Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 202

Θέμα: Δικαιοδοσια αστυνομιας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2007
    Μηνύματα
    10

    Δικαιοδοσια αστυνομιας

    Καλημερα σε ολους! Εχω μια ερωτηση λιγο παραξενη, απλα ρωτας εσας που μπορει να γνωριζετε κατι παραπανω (ισως αν καποιος ειναι δικηγορος. Λοιπον παιρνουν τηλεφωνο απο την τροχαια ενα φιλο μου και του λενε ελα αυριο το πρωι με το διπλωμα σου να πληρωσεις ενα προστιμο γιατι παραβιασες ενα κοκκινο. Τον ρωτησα αν το εκανε και μου τα μασαγε, περασε μου ειπε με πορτοκαλι, αλλα μου φαινεται κουλο το πως εγινε και γιατι δεν το σταματησε καποιος επι τοπου. Υπεθεσα οτι ηταν φαρσα και του ειπα να παρει πισω στο τηλεφωνο που τον καλεσε και οντως ηταν η τροχαια! Του ειπαν οτι τον ειδε ενας αστυνομικος να περναει με κοκκινο ενα φαναρι και θα πρεπει να πληρωσει προστιμο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχει αυτο το δικαιωμα η αστυνομια; Δηλαδη βλεπει καποιον να κανει μια παρανομια, δεν τον σταματαει αμεσως και μετα τον καλει στο τμημα για να πληρωσει το προστιμο; Κατα ποσο μπορει να αρνηθει οτι το εκανε, απο τη στιγμη που ουτε καταγραφηκε απο καποιον, ουτε και τον επιασαν επαυτοφορο.
    Παιδια τα φωτα σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2007
    Μηνύματα
    187
    Απ' όσο γνωρίζω θα πρέπει να υπάρχει φωτογραφία από κάμερα ελέγχου κυκλοφορίας. Σε αντίθετη περίπτωση η παράβαση πρέπει να βεβαιωθεί επί τόπου.

  3. #3
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210

    Re: Δικαιοδοσια αστυνομιας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
    Δηλαδη βλεπει καποιον να κανει μια παρανομια, δεν τον σταματαει αμεσως και μετα τον καλει στο τμημα για να πληρωσει το προστιμο;
    Δηλαδή ζητάς να σου πούμε πως θα την βγάλει καθαρή ο "κολλητός" σου, ενώ έκανε μία από τις πιό βαριές και επικίνδυνες παραβιάσεις του ΚΟΚ....????
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2007
    Μηνύματα
    10

    Re: Re: Δικαιοδοσια αστυνομιας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Δηλαδή ζητάς να σου πούμε πως θα την βγάλει καθαρή ο "κολλητός" σου, ενώ έκανε μία από τις πιό βαριές και επικίνδυνες παραβιάσεις του ΚΟΚ....????
    Καταρχην δεν μου αρεσει το υφος σου, μπορει να ειμαστε σε φορουμ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει αν δεν γνωριζει τον αλλο. Δεν ειπα πωςνα τη βγαλει καθαρη και αν δεν θες να απαντησεις στην ερωτηση ΜΗΝ σπαμαρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ειπα οτι μου τα μασαγε και μου ειπε οτι περασε με πορτοκαλι, δεν ημουν μπροστα και δεν ξερω τι εγινε. Αυτο που ρωταω ειναι αν αυτο που εκανε ο αστυνομικος εφαρμοζετε και ειναι νομιμο.

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818

    Re: Re: Re: Δικαιοδοσια αστυνομιας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
    Καταρχην δεν μου αρεσει το υφος σου, μπορει να ειμαστε σε φορουμ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει αν δεν γνωριζει τον αλλο. Δεν ειπα πωςνα τη βγαλει καθαρη και αν δεν θες να απαντησεις στην ερωτηση ΜΗΝ σπαμαρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ειπα οτι μου τα μασαγε και μου ειπε οτι περασε με πορτοκαλι, δεν ημουν μπροστα και δεν ξερω τι εγινε. Αυτο που ρωταω ειναι αν αυτο που εκανε ο αστυνομικος εφαρμοζετε και ειναι νομιμο.
    Όχι, άλλο ρώτησες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
    ... Κατα ποσο μπορει να αρνηθει οτι το εκανε, απο τη στιγμη που ουτε καταγραφηκε απο καποιον, ουτε και τον επιασαν επαυτοφορο.
    Παιδια τα φωτα σας!
    Για να το κάνει ο μπάτσος, μάλλον είναι νόμιμο..

    υ.γ. και το δικό σου ύφος δεν μου αρέσει αλλά δεν το έκανε κανείς θέμα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    εφ'οσον ΔΕΝ βεβαιωθηκε παραβαση επι τοπου τοτε θα πρεπει να υπαρχει φωτο η βιντεο που να
    αποδυκνυει τα ισχυριζομενα!! σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ο φιλος σου αρνειται να πληρωσει
    και να παραδωσει διπλωμα, και κανε ενσταση!! (μην κανει τσαμπουκαλικια στο τμημα ομως γιατι
    θα τον πανε μεσα για αντισταση κατα της αρχης! ηρεμα ευγενικα και ωραια)

  7. #7
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210

    Re: Re: Re: Δικαιοδοσια αστυνομιας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
    Καταρχην δεν μου αρεσει το υφος σου, μπορει να ειμαστε σε φορουμ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει αν δεν γνωριζει τον αλλο. Δεν ειπα πωςνα τη βγαλει καθαρη και αν δεν θες να απαντησεις στην ερωτηση ΜΗΝ σπαμαρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ειπα οτι μου τα μασαγε και μου ειπε οτι περασε με πορτοκαλι, δεν ημουν μπροστα και δεν ξερω τι εγινε. Αυτο που ρωταω ειναι αν αυτο που εκανε ο αστυνομικος εφαρμοζετε και ειναι νομιμο.

    Το ύφος μου είναι αυτό που είναι, και δεν έχει τίποτε εναντίον σου ή εναντίον του κολλητού σου.....με την ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΙΑ του να περνάει κόκκινο έχει να κάνει

    Ο αστυνομικός είτε σε υπηρεσία είτε εκτός, μπορεί να βεβαιώσει μία παρανομία, όπως η παραβίαση του ΚΟΚ.......ο λόγος σου έναντι στον λόγο του λοιπόν....

    Το γιατί τον πήραν στο τηλέφωνο, δεν μπορώ να καταλάβω όμως....????
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  8. #8
    Οπως ειπε κι ο φιλος παραπανω, δεν νομιμοποιηται κατι τετοιο... επ' αυτοφωρο ή φωτογραφειες μονο!

    Παρομοια περιστατικα συμβαινουν συνηθως σε μικρα μερη οπου ο μπατσος ειναι ο απολυτος σεριφης. Στο λεω γιατι κατι τετοιο εγινε και στο νησακι που παω καθε καλοκαιρι και ο μπατσος πηρε τα @@@

    Το οτι βεβαια σε βαζει στο ματι και σε πειριμενει στη γωνια ειναι αλλη υποθεση...
    money cant buy me love !!!

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
    εφ'οσον ΔΕΝ βεβαιωθηκε παραβαση επι τοπου τοτε θα πρεπει να υπαρχει φωτο η βιντεο που να
    αποδυκνυει τα ισχυριζομενα!! σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ο φιλος σου αρνειται να πληρωσει
    και να παραδωσει διπλωμα, και κανε ενσταση!! (μην κανει τσαμπουκαλικια στο τμημα ομως γιατι
    θα τον πανε μεσα για αντισταση κατα της αρχης! ηρεμα ευγενικα και ωραια)
    Ρωτα την φιλενάδα σου να μας πει..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Πως γίνεται ρε παιδία και πάντα ένα θρεντ ξεκινάει για μανιτάρια και καταλήγει σε βρούβες...


    Τέλος πάντων (μιας και μένδιαφέρει η ερώτηση του παιδιού), ας πούμε ότι ο φίλος του πέρασε με πορτοκαλί κι ο τροχαίος από πίσω είδε κόκκινο και φαντάζομαι όχι εν ώρα υπηρεσίας (γιατί να μην τον σταματήσει επιτόπου τότε; ), κατά πόσο στέκει αυτή η κατάσταση με τα τηλέφωνα κι άντε απέδειξε μετά ότι δεν είσαι γατούλης;

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    ...(γιατί να μην τον σταματήσει επιτόπου τότε; )...
    Γιατί ο τροχομπάτσος είναι πεζός.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    κατά πόσο στέκει αυτή η κατάσταση με τα τηλέφωνα κι άντε απέδειξε μετά ότι δεν είσαι γατούλης;
    Για ποια τηλέφωνα λες ρε Μάκη...????
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2007
    Μηνύματα
    10

    Re: Re: Re: Re: Δικαιοδοσια αστυνομιας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Όχι, άλλο ρώτησες



    Για να το κάνει ο μπάτσος, μάλλον είναι νόμιμο..

    υ.γ. και το δικό σου ύφος δεν μου αρέσει αλλά δεν το έκανε κανείς θέμα.
    Μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις, ρωτησα αν εχει ο αστυνομικος αυτο το δικαιωμα, δηλαδη αν ειναι ΝΟΜΙΜΟ αυτο που κανει. Στην ελληνικη γλωσσα αυτα τα πραγματα σημαινουν το ιδιο. Αν δεν σου αρεσει το υφος μου τοτε μην ποσταρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ο λογος που ειπα οτι δεν μου αρεσει το υφος του ειναι γιατι με τον τροπο που εγραψε, εννοησε οτι ο "φιλος" μου ειμαι εγω και το εγραψα απλα ετσι. Χωρις να ξερει ποιος ειμαι, τι κανω και τι δεν κανω, πανω απ'ολα ειμαι ψευτης και μετα μελος του φορουμ. Καποιοι μαλλον εχουν ξεχασει πως ειναι να συνομιλας face to face με καποιον και λενε οτι θελουν πισω απο ενα πληκτρολογιο. Εγω εχω μαθει οταν γραφω καπου να συμπεριφερομαι οπως θα συμπεριφερομουν σε μια συζητηση με καποιον και οχι να γραφω οτι θελω.


    Υ.Γ. Το "για να το κανει ο μπατσος μαλλον ειναι νομιμο" δεν ειναι επιχειρημα, γιατι πολλες φορες εχω δει αστυνομινους να χτυπανε πολιτες αλλα δεν υπεθεσα οτι επειδη τους χτυπανε ειναι και νομιμο. Πρωτα ειμαστε ανθρωποι και εχουμε δικαιωμα στο λαθος και μετα οτιδηποτε αλλο.

  14. #14
    Ο φιλος καλα θα κανει να αγνοησει το τηλεφωνημα και να περιμενει να του επιδοθει κληση στο σπιτι. Αν κατι τετοιο δεν συμβει το περιστατικο θεωρειται ληξαν. Αν παλι του ερθει η κληση εμφανιζεται στο αστυνομικο τμημα και εφοσον δεν υπαρχουν αποδεικτικα στοιχεια αμφισβητει την παραβαση κια κανει εγγραφη ενσταση. Στη δευτερη περιπτωση το πιθανοτερο ειναι να παρει τα @@.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  15. #15
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Ρωτα την φιλενάδα σου να μας πει..
    ποια απ' ολες???

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήσεις δημοτικής αστυνομίας...
    από Aggelos_SV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2014, 12:07
  2. Κλήσεις Δημοτικής Αστυνομίας
    από MikeG στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 23:59
  3. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 09:19
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 13:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF