Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Μεταβίβαση που δεν έγινε ποτέ!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2011
    Μηνύματα
    3

    Μεταβίβαση που δεν έγινε ποτέ!

    Πρίν απο 7 χρόνια πούλησα το μηχανάκι μου σε κάποιον δινοντάς του εξουσιοδότηση.Φέτος μου ήρθαν τέλη κυκλοφορίας για το συγκεκριμένο μηχανάκι και έτσι ανακάλυψα οτι δεν είχε γίνει η μεταβίβαση ποτέ!Το άτομο που πήρε το μηχανάκι ουτε που θυμάμε πως το λένε θυμάμαι μόνο οτι το πήγε στη Μυτιλίνη ,απο όσο το έψαξα δεν έχει εμπλακει σε κάποιο ατύχημα μέχρι τώρα.Θέλω να απαλαγώ απο αυτο,να μήν υπάρχει στο ονομά μου(ας πληρώσω τα τέλη +πρόστιμο 350 ευρω περίπου).Το θέμα είναι τί πρέπει να κάνω.Να το δηλώσω στην αστυνομία ως κλοπή;Δέν έχω ούτε πινακίδες να καταθέσω!Ναί το ξέρω οτι έκανα μ....κία....έδειξα εμπιστοσύνη σε άγνωστο κτλ. κτλ.
    Τώρα τι γίνεται;Τελειώνει κ ο χρόνος και δεν θέλω να φορτωθω κ άλλα έξοδα.Αν κανένας μπορεί ας πεί μια γνώμη...μην βρίσει το κάνω κ μόνος μου!!!ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2008
    Μηνύματα
    210

    f

    to tsekares sigoura oti einai sto onoma sou akoma?to oti sou hrthan ta telh de shmenei oti einai akoma sto onoma sou.egw exw poulisei se filo me metabibash kanonika mhxanaki edw kai 5 xronia kai ta telh erxontai sto onoma mou akoma kai paw kai tou dinw to xarti ka8e xrono.elladistan...pigene sto mhxanologiko kai pes tous etsi kai etsi kai pes tous na tsekaroun th pinakida kai 8a deis...elpizw na boh8isa!
    NS50-F,TDR 80,TDR 250,NSR 250,TDR 250,ZX 400,RM 250,CBR 600F,KTM DUKEii,DUCATI MONSTER 600,YAMAHA YZFR6,TTR 600 kai synexizoume

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2011
    Μηνύματα
    3
    Στην εφορια τα τέλη είναι "χρεωμένα" σε μένα...ακομα βέβαια δεν τα έχουν "ζητήσει" αλλα δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον και αφού το ανακάλυψα καλό είναι να το "λήξω" τώρα.ευχαριστώ πάντως.(σε τόσες μεταβιβάσεις που έχω κάνει δέν μου είχε τύχει τέτοιο.πάντα υπάρχει η πρώτη φορά!!!!)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216
    δεν κοιτας και στο υποθργειο μεταφορων αν ειναι στο ονομα σου η αδεια? εμενα μου στηλαν τελη κυκλοφοριας απο αμαξι που ειχα καταθεσει πινακιδες για οριστικη διαγραφη, μπωρει να ειναι και λαθος της εφοριας

  5. #5
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Καλά τα προηγούμενα χρόνια δεν σου είχαν έρθει τα τέλη;
    Give me fuel, Give me fire

  6. #6
    Mελος Σκετο
    Εγγραφή
    14/07/2009
    Μηνύματα
    26
    Αδερφέ ψαξ'το γρήγορα!!

    Από ίδια περίπτωση έμεινα "μέσα" δύο μέρες και πλήρωσα 900 ευρώ(φυλάκιση) καθως
    είχα "δικαστεί ερήμην" για παραχώρηση του οχήματος σε τρίτο άτομο
    χωρίς δίπλωμα,ενώ το μηχανάκι το είχα πουλήσει με εξουσιοδότηση
    ένα χρόνο πρίν..το νου σου!!

  7. #7
    ΠΕΡΑΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ..........





    Ένας τρόπος ύπάρχει.
    Πρέπει νά βρείς τόν ίδιοκτήτη όπωσδήποτε καί μετά
    τού τρίζεις τά δόντια λέγοντας ότι θά δηλώσεις κλοπή.
    Κάπως έτσι όχι μόνο έκανε τήν μεταβίβαση στήν περίπτωση μου
    μετά άπό 3-4 χρόνια άλλά πλήρωσε καί τά παλαιά τέλη κυκλοφορίας
    τών έτών πού είχε αύτός τή μηχανή καί έρχόταν σέ μένα.







  8. #8
    Καλά ρε σεις, δίνετε εξουσιοδότηση στον κάθε άγνωστο? Σιγά μην πάει ο άλλος να κάνει τη μεταβίβαση. Σου λέει θα γλυτώσω τα τέλη.

    Κοίτα πρώτα στο Υπουργείο φίλε γιατί μπορεί να σου στέλνει τέλη από λάθος. Και εμάς έρχονται τέλη κάθε χρόνο για αυτοκίνητο που έχει γίνει οριστική διαγραφή. Λέει από πίσω στα τέλη ότι σε τέτοιες περιπτώσεις αγνοήστε το.

    Αν είναι στο όνομα σου ακόμα, βρες τον κάτοχο , κράξτον κ όπως είπε ο φίλος από πάνω πες του ότι θα δηλώσεις κλοπή.
    Yamaha FZS 600

  9. #9
    Κοίταξε το πρώτα με την εφορία σου. Πούλησα φορτηγάκι πριν 11 χρόνια, τα τέλη εξακολουθούσαν να έρχονται σε μένα, πήγα 2-3 φορές στην εφορία και έκανα καβγά γιατί δεν μου έδιναν ενημερότητα και υποτίθεται οτι είχε γίνει η αλλαγή αφού έφτιαξαν κάποιες εκκρεμότητες μπροστά μου.

    Εχθές έσκισα για πολλοστή φορά τα τέλη που εξακολουθούν να έρχονται σε μένα...:a31:
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Εδω και 10-11 χρονια μου ερχονται τελη κυκλοφοριας απο παπι που εχω δηλωσει κλοπη και απλα τα αγνοω.

    Στη περιπτωση σου ομως καλα θα κάνεις να το κοιτάξεις, και δεν είναι μόνο για τα τελη κυκλοφορίας.

    Φαντασου να εμπλακει σε ατυχημα τυπου hit&run και καποιος να δει αριθμο κυκλοφορίας.
    Αντε απόδειξε μετά οτι δεν είσαι ελεφαντας

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παιδια μια απο τα ιδια κ εγω...
    Πουλησα μηχανη πριν 6-7 χρονια σε εναν κ καναμε εξουσιοδοτηση κ κατι υπογραφες σε αδειες και του ειπα στο καλο...Βεβαια πιο πριν πηγαμε στην αστυνομια και ειχαμε κανει δηλωση για πωληση της μηχανης απο τον ταδε στον ταδε πεσανε κ οι υπογραφες απο την αστυνομια κ καπου εκει τελος...Μετα ηρθαν τα πρωτα τελη κ λεω καποια μ@λ@κια εγινε...Την 2 φορα που ξαναεγινε πηγα εφορια κ με τα πολλα μου ειπαν βρες τον γιατι θα εχεις θεμα...Το θεμα ειναι πως εγω πηγα σε διευθυνση που ειχε δωσει αλλα ειχε φυγει δεν ξερω τι και δεν μπορω να τον βρω.
    Απο τοτε καθε χρονο ερχονται τα τελη κ δεν μπορω να κανω κατι!(το χω αμελησει κ λιγο να πω γιατι εχω κ το χαρτι της αστυνομιας λεω εγω...!))

    Μαλλον λεω να παω στο υπουργειο μπας κ δω φως απο εκει...
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Εξε-ληγμένο Μέλος Το avatar του/της eagleye101
    Εγγραφή
    22/08/2011
    Μηνύματα
    150
    Ρε παιδια, κ εμενα μου ηρθαν τα τελη απο το σκουτερ που πουλησα τον Σεπτεμβρη, και σκεφτηκα οτι απλα, δεν εχουν προαβει να κανουν τις αλλαγες. Αλλα μετα μου ηρθαν και τα τελη για τη μηχανη που πηρα μετα, αφου ειχα πουλησει το σκουτερ.

    Ποιος ξερει που μπορουμε να μαθουμε αν εχει γινει η μεταβιβαση, να παρουμε ενα τηλ. να στειλουμε ενα γραμμα τελος παντων να μας διαφωτησει
    One with everything

  13. #13
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Με το χαρτί πώλησης που έχετε κάνει και έχει τις υπογραφές του πάνω (φυσικά θεωρημένο έτσι; ) πάτε τόσο στο Υπουργείο, στην εφορία, όσο και στην ΕΛ.ΑΣ (στο κοντινότερο Α.Τ.)

    Στα πρώτα δύο μπας και βρείτε άκρη, αν και αυτοί θεωρούν οτι έχει γίνει μεταβίβαση μόνο αν έχει αλλάξει όνομα η άδεια κυκλοφορίας. Στην ΕΛ.ΑΣ αν δεν βρείτε άκρη να κάνετε δήλωση κλοπής... μιλάμε πάντα αφού δεν έχετε βρεί τον ιδιοκτήτη έτσι;

    Έτσι και αλλιώς τα στοιχεία του οχήματος τα έχετε. Αν αυτός πάει να το παίξει μάγκας μία.. παίξτε το εσείς 20...

    Κανονικά πάντως μεταβίβαση μπορείτε να κάνετε επί τόπου σε οποιοδήποτε ΚΕΠ θέλετε αν πάτε μαζί με τον αγοραστή παρέα.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Στα πρώτα δύο μπας και βρείτε άκρη, αν και αυτοί θεωρούν οτι έχει γίνει μεταβίβαση μόνο αν έχει αλλάξει όνομα η άδεια κυκλοφορίας.

    Απορω για ποιο λογο σου δινουν την δυνατοτητα εξουσιοδοτησεων και λοιπων ενεργειων οταν ολα πρεπει να τα κανεις τελικα με ενα συγκεκριμενο τροπο γιατι μετα βρισκεις τον μπελα σου και δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις κανενα χαρτι απο τα αυτα που χρησιμοποιησες...
    Ασε που πρεπει να χανουμε κ μεροκαματο για να τρεχουμε τωρα σε υπουργεια κ μ@λ@κιες...

    Γ@μο τα Υπουργεια ΜΑΣ!!!!!!!
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913



    Έλεος ρε πστ μου...
    "Qu ils mangent de la brioche"

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2011, 11:42
  2. τα aprilia που δεν σταματανε ποτε
    από EVI στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 16:46
  3. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ.....
    από SUZUKAKIAΣ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 13:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF