Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 196

Θέμα: Triumph explorer 1200

  1. #136
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taksidiotis25 Προβολή μηνύματος
    Το χέι δει κανείς απο κοντα?σαν μέγεθος ειναι σαν το gs περίπου?

    Τό είδα πριν μερικές μέρες στο ΜSN Scotish Μotorbike Show και μπορώ να πω ότι μου άρεσε...(με τέτοια αμηχανία βέβαια που μου έχει δημιουργήσει στερητικό σύνδρομο, χάρλει ακούω και γυρνάω το κεφάλι σαν λιγούρης...τεσπά). Το καβάλησα κιόλας τρομάρα μου... στιβαρό μηχανάκι λίγο γκουμούτσα η εξάτμιση αλλά για ταξίδια δικάβαλα, φορτωμένο μια χαρά φαινότανε... μέγεθος αντίστοιχο του GS σίγουρα...
    Αυτό πάντως που διαπίστωσα είναι ότι όσο μεγαλώνουν και θεριέβουν τόσο τα συνηθίζουμε και στο μάτι και στο μυαλό και τώρα δεν μας φαίνονται τόσο μεγάλα και βαριά κτλ... το μάρκετινγκ μια χαρά τα πάει λοιπόν και εμείς χαρούμενοι...
    Το ΚΤμάκι μου πλέον φαντάζει μικρομεσαίο σε κυβικά και μέγεθος...
    Τα χρήματα βέβαια είναι πλέον κάτι που δεν μας απασχολεί πλέον και αυτό είναι ευχάριστο μιας και κάνουν τέτοιου είδους κουβέντες ποιο ανάλαφρες και χαλαρές...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #137
    το δοκίμασα σήμερα, εντυπώσεις το βραδάκι!
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  3. #138
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerpap Προβολή μηνύματος
    το δοκίμασα σήμερα, εντυπώσεις το βραδάκι!
    .
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #139
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerpap Προβολή μηνύματος
    το δοκίμασα σήμερα, εντυπώσεις το βραδάκι!
    αναμένουμε

  5. #140
    Νέο μέλος Το avatar του/της icet
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerpap Προβολή μηνύματος
    το δοκίμασα σήμερα, εντυπώσεις το βραδάκι!
    Please talk
    ---biip biip---

  6. #141
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    ο ηλιος εδυσε...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #142
    Λοιπόν το explorer είναι μεγάλο! Ναι, κάτι είχα ψuλιαστεί από τις φωτογραφίες, αλλά ειδικά όταν κάθεται στο διπλό στάντ δείχνει θεριό!, ωραίο θεριό όμως, μη φανταστείτε καμια άχαρη ντουλάπα … έχει ωραίες γραμμές, δείχνει μυώδες, γυμνασμένο! Τα εξτρά προβολάκια δε, του πάνε πολύ, του προσθέτουν λίγη ακόμα αγριάδα, ό,τι πρέπει! Όσο τα κοροϊδεύω όταν τα βλέπω στα GS, τόσο τα γουστάρω στο Explorer. Εχει και πανέμορφους τροχούς! Εχει και τη σχάρα στο ίδιο επίπεδο με τη σέλα (χρήσιμο)

    Δεν έχω όμως χρόνο για χάζεμα, το κατεβάζω από το στάντ να δούμε τι κάνει…Παναϊα μ’ αυτό είναι βαρύ! Ζυγισμένο μεν, αλλά βαρύ! Βολεύομαι στη σέλα και χωρίς καν να ξεκινήσω, το βάρος εξαφανίζεται! Εντάξει, έχουμε πλέον συνηθίσει ότι οι περισσότερες σύγχρονες μοτοσυκλέτες κρύβουν το βάρος τους μόλις αρχίσουν να κυλάνε, αλλά τούτο δω το παίζεις ανάμεσα στα πόδια σου με ευκολία που δεν περίμενες από 1200.

    Αρχίζει η βόλτα λοιπόν και η πρώτη διαπίστωση είναι ότι το τιμόνι κόβει πολύ, κάτι που διευκολύνει μέσα στην κίνηση, όμως μην περιμένετε να χωρέσει εκεί που θα περάσει ένα transalp-tiger 800-bmw 800 …
    Το τιμόνι του είναι υπέρ του δέοντος φαρδύ, βέβαια από την άλλη προσφέρει πολύ καλό μοχλό, συμβιβασμοί είναι αυτοί, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Η πρώτη εντύπωση του άριστου ζυγίσματος επιβεβαιώνεται όσο προσπαθώ να ξεφύγω από την κίνηση της μιχαλακοπούλου και επιτέλους βγαίνω Κατεχάκη:

    Ναι, η απόκριση στο γκάζι είναι αμεσότατη
    Ναι, ο ψεκασμός δουλεύει τέλεια, στα ανοιγοκλεισίματα.
    Ναι, το πραγμα μαζεύει χλμ πολύ εύκολα.
    Όχι, δεν έχει τη ροπή που περίμενα διαβάζοντας τις παρουσιάσεις και τα διαγράμματα και μετά τις 6000-7000 ‘’φλατάρει’’ από δύναμη.
    Βέβαια, πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι το οδόμετρο γράφει μόλις 500 χλμ.
    Δεν το ζόρισα μέχρι τέρμα, μιας και ήθελα να σεβαστώ την επιθυμία του ιδιοκτήτη του. Οπότε δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα.

    Εξάλλου, δεν ήταν η δύναμη αυτό που μ΄εκαιγε, ήθελα να δώ πως θα συμπεριφερθεί στο σύντομο στροφιλίκι του Καρέα. Εχω στο νού μου ότι είναι αρκετά πιο δυνατό από τα μηχανάκια που ξέρω (1200gs, Caponord, Varadero, KTM), οι αναρτήσεις όμως συνεχίζουν να έχουν ονοφάδικες διαδρομές …
    και μπορεί ακόμα να μην έχω καταλάβει λακκούβα χάρη σ΄αυτές, αλλά τι θα γίνει μόλις το πατήσω στο λαιμό?
    Πρέπει να παραδεχτώ ότι μάλλον το παράκανα. Φτάνοντας στην πρώτη ανηφορική δεξιά του Καρέα με μπόλικα χλμ πλακώνομαι στα φρένα, κατεβάζω μια και το μπροστινό βυθίζεται ενοχλητικά πολύ για τα γούστα μου. Αυτό βέβαια το ήξερα ότι θα συμβεί, οπότε δεν πτοούμαι, και κατευθείαν το ρίχνω δεξιά και παίρνω όλο το γκάζι σχεδόν ακαριαία. Το θεριό αλλάζει πολύ εύκολα πορεία και κλειδώνει πολύ ευχάριστα στην κλίση που του ζητάς. Το traction δούλεψε ανεπαίσθητα (μάλλον χωρίς λόγο επειδή ήταν στην πρώτη από τις δύο σκάλες), και το explorer κρατάει μια χαρά την τροχιά του. Δεν ενοχλήθηκε ούτε όταν αναγκάστηκα να ''βγάλω κώλο'' για να κρατηθώ στη λωρίδα μου.Μέχρι να τελειώσει η στροφή βέβαια τα χλμ είχαν ανέβει αρκετά και τα κουνήματα στο τιμόνι δεν έλειπαν, προφανώς λόγω αναρτήσεων. Δεν προκαλούν ανησυχία, αλλά υπάρχουν για να σου θυμίζουν ότι δεν είναι και η καλύτερη του. Η πληροφορία πάντως που παίρνεις όπως αποδείχτηκε και στις επόμενες στροφές είναι πολύ καλή και προσωπικά προτιμώ το κούνημα, από την αναισθησία του συστήματος της BMW.
    Όπως φάνηκε και απο μια γρήγορη επιθεώρηση των ελαστικών μετά τη βόλτα, αν και on-off έχει και πολύ μεγάλα περιθώρια κλίσης, χωρίς να ανησυχείς μήπως βρει το στάντ.

    Σε πολύ γλιστερή άσφαλτο το traction δουλεύει υπερωρίες, αφήνοντας όμως αρκετά γλιστρήματα στην αρχή, μάλλον περισσότερα από το bmw. Από την άλλη όμως δεν κόβει και τόσο απότομα όσο το σπαστικό σύστημα του gs. Τέλος πάντων, δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος για να εκφέρω άποψη για το traction control, μιας και ποτέ δεν το συμπάθησα σε αυτή την κατηγορία μοτοσυκλετών.

    Η προστασία από τον αέρα φαίνεται να είναι πολύ καλή, η σέλα μου έδωσε την εντύπωση ότι θα είναι ιδιαίτερα ξεκούραστη (αν και μόνο σε ταξίδι μπορεί να φανεί αυτό), το γκάζι είναι ιδιαίτερα ελαφρύ, ο συμπλέκτης όσο βαρύς πρέπει, ούτε κουράζει, ούτε έχει εκείνη την ψεύτικη, αέρινη αίσθηση που έχουν πολλές καινούργιες μοτοσυκλέτες.
    Στο φρενάρισμα έχεις αίσθηση του τι γίνεται, το σασμάν είναι ακριβές, αλλά θορυβώδες (είπαμε πρόκειται και για άστρωτη μοτό).
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  8. #143
    Ευχάριστη έκπληξη ο άξονας, που τον καταλαβαίνεις μόνο από το χαρακτηριστικό σφύριγμα σε κάποιες στροφές. Ούτε αναπηδήσεις, ούτε περίεργα σηκώματα-βυθίσματα σε επιτάχυνση & επιβράδυνση, απλά τέλειος!
    Παράπονο? Το δεξί μου καλάμι, έβρισκε συνεχώς στο καπάκι του κινητήρα και με ενοχλούσε αρκετά. Πιθανότατα όμως να είμαι εγώ υπερευαίσθητος, μιας και ακουμπούσε ακριβώς στο κάταγμα που του κατάφερα πέρυσι. Επίσης το τιμόνι μου έπεσε λίγο ψηλό, αλλά απ΄ότι μου είπαν μετά στην αντιπροσωπεία, είχαν κατεβάσει τη σέλα, ώστε να είναι πιο εύκολο για όσους θα το δοκιμάσουν. Προσωπικά, θα την ανέβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη

    Προσωπικό συμπέρασμα? Μάλλον το πιο ολοκληρωμένο on-off αυτή τη στιγμή (περιμένοντας το Crosstourer) .

    Θα το αγόραζα? Όχι, γιατί δεν είναι ΚΤΜ adventure …
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  9. #144
    Πολυ καλος στην ανάλυση σου.
    Να σε ρωτήσω,έχει όρθια θέση η μηχανη κατα την οδήγηση?το σωμα εννοω,η σου δίνει κλίση προς το τιμόνι,δηλαδη ενα κλικ σκυφτος

  10. #145
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerpap Προβολή μηνύματος
    ................

    Θα το αγόραζα? Όχι, γιατί δεν είναι ΚΤΜ adventure …
    σε γ@μησ@ τσογλανε!!!!!!!!!!!!!!!

    υ.γ.ευχαριστουμε για τη παρουσιαση αλλα δε σωζεσαι!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #146
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Thank you για το report...κανένα ολοκληρωμένο τιμοκατάλογο έχουμε?

  12. #147
    black is beautiful Το avatar του/της bonnie
    Εγγραφή
    31/07/2009
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argy_kap Προβολή μηνύματος
    Thank you για το report...κανένα ολοκληρωμένο τιμοκατάλογο έχουμε?


    http://www.triumphmotorcycles.gr/acc...ate-my-triumph
    μπαινεις εδω, "δημιουργεις" το μηχανακι οπως θες, βαζεις αξεσουαρ κλπ, κ σου δειχνει κ τιμες...

    ή http://www.triumphadventure.com/el/ τσεκαρεις εδω.....

    ή παιρνεις τηλ σε official dealer (210 7488251) κ ρωτας οτι θες...

    ή ερχεσαι στο ιβεντ το π-σ-κ http://www.triumphmotorcycles.gr/el/...s-presentation
    κ κανεις κ ενα τεστ ραιντ


    αυτα....
    στριβω, αρα υπαρχω..

  13. #148
    Όπως φάνηκε και απο μια γρήγορη επιθεώρηση των ελαστικών μετά τη βόλτα, αν και on-off έχει και πολύ μεγάλα περιθώρια κλίσης, χωρίς να ανησυχείς μήπως βρει το στάντ.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #149
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αυτό είναι review !
    Give me fuel, Give me fire

  15. #150
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bonnie Προβολή μηνύματος
    http://www.triumphmotorcycles.gr/acc...ate-my-triumph
    μπαινεις εδω, "δημιουργεις" το μηχανακι οπως θες, βαζεις αξεσουαρ κλπ, κ σου δειχνει κ τιμες...

    αυτα....
    Thank you bonnie.....χρειάζομαι λοιπόν κάπου στα 16 και χιλιάρικα.......

Σελίδα 10 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TRIUMPH TIGER EXPLORER 1200 EVENT
    από bonnie στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 22:00
  2. new Triumph 1200
    από ruyjin στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2010, 11:36
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF