Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Mini ανακατασκευή Astrea Grand

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12

    Wink Mini ανακατασκευή Astrea Grand

    Καλησπέρα έψαχνα καιρό για κάτι βολικό ένα αξιόπιστο παπί η ένα scooter αλλά δεν ήθελα να δώσω και πολλά χρήματα...
    Κατά καιρούς είχα διαφορές μηχανές άλλα πάντα σταθερή αξία ήταν ένα grand που είχα από 15 χρόνων και μια shadow vlx
    Το grand στα χέρια μου είχε υποστεί τα πάνδεινα απίστευτη κακομεταχείριση σούζες τούμπες και κόντρες πειράγματα όσο δεν πηγαινε άλλο και πάει λέγοντας είχε καταντήσει μια πετσικαρισμενη κουδουνίστρα πού το μόνο πού είχε ήταν γκάζι για παπι της εποχής του
    Εδω και πολλά χρόνια το έστειλα με μεταφορική στο πατρικό μου επαρχία και το κυκλοφορώ εκεί τριγύρω κάθε καλοκαίρι στις διακοπές...
    Η shadow αν και ωραία μηχανή ήταν μόνο για βολτες δεν κυκλοφορούσε στην πόλη όποτε και την πούλησα


    Πρόσφατα πέτυχα μια καλή περίπτωση και αγόρασα ένα grand του 97 από έναν γνωστό και γείτονα που το είχε στο γκαράζ παρκαρισμένο περίπου μια 15ετία το παπί έχει λίγα χιλιόμετρα σχεδόν 8k Άλλο πού δεν ήθελα...!

    Το παπί δεν είχε κυκλοφορήσει πολύ ο πρώην ιδιοκτήτης του έμενε στο εξωτερικό και τα καλοκαίρια που ερχόταν διακοπές 20 μέρες με ένα μήνα το καβάλαγε για να κάνει τις βόλτες του μέχρι που έφαγε μια τούμπα όχι όμως κάτι το σοβαρό πάτησε μπροστά φρένο σε βρεγμένο δρόμο όχι με μεγάλη ταχύτητα και τον ξάπλωσε, στράβωσε λίγο το μασπιε του οδηγού και γδάρθηκε η μάσκα και η χειρολαβή στο τιμόνι από αριστερά
    Μιας και που δεν το είχε και τόσο με τα δίκυκλα δεν ασχολήθηκε ποτέ ξανά, από τότε το παπί έμεινε στην αποθήκη μέχρι που πρόσφατα μετακόμισε μόνιμα Ελλάδα και στο ξεκαθάρισμα που έκανε στο σπίτι ήθελε να ξεφορτωθεί και το παπί και δεν έχασα την ευκαιρια

    Έβαλα αέρα τα λάστιχα πρόχειρα με μια τρόμπα χειρός και το εσπρωξα σπίτι το έπλυνα πρόχειρα ίσιωσα το μασπιε την επόμενη πήγαμε για πινακίδα και μεταβίβαση
    Συνημμένο 410151

    Το παπί εξωτερικά ήταν σε μέτρια με σχετικά καλή κατάσταση κυρίως ταλαιπωρημένο από την πολυκαιριά την σκόνη και την ακινησία αλλά μηχανικά άψογο του έκανα ένα service καθάρισα το καρμπυρατέρ άλλαξα 2 φόρες λάδια να καθαρίσει το μοτέρ μπουζί φίλτρο αέρα, βενζίνης, μπαταριά και δουλεύει άψογα με το δεύτερο πάτημα στη μίζα πήρε μπρος
    Ενα μήνα τώρα το κυκλοφορώ για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά και ούτε καν τσιμούχες δεν χρειάστηκε δεν έχει την παραμικρή διαρροή στα 21 χρόνια δεν έχει μπει χέρι στον κινητήρα παρά μόνο στο καρμπιρατέρ όταν το πήρα

    Μέχρι στιγμής για το συμμαζέψω εμφανισιακά και να γίνει όσο το δυνατόν σαν καινούριο άλλαξα όλα τα πλαστικά σετ κουστούμι και το εμπρός φανάρι τα μονά πλαστικά που δεν χρειάστηκαν αλλαγή είναι τα εμπρός φλας τα πίσω φανάρια και το κοντέρ.

    Επίσης άλλαξα εξάτμιση στεφάνια και ακτίνες στις ζάντες και τα πίσω αμορτισέρ γιατί είχαν επιφανειακή σκουριά
    Εβαλα καινούρια λάστιχα Michelin city pro στις εργοστασιακές διαστάσεις 2.25 εμπρός και 2.50 πίσω με καινούριες σαμπρέλες έλυσα τις κιθάρες των ταμπούρων εμπρός/πίσω τις καθάρισα και τις γράσαρα πάλι με φρέσκο γράσο και με καινούριές σιαγόνες
    Άλλαξα original σετ κλειδαριές γιατί τις σέλας άνοιγε με όλα τα κλειδιά, διακόπτη φώτων αριστερά γιατί δεν δούλευέ η μεγάλη - μικρή σκάλα στα φώτα

    Αυριο θα πάω τη σέλα για κάλυμμα γιατί άνοιξε στις ραφές τον τελευταίο μηνά που το κυκλοφορώ και θα αλλάξω τους μασπιέδες που πήρα χθες τον εμπρός ολόκληρο είναι σκουριασμένος και στραβωμένος οι πίσω έχουν μπόσικα στους πυρους και τα λάστιχα έχουν αρχίσει να σαπίζουν

    Ακόμα δεν έχει τελειώσει μου έχουν μείνει ακόμα μερικά ανταλλακτικά που θέλω να αλλάξω κάποια που ξέχασα να αγοράσω και κάποια που δεν βρήκα στα καταστήματα που πήγα όπως το σάπιο λαστιχάκι τις μανιβέλας, καινούριους προφυλακτήρες αλυσίδας γιατί ο κάτω έλειπε, έναν ποδολεβιέ ταχυτήτων γιατί είναι λίγο σκουριασμένος και τέλος ένα σετ αυτοκόλλητα ίσως και τον δεξί διακόπτη για να μην φαίνεται η διαφορά χρώματος με τον αριστερό που είναι καινούριος

    Κάποια στιγμή θα αλλάξω και αλυσίδογράνάζα γιατί παρόλο που την καθάρισα την λίπανα την και τη ρύθμισα κάνει αρκετό θόρυβο δεν ξέρω γιατί οπτικά φαίνεται οκ χωρίς κολλημένος κρίκους οι ρεγουλατοροι δεν είναι τερματισμένοι ούτε τα γρανάζια φθαρμένα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων c7Eo3o2.jpg‎   grand1.jpg‎   grand2.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    αθανατα μηχανακια,αν βρω κανα φθηνο θα τσιμπησω και εγω ενα για να ασχολουμαι.
    λαδια στα μπροστινα να αλλαξεις γιατι μετα απο τοσα χρονια θα ειναι φολα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το εβαψες;

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το εβαψες;
    Λέει ότι άλαξε όλο το κοστούμι, τα πλαστικά η χόντα τα δίνει χωρίς τα αυτοκόλλητα τα οποία πωλεί ξεχωριστά (αν ποτέ βρεθούν.....) οπότε.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Α μαλιστα....

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12
    Αυτοκόλλητα υπάρχουν έχω βρει σε 2 online καταστήματα 15 euro το σετ, Το κουστούμι δεν είναι original honda τα original πάνε κομμάτι κομμάτι και να βρεθούν όλα είναι λίγο δύσκολο όχι όμως ακατόρθωτο, κανείς δεν τα είχε όλα έπρεπε να τα μαζέψω κομμάτι κομμάτι από διάφορα καταστήματα σε όλη την χώρα και η τιμή μαζί με τα μεταφορικά ήταν τριπλάσια ίσως και παραπάνω

    Σετ τα βρήκα σε 3 μάρκες και πήρα τα STRONG που μου φάνηκαν ποιο ποιοτικά έχουν σχετικά καλή εφαρμογή αλλά η απόχρωση είναι λίγο διαφορετική από το original χρώμα ποιο ανοιχτόχρωμη κάτι που δεν το παρατήρησα όταν τα αγόρασα παρά μόνο όταν τα άνοιξα για να τα βάλω
    Στο άλλο grand που τα είχα αλλάξει 2 φορές παλιά είχα πάρει μάρκας Aspira και ήταν ολόιδια σαν τα original σε εφαρμογή και απόχρωση του χρώματος καμία διαφορά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν τώρα στην αγορά

    Στραβή έχει γίνει και με την εξάτμιση αυτή που πήρα αν και φαίνεται ίδια η μια βίδα δεν ταιριάζει πίσω στη βάση και εκτός αυτού έχει μικρή τρύπα για τα καυσαέρια σαν από 50αρι έχω την εντύπωση ότι είναι για κινέζικο 50αρι αντιγραφή του grand που είχαν κυκλοφορήσει κάποτε παρόλο που έγραφε Astea Grand στο κουτί
    θα την αλλάξω πάλι με FEDERAL που βρήκα και είναι ίδια σαν τη γνήσια

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    Ωραιο δειχνει με το κοκκινο αλλα να ρωτησω τα μαμα πλαστικα τι ειχαν και τα αλλαξες γιατι στην φωτο φαινονται τσιλικα;
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12
    Δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση δυστυχώς δεν έχω άλλες photo το καπάκι της μπαταρίας έλειπε η πόδια ήταν κιτρινισμένη και από την μια πλευρά γδαρμένη από την τούμπα, τα 2 μαύρα ματ είχαν και αυτά ξεθωριάσει- ασπρίσει
    Tα βαμμένα είχαν κάποιους κρίκους σπασμένους αλλά και πολλοί από όσους δεν ήταν έσπασαν πανεύκολα όταν δοκίμασα να τα σφίξω...
    Η αρχική σκέψη ήταν να χρησιμοποιήσω και κάποια που είχα από το άλλο grand (μαύρα) να αγοράσω και original ότι δεν είχα σε καλή κατάσταση και να τα βάψω αλλά δεν... Έψαξα να βρω τα Aspira που έπαιρνα παλιά θυμάμαι πήγαιναν κομμάτι κομμάτι όχι σετ αλλά δεν τα βρήκα και κατέληξα στη ποιο εύκολη λύση ολόκληρο κουστούμι

    Χθες που είχα χρόνο και όρεξη στο ρεπό πήγα τη σέλα για φτιάξιμο αλλάχτηκε το κάλυμμα με κόκκινη διακριτικη ραφή έγινε αδιαβροχοποίηση αφαιρέθηκε και προστέθηκε λίγο σφουγγάρι και η θέση του εμπρός αναβάτη πήρε λίγο χώρο προς τα πίσω για να γίνει ποιο άνετη
    Στο γυρισμό έκανα μια στάση και πήρα μερικά ακόμα ανταλλακτικά

    Καινούρια σωστή εξάτμιση, η κινεζια που είχα πάρει είχε ποιο μικρό λαιμό μπροστά ποιο μικρή εξαγωγή καυσαερίων πίσω δεν ταίριαζε ακριβώς στη πίσω βάση και έβρισκε η μανιβέλα
    Αλλάχτηκε το ραγισμένο φανάρι που το είχα μαζί με λάμπα αλογόνου, μπήκε καινούριο μασπιέ οδηγού κομπλέ, ποδολεβιες ταχυτήτων και λάστιχο μανιβέλας, τα πίσω μασπιέ που φαίνονται στη photo δεν τα έβαλα θέλω να βάψω πρώτα τις βάσεις αν δεν συμφέρει θα πάρω αλουμινίου από Dream
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων astrea5.jpg‎   astrea6.jpg‎   astrea7.jpg‎   astrea8.jpg‎   astrea9.jpg‎  

    astrea10.jpg‎  

Παρόμοια θέματα

  1. Astrea Grand
    από agellous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 12:01
  2. Crypton R 102 vs Astrea Grand
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 14:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF