Σελίδα 23 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 760

Θέμα: Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.

  1. #331
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Έτσι για ενημέρωση, πέρασα σήμερα το VFR μου (αυτό στο λινκ στην υπογραφή μου). Μοντέλο 91, ελληνική πρώτη άδεια το 99. Σε γνωστό ΚΤΕΟ στου Ρέντη.

    Κοιτάξαν αριθμό πλαισίου, βγάλαν φωτό, το κοίταξαν γενικά (οπτικός έλεγχος), κάναν μια μάλλον τυπική μέτρηση στα φρένα, μου είπαν ότι τα λάστιχα είναι κάπως φθαρμένα και καλό είναι κάποια στιγμή να τα αλλάξω, ορίστε κύριε τα χαρτιά σας, αυτοκολητάκι στην ταμπέλα. Η διαδικασία κράτησε 5'. Κόστος 20 ευρώ.

    Σε 2 χρόνια πάλι.

    Το VFR μου έχει όλα τα προβλεπόμενα από τον ελληνικό νόμο, δλδ πλήρες σετ φώτα, καθρέπτες, φλας, κόρνα και καλού κακού είχα βάλει και ένα db killer στην after market εξάτμιση.
    20αρικο?????????????????? εδω επαρχια ζητανε 35. την προηγουμενη την περασα κι εγω με 20. δνε ξερω τι αλλαξε. αυτα που θελουν σε ιδιωτικο οπωςσδηποτε ειναι εναν καθρεφτη, πινακιδα νομιμη, και να περναει καυσαερια. τα υπολοιπα.. αλλα κι αυτα ακομα καμια φορα μπορει να μην τα περνας...

  2. #332
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    πηγα κι εβγαλα νεα πινακιδα στο κρυπτονακι γιατι η δικια του ειχε κοπει καποτε και ειχα φτιαξει μια αλλη με την οποια δεν περναγε...μου εδωσαν καινουργια αδεια και καινουργιο αριθμο κυκλοφοριας.αρα το μηχανακι ειναι καινουργιο και δεν χρειαζεται να περασει κτεο,ετσι; χαχαχα...
    οσο για το κοστος παει αναλογα και με τα κυβικα(σαν τα τελη)για τη μηχανη ειχα δωσει 30 για το παπι ρωτησα τηλεφωνικα οταν εκλεισα ραντεβου και μου ειπαν 20.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #333
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    20αρικο?????????????????? εδω επαρχια ζητανε 35. την προηγουμενη την περασα κι εγω με 20. δνε ξερω τι αλλαξε. αυτα που θελουν σε ιδιωτικο οπωςσδηποτε ειναι εναν καθρεφτη, πινακιδα νομιμη, και να περναει καυσαερια. τα υπολοιπα.. αλλα κι αυτα ακομα καμια φορα μπορει να μην τα περνας...
    οντως ιχ κτεο εδω κοντα που ειμαι 35.... και μετα λενε οτι η επαρχια ειναι φθηνη....

  4. #334
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να μάθουμε ακριβώς τι ελέγχουν. Μην αγχωνόμαστε για όλα! (Άκου καθρέπτες... Έναν πρέπει να έχω κάπου)
    μετράνε ρύπους, θόρυβο
    ελέγχουν αναρτήσεις, φρένα, φώτα, λάστιχα, ηλεκτρικά

    γενικά αν το μηχανάκι σου δουλεύει και δεν είναι χρέπι και δεν έχεις χαλασμένη εξάτμιση, περνάει κανονικά.

    το cb-1 χωρίς καθρέπτες και με ελεύθερη εξάτμιση πέρασε. οριακά για τον θόρυβο, με μια τάπα θα πέρναγε άνετα. και ένα ψιλοπρόβλημα στο εμπρός φρένο.

  5. #335
    Το μηχανάκι μου είναι άριστο όχι μόνο για την ηλικία του (2005 μοντέλο) αλλά άριστο γενικότερα.

    Έχουν αφαιρεθεί όμως (και πεταχτεί από λάθος), μπροστινά φλας, κόρνα, βαλβίδες στοπ μπρος-πίσω, και άλλα "άχρηστα βαριά" μπλιμπλίκια, μιας και το μηχανάκι σπάνια κυκλοφορεί σε δημόσιο δρόμο.

    Θα το ντύσω κάποια στιγμή (προς το παρόν φοράει πολυεστερικά και σλικ ελαστικά), θα του βάλω ένα ζευγάρι λάστιχα καινούργια που έχω από το 2005 (!), θα δοκιμάσω να το περάσω και θα ενημερώσω.
    Think faster than you ride

  6. #336
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    περναγε...μου εδωσαν καινουργια αδεια και καινουργιο αριθμο κυκλοφοριας.αρα το μηχανακι ειναι καινουργιο και δεν χρειαζεται να περασει κτεο,ετσι; χαχαχα...
    Λάθος...

    Οι δίκυκλες μοτοσικλέτες, που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας που τους είχε χορηγηθεί.

  7. #337
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι μου είναι άριστο όχι μόνο για την ηλικία του (2005 μοντέλο) αλλά άριστο γενικότερα.

    Έχουν αφαιρεθεί όμως (και πεταχτεί από λάθος), μπροστινά φλας, κόρνα, βαλβίδες στοπ μπρος-πίσω, και άλλα "άχρηστα βαριά" μπλιμπλίκια, μιας και το μηχανάκι σπάνια κυκλοφορεί σε δημόσιο δρόμο.

    Θα το ντύσω κάποια στιγμή (προς το παρόν φοράει πολυεστερικά και σλικ ελαστικά), θα του βάλω ένα ζευγάρι λάστιχα καινούργια που έχω από το 2005 (!), θα δοκιμάσω να το περάσω και θα ενημερώσω.
    Περιμένουμε με ανυπομονησία....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Περιμένουμε με ανυπομονησία....
    Κορόιδευε όσο θέλεις... Αν δεν περάσει όμως θα ανοίξω νέο θέμα για κάθε μπλιμπλίκι που θα λείπει. Επίσης, ένα θέμα με τίτλο "άδικη κοινωνία και άχρηστα ΚΤΕΟ". Άλλο θέμα που θα κατακρίνω τη νοοτροπία των υπαλλήλων και σίγουρα θα σκεφτώ μερικά ακόμα μέχρι τότε.

    (Ή θα κυκλοφορώ όπως είναι -χωρίς όμως πινακίδα- και δεν θα σταματάω στους ελέγχους. Φυσικά και θ' ανοίξω ΚΑΙ γι αυτό νέο θέμα όπου θα υπερηφανεύομαι για τα "κατορθώματά" μου)
    Think faster than you ride

  9. #339
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κορόιδευε όσο θέλεις... Αν δεν περάσει όμως θα ανοίξω νέο θέμα για κάθε μπλιμπλίκι που θα λείπει. Επίσης, ένα θέμα με τίτλο "άδικη κοινωνία και άχρηστα ΚΤΕΟ". Άλλο θέμα που θα κατακρίνω τη νοοτροπία των υπαλλήλων και σίγουρα θα σκεφτώ μερικά ακόμα μέχρι τότε.

    (Ή θα κυκλοφορώ όπως είναι -χωρίς όμως πινακίδα- και δεν θα σταματάω στους ελέγχους. Φυσικά και θ' ανοίξω ΚΑΙ γι αυτό νέο θέμα όπου θα υπερηφανεύομαι για τα "κατορθώματά" μου)
    Δεν κοροιδεύω...

    Δεν έχω kαθρέφτες, αισθητήρα λ και καταλύτη, βάση πινακίδας, έχω ολόσωμη εξάτμιση ελεύθερη, διαφορετικούς αυλούς εισαγωγής....

    Δεν εχω καμία όρεξη να λυσω όλο το μηχανάκι να περάσει κτεο και να το ξαναδέσω... (άσε που θα πρέπει να βρω και τα μαμά πράγματα).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν κοροιδεύω...
    οκ, μόλις έχω νέα θα σου πω.
    Think faster than you ride

  11. #341
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν κοροιδεύω...

    Δεν έχω kαθρέφτες, αισθητήρα λ και καταλύτη, βάση πινακίδας, έχω ολόσωμη εξάτμιση ελεύθερη, διαφορετικούς αυλούς εισαγωγής....

    Δεν εχω καμία όρεξη να λυσω όλο το μηχανάκι να περάσει κτεο και να το ξαναδέσω... (άσε που θα πρέπει να βρω και τα μαμά πράγματα).
    χμμμ το μηχανάκι σου, όπως και πολλά άλλα είναι στημένο σαν track bike. Σε αλλη χώρα δεν περναει με τίποτα βέβαια, εδω δεν ξέρω... θα δείξει.

    Παντως χωρίς καθρέφτες/φωτα/φλας/στοπ δεν πιστεύω οτι μπορεί να περάσει μηχανάκι. Στον ελεγχο που εγινε στο BMW του 1975 που εχω, ειπωθηκε οτι στα πριν το 1988 δεν κόβονται για ρυπους.
    Ομως φώτα, φλάς, καθρέυτες, κόρνα, λάστιχα, αρ πλαισιου/κινητήρα κλπ τα κοίταξαν όλα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #342
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    χμμμ το μηχανάκι σου, όπως και πολλά άλλα είναι στημένο σαν track bike. Σε αλλη χώρα δεν περναει με τίποτα βέβαια, εδω δεν ξέρω... θα δείξει.

    Παντως χωρίς καθρέφτες/φωτα/φλας/στοπ δεν πιστεύω οτι μπορεί να περάσει μηχανάκι. Στον ελεγχο που εγινε στο BMW του 1975 που εχω, ειπωθηκε οτι στα πριν το 1988 δεν κόβονται για ρυπους.
    Ομως φώτα, φλάς, καθρέυτες, κόρνα, λάστιχα, αρ πλαισιου/κινητήρα κλπ τα κοίταξαν όλα.
    Oπότε πρεπει να βρουμε καθρέφτες.... τουλάχιστον.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #343
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα γιατί κάποια στιγμή μπορεί να ξεκολλήσει ο τροχός και να γυρίσει ΜΠίστα με τρακμπαϊκ κι ο φτωχός μπορούμε σ αυτές τις περιπτώσεις με οριστική διαγραφή στην εφορία να απαλλαχθούμε από όλο αυτό το νταβαντούρι (εφ όσον θα κινείται αποκλειστικά και μόνο με τρεϊλερ); Ή να το αγοράσω από αντιπροσωπεία απλά μη βγάζοντας πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας;
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  14. #344
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα γιατί κάποια στιγμή μπορεί να ξεκολλήσει ο τροχός και να γυρίσει ΜΠίστα με τρακμπαϊκ κι ο φτωχός μπορούμε σ αυτές τις περιπτώσεις με οριστική διαγραφή στην εφορία να απαλλαχθούμε από όλο αυτό το νταβαντούρι (εφ όσον θα κινείται αποκλειστικά και μόνο με τρεϊλερ); Ή να το αγοράσω από αντιπροσωπεία απλά μη βγάζοντας πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας;
    Ναι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #345
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα γιατί κάποια στιγμή μπορεί να ξεκολλήσει ο τροχός και να γυρίσει ΜΠίστα με τρακμπαϊκ κι ο φτωχός μπορούμε σ αυτές τις περιπτώσεις με οριστική διαγραφή στην εφορία να απαλλαχθούμε από όλο αυτό το νταβαντούρι (εφ όσον θα κινείται αποκλειστικά και μόνο με τρεϊλερ); Ή να το αγοράσω από αντιπροσωπεία απλά μη βγάζοντας πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας;

    Και γιατι να μη παραδώσεις πινακίδες προσωρινα για ακινησια για βλαβη και καλα?

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για τα νέα ΤΕΚΜΗΡΙΑ
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 17:40
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 15:40
  3. ΥΠΑΡΧΟΥΝ Runflat ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ?
    από X_NR750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 08:44
  4. Ο καιρος για τη νεα εβδομαδα
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 19:14
  5. Top συγκριτικό test για τα νέα χιλιάρια μωρά!
    από milaber στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 02:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF