Σελίδα 37 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 2732333435363738394041424787 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 541 έως 555 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #541

  2. #542

  3. #543
    ενα μικρο χτυπηματακι το μονο που ειναι τοσο ευδιακριτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0772.jpg 
Προβολές:	821 
Μέγεθος:	50,6 KB 
ID:	264348

  4. #544
    Και τωρα ηρθε η σειρα του μπροστινου τροχου ο οποιος ομως δεν εχει λυθει ακομα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0634.jpg 
Προβολές:	822 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	264349

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0642.jpg 
Προβολές:	820 
Μέγεθος:	75,8 KB 
ID:	264350

  5. #545

  6. #546
    Λογικα αν το καθαρισω και το τριψω λιγο θα φυγει.Αλλα φαινεται πως ο μπροστινος τροχος ειναι αρκετα πιο διαβρωμενος απο τον πισω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0779.jpg 
Προβολές:	829 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	264352

  7. #547
    Η πηγη των φωτογραφιων στερεψε.Μολις ασχοληθω περαιτερω και τον λυσω ολοκληρο θα ανεβασω και αλλες φωτογραφιες του μπροστινου τροχου.Αλλα πριν βιαστω να τριψω ή βαψω τον τροχο ( δεν εχω παρει αποφαση ακομα ) ακουω αποψεις και προτασεις

  8. #548
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τριψε τα στεφανια με ψιλο συρμα για πιατα. θα παθεις πλακα. δοκιμασε και στις ακτινες. ισως δεν ειναι τοσο βαθια η διαβρωση...

  9. #549
    Καλημέρα και πάλι
    Θέλω να βάψω τα αλουμίνια μου.Στόκαρα με στόκο αλουμινίου όπου χρειαζόταν,και αστάρωσα με αστάρι 2 συστατικών.Επειδή όμως και η παραμικρή ατέλεια φαίνεται πολύ στο ασημί χρώμα,σκεφτόμουν να τα περάσω και ένα χέρι σουρφασέρ-filler (κάπως έτσι λέγεται νομίζω).Γίνεται αυτό ή θα έπρεπε να μπεί κατω απο το αστάρι;

    Επίσης,για να βάψουμε τρομπα φρένου τι διαδικασία ακολουθούμε;

  10. #550
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και πάλι
    Θέλω να βάψω τα αλουμίνια μου.Στόκαρα με στόκο αλουμινίου όπου χρειαζόταν,και αστάρωσα με αστάρι 2 συστατικών.Επειδή όμως και η παραμικρή ατέλεια φαίνεται πολύ στο ασημί χρώμα,σκεφτόμουν να τα περάσω και ένα χέρι σουρφασέρ-filler (κάπως έτσι λέγεται νομίζω).Γίνεται αυτό ή θα έπρεπε να μπεί κατω απο το αστάρι;

    Επίσης,για να βάψουμε τρομπα φρένου τι διαδικασία ακολουθούμε;
    μετα τον στοκο αλουμινιου να ριξεις ασταρι αλουμινιου.αν εχεις τριψει σωστα τους στοκους δεν χρειαζεται να ριξεις γεμιστικο ασταρι 5/1.γενικα να αποφευγεις στα αλουμινια τα πολλα υποστρωματα.
    για τις δαγκανες τα ετοιμα σετ βαφης δεν εχουν καλο αποτελεσμα ενω η απλη βαφη δεν κραταει μιας και η επαφη με τα υγρα φρενων σε καποια εξαερωση θα αποδειχτει μοιραια.βαφτα ηλεκτροστατικη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

  11. #551
    Παρ'ολαυτα επειδη δεν θελω να παει το οτιδηποτε στραβα και να πρεπει να ξαναεπαναλαβω την ιδια διαδικασια ( τριψιμο,ασταρωμα κ.τ.λ. ) υπαρχει filler για αλουμινια;Και αν ναι,επειδη ηδη τα εχω περασει με ασταρι ( προσεχως και φωτογραφιες, πολυ πραμα λεμε ), μπορω να περασω το filler πανω απο το ασταρι;

  12. #552
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Παρ'ολαυτα επειδη δεν θελω να παει το οτιδηποτε στραβα και να πρεπει να ξαναεπαναλαβω την ιδια διαδικασια ( τριψιμο,ασταρωμα κ.τ.λ. ) υπαρχει filler για αλουμινια;Και αν ναι,επειδη ηδη τα εχω περασει με ασταρι ( προσεχως και φωτογραφιες, πολυ πραμα λεμε ), μπορω να περασω το filler πανω απο το ασταρι;
    ασταρι και filer ειναι το ιδιο πραγμα.υπαρχει πιο γεμιστικο με αναλογια αραιωσης 5/1 η πιο λεπτο 3/1.τωρα αν εχεις χοντρους τσαμπουκαδες ριχνεις και στοκο πιστολιου αλλα κινδυνευοντας να γινω γραφικος λεω μην φορτωνεται τα αλουμινια...

  13. #553
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    ασταρι και filer ειναι το ιδιο πραγμα.υπαρχει πιο γεμιστικο με αναλογια αραιωσης 5/1 η πιο λεπτο 3/1.τωρα αν εχεις χοντρους τσαμπουκαδες ριχνεις και στοκο πιστολιου αλλα κινδυνευοντας να γινω γραφικος λεω μην φορτωνεται τα αλουμινια...
    Ευχαριστω

  14. #554
    Καλησπέρα

    Να κάνω άλλη μια ερώτηση:Τρίβοντας το αστάρι αλουμινίου,με 1000αρι ντουκόχαρτο και χωρίς να εφαρμόσω κάποια ιδιαίτερη πίεση,είδα πως σε κάποια σημεία φάνηκε το μέταλλο
    Αν και η απόχρωση του ασταριού (υποκίτρινο) με δυσκολεύει και ενδέχεται να έχει μείνει αστάρι στην επιφάνεια αλλα να μην το βλέπω,δεν νομίζω πως θα έπρεπε να φανεί το μέταλλο.
    Οπότε τι κάνουμε; Τρίψιμο να φύγει όλο το αστάρι απο παντού και ξαναπέρασμα,απλά ξαναπέρασμα πάνω απο το υπάρχον αστάρι ή το βάφουμε όπως είναι;

  15. #555
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Ξαναπέρασε αστάρι τοπικά και ξανατρίψε τοπικά. Δεν χρειάζεται να το γδύσεις όλο και να το περάσεις από την αρχή.
    Κωστής

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 01:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF