Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Janus motorcyles

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077

    Janus motorcyles

    Μια ωραία προσπάθεια σε πολλά επίπεδα. Δεν τους ήξερα και χάρηκα που υπάρχουν.
    Δείχνουν μια καθάρια, μη ανταγωνιστική οπτική για την καθημερινή μοτοσυκλέτα με έμφαση σε όσα απολαμβάνουμε.

    Συνδυάζουν στοιχεία από διάφορες εποχές με ωραίο τρόπο. Διαλέγουν τις αξίες τους εκτός του ρεύματος κατα κάποιο τρόπο.

    https://janusmotorcycles.com/

    κατατοπιστικό βίντεο

    https://www.youtube.com/watch?v=flIw...b_channel=bart

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αν έβαζαν εντελώς αντίθετα το μπροστινό σύστημα, δλδ το πηρούνι να εξέχει προς τα μπροστά, και το ψαλίδι του να δείχνει προς τα πίσω, θα είχε μια πολύ καλύτερη ανάρτηση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μια ωραία προσπάθεια σε πολλά επίπεδα. Δεν τους ήξερα και χάρηκα που υπάρχουν.
    Δείχνουν μια καθάρια, μη ανταγωνιστική οπτική για την καθημερινή μοτοσυκλέτα με έμφαση σε όσα απολαμβάνουμε.

    Συνδυάζουν στοιχεία από διάφορες εποχές με ωραίο τρόπο. Διαλέγουν τις αξίες τους εκτός του ρεύματος κατα κάποιο τρόπο.
    Σαν τα Sachs των '70ς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	284602916_68988e388b_b.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	448422

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αν έβαζαν εντελώς αντίθετα το μπροστινό σύστημα, δλδ το πηρούνι να εξέχει προς τα μπροστά, και το ψαλίδι του να δείχνει προς τα πίσω, θα είχε μια πολύ καλύτερη ανάρτηση.
    Aπλά θα έχεις βαρύ τιμόνι και θα κατάπινε εμπόδια πιο δύσκολα.
    Στον άξονα του πιρουνιού κινείται ο τροχός αποσβένοντας, εκεί θα κινείται και μετά.
    Δεν είναι girder να κινείται κάθετα στο έδαφος που εκεί, ναι το θέλουμε προς τα πίσω σε δρομίσιο στήσιμο για
    να συγκεντρώνουμε το βάρος κοντά στο κέντρο βάρους (όπως κάνει αυτό που έχει τώρα) και να μειώνουμε το μεταξόνιο.

    Είδες τι κάνουν στο βίντεο; δες το, κάπου αναφέρει επίσης ότι η εγγύηση τους καλύπτει και όποιον έχει κάνει μετατροπές
    με σωστό τρόπο. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται εγγύηση τα συγκεκριμένα μετά την περίοδο στρωσίματος αλλά είναι ωραίο να το ακούς.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Κατά τα άλλα, δεν έχει κανένα νόημα η ύπαρξη αυτής της μοτοσυκλέτας και η θεωρία που πασάρει η εταιρία.

    ''Είμαστε σε διαφωνία με τις σύχρονες μοτοσυκλέτες, και εμείς τις φτιάχνουμε όπως παλιά-παλιά''

    Φτιάχνουν μοτοσυκλέτες με αστείο σκελετό ποδηλάτου, ρόδες ποδηλάτου, κινέζικο κινητήρα αντίγραφο κάποιου παλιού Ιαπωνικού, σε κάποια μοντέλα χωρίς πίσω ανάρτηση, και ζητάνε και κάτι διαστημικά ποσά, για το 450 ζητάνε 15000 δολάρια. Να δώσεις δλδ τόσα λεφτά, και στα 20 χλμ οδήγησης να σκέφτεσαι ''οκ, ωραία φαινόταν η θεωρία, αλλά μήπως να οδηγούσα μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ μοτοσυκλέτα τώρα;''. Σε ΛΙΓΟΤΕΡΑ λεφτά, υπάρχουν στην αγορά εκατοντάδες φορές καλύτερες ''παλιούστυλ'' μοτοσυκλέτες σε Triumph και Enfield, που μπορείς να οδηγήσεις σαν άνθρωπος με ασφάλεια, και όχι αυτό το κακό και επικίνδυνο πράγμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aπλά θα έχεις βαρύ τιμόνι και θα κατάπινε εμπόδια πιο δύσκολα.
    Γιατί; Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι βαρύ αν η γεωμετρία φέρνει στο ίδιο ίχνος τον τροχό. Και τα εμπόδια θα τα κατάπινε πιο εύκολα γιατί ένα ψαλίδι που υστερεί ''θέλει'' να μπει μέσα, ενώ ένα ψαλίδι που προτερεί ''θέλει'' να αντισταθεί. Ισα ισα, με το ψαλίδι προς τα πίσω, θα βυθίζεται στα φρένα, αντί να σηκώνεται έτσι όπως το έχουν αυτοί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ξέρεις δεν ξεκινάνε τώρα, και αυτά που σου φαίνονται αστεία είναι πράγματα που λειτουργούν απροβλημάτιστα.
    Ο κινητήρας το λένε, cg honda.
    Tι θα πει "κανονική" και ποιος ορίζει την κανονικότητα σε μια μοτοσυκλέτα που ανταπεξέρχεται άριστα στο ρόλο της χωρίς
    συμβιβασμούς και φθορές;

    Σε λιγότερα χρήματα μπορείς να βρεις όντως μοτοσυκλέτα, έχει επιβαρύνει το ίδιο τον πλανήτη η κατασκευή της;
    Θα επιβαρύνει λιγότερο από αυτές η χρήση της;

    Έχεις δοκιμάσει να φρενάρεις triumph και enfield με 80km/h σε κατηφόρα; ποια ασφάλεια;

    Τελος πάντων απαντάω σε όσα λες γιατί είσαι αρνητικός. Δεν έχει νόημα, δεν λέει κανείς πάρτε mopped απο την Indiana.
    Πάρτε παράδειγμα ελεύθερων ανθρώπων καλύτερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις δεν ξεκινάνε τώρα, και αυτά που σου φαίνονται αστεία είναι πράγματα που λειτουργούν απροβλημάτιστα.
    Ο κινητήρας το λένε, cg honda.
    Tι θα πει "κανονική" και ποιος ορίζει την κανονικότητα σε μια μοτοσυκλέτα που ανταπεξέρχεται άριστα στο ρόλο της χωρίς
    συμβιβασμούς και φθορές;

    Σε λιγότερα χρήματα μπορείς να βρεις όντως μοτοσυκλέτα, έχει επιβαρύνει το ίδιο τον πλανήτη η κατασκευή της;
    Θα επιβαρύνει λιγότερο από αυτές η χρήση της;

    Έχεις δοκιμάσει να φρενάρεις triumph και enfield με 80km/h σε κατηφόρα; ποια ασφάλεια;

    Τελος πάντων απαντάω σε όσα λες γιατί είσαι αρνητικός. Δεν έχει νόημα, δεν λέει κανείς πάρτε mopped απο την Indiana.
    Πάρτε παράδειγμα ελεύθερων ανθρώπων καλύτερα.
    Ρε συ πες και για τους ανέργους ξέρω γω, και τους νέους που δεν έχουν λεφτά για δικό τους σπίτι.... Μην ανακατεύεις άσχετα πράγματα.

    Κανονική μοτοσυκλέτα είναι μια που π.χ. έχει σύχρονη εργονομία, σύχρονα φρένα, σωστές αναρτήσεις κ.ο.κ. Δεν βλέπω τι από αυτά έχουν αυτά τα κατασκευάσματα, μιλάμε για ποδηλατικές ρόδες τώρα, και τα συγκρίνουμε με τα σύχρονα λάστιχα ενός Boneville; Και ναι, έχω φρενάρει με τέτοιο, και φρενάρει πολύ όμορφα κι ωραία, όπως και οδηγιέται όμορφα κι ωραία, και παίρνει άνετα και μια κοπέλα πίσω και επιταχύνει και, και, και, κάτι που ο ''διπρόσωπος θεός των ρωμαίων'' δεν πρόκειται να κάνει ποτέ με την δομή που έχει.

    Νταξ, βίτσια είναι αυτά, αλλά πόσο κοινό υπάρχει να δίνει λεφτά για ΑΥΤΟ το βίτσιο ειδικά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Τι ανακατεύω; δείχνω ανθρώπους που συνδυάζουν τόσα καλά χαρακτηριστικά και παράγουν μοναδικά κομμάτια
    που κάνουν την δουλειά τους καλά.
    Εσύ τους μαυρίζεις αγνοώντας τι λένε, τι δείχνουν, τι λένε οι πελάτες τους κ.λπ. αγνοείς επίσης πως τα ποδηλατικά περιφερειακά που αναφέρεις
    έχουν προδιαγραφές MX με τόσο καλές επιδόσεις που εκτός από ακριβότερα απο αυτά των MX είναι και καλύτερα συχνά.

    Σε τσιτώνει το σχέδιο; ανθρώπινο, είναι παλιό δεν έχεις μνήμες, δεν έτυχε να ασχοληθείς.
    Ανησυχείς σαν επαγγελματίας για την μηδαμινή ανάγκη συντήρησης του; δεν νομίζω ότι θα επηρέαζε την αγορά αρνητικά ακόμα και αν
    ήταν διαθέσιμο σε εκατοντάδες. Πόσο δε μάλλον όταν είναι απίστευτο να εισάγει κάποιος έστω ένα..

    Κουλ, την διάθεση τους απέναντι στην ζωή δείχνω και ναι, μ'αρέσει και το μπαϊκ

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Εγώ, πάντως, συμφωνώ με Τηλέγονο.
    Πανάκριβες σαχλαμάρες είναι....για τους δήθεν.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    οι τελευταίες δυο δεκαετίες(πιο εμφατικά) οι δυτικοί καταναλωτές και ως επι το πλείστον σχεδιαστές μοτοσυκλετών(στο θεμα μας) έχουν τάση να αναπολούν το παρελθόν.
    Αν δείτε τα μερίδια που κάνουν οι άγγλοι, γάλλοι, ιταλοί, ισπανοί (κυρίως) σε ρετρο λουκ μπαικς θα καταλάβετε την τάση.
    Δε είναι τυχαίο πως οι κινέζοι κατασκευαστές με αυτήν την κατηγορία μπήκαν στην ευρώπη τα προηγούμενα 10χρόνια με 125-250cc.

    Εγώ συντάσσομαι με τον γιατρό. Και επίσης να πω πως η λαμβανόμενη αίσθηση κατα την κίνηση όλων αυτών των κινούμενων μηχανικών εξαρτημάτων, δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος, είναι διαφορετικά αντιλαμβανόμενη και πηγάζει απο ένα σωρό χαρακτηριστικά όπως και τη γενικότερη αισθητική του ατόμου.

    Οπότε μια χαρά φαίνονται τα μηχανάκια και ίσως οι επόμενες γενιές και στην ελλάδα τολμήσουν να δουν τέτοια προτζεκτ (εκτός απο χομπι) ως πραγματικό χώρο δημιουργίας και παράλληλα βιωσιμότητας.
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ, πάντως, συμφωνώ με Τηλέγονο.
    Πανάκριβες σαχλαμάρες είναι....για τους δήθεν.
    Απλά δεν μπορείς να δεχθείς τους ανθρώπους που κοιτάνε πρώτα τι τους αρέσει.
    Δικαίωμα σου όπως και η προσπάθεια να τους μειώσεις δείχνοντας έλλειψη σεβασμού.

    Δεν μιλάς σε αυτούς όμως.. μιλάς σε εμάς και εμείς συνηθίζουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και να συζητάμε τα προβλήματα
    με αναφορά στην αιτία που τα δημιουργεί.

    Αυτοί οι δήθεν, εργάστηκαν και δημιούργησαν αυτό που οι ίδιοι γούσταραν με τις καλύτερες προδιαγραφές σε όλους τους τομείς.
    Οι δήθεν (των 120-150kg) οδηγούν την συγκεκριμένη σε ποσοστό >90% των δυνατοτήτων της.
    Δεν εναλλάσσουν καινούριες μοτό στο 17% και στο 25% φοβούμενοι ότι δεν θα βγάλουν πενταετία.

    Το κόστος που αναφέρθηκε ταιριάζει πολύ καλά και σε εμάς για βιοτεχνικό προϊόν.
    3-4 άνθρωποι είναι και το κόστος στην ελλάδα θα τους άφηνε 4500-6000ε κέρδος.
    Ένα χειροποίητο ποδήλατο να κάνεις στην ελλάδα, σήμερα, θα πάει κοντά ατα 7500..

    Οι δήθεν που λες, έφτιαξαν μια ελαφριά μοτό που έλειπε και θα είχε πλάκα να συγκρίνουμε και ακριβώς ότι προσφέρουν.
    Πόσο θα κόστιζε (το '30 και σήμερα) να έχεις μια μοτό με αυτά τα υλικά, αυτό το σχέδιο - αίσθηση για καθημερινή;
    Να κάνεις τα πάντα και να κόβεις και απο δασικό για να γλυτώσεις 4χλμ..

    Οι δήθεν έχουν πρώτες ύλες που καλύπτει κατάστημα, με το αποτύπωμα της κατασκευής να κοντράρεται στα ίσια με τις πορδές και τα ρεψίματα.
    Δεν δημιουργούν ένα σύμπαν δανεισμών (τόκων) και περιφερειακών "εργαστηρίων" βαριάς βιομηχανίας που λειτουργούν υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, παράγοντας τόνους απόβλητων ενώ σκίζουν τους εργαζόμενους.

    165kg γεμάτη, 76.2cm ύψος σέλλας..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	janus-halcyon-450-5.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	448561

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Απλά δεν μπορείς να δεχθείς τους ανθρώπους που κοιτάνε πρώτα τι τους αρέσει.
    Δικαίωμα σου όπως και η προσπάθεια να τους μειώσεις δείχνοντας έλλειψη σεβασμού.

    Δεν μιλάς σε αυτούς όμως.. μιλάς σε εμάς και εμείς συνηθίζουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και να συζητάμε τα προβλήματα
    με αναφορά στην αιτία που τα δημιουργεί.

    Αυτοί οι δήθεν, εργάστηκαν και δημιούργησαν αυτό που οι ίδιοι γούσταραν με τις καλύτερες προδιαγραφές σε όλους τους τομείς.
    Οι δήθεν (των 120-150kg) οδηγούν την συγκεκριμένη σε ποσοστό >90% των δυνατοτήτων της.
    Δεν εναλλάσσουν καινούριες μοτό στο 17% και στο 25% φοβούμενοι ότι δεν θα βγάλουν πενταετία.

    Το κόστος που αναφέρθηκε ταιριάζει πολύ καλά και σε εμάς για βιοτεχνικό προϊόν.
    3-4 άνθρωποι είναι και το κόστος στην ελλάδα θα τους άφηνε 4500-6000ε κέρδος.
    Ένα χειροποίητο ποδήλατο να κάνεις στην ελλάδα, σήμερα, θα πάει κοντά ατα 7500..

    Οι δήθεν που λες, έφτιαξαν μια ελαφριά μοτό που έλειπε και θα είχε πλάκα να συγκρίνουμε και ακριβώς ότι προσφέρουν.
    Πόσο θα κόστιζε (το '30 και σήμερα) να έχεις μια μοτό με αυτά τα υλικά, αυτό το σχέδιο - αίσθηση για καθημερινή;
    Να κάνεις τα πάντα και να κόβεις και απο δασικό για να γλυτώσεις 4χλμ..

    Οι δήθεν έχουν πρώτες ύλες που καλύπτει κατάστημα, με το αποτύπωμα της κατασκευής να κοντράρεται στα ίσια με τις πορδές και τα ρεψίματα.
    Δεν δημιουργούν ένα σύμπαν δανεισμών (τόκων) και περιφερειακών "εργαστηρίων" βαριάς βιομηχανίας που λειτουργούν υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, παράγοντας τόνους απόβλητων ενώ σκίζουν τους εργαζόμενους.

    165kg γεμάτη, 76.2cm ύψος σέλλας..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	janus-halcyon-450-5.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	448561
    Ρε συ.... Όλο αυτό το κατεβατό επειδή είπα πως τις βλέπω εγώ; (και άλλοι πιστεύω αλλά ας μείνουμε σε μένα...)
    Ευτυχώς η δυστυχώς, στην (σύγχρονη) εποχή που ζούμε, το 95% δεν έχει την δυνατότητα να πάρει κάτι τέτοιο αλλά και μόνο για την γκαύλα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ποιο κατεβατό; πως αλλιώς θα σου επικοινωνήσω ότι αυτό που βλέπεις είναι λάθος αν δεν παρουσιάσω τους λόγους;
    Γράφω απο την αρχή τους λόγους που άνοιξα το θέμα και επιμένεις να χαρακτηρίζεις τα προϊόντα τους ανταγωνιστικά
    σε μια αγορά που δεν θα έρθουν, που δεν μπορούν να καλύψουν κ.λπ.

    Όσο λοιπόν είναι δικαίωμα σου να έχεις την οπτική σου ενάντια σε όλα τα δεδομένα, τόσο είναι και δικό μου να θεωρώ
    την θέσφατα και ατεκμηρίωτα δημοσίευσή της παραπληροφόρηση.

    Δυστυχώς και μόνο, στην εποχή που ζούμε, που δεν είμαστε σύγχρονοι όσων κάνουμε θυσίες για να ανήκουμε στο παρεάκι τους
    με αποτέλεσμα να βιώνουμε ελάχιστα σε σχέση με αυτούς, τα 15χιλ σου μοιάζουν πολλά για μια μικρή μοτό που εύκολα κρατάς πάνω από 25χρόνια.

    Σου φαίνεται φυσιολογικό όμως να επενδύεις 5+χιλ ανα 5ετία σε οχήματα που σου κοστίζουν περισσότερο στην χρήση τους
    για να εξυπηρετείς τις ίδιες ανάγκες..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Σίγουρα απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό που θα εκτιμήσει αυτά που προσφέρει , απλότητα αλλά και ιδιαιτερότητα σχεδιασμού και προσέγγισης της μοτοσυκλετας.
    Και από την στιγμή που μιλάμε για μια μικρή ομάδα ανθρώπων που εργάζονται για την κατασκευή της φυσιολογικά η τιμή είναι υψηλή
    Αυτό που ποστάρες πιο πάνω παντως ….εμπαινα αν είχα τα φράγκα … έτσι για το χάζι
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TOKYO motorcyle show 2019
    από panavour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2019, 17:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF