Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 54 από 54

Θέμα: απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί

  1. #46
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Ολδμαν, το διακενο πως το μετρησες??
    Με το μάτι, για...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Εμενα καλο με φαινεται
    Όπως έχει μάθει ο καθένας..
    (καλό παιδί να είναι και το μέγεθος έρχεται δεύτερο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #47
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω, μιας και είμαι ΠΟΛΥ έξω από τα χωράφια μου είναι να καθαρίσεις το καμπυρατέρ το συντομότερο (αν δεν το έχεις ξανακαθαρίσει) και να αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης (αν δεν το έχεις αλλάξει μέχρι τώρα)

    Για εμένα, το καρμπ, από αυτά που έχω δει, πρέπει να καθαρίζεται κάθε 6000 χλμ

    Disclaimer: Μιλάω μόνο για καρμπ από παπάκι και για το ευνοϊκό κλίμα του Ρεθύμνου (νοτιάδες, χώμα από την αφρική κλπ....)
    "Qu ils mangent de la brioche"

  3. #48
    Πήγα στο συνεργείο το εξουσιοδοτημένο για τη διαροή από το αξονάκι του λεβιέ ταχυτήτων. Ο τύπος δεν ήξερε τι είναι και τι θέλει αλλαγή και έψαχνε στο service manual. Μου είπε να του το πάω να το ανοίξει να δει τι θέλει και θα μου πάρει κανα 30ευρω.

    Μετά από λίγο ψάξιμο σε φόρουμ της kawasaki για το αδερφάκι του το ΖΧ130, βρήκα κάποιον που έχει αλλάξει 2 φορές αυτή την τσιμούχα! Του την άλλαξαν λεει τζάμπα στο εξουσιοδοτημένο της καβα μιας και έκανε εκεί τα σέρβις. Θα το πάω οπότε και μια βόλτα από το συνεργείο της Καβασάκι να δούμε πόσα θα μου ζητήσει.

    Επίσης αυτός μου είπε ότι το ΖΧ του έκανε κ αυτού κάτι κόλπα με το γκάζι και από τότε που ρεύθμισε καρμπυρατέρ στο συγκεκριμένο συνεργείο του δουλεύει κομπλε. Είδωμεν!
    Yamaha FZS 600

  4. #49
    Λοιπόν, ακούστε τώρα διαφορά. Το εξουσιοδοτημένο της Μοντένας μου είπε 30ευρω για τη διαρροή και δεν ήξερε τι ακριβώς είναι εκεί.

    Πήγα χθες στο εξουσιοδοτημένο της kawasaki μιας και το xcite είναι ίδιο με το ΖΧ130. Ο άνθρωπος μου λέει 15εργασία +6 η τσιμούχα ή καλύτερα μιας και έφτασα τα 19500χλμ να κάνουμε φουλ σέρβις :

    -καθάρισμα φίλτρου αέρα
    -ρύθμισμα / καθάρισμα καρμπυρατέρ
    -Αλλαγή τσιμούχας για τη διαρροή
    -Αλλαγή λάδια φίλτρο (φτιάξιμο της φαγωμένης βίδας που έχω στο καπάκι του φίλτρου)
    -Αλλαγή πίσω τακάκια
    -Έλεγχος / ρύθμισμα βαλβίδες

    (Από υλικά έχω ήδη τα πάντα πλυν της τσιμούχας του λεβιέ για τη διαροή)
    όλα αυτά 40 ευρώ + ΦΠΑ + 6ευρώ η τσιμούχα. Οπότε πιστεύω η τιμή του είναι πολύ καλύτερη από αυτά που ζητάει αυτός της Μοντένας. Θα κάνω το μεγάλο σέρβις να μου το φτιάξει να μην έχει και το μπούκωμα.
    Yamaha FZS 600

  5. #50
    καλή είναι η τιμή και αν σε παίρνει οικονομικά πες του να κάνει και έλεγχο σε βαλβίδες


    edit τωρα διαβασα καλύτερα ο στραβός

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    καλή είναι η τιμή και αν σε παίρνει οικονομικά πες του να κάνει και έλεγχο σε βαλβίδες


    edit τωρα διαβασα καλύτερα ο στραβός
    Αυτό πιστεύω κ εγώ. Είναι βέβαια πολλά γενικά τα λεφτά δεδομένων των οικονομικών αυτή τη στιγμή, αλλά δε γίνεται να το αφήσω έτσι. Το κυκλοφορώ κάθε μέρα. Θα πάω βέβαια και σε ένα άλλο της καβασάκι που μου σύστησαν να δω τι τιμή παίζει και εκεί αν και δε νομίζω να δω τη φοβερή διαφορά. Αυτός είναι και κοντά στο σπίτι μου.

    Η διαφορά των δύο συνεργείων (εξουσιοδοτημένοι και οι 2) είναι στην ουσία 15 ευρώ και ο δεύτερος θα κάνει και το φουλ σέρβις (χωρίς τα υλικά τα οποία έχω αγοράσει ήδη). Ο άλλος ήθελε +25 μόνο για καθάρισμα καρμπυρατέρ.
    Yamaha FZS 600

  7. #52
    οι εποχές είναι πολύ δύσκολες αλλά μην κάτσεις να ψάξεις ποιος είναι ο φτηνότερος σε διαφορές των 20 ευρώ ... το θέμα είναι να κάνει την δουλειά του σωστά και να μη στα πάρει αεριτζίδικα :wacko:

  8. #53
    Το άφησα στο συνεργείο σήμερα το πρωί και ήρθα δουλειά με ΜΜΜ . Να δούμε πως και τι θα μου φτιάξει και πάνω απ όλα αν θα τα κάνει όλα όσα είπε... Θα κοιτάξω μετά αν είναι εύκολο να δω αν έχει ανοιχτεί το καπάκι για τις βαλβίδες...αν είναι απέιραχτο και με τη μαυρίλα του πάνω, κάτι παίζει...
    Yamaha FZS 600

  9. #54
    Το παπί βγήκε από το συνεργείο την ίδια μέρα στις 9 το βράδυ. Ο μάστορας πρέπει να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. 3 μέρες τώρα που το κυκλοφορώ ο κινητήρας μου φαίνεται ότι ανέπνευσε! Σωστά ρυθμισμένα καρμπς, καινούριο φίλτρο αέρα , ρύθμισμα βαλβίδες. Ακούγεται σαν καινούριος. Μου φαίνεται ότι ροπάρει και πιο καλά τώρα. Επίσης δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω τσοκ ακόμα, που πρώτα δεν ξεκίναγα να φύγω αλλιώς.

    Επόμενο βήμα αλυσιδογράναζα γτ είναι γτπ αυτή τη στιγμή!
    Yamaha FZS 600

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού
    από vicatsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 19:53
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 21:36
  3. Ανεκδοτάκια στο πνεύμα του kalgeorge
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 12:58
  4. βράδυ Πέμπτης 27/5 στο Ονομα του Ροδου
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF