Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί

  1. #1

    απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί

    Καλημέρα! Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει στο modenas x-cite ότι όταν είμαι με λίγες στροφές (κυρίως) χωρίς γκάζι, όταν πατήσω γκάζι έχω μια μεγάλη κοιλιά σστον κινητήρα σαν να μπουκώνει ένα πράγμα και μετά μια κλωτσιά και φεύγει. Στις ψηλές στροφές πάει μια χαρά απ ότι καταλαβαίνω. Αλλά με λίγες ακόμα και όταν κινούμαι σιγά, αν πατήσω γκαζι το κάνει αυτό.

    Παλιά αυτό το καταλάβαινα μόνο με κρύο κινητήρα, τώρα μου το κάνει και με ζεστό.

    Υπόψιν ότι πρόσφατα άλλαξα μπουζί. Δεν έβαλα το ίδιο με αυτό που είχε, αλλά αυτό που έβαλα πρότεινε το owner's manual ως πρώτη επιλογή. (είχε τη 2η επιλογή).

    Τι μπορεί να είναι αυτό?
    Yamaha FZS 600

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590

    Re: απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Καλημέρα! Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει στο modenas x-cite ότι όταν είμαι με λίγες στροφές (κυρίως) χωρίς γκάζι, όταν πατήσω γκάζι έχω μια μεγάλη κοιλιά σστον κινητήρα σαν να μπουκώνει ένα πράγμα και μετά μια κλωτσιά και φεύγει. Στις ψηλές στροφές πάει μια χαρά απ ότι καταλαβαίνω. Αλλά με λίγες ακόμα και όταν κινούμαι σιγά, αν πατήσω γκαζι το κάνει αυτό.

    Παλιά αυτό το καταλάβαινα μόνο με κρύο κινητήρα, τώρα μου το κάνει και με ζεστό.

    Υπόψιν ότι πρόσφατα άλλαξα μπουζί. Δεν έβαλα το ίδιο με αυτό που είχε, αλλά αυτό που έβαλα πρότεινε το owner's manual ως πρώτη επιλογή. (είχε τη 2η επιλογή).

    Τι μπορεί να είναι αυτό?
    φυγοκεντρικο?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3

    Re: Re: απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    φυγοκεντρικο?
    ????
    Yamaha FZS 600

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ρωτάς τι είναι το φυγοκεντρικό..??

    Ρωτάς πως το ξέρει ο Αμανικος..??

    Ρωτάς πως τολμάει να γράφει στα τεχνικά εφαψίας γηραιών κυρίων ..??

    Ρωτας ποιος είσαι και που πάς..??

    Ρωτάς αν θα προλάβεις ανοιχτά τα bar όταν φτασεις εκεί που πας..??




    Προφανώς και ρωτάω τι εννοεί με το "φυγοκεντρικό" (αφού το έχω κάνει και quote) καθώς δεν έχω ξανακούσει τον όρο "φυγοκεντρικό μπούκωμα".

    Το ερώτημα το έχω θέσει στο αρχικό ποστ οπου αναφέρω τι έχω παρατηρήσει στη λειτουργία του παπιού.

    Αυτά που μπαίνουν στο μυαλό μου είναι:

    -ΓΤΠ το μπουζί που έβαλα. (NGK προτεινόμενο στο owner's manual).
    -Διάκενο μπουζί?
    -Καθάρισμα Καρμπυρατέρ.
    -Ρύθμιση καρμπυρατέρ.
    -Μπουκωμένο φίλτρο αέρα (έιχει ένα κωλόφιλτρόκουτο δε βγαίνει με τπτ από εκεί μέσα)
    -Σαριδάκια στο φίλτρο βενζίνης?
    -Βαλβίδες?
    -Βαρύ δεξί χέρι??
    -Πέταμα και να πάρω injection? (μια χαρά είναι το μοντένας, μην ακούω λέξη :P:P)


    Θα ήθελα τη γνώμη των έμπειρότερων...
    Yamaha FZS 600

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Προφανώς και ρωτάω τι εννοεί με το "φυγοκεντρικό" (αφού το έχω κάνει και quote) καθώς δεν έχω ξανακούσει τον όρο "φυγοκεντρικό μπούκωμα".


    -Σαριδάκια στο φίλτρο βενζίνης?
    ........
    γεννησε η μαρινα και βγηκαν σαριδακια???


    υ.γ.δεν υπαρχει ο ορος ''φυγοκεντρικο μπουκωμα'' αυτο που ειπα, ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ μια και εγω μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα για καταγματα και παθησεις του νευρολογικου συστηματος και οχι για μηχανολογικα θεματα,ειναι μηπως θελει αλλαγη το φυγοκεντρικο σου.

    τι ειναι αυτο?

    γκοογκλ ιτ

    απο την αλλη ενδεχομενως να λεω μαλακιες και απλα βγαζω δουλεια στον παλιανθρωπο αλλα καλα του κανω γιατι μου ταξε οτι θα ρθει στα σερρας την περασμενη βδομαδα και δεν ηρθε
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    γεννησε η μαρινα και βγηκαν σαριδακια???


    υ.γ.δεν υπαρχει ο ορος ''φυγοκεντρικο μπουκωμα'' αυτο που ειπα, ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ μια και εγω μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα για καταγματα και παθησεις του νευρολογικου συστηματος και οχι για μηχανολογικα θεματα,ειναι μηπως θελει αλλαγη το φυγοκεντρικο σου.

    τι ειναι αυτο?

    γκοογκλ ιτ

    απο την αλλη ενδεχομενως να λεω μαλακιες και απλα βγαζω δουλεια στον παλιανθρωπο αλλα καλα του κανω γιατι μου ταξε οτι θα ρθει στα σερρας την περασμενη βδομαδα και δεν ηρθε
    Και για πείτε μία στα γρήγορα, τι κάνει αυτό το φυγοκεντρικό? Στο γοογκλη βλέπω για "φυγοκεντρικό συμπλέκτη". Δε μου δίνει τη αίσθηση ότι προέρχεται από το σύστημα μετάδοσης. Αλλά νιώθω τον κινητήρα σαν να μπουκώνει ή σαν να μην έχει βενζίνη να δουλέψει. Πατάς το γκάζι , κάνει σαν να μην κειτουργεί και σου ρίχνει μια κλωτσιά και φέυγει μια χαρά μετα.
    Yamaha FZS 600

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Για να λέει ο panagath ότι μπουκώνει εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ανεβάζει στροφές και όχι ότι πατινάρει.

    Panagath: εμένα για τροφοδοσία μου ακούγεται, αλλά περίμενε να σου πει κανείς άλλος γιατί εμένα πάει το μυαλό μου σε *πολλή* βενζίνη και όχι λίγη. Όταν λες ότι άλλαξες μπουζί, εννοείς διαφορετικό τύπο του ίδιου κατασκευαστή, ή π.χ. αντί για Denso X έβαλες τον αντίστοιχο κωδικό NGK Ψ ; Για να λες ότι ήταν στο μανουάλι, υποθέτω το δεύτερο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αν είχες πρόβλημα με αυτό που λέει ο TROOPER νομίζω θα πατινάριζε ο πάπιος.
    Η ντίζα του γκαζιού σου δουλεύει ΟΚ ή τρώει τίποτα σκαλώματα;

  9. #9
    Το μπουζί που άλλαξα είναι αλλαγή τύπου. Το παπί το είχα πάρει μεταχειρισμένο πριν ένα χρόνο και είχε πάνω το C7... Σε μαγαζί ανταλλακτικών μου έδωσαν το C6 (μπορεί να τους έιπα και ανάποδα τους κωδικούς) καθώς δεν είχα δει ποιο έχει πάνω και το ήξερε το παιδί απέξω.Πήρα από το γκοργκολή το owner's manual και ως πρώτο μπουζί πρότεινε αυτό που πήρα τώρα και ως 2ο αυτό που είχε πάνω. Οπότε και το έβαλα.

    Ο δίσκος δεν πατινάρει, μια χαρά λειτουργεί μου φαίνεται.
    Η ντίζα του γκαζιού είναι κομπλέ. Ούτε σκαλώματα, ούτε μπόσικο ούτε καν σφίξιμο θέλει.

    Όπως είμαι με 3000rpm πχ και πατήσω το γκάζι ψιλοαπότομα (εκτός να το κάνω πολύ μαλακά και προοδευτικά) νιώθω τον κινητήρα σαν να πάει να σβύσει, σαν να επιβραδύνω στιγμιαία και μετά κλωτσάει και επιταχύνει κανονικά. Αν είμαι με πολλές rpm (>4500-5000) δεν το νιώθω τόσο).

    Αν έιναι "πολλή" βενζίνη , σημαίνει ότι πάω για ρύθμισμα καρμπς?
    Yamaha FZS 600

  10. #10
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Ρε με δουλεύετε?? .

    Είπαμε το φυγοκεντρικό δεν πρέπει να φταίει μιας και δε νιώθω θέμα στο σύστημα μετάδοσης.



    @p@nos -> Ηλεκτρολόγος Πάτρα?
    Αν ειχες σκουτερ θα εφταιγε το φυγοκεντρικο.


    Στο θεμα μας τωρα.Μπας και προηγουμενος ιδιοκτητης ητο πιτσιρικας σαν εσενα και ειχε πειραξει το μαμα καρμπυρατερ (εκτος αν φορας αλλο εν γνωση σου) και ειχε αλλαξει τα ζιγκλερ με πολυ μεγαλυτερα απο αυτα που επρεπε να βαλει και σου κανει αυτα τα μπουκωματα και ξεσπασματα?

    Αν ειναι ολα μαμα στο καρμπυρατερ 1000% κανε ενα καλο καθαρισμα-ρυθμισμα σε μαστορα (αν δεν το εχεις) στα ζιγκλερ και να τσεκαρει αν κολλαει το βελονακι του φλοτερ.
    Keep spamming!!!:a13:

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Αν ειχες σκουτερ θα εφταιγε το φυγοκεντρικο.


    Στο θεμα μας τωρα.Μπας και προηγουμενος ιδιοκτητης ητο πιτσιρικας σαν εσενα και ειχε πειραξει το μαμα καρμπυρατερ (εκτος αν φορας αλλο εν γνωση σου) και ειχε αλλαξει τα ζιγκλερ με πολυ μεγαλυτερα απο αυτα που επρεπε να βαλει και σου κανει αυτα τα μπουκωματα και ξεσπασματα?

    Αν ειναι ολα μαμα στο καρμπυρατερ 1000% κανε ενα καλο καθαρισμα-ρυθμισμα σε μαστορα (αν δεν το εχεις) στα ζιγκλερ και να τσεκαρει αν κολλαει το βελονακι του φλοτερ.
    Έχω την εντύπωση ότι δεν τα έκανε αυτά από την αρχή. Από δημοπρασία το πήρα οπότε δεν ξέρω τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Πάντως το μηχανάκι είναι/φαίνεται εντελώς μαμά. Δεν έχει τπτ πειραγμένο πάνω του.

    Υπόψιν ότι πριν απο μερικές μέρες (καμιά 10αριά, δε θυμάμαι σίγορα) επειδή βιαζόμουν να φτάσω στη δουλειά και έλεγα ότι θα με φτάσει η βενζίνη, το στέγνωξα. Με το ζόρι μπήκα στο πάρκιν. Λίγο πριν να φτάσω το ένιωθα πολύ έντονα αυτό που περιγράφω τώρα, αλλά μετά που του έβαλα βενζίνη ηρέμησε αλλά όχι εντελώς. Παίζει να έφταιξε αυτό?
    Yamaha FZS 600

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Τράβα σε έναν μάστορα να λύσει και να κάνει ένα καλό καθάρισμα - ρύθμισμα στο καρμπυρατέρ. Μπορεί να εκπλαγείς από την βρώμα που θα βρείτε εκεί μέσα. Ταυτόχρονα πες του να ρίξει μια ματιά μην τυχόν έχουν γίνει τίποτα μαιμουδιές στα ζιγκλερ.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Τράβα σε έναν μάστορα να λύσει και να κάνει ένα καλό καθάρισμα - ρύθμισμα στο καρμπυρατέρ. Μπορεί να εκπλαγείς από την βρώμα που θα βρείτε εκεί μέσα. Ταυτόχρονα πες του να ρίξει μια ματιά μην τυχόν έχουν γίνει τίποτα μαιμουδιές στα ζιγκλερ.
    Το πρόβλημα είναι ότι αν το παώ σε μάστορα μετά δεν έχω πως να πάω στη δουλειά και δε βολεύουν οι συγκοινωνίες. Θα δοκιμάσω για μια εξαέρωση που είπε ο p@nos και αν δεν πετύχει τότε θα δω πως θα το κάνω να το παω σε μάστορα.
    Yamaha FZS 600

  14. #14
    Μάλλον το πρόβλημα λύθηκε με τον πατροπαράδωτο και πάνω απ όλα ευχάριστο τρόπο. Από τις δοκιμές που έκανα προς το τέλος της διαδρομής κοντά στο σπίτι φαίνεται να μην το κάνει. Δυστυχώς με τα τελευταία γεγονότα και την οικονομική ύφεση τον τελευταίο καιρό το παπί κυκλοφορούσε απ ότι φαίνεται πολύ μαλακά για μείωση της κατανάλωσης οπότε ΜΠΟΥΚΩΣΕ. Η λύση ήταν να ΞΕμπουκώσει.

    Επιστροφή από τη δουλειά σπίτι (ΚΗφισίας- Κατεχάκη κτλ) στα κόκκινα . Μου φαίνεται ότι σταμάτησε να το κάνει το θεματάκι .

    Όταν το ξανακαβαλήσω αργότερα σήμερα ή αύριο πρωι θα δούμε τα πραγματικά αποτελέσματα.
    Yamaha FZS 600

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    σορυ panagath καταλαβα λαθος.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού
    από vicatsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 19:53
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 21:36
  3. Ανεκδοτάκια στο πνεύμα του kalgeorge
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 12:58
  4. βράδυ Πέμπτης 27/5 στο Ονομα του Ροδου
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF