Σελίδα 79 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 29697475767778798081828384 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.171 έως 1.185 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #1171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hontroulis Προβολή μηνύματος
    ΓΙΑ ΤΑ ΦΛΑΣ ΗΔΗ ΣΤΟ ΕΙΠΑΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΑΜΠΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΤΗΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΦΛΑΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ. Η ΚΟΡΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΜΟΝΟ ΤΑ BAJA ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΖΩΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥΣ ΑΠ'ΤΗΝ ΕΡΗΜΟ BAJA (ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΟΡΝΑ). ΤΟ SPEED ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ, ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ, ΨΑΞΕ ΤΗΝ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΓΕΙΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΩΡΘΩΤΗ Η ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ KostasV2, ΣΥΝΔΕΣΕ ΤΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ. ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ (ΠΕΔΙΛΟ Η ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ) ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΒΑΡΕΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΗ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.
    Έχεις ΠΜ

  2. #1172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    153
    http://www.sxelectronics.gr/sx3g.htm Παρε μια σχετικη σελιδα με τις μετρησεις που πρεπει να κανεις... βεβαια αναφέρεται σε μηχανές με μπαταριά άλλα η γεννήτρια και ο ανορθωτής δεν διαφέρουν αφου η μπαταρια χρησιμεύει μονο για να παρει μπρος η μηχανη... εκτος και αν η γεννήτρια σου δεν είναι τριφασική. Αλλα ανέφερες για 3 καλωδια που βγαίνουν απο την γεννήτρια... Μηπως εχεις μπερδέψει την μεγάλη σκάλα με κανένα σβηστήρι??? αν υπάρχει??

  3. #1173
    Λοιπόν αρχικά θα αποκλείσουμε την πιθανότητα να έχω συνδέσει λάθος τις καλωδιώσεις του κοντέρ.Θα την βάλω πάλι μπροστά,και θα βάλω πρώτη.Αν σβήσει το high beam που ανάβει,όντως θα έχω κάνει λάθος τις συνδέσεις στα λαμπάκια.Αν όχι,προχωράμε.

  4. #1174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hontroulis Προβολή μηνύματος
    ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ (ΠΕΔΙΛΟ Η ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ) ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΒΑΡΕΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΗ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.

    +750....

  5. #1175
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    ΒΑΛΕ ΠΑΝΩ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!

    ΤΩΡΑ!







    (Επίτηδες είναι τα κεφαλαία... )

  6. #1176
    Ρε σεις,αφού η Honda στην μηχανή δεν έβαλε μπαταρία,τα παράπονά σας εκεί!

    Πρίν έκανα δουλειά στο καρμπυρατέρ,και ξηλώθηκε ένα σπείρωμα στο μπόλ.Έλεος δηλαδή..

  7. #1177
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    καντο MX να τελειωνεις
    ουτε φωτα ουτε φλας ουτε τιποτα
    σβηστηρι εχεις ειπες ε?

  8. #1178
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Κάτσε, δεν έχει καθόλου μπαταρία το κύκλωμα;

  9. #1179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Κάτσε, δεν έχει καθόλου μπαταρία το κύκλωμα;
    Αυτό λέω! Δεν υπάρχει μπαταρία στη μηχανή,ούτε ασφάλειες.Έτσι την έφτιαξε η Honda,μάλλον δεν ήθελε να μπεί σε έξοδα τροποποιόντας το XR κατάλληλα.Και αν γίνει βραχυκύκλωμα ή κάτι πάει στραβά θα κλαίω τα πηνία μου δηλαδή.Ας είναι...

  10. #1180
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέω! Δεν υπάρχει μπαταρία στη μηχανή,ούτε ασφάλειες.Έτσι την έφτιαξε η Honda,μάλλον δεν ήθελε να μπεί σε έξοδα τροποποιόντας το XR κατάλληλα.Και αν γίνει βραχυκύκλωμα ή κάτι πάει στραβά θα κλαίω τα πηνία μου δηλαδή.Ας είναι...
    Μην τα φοβάσαι, δεν παθαίνουν τίποτα, είναι άτρωτα! Πρόσεχε τα βραχυκυκλώματα μόνο. Η ελλειψη μπαταρίας είναι για να κρατηθεί το βάρος χαμηλά όσο για την αξιοπιστία τους, το δικό μου έχει πάνω από 100χιλ χλμ και έχω αλλάξει μόνο μια λάμπα μπροστινή.

  11. #1181
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    17
    Τα ηλεκτρικα σου εχουν δυο κυκλώματα στην ουσια. Ενα της αναφλεξης και ενα φωτισμος. Οι μετρησεις που θα σου παραθεσω ειναι απο το manual του Haynes και να ξερεις οτι αναλογα με την ποιοτητα του οργανου που χρησιμοποιεις και το ποσο καινουρια ειναι η μπαταρια του, θα ειναι και οι μετρησεις σου. Οποτε μην σε πανικοβαλουν πιθανες αποκλισεις. Πηνια εχεις 2 συστοιχιες, EXCITER COIL μετρηση 50-200 Ω, LIGHTING COIL μετρηση 0,2-1,2 Ω. Στον ανορθωτη η μονη σοβαρη μετρηση που μπορεις να παρεις ειναι η ταση εξοδου που πρεπει να ειναι 12-14 V στις 3000 στροφες. Οσο για τον πολλαπλασιαστη σου οι μετρησεις ειναιε για το πρωτευον 0,1-0,3 Ω και για το δευτερευον 7,4-11 kΩ με την πιπα μαζι ή 3,7-4,5 kΩ χωρις την πιπα του μπουζι. Ελπιζω να σε βοηθησα ελαφρως.

  12. #1182
    Είμαστε στο στάδιο των δοκιμών και της επίλυσης των τελευταίων προβλημάτων,πρίν συναρμολογηθεί οριστικά η μηχανή. Τα προβλήματα με την τροφοδοσία επιλύθηκαν σε μεγάλο βαθμό,αν και υπάρχει ακόμα ένα κάποιο περιθώριο βελτίωσης.

    Με τα ηλεκτρικά όμως εξακολουθώ να έχω πρόβλημα. Τα άσχετα λαμπάκια στο κοντέρ ήταν τελικά λάθος που είχε γίνει στις σημειώσεις,όταν ακόμα λύναμε τη μηχανή,και το μόνο που χρειάζεται είναι να μπούν με τη σωστή σειρά. Τα φώτα εξακολουθούν να μη δουλεύουν,και εδώ θα χρειαστώ βοήθεια.

    Θυμίζω,πως όταν η μηχανή είναι σε λειτουργεία,λειτουργούν τα φλάς,η κόρνα και τα λαμπάκια στο κοντέρ,αλλά μόλις πάω να ανοίξω τα φώτα,η μηχανή σβήνει κατευθείαν.Σα να πάτησα το kill switch. Υπέθεσα πως θα φταίνε οι λάμπες (60W55 αντί για 35W35),αν και όταν παρέλαβα τη μηχανή,πάλι 55αρες είχε πάνω. Όπως και να'χει,αγόρασα λάμπες με τις σωστές προδιαγραφές,και τις τοποθέτησα. Καμία αλλαγή. Προσπαθώντας να απομονώσω τον ένοχο,αποσύνδεσα τους προβολείς και άφησα μόνο τον πυκνωτή συνδεδεμένο (νούμερο 6 στη φωτογραφία)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CCI20120809_00167_F-27-2.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	320204

    Η μηχανή λειτουργεί κανονικά,και δεν σβήνει όταν ανάψω τους προβολείς. Στη συνέχεια,αποσύνδεσα τον πυκνωτή και σύνδεσα τους προβολείς. Η μηχανή λειτουργεί,τα λαμπάκια του κοντέρ όμως ίσα που ανάβουν. Ανοίγω το διακόπτη για τα φώτα,και οι προβολείς ανάβουν! Τα ίδια και στη μεγάλη σκάλα. Όπως και τα λαμπάκια όμως,ίσα που φωτίζουν.

    Θέλει αλλαγή ο πυκνωτής ή υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να φταίει;

  13. #1183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πριν ασχοληθεις με τον πυκνωτη βεβαιωσου οτι προβολεις, λαμπακια κοντερ και ηλεκτρονικη ειναι σωστα γειωμενα

  14. #1184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πριν ασχοληθεις με τον πυκνωτη βεβαιωσου οτι προβολεις, λαμπακια κοντερ και ηλεκτρονικη ειναι σωστα γειωμενα
    Νομίζω σωστά είναι.Δοκιμασα να συνδεσω τον ενα μονο προβολεα και τον πυκωντη,και η μηχανη λειτουργει,αλλα το ρευμα ίσα που επαρκεί για να ανάψει το φώς και τα λαμπάκια.Όταν βάλω και τον δεύτερο,σβήνει κατευθείαν. Μήπως παίζει κάτι στη γεννήτρια και δε δίνει αρκετό ρεύμα;

  15. #1185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Διαβασα την πρωτη σελιδα και δεν καταλαβα γιατι ξεκινησε η ανακατασκευη απτην στιγμη μου με ενα καλο πλυσιμο service αντε να βαφες και κανα κομματι εξατμιση πχ..μπορουσε να συνεχισει να δαμαζει τα κυματα..

    Υ.γ.Εκτος και το θελατε για να κανετε μια νεα αρχη ή αγοραστηκε πεθαμενη..

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF