Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Κοίτα ομορφούλη ...
    (επειδή η διαφορά του "καίω λάδια" από το "χάνω λάδια" είναι ειδοποιός για την ασφαλή εξαγωγή συμπερασμάτων περί της διανοητικής ικανότητας του συνομιλητή μας..)

    Όταν σε ρωτάνε:

    και απαντάς:

    την κόβεις να πηγαίνει παραπέρα την κουβέντα ..??
    Lol. Λοιπόν, αυτό που εννοώ είναι ότι το μπουζί που έβγαζα ήταν ΣΤΕΓΝΟ αλλά είχε μαυρίλα μπροστά. Δεν ξέρω αν αυτή η μαυρίλα οφείλεται σε λάδια. Αν με ρωτάς αν είχε υγρό λάδι πάνω, τότε θα πω ότι ΟΧΙ δεν είχε, αλλα φαντάζομαι ότι μέσα στο θάλαμο καύσης δε μένουν κ πολλά σε υγρή μορφή....έτσι??

    Διαρροή δε νομίζω να έχω. Δεν έχω προσέξει να έχει στάξει καθόλου, αλλά όταν πάω σπίτι θα το ξανακοιτάξω. Ούτε καπνό από την εξάτμιση έχω παρατηρήσει.
    Yamaha FZS 600

  2. #32
    Απ ότι είδα τώρα που γύρισα σπίτι, το παπί δακρύζει λάδι στο λεβιέ των ταχυτήτων. Αλλά απ ότι φαίνεται η ροή του ήταν τόσο λίγη ώστε να μην έχει γίνει αντιληπτό.

    Πάντως ήταν ένα χοντρό δάκρυ. Ίσως δεν το είχα προσέξει κιόλας γιατί εκεί είναι γενικά λαδωμένο και απο το σπρέυ της αλυσίδας που πιτσιλάει όπως περιφέρεται στο μπροστινό γρανάζι.

    Όπως και να έχει οι όποιες συμβουλές ευπρόσδεκτες. Αν καίει λάδι πως θα το δω γενικά? Καπνό δε βλέπω στην εξάτμιση. Αυτό που έλεγες oldman για το λαδωμένο μπουζί, εννοείς να έχει υγρό λάδι πάνω ή καμμένο λάδι?
    Yamaha FZS 600

  3. #33

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
    http://www.jaguarexperience.com/arti...ark-plugs.html

    Thanks! Μου φτιάχνεις λίγο τη διάθεση. Απ ότι βλέπω (επισυνάπτω τις φωτός από το μπουζί που έβγαλα χθες) μάλλον συγκαταλέγομαι στο "normal condition".

    Μάλλον θα θέλει αλλαγή καμιά τσιμούχα εκεί στο αξονάκι του λεβιέ ταχυτήτων και να μην έχει σχέση η έλλειψη λαδιού με το μπούκωμα.

    Τώρα το απόγευμα που γύριζα από τη δουλειά (δεν είχε κρυο και υγρασία όπως το πρωι) δούλευε ρολόι ο κινητήρας. Ούτε το παραμικρό μπουκωματάκι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	imag0039.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	117,9 KB 
ID:	241300
    Yamaha FZS 600

  5. #35
    Και μία χωρίς φλας. Αυτό το μπουζί έχει κάνει περί τα 800χλμ. Αλλά μετά από προτροπή του oldman αφού είχα το μπούκωμα (με λίγο σκίσιμο επανήλθε εκείνο το κακό) μου είπε να το αλλάξω μήπως είναι βραχυκυκλωμένο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	imag0038.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	136,0 KB 
ID:	241301
    Yamaha FZS 600

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αφού βάζατε από το βενζινόλαδο της τρόμπας του βενζινάδικου ...
    Μια χαρά ήταν...
    το μόνο κριτήριο που έβαζα ήταν να είναι κόκκινο το χρώμα του για να μοιάζει με το ΒΡ που το είχαν για καλό

  7. #37
    Λοιπόν, το ξανακοίταξα σήμερα το πρωί, το δάκρυσμα συνεχίζει και στο έφαφος υπήρχε μικρό στίγμα από σταγμένο λάδι. Οπότε βρέθηκε η αιτία της έλλειψης του λαδιού (μάλλον). Από εδώ και πέρα μένει να μάθουμε πόσο θα πονέσει.

    Τώρα που ερχόμουν δουλειά, σήμερα που έχει 15-16βαθμούς χωρίς υγρασία, ο κινητήρας ήταν ρολόι, ούτε μπούκωμα, ούτε τσοκ ήθελε, τπτ. Οπότε μας μένει μάλλον το θεματάκι του
    edit
    σταξίματος.
    Yamaha FZS 600

  8. #38
    Λοιπόν, το ξανακοίταξα σήμερα το πρωί, το δάκρυσμα συνεχίζει και στο έφαφος υπήρχε μικρό στίγμα από σταγμένο λάδι. Οπότε βρέθηκε η αιτία της έλλειψης του λαδιού (μάλλον). Από εδώ και πέρα μένει να μάθουμε πόσο θα πονέσει. Τώρα που ερχόμουν δουλειά, σήμερα που έχει 15-16βαθμούς χωρίς υγρασία, ο κινητήρας ήταν ρολόι, ούτε μπούκωμα, ούτε τσοκ ήθελε, τπτ. Οπότε μας μένει μάλλον το θεματάκι του σταξίματος
    Yamaha FZS 600

  9. #39
    Που είσαι βρε oldman να δώσεις το πόρισμά σου για τη φωτό από το μπουζί πιο πάνω και να μας πεις πόσο δύσκολα ( τι πρέπει να ανοιχτεί ) φτιάχνει η διαρροή λαδιού στο αξονάκι του λεβιέ ταχυτήτων? Λογικά αλλαγή τσιμούχας θα θέλει, αλλά πρέπει να ανοιχτεί ολόκληρο? Θα πονέσει πολύ?
    Yamaha FZS 600

  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Που είσαι βρε oldman να δώσεις το πόρισμά σου για τη φωτό από το μπουζί πιο πάνω
    Ανησυχητικά "καθαρό" μπουζί με ανατριχιαστικά αρρύθμιστο διάκενο ...

    (πάντως, λάδια δεν καις..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ανησυχητικά "καθαρό" μπουζί με ανατριχιαστικά αρρύθμιστο διάκενο ...

    (πάντως, λάδια δεν καις..)
    Όταν λες "ανησυχητικά καθαρό" , κυριολεκτικά ή σαρκαστικά?Εννοείς ότι παίζει θέμα με το μίγμα ή κάτι? Το μπουζί έχει κάνει μαξ 800χλμ.

    Όσον αφορά το διάκενο, είχαμε πει σε προηγούμενη συζήτηση ότι από τη στιγμή που δεν έχω SPGM ("Spark Plug Gap Meter" ) το αφήνω στην εργοστασιακή του μορφή! Πάντως το μπουζί που έβαλα τώρα καινούριο μου φαίνεται δουλεύει καμπάνα.


    Για τη διαρροή τι έχεις να πεις oldman?
    Yamaha FZS 600

  12. #42
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Για τη διαρροή τι έχεις να πεις oldman?
    Καλό θα ήταν να την έφτιαχνες...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Καλό θα ήταν να την έφτιαχνες...
    Καλά αυτό εννοείται. Το ερώτημα είναι πόσο δύσκολο είναι να αλλαχτεί εκεί η τσιμούχα. Καλώς η κακώς είναι το μόνο μέσο που έχω τώρα για να πηγαίνω δουλεια. Με ΜΜΜ θέλω >1,5 ώρα να πάω, ενώ με το παπί 20λεπτά μαξ. Οπότε δε θα είναι και το καλύτερο να μου μείνει μέρες στο συνεργείο (αν και αναγκαστικά θα γίνει) όπως επίσης και να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου.

    Απλά καλό θα ήταν να ήξερα στο περίπου για να υπολογίσω/κανονίσω και τις βάρδιες στη δουλειά.
    Yamaha FZS 600

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Το μιγμα δειχνει ψιλοφτωχο, αν και απο φωτο με αγνωστο white balance ειναι λιγο δυσκολο να πει κανεις...
    Ομως αν αλλες φορες το μπουζι βγαινει μαυρο, τοτε κατι δεν παει καλα ή με το καρμπιρατερ ή με την αναφλεξη...

    Ολδμαν, το διακενο πως το μετρησες?? Εμενα καλο με φαινεται (υποψην, το μπουζι ειναι 10mm και οχι 12 ή 14, γιαυτο ισως φαινεται μεγαλυτερο)...

    Εμενα αλλο με εκανε εντυπωση ομως... Η ροδελα φαινεται απάτητη....

    Η τσιμουχα του λεβιε αλλαζει απ έξω, δεν χρειαζεται να ανοιξει τιποτε..

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Το μιγμα δειχνει ψιλοφτωχο, αν και απο φωτο με αγνωστο white balance ειναι λιγο δυσκολο να πει κανεις...
    Ομως αν αλλες φορες το μπουζι βγαινει μαυρο, τοτε κατι δεν παει καλα ή με το καρμπιρατερ ή με την αναφλεξη...

    Ολδμαν, το διακενο πως το μετρησες?? Εμενα καλο με φαινεται (υποψην, το μπουζι ειναι 10mm και οχι 12 ή 14, γιαυτο ισως φαινεται μεγαλυτερο)...

    Εμενα αλλο με εκανε εντυπωση ομως... Η ροδελα φαινεται απάτητη....

    Η τσιμουχα του λεβιε αλλαζει απ έξω, δεν χρειαζεται να ανοιξει τιποτε..
    Όταν πάω σπίτι θα βγάλω φωτο και το προηγούμενο μπουζί (αν το βρω) που είχε κάνει >7000χλμ να δείτε τη διαφορά. Πάντως τα καρμπς μου μπορεί να θέλουν ένα ρύθμισμα/καθάρισμα. Είναι στις 19600χλμ αν θυμάμαι καλά τώρα το παπί.

    Το μπουζί δεν το είχα ζορίσει πολύ (μετά από συμβουλή του oldman) για να μη χαλάσω τα πάσα. Το έστριψα μέχρι εκεί που ένιωσα ότι η δύναμη που ήθελε ήταν αρκετή ώστε να αρχίσουν τα προβλήματα. Μια εμπειρία από κλωτσημένες βίδες την έχω . Οπότε γι αυτό η ροδέλα δεν είναι λιωμένη :P.


    Αν αλλάζει έτσι εύκολα η τσιμούχα είμαστε ΟΚ. Δεν είμαστε για έξοδα τώρα, μαζέυω και ότι μπορώ για μηχανή...
    Yamaha FZS 600

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού
    από vicatsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 19:53
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 21:36
  3. Ανεκδοτάκια στο πνεύμα του kalgeorge
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 12:58
  4. βράδυ Πέμπτης 27/5 στο Ονομα του Ροδου
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF