παρουν ενδειξη καυσαεριων) κ να πιανουν λιγο τα φρενα!
    Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
    ιΚτεο:να την βαλουμε λιγο μπρος για τα καυσαερια
    Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
    ιΚτεο:Ουτε λιγο δεν δουλευει?
    χαχαχαχ
    αχαχαχ
    αχαχα
    Τα συμπερασματα δικα σας


    Αρα οπως καταλαβατε την πατησαμε my friends
    Τελευταία τροποποίηση από fidel_98_99; 08/09/2012 στις 21:52. Αιτία: προσθηκη σχολιων

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    εχω την εντύπωση οτι αν κάνεις μεταβίβαση σε μια μηχανή που προορίζετε για ανταλλακτικά η ειναι σε κούτες δεν χρειάζεται χαρτί κτεο γιατι απλά δεν μπορεί να βγει

    προφανώς ο "μάστορας" στο μηχανολογικό ηταν της ιδιας σειράς με τον "μάστορα" στο κτεο του Ελληνικού που στην αρχή μου ειπε οτι δεν χρειάζεται να το περάσω κτεο....

  5. #155
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Καποιο παραθυράκι θα υπάρχει ρε guys δεν παίζει... Καταρχας οταν βγαίνει η πινακιδα παραδωμενη απο χρονια δεν βγαίνει η ιδια με τον ιδιο αριθμο??? Γιατι να χρειαζεται καινουριος?


    Υ.Γ στο ποστ του fidel

    Μηπως οι δικιές σου πινακίδες ειναι παραδωμένες προς καταστροφη?? Απο αυτο που θελω να παρω εγω ειναι λογω βλαβης προσωρινα παραδωμενες
    Τελευταία τροποποίηση από DimitrisZ; 08/09/2012 στις 19:36.

  6. #156
    Η αδεια με την πινακιδα οταν παραδιδονται για προσωρινη ακινησια στην εφορια εχεις τη δυνατοτητα να την παρεις σε 1 χρονο.
    Μετα η εφορια εχει το δικαιωμα να καταστρεψει την πινακιδα για σκραπ( κ να αδειασει κ οχωρος στο ραφι)
    Αν πας μετα απο 3 χρονια π.χ κ δεν υπαρχει η πινακιδα(την κατεστρεψαν) παιρνεις την αδεια κ πας στο μηχανολογικο οπου σου εκδιδουνν νεα αδεια με νεο αριθμο κυκλοφ(δεν κρατας τον παλιο)
    Αν ομως η αδεια με την πινακιδα εχουν παραδωθει για καταστροφη-διαγραφη του οχηματος τοτε δεν ξαναβγαινει αδεια κ πινακιδα υπουργειου

  7. #157
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Και τι σκατα κανουμε με το κτεο και μεταβιβαση δηλαδη?? το ξεχνάμε?? ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!

    EDIT

    Εγω ομως ρωτησα με τον αριθμο πινακίδας εαν χρειαζεται να περασει ΚΤΕΟ και μου ειπαν οχι μεχρι μεσα νοεμβρη περιπου.. Οποτε λογικα την μεταβιβαση μπορω να την κανω αυτες τις μερες..

    Αυτο που με απασχολει ειναι ΑΝ λεμε ΑΝ γινει η μεταβιβαση, να παραδωσω τις πινακίδες στο καπάκι, να ολοκληρωσω το προτζεκτ που θελω εντος αυτου του ετους και επειτα να βγάλω ξανα τις πινακίδες και να περασω ΚΤΕΟ.

    ΑΛΛΑ χωρις τις επιβαρυνσεις για καθυστέρηση κτλ και ληξη προθεσμιας. Μα θα ναι παραδωμένες πάλι...
    Τελευταία τροποποίηση από DimitrisZ; 08/09/2012 στις 22:48.

  8. #158
    Αν εχεις κατατεθημενες πινακιδες δεν εισαι εκπροθεσμος σε κτεο
    αν μπορεις να κανεις μεταβιβαση προχωρα -το μετρο δεν ισχυει σε ολους τους νομους ακομα

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimitrisZ Προβολή μηνύματος
    οχι ρε γμτ... π__τσα η υποθεση... Θέλω να αγοράσω απο εναν τωρα ενα μηχανάκι λυμενο φετες και σιγα σιγα να το μετατρέψω σε cafe racer. αλλα αυτο λενε να περάσει κτεο απο νοεμβριο και για κανα 3μηνο περιθωριο ακομη. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω??? εννοειτε πως δεν παιζει να το δεσω στην εργοστασιακη μορφη του, να το περασω ΚΤΕΟ, και μετα ξανα λυσιμο και δεσιμο σε cafe...

    Να παραδωσω πινακιδες μολις κανω τη μεταβιβαση??? και αυτος παραδωμένες τις εχει εδω και 6 χρονια ομως...(οχι προς καταστροφη) Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Αυτή η περίπτωση ΟΝΤΩΣ με προβληματίζει και μένα και τη σκέφτηκα ευθύς εξ αρχής, προφανώς οι ΗΛΙΘΙΟΙ του υπουργείου δεν είχαν τόσο μυαλό ώστε να εξετάσουν τέτοιο ενδεχόμενο... φυσικά αυτό ισχύει κατ'επέκταση και για παλιά-παρατημένα αυτοκίνητα, που όμως διατηρούν χαρτιά...
    Είμαι σίγουρος ότι ακόμη κι αν κάποιος έχει βύσμα ακόμη και να ρωτήσει τον ίδιο τον υπουργό ΔΕΝ θα πάρει απάντηση, διότι απλώς δεν έχει προβλεφθεί τέτοια περίπτωση... κι αν σε αυτοκίνητο είναι ψιλο-σπάνια, σε μηχανάκι είναι συχνότατη και το πρόβλημα θα φανεί έντονα στο άμεσο μέλλον...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fidel_98_99 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον:
    εχουμε μια μοτο σε κουτες (με αριθμ πλαισιου-κινητηρ ολα οκ κ ιδια με την αδεια) την οποια θελω να αγορασω.
    Ομως η πινακιδα κ η αδεια εχουν παραδωθει πριν 15 χρονια εφορια(προσωρινη ακινησια)
    Παω στο μηχανολογικο κ ρωταω ττην διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για την μεταβιβαση
    μου λεει :
    Πας εφορια κ παιρνεις αδεια κ ενα χαρτι οτι σου κατεστρεψαν την πινακιδα κ ερχεσαι εδω κ σου εκδιδουμε νεα αδεια κ πινακιδα(χωρις κοστος) με πωλητη-αγοραστη,παραβολα κλπ

    Ομως μου λεει χρειαζεται κ δελτιο κτεο
    Παιρνω τηλ σε ιδιωτικο κτεο και ρωταω αν γινεται να περασω κτεο μια μηχανη που δεν δουλευει κ απλα να την φερω για ελεγχο αρ.πλαισιου-κινητηρα(οτι υπαρχει),να με κοψουν κ να κανω τη μεταβιβαση με κομμενο κτεο κ μετα να παραδωσω πινακιδα παλι
    μου λεει οτι επειδη η γραμμη κτεο ειναι αυτοματοποιημενη θα πρεπει η μηχανη να δουλευει(για να παρουν ενδειξη καυσαεριων) κ να πιανουν λιγο τα φρενα!
    Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
    ιΚτεο:να την βαλουμε λιγο μπρος για τα καυσαερια
    Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
    ιΚτεο:Ουτε λιγο δεν δουλευει?
    χαχαχαχ
    αχαχαχ
    αχαχα
    Τα συμπερασματα δικα σας


    Αρα οπως καταλαβατε την πατησαμε my friends
    έκανα μια ( υποθετική ) ερώτηση στην autovision ...

    έχω να σας κάνω μια ερώτηση και δεν ξερω αν μπορείτε να μου απαντήσετε
    έχω ενα φίλο που θέλει να πάρει μια παλιά μηχανή του 1957 η οποία δεν είναι σε λειτουργική κατάσταση
    με σκοπό να την φτιάξει , δηλαδή να την αναπαλαιώσει από την αρχή
    στην εφορία όμως του ζήτησαν χαρτί οτι έχει περάσει ΚΤΕΟ για να κάνει την μεταβίβαση....
    τους εξήγησε οτι η μηχανή δεν είναι σε λειτουργική κατάσταση αλλά το "δημόσιο" δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό !
    αλήθεια, αυτός ο άνθρωπος πως μπορεί να βρει λύση στο πρόβλημα του ?

    ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

    και η απάντηση που πήρα ήταν η παρακάτω

    Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

    Η απορία σας είναι πολύ λογική και θα βοηθούσε αν μας αναφέρατε σε ποια δημόσια υπηρεσία σας ζητήσανε ΚΤΕΟ για την μεταβίβαση.

    Μέχρι αυτή τη στιγμή, δεν έχει έρθει κάποιο επίσημο χαρτί που να αναφέρει ότι για να μεταβιβαστεί μία μοτοσυκλέτα οφείλει
    να έχει ΚΤΕΟ σε ισχύ (εφόσον φυσικά υποχρεούται από το εκάστοτε πρόγραμμα πρόσκλησης). Η νομοθεσία που έχουμε στα χέρια μας
    αναφέρει μόνο τα επιβατικά ΙΧ και τα επαγγελματικά μέχρι 3,5 τόνους.

    Παρόλα αυτά αν δεν μπορέσετε να βρείτε κάποια άκρη με τη δημόσια υπηρεσία που επικοινωνήσατε, μπορείτε να έρθετε σε ένα από τα 2 ΚΤΕΟ
    μας που ελέγχουν μοτοσυκλέτες, υποθέτω με τη βοήθεια κάποιου γερανού αφού δεν κινείται, και να σας εκδόσουμε ένα προσωρινό
    δελτίο ΚΤΕΟ (30 ημερών με σοβαρές ελλείψεις λόγω της κατάστασης του δίκυκλου), ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε τη διαδικασία της μεταβίβασης.

    Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διεκρίνιση,

    Ιωάννης Αποστόλου
    Προϊστάμενος Εξυπηρέτησης Πελατών

  10. #160
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    nice!

  11. #161
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    και να σας εκδόσουμε ένα προσωρινό
    δελτίο ΚΤΕΟ (30 ημερών με σοβαρές ελλείψεις λόγω της κατάστασης του δίκυκλου), ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε τη διαδικασία της μεταβίβασης.

    Βρέθηκε το παραθυράκι ;
    Give me fuel, Give me fire

  12. #162
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    κατα πασα πιθανοτητα δεν χρειάζεται καν.. δηλαδη εχω περιθωριο να κανω ολο το backround search πριν το πάρω το μοτορι και εχω και περιθωριο να βελτιωσω λιγο τα οικονομικα μου ωστε να μην πεινασω κιολας τοτε. Εστω αυτο δηλαδη..

  13. #163
    Αυτήν την στιγμή, για να κάνεις μεταβίβαση μοτοσυκλέτας στην Αθήνα, θα σου ζητήσουν χαρτί ΚΤΕΟ από το ΚΕΠ;

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STO DIAOLO Προβολή μηνύματος
    Αυτήν την στιγμή, για να κάνεις μεταβίβαση μοτοσυκλέτας στην Αθήνα, θα σου ζητήσουν χαρτί ΚΤΕΟ από το ΚΕΠ;
    Δεν πρέπει, γιατί απλά δεν έχει έρθει η ώρα της (για ΚΤΕΟ ρε μλκες)

  15. #165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Δεν πρέπει, γιατί απλά δεν έχει έρθει η ώρα της (για ΚΤΕΟ ρε μλκες)
    Πάλι καλά ρε μλκες

Σελίδα 11 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για τα νέα ΤΕΚΜΗΡΙΑ
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 17:40
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 15:40
  3. ΥΠΑΡΧΟΥΝ Runflat ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ?
    από X_NR750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 08:44
  4. Ο καιρος για τη νεα εβδομαδα
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 19:14
  5. Top συγκριτικό test για τα νέα χιλιάρια μωρά!
    από milaber στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 02:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF