Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αγορα Yamaha R1 2008

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2005
    Μηνύματα
    101

    Αγορα Yamaha R1 2008

    Παιδια καλησπερα.
    Αυτο τον καιρο ψαχνομαι για αγορα μοτοσυκλετας απο τον καινουργιο χρονο.Εχω καταληξει στην αγορα ενος R1 μοντελου 2007 ή 2008,βαση των οικονομικων μου.
    Εχω βρει ενα του 2008 και υπαρχει μια πιθανοτητα να παω να το δω την επομενη εβδομαδα.
    Εκατσα και διαβασα μερικα θεματα που εχουν ανοιχτει ηδη και διαβασα για πιθανα θεματα με μπιελες κτλ.
    Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε οσοι γνωριζετε,τι αλλο θα επρεπε να κοιταξω ή να γνωριζω για τυχον προβληματα για το συγκεκριμενο μοντελο?
    Αν εχει προκυψει καποια ανακληση ισως απο την αντιπροσωπεια ή οτιδηποτε αλλο που θα πρεπει να κοιταξω στην συγκεκριμενη μοτοσυκλετα?
    Επισης τι θα πρεπει να κοιταξω στο βιβλιο συντηρησης του,καθε ποτε εχει αλλαγη λαδιων,service κτλ?
    Με αλλα λογια,οτι θα πρεπει να γνωριζω ωστε να τα εχω κατα νου για την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα και να δω αν πραγματικα αξιζει.
    Σας ευχαριστω προκαταβολικα!
    No Fear

  2. #2
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    εχω γίνει βαρετός το ξέρω αλλά θα το πω άλλη μια φορά...

    Δε ξέρω με τι σύστημα δουλεύει η γιαμαχα ,λογικα το ίδιο θα είναι ...

    Μπορείς να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη της μοτο που σε ενδιαφέρει τον αριθμό πλαισίου ,να πάρεις τηλέφωνο στην γιαμαχα και να ρωτήσεις όλο το ιστορικό της,ανακλήσεις ,παραγγελίες ανταλλακτικών ,ότι θες...

    Σαν πρώτη κίνηση βέβαια...αν δεις ότι είναι καθαρό ,το πηγαίνετε σε ένα μάστορα εξειδικευμένο να το κοιτάξει και προχωράς ανάλογα...

  3. #3
    Πήγαινε στο ξένο site και θα βρεις πολλές πληροφορίες, http://www.r1-forum.com/
    Απ όσα έχω δει και διαβάσει εκει, κάποια μοντέλα 07-08 βαράγανε βαλβίδες στον 4ο κύλινδρο, για μπιέλες δεν έχω ακούσει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2005
    Μηνύματα
    101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    εχω γίνει βαρετός το ξέρω αλλά θα το πω άλλη μια φορά...

    Δε ξέρω με τι σύστημα δουλεύει η γιαμαχα ,λογικα το ίδιο θα είναι ...

    Μπορείς να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη της μοτο που σε ενδιαφέρει τον αριθμό πλαισίου ,να πάρεις τηλέφωνο στην γιαμαχα και να ρωτήσεις όλο το ιστορικό της,ανακλήσεις ,παραγγελίες ανταλλακτικών ,ότι θες...

    Σαν πρώτη κίνηση βέβαια...αν δεις ότι είναι καθαρό ,το πηγαίνετε σε ένα μάστορα εξειδικευμένο να το κοιτάξει και προχωράς ανάλογα...
    Αυτο που λες εννοειται πως θα το κανω,το εχω ηδη κατα νου!Η αληθεια ειναι,μιας και η μοτοσυκλετα ειναι επαρχια,εδω κοντα που μενω,εχει μονο μια αντιπροσωπεια της Yamaha,οποτε φανταζομαι εκει θα την πηγαινει για συντηρηση και εκει θα την παω αν το αποφασισω.
    Επισης αν το γενικευσουμε λιγο,θα κοιταξω τα εξης:
    Αλυσιδογραναζα για το αν φαινονται πως θελουν αντικατασταση.
    Τα λαστιχα σε τι κατασταση ειναι και τι ημερομηνια παραγωγης εχουν.
    Τα δισκοφρενα αν εχουν κανει πατουρα και τα τακακια αν εχουν υλικο τριβης ακομα.
    Τα μαρσπιε αν ειναι ξυσμενα απο καποια ισως πτωση.(Οκ μπορει να ειναι και χερας ο ιδιοκτητης)
    Τυχον διαρροες λαδιου στην κεφαλη και γενικοτερα στον κινητηρα.
    Διαρροες λαδιου στις τσιμουχες των αναρτησεων.
    Μετα τα ρουλεμαν του τιμονιου στο συνεργειο αν τυχον εχουν θεμα απο σουζες κτλ.
    Ελεγχος στο fairing για σπασιματα,ρωγμες κτλ.
    Ξεχασα κατι?
    No Fear

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2005
    Μηνύματα
    101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
    Πήγαινε στο ξένο site και θα βρεις πολλές πληροφορίες, http://www.r1-forum.com/
    Απ όσα έχω δει και διαβάσει εκει, κάποια μοντέλα βαράγανε βαλβίδες στον 4ο κύλινδρο, για μπιέλες δεν έχω ακούσει.
    Εχω ηδη παει και ξεκινησα να διαβαζω οτι μπορω να βρω.Απλα ειναι ανακατεμενα απο διαφορα μοντελα και θα παρει λιγο χρονο,αλλα θα το κανω οπως και να εχει.
    Εχεις δικιο για τον 4ο κυλινδρο,το εχω διαβασει και εγω.
    Οπως καταλαβαινεις η μοτοσυκλετα δεν εχει εγγυηση,για αυτο καλο ειναι να μαθω οτι πρεπει να προσεξω.
    Υ.Γ. Και κατι αλλο παιδια,μιας και η μοτοσυκλετα ειναι στα 6000χλμ κατα τα λεγομενα του ιδιοκτητη,κατεβασα χθες το manual της μοτοσυκλετας και λεει στα 1000χλμ ειναι για λαδια και στα 7000χλμ ειναι το πρωτο service αν καταλαβα καλα.Μηπως εχετε υποψην σαν ποσο κοστιζει στο περιπου για να δω τι θα κανω και με την τιμη της αγορας?
    No Fear

  6. #6
    ninja 636 !!!!!!!!!!!!!!
    Εγγραφή
    01/11/2008
    Μηνύματα
    202

    geia xara

    αρχηγε πριν 2 μηνες ο φιλος μου πειρε το R1 του 8 . το πειρε με 30.000 χλμ περιπου.προβλημα δεν

    εχει παρουσιαση μεχρι στιγμης.και απο οσο γνωριζω ειναι σχετικα αξιοπιστα μηχανακια.εχει

    σημασια τι χρηση εχει κανει ο προηγουμενος ..σιγουρα.γενικα για προβληματα θα ακουσεις πολλα

    και διαφορα.η δικη μου η γνωμη ειναι οτι το μηχανανκι αν το ειναι προσεγμενο παρτο με κλειστα ματια.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No

    Υ.Γ. Και κατι αλλο παιδια,μιας και η μοτοσυκλετα ειναι στα 6000χλμ κατα τα λεγομενα του ιδιοκτητη,κατεβασα χθες το manual της μοτοσυκλετας και λεει στα 1000χλμ ειναι για λαδια και στα 7000χλμ ειναι το πρωτο service αν καταλαβα καλα.Μηπως εχετε υποψην σαν ποσο κοστιζει στο περιπου για να δω τι θα κανω και με την τιμη της αγορας?
    Το βιβλιο που αναγραφονται τα service το εχεις ?

    Εισαι σιγουρος οτι εχει κανει μονο τοσα ?

    Στις 7.000 ειναι λαδια φιλτρο και πρωτο service που περιλαμβανονται κ ελεγχοι ειναι στις 12-13κ.

    (ενα 60ευρω πες να εισαι μεσα)

    προσωπικα αφου δεν εχει θεμα με την εγγυηση θα πηγαινα για service στις 24.000 κ τα λαδια θα τα αλλαζα μονος μου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2005
    Μηνύματα
    101

    Re: geia xara

    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisfitros
    αρχηγε πριν 2 μηνες ο φιλος μου πειρε το R1 του 8 . το πειρε με 30.000 χλμ περιπου.προβλημα δεν

    εχει παρουσιαση μεχρι στιγμης.και απο οσο γνωριζω ειναι σχετικα αξιοπιστα μηχανακια.εχει

    σημασια τι χρηση εχει κανει ο προηγουμενος ..σιγουρα.γενικα για προβληματα θα ακουσεις πολλα

    και διαφορα.η δικη μου η γνωμη ειναι οτι το μηχανανκι αν το ειναι προσεγμενο παρτο με κλειστα ματια.
    Να εισαι καλα συνονοματε,σε ευχαριστω!
    No Fear

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2005
    Μηνύματα
    101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
    Το βιβλιο που αναγραφονται τα service το εχεις ?

    Εισαι σιγουρος οτι εχει κανει μονο τοσα ?

    Στις 7.000 ειναι λαδια φιλτρο και πρωτο service που περιλαμβανονται κ ελεγχοι ειναι στις 12-13κ.

    (ενα 60ευρω πες να εισαι μεσα)

    προσωπικα αφου δεν εχει θεμα με την εγγυηση θα πηγαινα για service στις 24.000 κ τα λαδια θα τα αλλαζα μονος μου.
    Την μοτοσυκλετα την ειδα τελικα παραμονη Χριστουγεννων.
    Μετα απο ψαξιμο,αποδειχθηκε πως ειχε πτωση με επισκευασμενα πλαστικα κτλ,οποτε εφαγε ακυρο.
    Περα απο R1,κοιταω και για GSX-R K8 καθως και για Super Duke 2007+.
    Μεχρι τον Μαρτιο που φτιαχνει σιγα σιγα ο καιρος,εχω χρονο να το ψαξω.
    No Fear

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA R1 2008 : Ανακατασκευή με φωτογραφίες.
    από ganjarider στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2013, 01:12
  2. Yamaha R1 Factory Yamaha Racing
    από anco στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2008, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF